voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 15. Zaterdag 9 Januari 1892. 1' jaargang. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden 10 ets; franco per post 45 ets. Abonnementen worden aangenomen bij Boekhan delaren, Brievengaarders en bij de Agenten A. J. Coknki.is, te Breskens, J. Tak Jr. te Schoondijke. A1) V E R T E N T IE P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag :J uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Gronde. POLITIEK OVERZICHT. De beer Carnot, president der Fransc.be Re publiek, gaf in antwoord op de toespraak van den Pauselijken nuntius, die hem geluk wenscb- te bij de intrede van 1892, te kennen, dat dit jaar een vruchtbaar jaar belooft te wezen, wijl de Regeeringen zich nu zullen kunnen wijden aan liet behartigen van de belangen van han del en nijverheid. De Republiek toch, is, vol gens zijn zeggen, vast besloten, een staatkunde van vrede te volgen. Ook Koning Umberto van Italië gaf bij een dergelijke gelegenheid te kennen, dat de staat kundige toestand van Europa alle reden geeft om te veronderstellen, dat de vreedzame arbeid der Regeering met kalmte zal kunnen worden volbracht. Hij had de grootste verwachtingen van de uitkomsten der nieuwe handelsverdragen. En niettegenstaande al die betuigingen van vrede, wordt sedert maanden aan de fabrieken van Krtipp dag en nacht gewerkt aan de nieu we kannonnen voor liet Duitsche en Oostenrijk- sche leger. Dagelijks hebben te Keulen proef nemingen met het nieuwe kanon plaats. Do Franscbe Minister van Eeredienst heelt den Bisschop van Carcassonne een gedeelte van diens traetement ingehouden voor den tijd, dat deze kerkvorst zonder de bij de wet gevorder de toestemming der Regeering gevraagd te heb ben, zich uit zijn diocesse heeft verwijderd en aan den pelgrimstocht naar Rome heeft deelge nomen. Zwijgend onderging de Bisschop zijne straf niet, want hij moet scherp geantwoord hebben, dat hij altijd meer op eer dan op geld gesteld is geweest. Bij gelegenheid van de receptie aan 't Belgi- herinnerde Leopold II aan de goede ten van den overleden Prins Baude- elde in 't licht hoe België van de op- FEUILLETON. Ie lwlle hoont NOVELLE VAN A. PALM. tgeen ik zooal gehoord had, kon ik nog list gevolg trekken en verwachte nu ining de komst van Robert. De eerste dien ik van hem kreeg, sprak te zijnen Hij had eene slanke gestalte, eenc vlug- dng en een aangenaam uiterlijk. Voor hij spoedig zeer hartelijk, gevoel mij als een gelukkige schoolknaap, s met de vacantic overkomt, oom," zei- „Wat hebt gij hier toch eene schoone 'g'" rust echter eene schaduw op, Robert, die voormurend mijn leven verduistert," hernam de landheer. Het gelaat van den jongen man nam eene ern stige uitdrukking aan. .Arme Valeska, riep hij weemoedig uit „Wat was het toch verschrikkelijkEn hebt gij nog geene enkele aanduiding, oom?" richting des Rijks af zich zelf heeft kunnen re- geeren zonder ooit de tusschenkomst van ande re Mogendheden te hebben uitgelokt. Dit had het te danken aan zijne goede grondwet. Toch moest de Koning erkennen, dat een uit breiding van het kiesrecht dringend noodig is. Ook aan andere staatkundige hervormingen en oeconomische belangen moest de aandacht wor den gewijd. Senator Graaf Terraris, de Italiaanschc Mi nister van Minister van Justitie, tevens groot zegelbewaarder, is ontslagen en vervangen door den President-Minister Di Rudini. Toch schijnt dit heengaan in vrede te geschie den, want eerstgenoemde is reeds voorgedragen als Minister van Staat. Naar luid der berichten heeft Z. II. Leo XIII de leiders der Katholieke partijen in Duitsch land, Oostenrijk en België naar Rome ontbo den om met hen te beraadslagen over het in 't leven roepen eener beweging door geheel Eu ropa ten gunste van het herstel der wereldlij ke macht van den Paus. De Russische Czar schijnt maar niet te wil len weten dat er hongersnood in zijn uitgestrtkt rijk heerscht en dat de ellende verbazend groot is. Hij heeft zelfs aan de officieren zijner gar de niet willen toestaan een gedeelte van hun traetement voor de noodlijdenden af te zonderen. De treurige toestand mag volgens den Keizer slechts heeten „gedeeltelijke mislukking van den oogst" en de woorden „hongersnood" en „hon ger" mogen voortaan in de bladen niet meer gebezigd worden. De levensmiddelen, die uit andere provin ciën w orden opgezonden, worden op groote schaal vervalscht. Het ziet er dus voor de onderda nen al zeer donker uit. In het kasteel van den Onder-Koning van Ierland had dezer dagen een met moedwil ver oorzaakte ontploffing plaats, waarvan de stoffen - „O, ik weet, wie het deed," hernam de land heer. „Maar spreek er niet meer over, Robert; het is mij onverdragelijk er steeds aan herinnerd te worden." - NI ij scheen het toe, dat de jonge man al te geneigd was om te gehoorzamen. Wij brachten den eersten avond na zijne aan komst zoo aangenaam mogelijk door. Den vol genden morgen, terwijl de jonge officier Irmgard bij het teekenen gadesloeg, zeide hij plotseling: „Als gij er niets tegen hebt, nicht zou ik gaar ne het graf van Valeska eens bezoeken. Hebt gij en juffrouw Halm lust mede te gaan?" „Ja, ik ben er toe bereid," hernam zij ern- stig. Wij gingen. De weg door het bosch was zeer aangenaam. De zon was warm, honderden vo gels zongen en kweelden tusschen de takken, en het tapijt van wilde bloemen onder onze voeten schitterde in volle pracht. Gedurende den ge- heelen weg onderhield Robert zicb met Irmgard over Valeska. Eenmaal bleef hij onder een groo- ten boom staan. „Zeg eens, nicht," sprak hij, „houdt oom Ar no von Pahlen verdacht?" „Hij beschuldigt hem op de onrechtvaardig ste wijze," hernam zij, „en daarom heeft hij al- schietkatoen - opgehoopt waren in een kelder. Naar men vermoedt is het doel geweest dc zaal, waarin de Raad van Ierland zitting houdt in de lucht te doen vliegen, op 't oogenblik waar in de Raad zou bijeenkomen. M el werd een boven den kelder gelegen bu reau vernield, maar daar allen afwezig waren, is niemand gewond. Een streng onderzoek is inge steld. In Spanje heeft de Koningin-Regentes het nieuwe tol tarief onderteekend. Vooral op den alchohol zijn de rechten aanmerkelijk verhoogd. I)e in de Stille Zuidzee gelegen Yuleanisehe eilanden, waarop Spanje aanspraak maakt, zijn door Japan in bezit genomen. Van die eilan den en van de Philippijnen zullen nu Spaan- sche schepen vertrekken om Spanje's aanspra ken te doen gelden. Aangaande het beleg en ontzet der stad Sa na in Yemen (Arabië), welk beleg van Juli tot October duurde, worden thans eeltige bijzonder heden medegedeeld. De belegeraars waren op roerige Arabieren en de Turken kwamen om de stad te ontzetten. Bijna zonder ophouden werd de stad beschoten en een vreeselijke hongers nood hcerschte binnen de muren. Wie een poging waagde tot ontvluchten, werden neus en ooren afgesneden en vervolgens zonden de be legeraars hem spiernaakt naar de stad terug. De aanvoerder der opstandelingen (er waren er 40.000), Mollah Salah, wilde de Joden, ten getale van 60.000, uitroeien of hen bekeeren tot den Islam. Een Turksch leger verscheen tot ontzet der belegerden den 10 Oct. en de opstand werd be dwongen. Daar van beide zijden geen genade gegeven werd, was de slachting vreeselijk. Te Santos in Brazilië heerscht de gele koorts zeer hevig en maakt tal van slachtoffers. De oorzaak der ziekte moet volgens bericht van den Britschen Consul gelegen zijn in den ongezon- le verkeer tusschen ons verbroken. Ik houd hem voor volkomen onschuldig." „Ik ook," zeide Robert terstond. „Ik wed om een millioen, dat Pahlen zoo iets niet kon doen. Maar, Irmgard, wie zou dan de schul dige kunnen zijn Zij hief haar schoon gelaat ten hemel. „God weet het," hernam zij uit den grond des harten. „In een ander leven, zoo niet in dit, zullen wij het te weten komen." „Jawel, jawel," bevestigde Robert met ijver. Wij kwamen op het kleine, stille kerkhof. In een hoek, waar het gras het dichtst groeide, was het graf van Valeska Bruhn onder een ouden reusachtigen cypres; een eenvoudig, wit kruis was er op geplaatst. Robert stond aan het graf eenige minuten in diep stilzwijgen. Zijn gelaat was bleek van ontroering. „Arme Valeska," zei de hij deelnemend; „met al hare schoonheid, haar vernuft, hare beminnenswaardige eigenschap pen, is zij toch nog ongelukkig aan haar einde gekomen." Wij vertoefden nog eenigen tijd, en toen wij heengingen nam Robert van het graf eenige gras halmen mede. „Ik w il djt. bewaren tot een aandenken," zei de hij.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1