GÊftil Nienwjaar Binnenland. Gemengd Nieuws. Toch wordt dit gevoel van gedeeltelijke on voldaanheid verzacht door de bewustheid, die in beider hart loeft, dat het voor 't welzijn is van dien óónen, dien zij thans missen, dat hij de wereld inging. Dankbaarheid is de grondtoon van hun gedachten, bij de wetenschap dat het flink en degelijk karakter van hun kind hun een waarborg is voor zijn toekomst. Hebben wij, ieder voor zich, bij den terug blik in liet jaar, dat achter ons ligt, reden om over ons zclven voldaan te zijn? Deden we al len, wat we behoorden te doen; hebben w e ge- traeht ons zeiven en anderen te verbeteren; heb ben we den vrede liefgehad en den tw ist gehaat; waren we traag tot toorn en ras tot vergeving; lieert onze hand wonden geheeld, door 't lot ge slagen; heeft ons hart medegeleden, waar do smart nederdrukte; hebben we zegen om ons been verspreid, elk in den stand en in den kring, waarin hij geplaatst was; hebben we de bloem der tevredenheid gekweekt in ons eigen gemoed? Gewichtige vragen, waardig te bepeinzen en- eerlijk te beantwoorden op den laatsten avond des jaars. Het oude is voorbijgegaan! De toekomst staat gesluierd voor ons. We weten niet wat ons wacht in 18112, en ijdel blijft liet gissen en vragen naar 't geen die toekomst ons brengen zal. Heil en zegen roepen wij ook II toe, waarde lezeressen en lezers; geniet voorspoed; moge uw weg met bloemen zijn bestrooid; wone de vrede in uw huis, in uw hart Levenslust worde L" geschonken, oin 't goede met dankbaarheid te ge nieten; levensmoed blijvc u bij, 0111 waar het noodig is, te strijden en te dulden. Laat ons allen met moed en vertrouwen de toekomst afwachten, steeds „de lendenen omgord en brandende de lampen." Het. leven is een gestadig verreizen en ver trekken; laat ons oiulcr elke omstandigheid, van welken aard ook, het hoofd moedig opwaarts heffen; den reisstaf ter hand nemen en den nieu wen weg met blijdschap bewandelen. Letten we er op, dat er zeer veel te veranderen en te ver beteren valt aan en in ons zeiven, en laat ons het vaste Voornemen koesteren en ten uit voer brengen, 0111 bet goed met ons zehen te meenendan inecuen we 't ook voorzeker goed met een ander. Zóó zal 1892 ons ten zegen zijn. De lieer II. W. Duitz te Steenwijk, vroe ger scheepsbouwmeester te Amsterdam meent eene uitvinding gedaan te hebben, welke, indien zij aan zijne verwachting beantwoordt, van veel waarde kan zijn voor handel en scheepvaart. „Kondet gij maar spreken," fluisterde ik, „koudot gij maar de zwarte schaduw van Irm- gards leven verdrijven Dienzelfden dag scheen de landheer door de ontvangst van een brief buitengewoon opgewon den te zijn. „Irmgard," riep hij, „hier is een brief van Robert. Hij komt met verlof. Zorg er voor, dat er kamers voor hem in orde gebracht wor den." Mijnheer Wcrneck scheen zeer verheugd te zijn. „Zijt gij niet blijde, dat uw neef komt, Irm gard vraagde ik haar dien avond. ,lk weet het niet," hernam zij. „Ik kan er met mij zelve niet eens over worden." „Gelooft gij vergeef mij deze vraag ge looft gij, dat hij Valeska in het ongeluk kan hebben gebracht?" „Bertha, dat weet God alleen. Een is de schuldige; mijn geliefde is het niet, en vader be weert dat Robert het niet is. Ik durf niet te beslissen." „Maar hoe denkt gij over hem?" „Eerlijk gezegd, ik zie niet in, hoe hij deze zware schuld op zich zou hebben kunnen laden. Maar Arno wns het niet. Meer kan ik niet zeggen." JFordt vervolgd.) Hij heeft 11. 1. op 7«o der ware grootte een toestel vervaardigd, waarmede liet naar zijne overtuiging mogelijk is, bij vorst in kanalen of andere niet stroomende wateren, eene vaargeul te maken en te houden van hoogstens l-I me ter breedte. Deze ijsopruimer, door den heer D. met den naam „vaargeulhouder" betiteld, maakt niet alleen het ijs los, maar brengt liet ook op een afstand van cón of meer meter van de geul. liet werktuig, door eene of twee stoom bootjes voortgestuwd, zou in staat zijn ijs van 20 e.M. te breken en weg te voeren en een gewicht van 10000 Kg. te verplaatsen. De lieer 1)., die aan belangstellenbcn gelegen heid geeft zich van de goede werking van zijn toestel in een daartoe dienend basin te overtui gen, heelt van zijne uitvinding meiledeeling ge daan aan den minister van waterstaat en aan liet bestuur der Vcrecniging voor scheepvaartbe- lnngen te Amsterdam. In verband met ilc nieuw in te voeren postwet, waarbij voor brieven, bestemd voor de plaats waar zij ter post zijn bezorgd, een port van 3 cent is verschuldigd tot en met een ge wicht van 15 gram, zullen er postzegels van 3 cent ingevoerd worden. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal bij de wijziging der pensioenwet voor weduwen en wee zen o. 111. voorgesteld worden 0111 aan de wedu wen, wier echtgenooten in dienst traden vóór 1 April 1836, ook pensioen toe te kennen. Te vens zal de bepaling in art. 28, waarbij aan de weduwen liet recht op pensioen ontzegd wordt, imlien bare echtgenooten gehuwd waren nadat zij hun 60e levensjaar reeds waren ingetreden, m. a. w. den 59-jarigen leeftijd bereikt hadden, in dier voege gewijzigd worden, dat instcde van 00e 01e gelezen wordt, daar het in den geest der wet heeft gelegen 0111 haar, die een 60-ja— rigen ambtenaar huwt, geen pensioen toe te ken nen. Men deelt aan het Vod. mede, dat de eer ste belastingvoorstellen van den Minister van Fi nanciën eerstdaags naar den Jtaad van State zul len worden gezonden. De bestaande patentbe lasting 'zal in een belasting van de winsten uit het'bedrijf worden omgewerkt. Ook de -andere inkomsten zullen bij afzonderlijke wet evenredig worden belast, liet nntwcrp-vermogeusbelasting is reeds geheel gepeed. De zoutbelasting zal niet worden afgeschaft maar verminderd, welke vermindering niet een nieuwe wettelijke rege ling gepaard zal gaan. (>HOF,l>E, 31 December 1891. De Nieuwjaars-Collecte in deze geneen- tc bedraagt dit jaar f 410. Sluis. I11 de Dinsdag 22 Dcc. 1881 gehou den raadsvergadering werd, na de behandeling adzmiil. 30 T)eo. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mcjull'r: M. Risseenw als onder wijzeres aan de openbare lagere school met in gang van 15 Maart a. s. Oostburg, 30 Dee. lieden had alhier onder presideum van den lieer G. A. Vorsterman van Oven te Aardenburg, eene druk bezochte ver gadering plaats, van landbouwers, dio suiker bieten verbouwen. A1111 do orde was de behan deling van een concept-contract tot liet verbou wen van suikerbieten op suikergehalte. Als basis voor liet gehalte werd bepaald 12 pet. suiker per 1000 KG. netto gewicht tegen f 11. liet zaad van den fabrikant gratis te le veren, moet zijn van de geirone IFansleieu. Het contract, dat verder nog ernige andere bepalingen met betrekking tot monsterneming, Zaaiïng, afkeuring, betaling enz. aangeeft, werd vastgesteld. Vele aanwezigen traden onmiddel lijk toe. \ieuw vliet, 29 Dec. De lieer P. de Kok, se dert meer dan 50 jaren de praktijk als genees heer uitoefenende, en tevens de betrekking van gein.-Secretaris, beklecdende, is heden op ruim 90-jarigen ouderdom, overleden. Een verschrikkelijk ongeluk had Vrijdag avond omstreeks balt negen te Rotterdam plaats. Een meisje van 12, een van 15 en een jongen van 15 jaar wilden den overweg der Staatsspoor aan het einde der Jtnscstrant oversteken, juist op het ougenblik, dat twee treinen elkander daar moesten ontmoeten. De kinderen werden door een der treinen gegrepen, met het ontzet tend gevolg, dat alle drie verpletterd werden. De wachtcres moet geen schuld aan het on geluk hebben. De kinderen, die uit de kerk kwamen, waren met anderen onder den afsluit boom doorgekropen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. lieert te Breda eene vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. De zoon van den kleermaker S.een 1 K-ja rig jongeling, met gekrenkte geestvermogens, heeft des nachts ongeveer te 12 uren een hak bijl uit den kelder gebaald en daarmede eerst zijne moeder in baar bed doodgeslagen, en ver volgens zijn vader zoodanig verwond dat diens leven gevaar loopt. De ongelukkige jongeling was bij zijne arrestatie zeer kalm. De familie. S. is algemeen geacht. De deelneming is dan ook zeer groot. Nabij Bodegrave is een 14 jarige knaap door liet ijs gezakt en verdronken. Een persoon uit Anrcep, gemeente Assen, is Zaterdag op bet kanaal door bet ijs gezakt en verdronken. der op de agenda geplaatste zaken, waarvan reeds melding is gemaakt, nog door don heer Stern tot burgemeester en wethouders de vraag gericht of het hun bekend is, dat het bestuur van het/waterschap der Sluis aan de Wielingen het verzoek van den beer J. G. Gerritsen c. s. te Breskens, 0111 het water van eene door hem te Sluis te stichten suikerfabriek af te leiden naar het kanaal van de Sluis aan de "Wielingen had van de hand gewezen, en dat gemeld wa terschapsbestuur daarbij den belanghebbenden tevens konden hebben medegedeeld dat op liet besproken kanaal der Sluis aan de Wielingen ook geen water zoude mogen worden afgeleid, indien dit kwam van een dergelijke fabriek ge bouwd op perceelen, welke binnen de gemeen te zijn gelegen, die, evenals gronden binnen de gemeenten Aardenburg en IJzendijke recht van vrije waterloozing op het kanaal hebben. De Voorzitter deelde in antwoord op die vraag mee dat dit voor de gemeente zoo uiterst belangrijk onderwerp aan de aandacht van Bur gemeester en Wethouders volstrekt niet is ont gaan, en verder wat te dien aanzien door hen is verricht, of, zoo noodig verricht zal worden, hetgeen door den gemeenteraad met volle in stemming werd vernomen en goedgekeurd. Sluis. Met ingang van 1 Januari 1892 is tot binnenvader in het oude mannen- en vrouwen huis benoemd P. Vos alhier. Sluis. Met ingang van 1 Januari 1892 is voorloopig benoemd als orgeltrapper in de her vormde Kerk J. J. Ossewaarde alhier. Verleden Woensdagavond, omstreeks te 7 uren, werd te Westkerke (gemeente Scherpenis- se) een jongeling, die naar huis terugkeerde, on verhoeds aangevallen door iemand, die zich in het veld achter eene hoogte verborgen had De aangevallene werd op vier verschillende plaatsen van het lichaam, het hoofd, den rug en de bei de beenen met een mes ernstig verwond. Hij had nog de kracht om den korten afstand naar huis af te leggen, doch zeeg toen neer door bloedverlies. De geneesheer heeft nog dienzt.il- den nacht de wonden behandeld. Ofschoon de toestand van den aangevallene niet terstond gevaarlijk is, moet die toch ern stig genoemd worden. De aanvaller is bekend. Een oude wrok schijnt de oorzaak van zijn mis drijf tc zijn. Te Vitrv in Artois heeft een vader zijn dochter vermoord, die tegen zijn zin getrouwd was. Hij wachtte de jonge vrouw op bij dc ri vier, sprong met haar in het water, zwom, na dat hij haar verdronken had, naar den oever en ging bedaard naar huis om droge kleederen aan te trekken. De ontaarde vader werd weldra bij de politie aangegeven en gevangen genomen. Te Doesburg heeft de machinist van de „Yice-admiraal Tengbergen" het ongeluk gehad, toen hij aan boord wilde gaan, van de loopplank te vallen en te verdrinken, niettegenstaande da delijk al het mogelijke in het werk werd ge steld om hem te redden. Zijn lijk is reeds op- gevischt. Dc ongelukkige laat eene vrouw en

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2