Priisöp iet Se jastat 'Woensdag 30 locomboF 1891, Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Advertentiën. man aan het ploegen. In ccnc sloot, van weers zijden dicht niet houtgewas begroeid, zit een jachtopziener met een haas. I)e boer, wellicht om 't een of ander thuis te gebruiken, verwij dert zich met zijn paard. Hierop schijnt de op ziener gewacht te lubben; links springt hij op, rent over den akkir en legt langoor midden op het perceel, dat zal omgeploegd worden. Daar op gaat hij weer in de sloot post vatten, de dingen afwachtend, die komen zullen. Ilij zit niet lang te vergeefs; onze hoer komt weer ploe gen en ziet den haas liggen. Hij vertrouwt.de zaak maar half en kijkt en tuurt in het rond, maar hoegenaamd geen onraad bespeurend, pakt Ilij gezwind den haas en spoedt zich, het paard aan den toom, huiswaarts. Maar de opziener vliegt onhoorbaar door de sloot cn komt hem op bewust perceel, dus in't jachtveld, tegemoet en toen was het: pik, ik heb je! Nog eens: liet gaat ver." Heilige dagen geleden zou te Leeuwarden een jongman van 24. jaren in liet huwelijk tre den. Alles was er voor in gereedheid gebracht, toen eensklaps dc justitie tusschoqbeiden kwam. Hen ingesteld onderzoek naar een twee dagen te voren gepleegden diefstal van een schaap uit een stuk land hij Lekkum, had den bruidegom als dader aangewezen. Voorden rechtercommis saris gebracht, werden zooveel bewijzen tegen hem aangevoerd, dat liij weldra tot bekentenis kwam. Hij had, gelijk hij zei, liet schaap ge stolen en voor f la verkocht, om aan geld te komen, daar hij aan zijne aanstaande had opge geven, meer geld te bezitten dan werkelijk liet geval was, cn hij haar niet had willen teleur stellen. In plaats van naar het stadhuis te gaan, werd hij nu naar het huis van bewaring gebracht. Prof. Nothnagel te Weenen heeft voor zij ne studenten een lezing gehouden over de in fluenza, die volgens den hoogleeraar reeds dc negende eeuw voorkomt. De geschiedenis van deze ziekte toont aan, dat zij zich gedurende 3 of 1. jaren met verschillende kracht vertoont en dan voor ongeveer twintig jaren wegblijft. De hoogleeraar verklaarde door zijn ervaring van meeniug te zijn, flat zij, die eens die ziekte ge had hebben, niet tegen een terugkeer verzekerd zijn. maar toch minder spoedig geïnfecteerd zul len worden. Er is geen specifiek geneesmiddel tegen de ziekte, en niettegenstaande alle bewe ringen, is zij nog altijd een raadsel voor dc ge- ïiocsbeereii, die alleen weten dat zij miasmatisch is en waarschijnlijk ook contagieus. Het „infln- enzagif" trekt door het gehcele lichaam en er zijn drie soorten van influenza-nerveuse, gastri sche en catarrhale. Hveneeens zijn er twee soor ten van pnennoinie, als gevolg van de influenza bronchiaal-pneunomie, de minst gevaarlijke cn de eigenlijke, influenza-pneunoinie, die gewoon lijk ook de spieren van het hart aandoet. De heer Nothnagel waarschuwde zeer tegen liet ge bruik van antipvrine en antifeilrine, maar daar de influenza-pnenmonie gewoonlijk de hartspie ren aandoet, is het wensclielijk stimulantia te. gebruiken, b. v. digitaline, wijn, cognac, arak, onderhuidselie inspuitingen met kamfer en in enkele gevallen ook baden. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. heeft een dief het offerblok geledigd in de kerk te Henrum.In het Noorden des lands komt der gelijk misdrijf tegenwoordig zóó veelvuldig voor. dat de officier van justitie vóór eenigen tijd do kerkeraden heeft verzocht geen geld in de kerk te bewaren. Een Engelsch uitgever is op het geniale denkbeeld gekomen den drukinkt welriekend te maken. Het lezen wordt dan even aangenaam voor den neus als voor den geest. Zou daar mede de gouden eeuw voor de romans zijn aan gebroken Te Emlenkamp, bij Koevorden, kreeg de zer dagen het negenjarig dochtertje van de Wed. F. G. Sluter plotseling hevige pijn in den voet. Dij onderzoek bleek, dat het meisje eene wonde aan den voet had en pas geverfde kousen droeg, waardoor bloedvergiftiging was ontstaan. Na wei nige uren lijdens is het aan de gevolgen bezweken. Ta Oosterbeek is eene alleen wonende be jaarde vrouw, die eene test met vuur op haar schoot had genomen om zich te verwarmen, in brand geraakt. Voor dat er hulp kwam opda gen om het vuur te dooven, is zij eenige 11- ren daarna onder hevige pijnen bezweken. Eene 71 jarige vrouw, die Zaterdagavond op de Coolvest te Rotterdam hij iemand et-n maal eten gehaald had, viel toen zij die woning verliet, van de trap. Naar hare woning in de Kleine Leeuwenlaan gedragen, bleek liet hij aan komst aldaar dat zij reeds overleden was. Wegens het ontvreemden van postzegels in liet postkantoor in dc Van Galenstraat te 's- Hage, heeft de polite de hand gelegd op een jcugbigc dienstbode. Zij behoort tot een fami lie, waarvan het hoofd des huizes wegens dief stal in de gevangenis zit en de. moeder zich voor dergelijk feit in preventieve hechtenis bevindt. Het jeugdige broertje van de diovegge wordt in een verbeterhuis opgevoed. Bij de. gedane huis zoeking bleek, dat dc laatstelijk ontvreemde post zegels, ter waarde van f 60, verborgen waren iu het bed van het meisje. Deze maakte de zegels te gelde, door aan be vershillende hij-post kantoren spaarboekjes te nemen en op gezette tijden met die zegels bepakte formulieren f 1 ter beschrijving aan te bieden. Natuurlijk kwam zij om restitutie in contanten, telkens als de stand van het tegoed ep het spaarboekje en de voorschriften op de Rijkspostspaarbank dit toelie- ten. Zondagmiddag is te Zwartsluis binnenge sleept het ijzeren tjalkschip, bevaren door schip per De Vries dat Maandagavond even boven Schokland door een windhoos omgeslagen en gezonken is, De drie lijken der vrouw de twee zoontjes vond men in het vooronder. Dat van den schipper is nog niet gevonden. Te Ooijen had Zaterdagnamiddag hij het overvaren van de veerpont naar Allen een on geluk plaats. Door den hevigen stroom, die toen op de Maas was door den hoogen water stand, raakte de rol, die op de voorbrug van de pont staat, los. üe| voermansknecht Jan Peeters, dit ziende en het willende herstellen, verloor hierbij het evenwicht en raakte te w ater. Onmiddellijk ging de veerman in eene roeiboot om den drenkeling te redden, doch te vergeefs; voor deze hem. bereiken kon, verdween hij in de diepte, De verdronkene wins een zeer oppassend jonkmau, van omstreeks 28 jaar. - Een groot schandaal is, naar men mede deelt, in liet laatst der vorige week tc Nieu- wendam voorgevallen. Een bekende dronkaard ging met eenige kornuiten de weddenschap aan dat hij, in een der kroegen aldaar, dertig glaas jes congnac in betrekkelijk korten tijd zou op drinken. Hij won werkelijk de weddenschap en strompelde toen naar zijn huis. Ilij geraak te daarbij in een sloot, maar wist er uit te krab belen; nat cn verkleumd bleef hij op den weg liggen cn 's morgens vond men hem dood. Waarschijnlijk zal dit geval wel tot een on- nerzoek aanleiding geven. Arrondieeemenls-Rechtbovk te Middelburg. Dinsdag 22 Dcc. zijn veroordeeld J. B., 23 j., landbouworskneeht te Groede, wegens mishandeling tot. f 1 maand gevang. I). de L., 18 j., werkman tc I.Tzcndijke, we gens belccdiging tot f 5 boete subs. 4 dagen hecht. Woensdag is veroordeeld A. de 11., 16 j., te IJzendijke, wegens uver- treding van 's rijksbelastingen tot 3 d. gev. Kantohgerecf/t te Ootlburg. Heden zijn de volgende vonnissen uitgespro ken: Wegens strooperij V. d. S. te Middelburg (B) tot f0.50 of I dag hecht. P. J. van A. te Eede en A. v. II. te Sluis tot f I boete of 1 dag hecht, en P. de B. te. Eede, tot f 4 of 1 dag hecht. Wegens overtreding der vischwet: E. S. R. te Philippine tof f 4 of 2 dag hecht. Wegens overtreding der drankwet: L. D. L te Hoofdplaat tot 2 boeten van f 0,50 of 2 dag. hecht, voor iedere boete. A. G. te Sluis tot f 2 boete of 2 dagen hecht. A. L. P. tc Oostburg tot f 2 boete of 2 dagen hecht. E. S. de S. en P. J. de V. te Hoofdplaat tot f 2 of 2 dagen hecht ieder. Wegens overtreding van het Prov. regl. op de wegen: L. V. en E. de B. te, St Laureijns tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. TI. de T. te Eede tot f 0,50 of 1 dag hecht. L. T. te Sint. kruis tot f 10 boete of 3 dagen hecht. C vair II. te Maldeghem tot f 15 boete of 1 dag hecht. Wegens liet laten loopen van kippen op e n anders erf: D. M. te Eede tot f 0,50 of 1 dag hecht. W egens het verwekken van nachtruimer: A. de J. en D. B. te Eede tot f 15 boete of 3 dagen hecht. Wegens overtreding van art. 427 van stralr. T. S. te Oostburg tot f 2 boete of 2 dagen li echt. Wegens overtreding der pol.—verordening te IJzendijke: 1'. de II. te Eeeloo tot f 0,50 of 1 dag hecht, en die te Breskens: J. de R. al daar tot f 2 boete of 1 dag hecht. Wregens overtreding der ijkwet: II. dc J. te Hoofdplaat en D. J. II. te IJzendijke tot 0,50 of 1 dag hecht, ieder. Wegens overtreding der jachtwet: J. F. C. te Aardenburg tot f 0,50 of 1 dag hecht. Vrijgesproken zijn: P. V. te Bouchoute (B.) en E. S. 11. te Phi lippine, beklaagd van overtreding der vischwet, I. J. S. Jz. te Sehoondijke beklaagd van stroo perij, P. de M. te St. Kruis beklaagd van het loopen over eens anders land. Groede, Huwelijks-Aangiften. 4 Dee. Jo hannes van Houte 28 j., jm. en Catharina .Maat je Brakman 30 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 17 Dee. Johannes van Houte 28 j., jm. en C'atharina Maatje Brak man 30 j., jd. Geboorten. 1 Dee. Elizabeth, d. van Eliza beth Maria de Visser. 5 Doe. Kredcrik Adri- aan Abraham, z. van Kornclis Jasp tsc en Mag- dalena Adriana den Hamer. 5 Dee. Maria An gelina, d. van Bernarilns Wispelaere en Lcuni Bruggoman. 8 Deo. Adriaun Willem, z. van l'ieter Jacobus Hendriks en Maria Oosterling. 8 Dee. Maria, d. van Carolus Borronens Ver- straeto en Sophia Caas. 10 Dee. Joziua, d. van Jannis Philip Salomé en Cornelia Verhage. 12 Dec. Jacolia Maria, d. van Abraham Pieter Lauret eu Maria Risseenw. Overlijden. 1 Dee. Sara van de W'alle, 50 j., d. van Johantlis en Sara Beliage. 12 Dc. Jozina Salomé, 2 dagen, d. van Jannis Philip en Cornelia Verhage. OOSTBPRG, 23 Dee Nieuwe tarwe' nieuwe rogge nieuwe wintergerst nieuwe zomergerst haver paardeboonen groeue erwten f 6,50 f 7,00 4,50 4,50 3,00 6,50 7,00 7,50 f 7,25 5,00 4,75 3,50 7,00 8,00 8,50 0,25 5,25 5,00 4,00 7.25 11,00 V Heden viert Mrj. RATO WILLE.USEX, haren 70et-en janrttog. Groette, den 24 December 1891. des voormiddags te llillf tien ure vergadering in de Stadsherberg bij Buijsse te Oostlurg, tot welke opgeroepen worden alle verbouwers van Suikerbeten, ten einde te spreken over de Sa menstelling van oen Contract op gehalte. G. A. VORSTERMAN vax OYEN. L. J. ROGGEBAND. J. DE BRUIJNE. op Zondag 27 Dec. bij M. M. JIO.VJÉ. Ten Kantore van H. G. HAMMACHER, in effecten en assurantiën te Groede, worden op de meest billijke voorwaarden verzekerin gen gesloten tegen brandschade, op het leven en tegen schade hij hypotheek.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3