Binnenland. Gemengd Nieuws. Naar bet Utr. Dll. van bevoegde zijde verncièmt, zijn de werkzaamheden, vereischt tot voorbereiding van liét in werkingstellen der nieu we Post wet, dank zij den inspannenden arbeid, 'zooverre gevorderd, dat de invoering den 15 ■Januari kan worden legemoetgezien. Men schrijft uit het Noorden aan de Arnli. Court: Nieuws ja is er genoeg! Met de werk staking te Tjalleberd te beginnen: sinds de Bildt- •sclie werkstaking een voorbeeld «af, aan du oud- landcrs dat „bollejageu" niéts geeft, maar etui aaneengesloten ploeg arbeiders, rustig en niet tot handtastelijkheden overslaande, overigens cell ier vastbesloten, veel vermag, hebben Terband en beeft nu Tjalleberd er ecne verrassende uit werking van gezien. -Niet éénmaal, maar her haaldelijk is de eischwe willen werken, mits voor een althans behoorlijk loon. Mijn hemel! moeten kloeke, hun werk verstaande kerels, die soms 2, 3 uren ver moéten komen, nog niet eens RO'ct'4. per dag maken'? Zoo is dan bok* door toedoen van Vitus Bruinsma inderdaad geschied, wat me voor wou komen te zullen ge schieden er worden voor Tjalleberd's werksta kers inzamelingen geopend! We zullen vast zulke voorbeelden meer bele ven, en de brooddronkeue „bollejagerijen" zullen allengs gedaan hebben. Gronw, vrij goed in het midden van liet ge west, zal een wonder beleven. Laten we ons even bij dat groote en welvarende en uiterlijk ook uiet onaanzienlijke dorp bepalen. We heb ben er nog altoos onder onze schrijvers, die dit gewest tot xoo'n vreemd oord maken, dat wij er verlegen onder worden en eigenlijk vragen boe hebben we het toch met n, lieeren? zijn wij zóó roemenswaardig en zon dan eigenlijk in iso lement onze kracht liggen? Dat zijn gewoon lijk geleerde hoeren uit Friesland herkomstig, maar niet daar wonend en die niemendal ver nemen -hoe vooral onder detegenwoordige beweging de groote massa met den dag ij vert om als gewone menschenkinderon toch niet door de wereld als onnoozele halzen afge scheiden te worden. Maar het dorp Grouw dan in het waterland is (ban zoo in frioscli en zoo lofwaardig, omdat het de drie gebroeders Halbertsma, l'riesche schrij vers, wel wou inschrijven en hunne jeugd lei den. Toen ter tijde lag het dorp als op een eiland omringd door lage landerijen (land lager dan het gewone waterpeil) en juist die afzon de ring waarborgde een oud-Frieschen geest inet zij ne deugden en ook wel ter dege ondeugden (moeten we aan eeuwenoude veete en aan bloed baden herinneren, welke der vaderen onbuig zaamheid en trots eeuwen achtereen voerden Een gewoon mensch noemt het dorp groot, ge zellig en, ofschoon ook al deelend in den alge- meenen druk, welvarend en zelfs prettig door drukke scheepvaart, door aalvisscherij nu aal- handel op Engeland, door houthandel en door meer, en men behoeft niet beducht te zijn, dat aan het graf van de ongelukkige Valeska, her haal ik de verzekering mijner volkoraene on schuld. Wilt gij nu uwe woorden tegen mij terugnemen „Neen, nooit!" hernam mijn vader. „Zoo moeten wij elkander vreemd blijven, tot zoolang gij zulks doet, mijnheer Werneck," ver klaarde Arno. Daarop wendde hij zich tot mij. „Irmgard," zeide hij met bevende stem, „gij ge looft aan mijne onschuld; ik zie het aan uw gelaat. De gelofte van trouw, die ik u gedaan heb, zal ik houden, tot gij zelve mij er van ont slaat." Mijn vader trok mij woedend tot zich. „Het arme doode kind verwittigde ons, dat gij zoudt terugkomen om Irmgard te huwen," zeide hij, „maar het zal niet gebeuren. Irm gard is steeds ecne gehoorzame dochter geweest, en ik verbied haar, in uwe tegenwoordigheid, om nog langer de betrekking tot u aan te hou den of aan een huwelijk met u te denken." „Slechts van hare lippen wil ik hooren, dat zij mij loslaat," verklaarde Arno trotseh. Vaar- wel, mijnheer Werneck! Eenmaal zal de dag aanbreken, waarop gij mij recht zult laten we dervaren." Wordt vervolgd.) een Gronw sier niet met zekeren trots zegt: ik ben uit dat dorp Maar nu hebben ze daar een plan, dat alweer en érnstig, den stoèren geest bedreigt. De kerk beeft veel geld en men heeft besloten daar een heerlijk plantsoen aan te leggen. Over geld valt te beschikken, over grond ook: 17» HA. Er is nieuw leven merkbaar. Elders, b. v. in Ternaard (Bouwlioek) gaat men een algcmce- nen, zoogenaamd onderzoekenden armvoogd aan stellen, ilic zelf gaat informeeren en verslag ge ien van wie zijns bedunkens onderhoud noodig hebben, ookwie liet behoeven en uit zedi ge schaamte niet vragen Of men gaat boscli aanleggen, als hier en daar in Drenthe, en ofschoon in gewone gevallen zulk nieuws ook niet zou opgezonden zijn, doen we liet, omdat we van oordeel zijnde huidige toe stand dw ingt tot scheppen van nieuwen rijkdom, tot scheppen van nieuwe werkgelegenheden In de Kam/iioeii koint een staat voor van de personen, die liet rijwiel gebruiken ten be hoeve van bun ambt, beroep of bedrijf. Niet minder dan 1 530 hebben zich opgegeven en liet géheele getal moonort wij dus veilig op 8000 to mogen stellen, daar ook hier wel 50 pet., zul len zijn achtergebleven. Amsterdam bijv. gaf ér maar I op, en er moeten er 300 zijn. Het talrijkst zijn de bloem - en boomkweekers ver tegenwoordigd, waarvan er 20 zich aanmeldden. De, meeste beroepswielrijders levert Zuid-Holland op, bun getal is 203. Dan volgt Gelderland met 250. Drente, beeft er slechts een minder dan N oord-Holland, namelijk 200. In Zeeland zijn er maar 23. Zeldzaam is zeker het verschijnsel, zegt liet Hb!., dat eeno vaststelling der Staatsbegroo- ting tot zoo weinig wezenlijken strijd tegen de Begeering beeft aanleiding gegeven als ditmaal. Over geen enkel hoofdstuk is hoofdelijke stem ming gevraagd, zondat met medewerking van de gelieele Kamer liet parlementair krediet voor deze llcgccring met een jaar is geprolongeerd. Dat -er geen politieke oppositie gevoerd zou wor den tegen liet Kabinet als collectief geheel, Was redelijkerwijze te verwachten, doch bet feit, dat ook geen enkel lid van liet Ministerie een aan val op zijn politiek leven te wederstaan bad, is wel liet bewijs, dat al dc Ministers, hetzij dan in meerdere of mindere mate, toch een voldoend vertrouwen bij de Kamer genieten, wat betreft de administratieve leiding van de zaken van hun departement. J.l. Dinsdag beeft zij niet 48 tegen 42 stem men verworpen dc overeenkomst met de Billiton- maatscbappij, betreffende de vernieuwing barer concessie tot liet wir.nen van tin op liet eiland Billiton. Het lioofdst. „onvoorziene uitgaven" de1 Staats- begrooting w erd aangenomen, waarop de Kluner op reces is uiteengegaan. GROF, DE, 34 December 1891. Dc leden van de afd. Oostburg der M« van Landbouw in Zeeland vergaderde Woensdag 23 Dcc. in 't gewone lokaal te Oostburg. Na lezing der notulen en mededeeling van in gekomen stukken, word door dhr. secretaris der afd, den lieer Ij. Theri, verslag uitgebracht van het verhandelde op de vergadering van liet Hoofdbestuur, waarop de heer A. de Hullu de ze afdeeling vertegenwoordigde. Het Landbouw weekblad werd daarbij aanbevolen en medege deeld dat dhr Kakebeeke als algemeen secreta ris werd herbenoemd, terwijl in plaats van dhr. Bybau als 2e voorz. gekozen werd dhr. Mr. P. C. J. Hennequin. Naar aanleiding van de me dedeeling van opgaven omtrent den oogst van '91 't volgende: Wintertarwe 24, 75, Zoiner- rarwe niet gezaaid, Rogge 20, 70, Win tergerst 34, 58, Haver 58, 45, Koolzaad niet verbouwd Erwten 12, 80, Paardcboonen 22, 75, Witte bruine boonen 16, 80, Aardappelen 00, 70, Ui en niet verbouwd Kanariezaad 14, 70, Boekweit 14, 65. Het eerste cijfer achter den naam van 't gewas duidt die van 't aantal H. L. per II. A. en het tweede dat der K. G. per H. L. aan. Tot bestuursleden werden herbenoemd dhr. A. de Hullu met 19, L. J. Roggeband met 21 en I. v. Houte als bestuurslid met 21 en als voor zitter met 22 van de 24 uitgebrachte stemmen. Allen namen de benoeming aan. De voorzitter reikte de getuigschriften uit ver worven bij de tentoonstellingen van Zaaigranen in Februari en September tc Oostburg gehou den. De weinige dcelueeining daaraan luid In t bestuur doen besluiten, verder geen tentoonstel lingen te houden, tenzij zieli in dezen incur bi- langstelling openbaart. lil plaats van liet Maandblad voor dell Nc- derlandschen landbouwer zullen voortaan, aldus luidde liet voorstel des bestuurs, kleine landbouw werktuigen op de algcui. vergadering ouder de aanwezigen worden verloot. Dhr M Luteijn Ma- zure besprak verder de wenèclifllijklieid dat men zich meer algemeen als lid van 't Paardenstam boek liet inschrijven en gaf den leden in over weging een vèreeniging in 't leven te roepen die zich ten doel stelt den aankoop en de aan kweeking van een of meer hengsten ten einde het paardenras te verbeteren. Voorts was tentoongesteldAnrdnotcii-inrel, Aardnolenkoek en gedroogde spoeling In-I eerste legen f 13 liet laatste tegen I I per 100 K.G. verkrijgbaar bij dhr. dar. .1. Kisseeuw- Zaad han delaar te Oostburg. De voorzitter sloot na dankzegging voor de trouwe opkomst de verga dering. Tot gemeente—secrete ris van Heemstede is benoemd, dhr. A. G. A. baron follot d' Eseurv, vroeger volontair ter secretarie te Middelburg en later waarnemend secretaris der gemeente Nieuwvliet. Dinsdagmorgen is op de Hulster sassing een jongen van 15 jaar, do ir liet ij» gezakt en verdronken. Voor de betrekking van onderwijzer aan dele openbare lagere school te Bnsskens, jaar wedde/' 5011, hebben zielv twee sollicitanten aangemeld. Sluis, De lieer I'. Ie Itoij alhier slaagde te, 's Gravenliagc voor liet klein Directeurschap bij de Posterijen. Kcti'iiiiclieiuciit, Ook tot hier is de inlliicn- za doorgedrongen. Du vorige week is een meis je aan de gevolgen daarvan overleden. Sluis. In de, op Dinsdagnamiddag 22 Decem ber 1891 gehouden vergadering van den gemeen teraad alhier, werd o. m. goedgekeurd de lier- verpachting tot bet ophalen van straatvuilnis voor liet tijdvak van 1 Januari 1892 tot en met 31 December 1894 aan J. C. Cluerhout te Sluis voor f 114 's jnars; daarna w erd, ter voorziening ill de periodieke aftreding, tot lid vail liet al gemeen armbestuur van Hcillc herbenoemd de lieer J. C. Stern te Sluis. In de plaats van J. W. E. Abrahams, aan wie met ingang van 1 Januari a s. pensioen is verleend, werd tot klokkenist benoemd de lieer Abr. Gheijsels te Sluis. Voor deze betrek king hadben zich zeven sollicitanten aangemeld. St. Kruis. Tot gemeente-veldwachter alhier is benoemd J. I. Vonhoiit van Waterlandkerkje. Hoofdplaat. De gemeenteraad beeft benoemd tot gemeente-geneesheer alhier, de lieer H. Vleu gels te Biervliet. Men schrijft uit Biervliet aan ne M. CL: Met veel genoegen is in onze gemeente ver nomen dat de regeeriug in liet vierde en vijfde district tegemoet te komen in de nadeelen, te ondervinden van de indijking, door liet verhar den van een der in den nieuwen polder gepro jecteerde wegen. Naar wij vernemen stast ook de kans niet ongunstig voor een stceuweg van den in tc dijken polder naar de Maagd van Gent, zoodat van Biervliet en liet vijfde district én liet Belgische steenwegnet langs een goeden weg te, bereiken zal zijn. Een steenweg naar den nieuwen polder zal, gelijk wij vroeger meld den, van wege onze gemeente tot stand komen. Besloten is nog dezen w inter eenigc honder den gemeten land in den Brakman ter inpolde ring aan te besteden. Voor dc betrekking van onder wijzer aan dc. openbare school in de kom der gemeente te Biervliet, op een salaris van f 450 hebben zich slechts 2 sollicitanten aangemeld, Te Antwerpen is gisteren aan de dokken een Fransch oorlogstransportsscbip geladen met dynamiet in de lucht gesprongen. Een twee tal personen zijn gedood. Uit Helmond meldt men liet volgende: „Het gaat ver! Dezer dagen was te M. een

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2