Kinnen UuhÏ, wat. gij voortbrengt, niets dan vloek wat gij ach terlaat, en er is ook niets dan vloek, wat u volgt. I'ln als ge eenmaal de slachtoffers, die ge ge maakt hebt, hijgend en zieltogend zult zien neer liggen, bezwijkend onder den last van uwe, niet van hunne schuld, dan zal dc zegen verre van u vlieden en de vloek u treffen, dien gij over U. zplven gebracht hebt. Daar kan geen zegen rusten op u noch op liet uvyo, geldgierige, die het recht van wedu wen en weezen verkracht, om aan uw gouddorst voedsel te geven; die geen middelen, koe schan delijk ook, ontziet om uw doel te bereiken en uw schatten te vermeerderen. Onder welk mas ker gij u ook verbergt, gij zijt steeds tot laag heid gereed. Met di li mond zegent ge, met het hart vloekt ge. l)e onschuld zelfs is voor u niet heilig, en de tranen, die gij uit de rood- gokreten oogen perst, zijn n zoet. A loek zaait ge en vloek zult gij oogsten; de zegen blijft verre van u. Nu reeds gaat ge met gebogen hoofd, als wordt ge gedrukt door uw schuld, en als eenmaal uw stervensuur aanbreekt, dan zal de vloek op, uw aanzijn en op uw werk u donderend in de ooren klinken, en u in herin nering brengen al de ellende en al den jammer door uw heillooze geldzucht te weeggebraeht. Nog eens, er ka» geen zege» rusten op u, 011- RU'edoogcndc, die zelf uw beker ten boorde yult e» uw armen broeder gebrek laat lijden en, soms: hem de schuld nog wijt van zijn armoede. Waar in zoudt ge grootser zegen vinden dan in weldoen? Maar gij shuts uw oor en uw hart voor de klaag tonen van den ongelukkige; nooit wordt uw hart warm; nooit opent zich uw hand. Waar h.ebt ge striemen verhonden, wanneer olie gegoten in de wonden (lij mist dien zegen, (Lat zalig genot, dat het weldoen u geeft. Waarlijk, vloek rust op 11 en op 't uwe, en in de eenzaamheid voelt ge al de zwaarte van dien vloek enden last'van de wroeging van uw geweten, dut gij ill den maalstroom der wereld en met ijdel]Uinkcnd,c weerleggingen den mond wilt' snoeren. J'In nog eens, er kan geen zegen rusten opvil, geestdrijver, die anderen wilt dwingen te looppn op den weg, dien gij bewandelt en welken gij meent de beste te zijn. Met den mond vol van liefde, veroordeelt en verdoemt en verkettert gij elk, die niet gelooft, wat gij voor waarheid houdt. Maakt gij. den zegen, welke gelegen is in alge— mcene menschenmin niet ten vloek? Ten vloek; omdat gij niet vergadert, maar ver strooit; niet opbouwt, maar al'hreekt; niet samen voegt maar vanecnsehe.urt? Hebt gij den zogen niet in vloek verkeert, w;aar gij anderen miskent en vernedert om u/.iiven te vergoden en te verheffen? We hebben 66,1 blik geslasen om ons heen; thans past het ieder onzer tot zich zeiven in te keeren, en een onderzoek in te stellen in zijn een geruisch vopr het venster, alsof zich daar iemand, bewoog. Ik ging er heen, doch kon door de duisternis niets bemerken. Plotseling deed zich van buiten een zwaar gekreun hooren. Va der sprong ontsteld van zijn stoel op. Ik opende de glazen deur, die naar buiten leidde en verliet het huis. Vader volgde mij, en daar zagen w;ij op den grond uitgestrekt, geheel van den regen door weekt en verstijfd, een gestalte liggen, die wij als Valeska Bruhn herkenden. Met een kreet, zooals ik er nooit een gehoord had, vatte mnn vader haar aan en hief haar op. Ach, Bertha, bet was een ontzettenden aanblik. Zij had veel van den regen te lijden gehad en door het hoesten was er een ader gesprongen. Va der droeg haar in zijne kamer, legde ze naast den haard en helde oin hulp, Geene moeder kan bij het ziekbed van haar kind bezorgder zijn, dan hij voor haar was. „Zij is weder tot mij gekomen" mijne Vales ka mijn arm, arm kindriep hij uit. Maar Valeska hoorde zijne woorden, die slechts liefde ademden, niet. Zij werd in hare. eigene kamer en te bed gebracht. Geneesheeren en op- passters werden bjj het ziekbed geroepen; alles wat menschelijke bekwaamheid en zorgvuldigheid vermocht, werd voor haar gedaan; doch alles was tevergeefs. Wordt verro/yd.) eigen hart. Laat ons dat doen met eerlijkheid en met op rechtheid; en waar we ons zeiven schuldig re kenen aan de groote fout zegen in vloek te hebben verkeerd; o laat ons 't daar bekennen en ons zei ven trachten te beteren Het streven naar 't goede, is reeds goed. Als we ons telkens en telkens weir hij ons doen en laten afvragen, of daarop zegen kan lusten, en we geven daarop een openhartig, een recht-, stricksch antwoord, dan zal de vloek ons niet benauwen en ons hart verontrusten. Dan trach ten we te zijn rein in enzen handelen Wandel; geen mensehen, die ons verrijken ten koste van anderen; geen kwaadsprekers of lasteraars; geen derzulken, die de huizen van weduwen en wee- zen opeten; geen geldgierige»geen pimiccdoo- genilen; geen geestdrijvers. Dan alleen kan zegen op. ons rusten, indien we ieder in denken en gclowyen vrij laten, lief de hebben tot elkander, dcu Mammon niet aan bidden, wees en weduw ter hulp zijn, djen li|s- ter schuvv.cn en oneerlijkheid haten. V erleden Vrijdag lipeft de Tweede Kamer Hoofdstuk lil der Staatsbcgrootmg „Buitenland- selie Zaken" zonder hoofdelijke stcinmeu aange- nomen. Hoofdstuk Justitie is eveneens aangenomen evenals een ontwerp tot verlenging va» den ter—, mijn voor do arbeidsenouetp. Tot lid van de Tweede Kampt iVï Staten, Generaal in het lloofdkiesilisiriet Tiet is gekozen de heer inr, M. Tijdeman Jt-, (lib), met 1517, stemmen. De lieer mr. JB. baron Mackav (m-r.) Wot'aifl, 798 stemme». Mr. L, Haffmans, lid van de Tvyeede Ka-, mer, is Dinsdag dour eenige katholieke leden dier kamer een frestipanl aangeboden ter goh'-., genlieid van zijn zilveren parlementairjubilé. KitOEDE, II December- 1891, Woensdagavond trad als spreker in de ver gadering van het departement Gronde der maat-, schappij tot nut van 't algemeen» op, de heer mr. A. Slotemaker van 's Gtavenhage. De groote benedenzaal van bet logement </t. Drie Koni'yyen was goed bezet. De heer G. L. Krol, waarn. vourzitter, bracht dan ook in zijn openingswoord, zijn wclgemeenden dunk vroor de talrijke opkomst, de verzekering gevende, dat deze avond rijk aan genot zonde zijn; daarop gaf hij het woord aan mr» Slotc maker. Spr. behandelde het punt Armoede en lfuma-. nHeit. Ten einde een juiste voorstelling te. geven van het eerste deel zijner voordracht, veroorloofde spr. zich eene korte schets van de ellendige toestand der tegenwoordige maatschappij. Armoede.wordt er geleden, veel, zeer veel zelfs, meer dan wij ons kunnen begrijpen. Tot verzachting daarvan staat het tweede gedeelteHumaniteit of menschlie- vendheid op den voorgrond. In hreede trekken werden middelen aan de hand gedaan om ver betering van dien toestand aan te brengen. Met de spreuk „help u zeiven en God zal u helpen" voor oogen, moet men trachten den ine- demensch op te wekken tot hulp. Spaarzaamheid js een machtige factor tot oplossing van het vraag, stuk der algemeene malaise. Bij vereeniging, coöperatie op verschillend gebied, kan verkregen worden, waartegenover men ander», alléén onmach tig staat, daarom is aansluiting, met het woord van den Groote Meester Hebt uwe naasten lief als uzelven" in de hand, noodig. Mek eene opwekking tok allen oin de spaar zaamheid bij wijze van Coöperatie te beoefenen eindigde spr. zijne doorwrochte rede. Luide bijvalsbetuigingen loonden den spreker voor zijne moeite van de zijde van het publiek, dat daardoor voldaan bleek te zijn. We hebben slechts hier en daar een enkele greep gedaan, uit de voordracht; spr. bedoeling kwam op onze beknopte mcdedeelingen neder. Nog droeg de heer Slotemaker een vers voor van Potgieter, getiteld Friekjoff, dat op gevoel volle wijze werd ten gehoore gebracht. Een paar gedichten van Piet Paaltjes, als: de Friesche poeët en de drie studentjes vonden veel bijval. Met een proza-stuk van Potgieter oogstte hij bijzonder veel succes in, terwijl tot slot een tc-_ genbevvijs werd geleverd van de wel eens beweer de weinige diehters-liefhebberij in Neiligjand, door het voordrage van een gevropg. coprjiutcn- bericht in ppëzv. Spr. heeft onvermoeid zijne beste, krachten gr-, wijd aan dezen avond oui'het nuttige met het aangename te vereenigen. \Yuar er,nst en, luim I zich op, zoo ampzante vvijzp afw isselen, kan, het I niet anders of wij roepen, nipt den fuqgeeipn- de v oorzitter, den hpeij mr. Slotemaker, een har telijk tut weeczipti# top, ecvnals wij ipstemmen met den wclgemeenden. dank, die hem door de zen werd toegebracht, Zuid/.uiide, 8 December. De Kederijkerska- mer Al doende teert men alhier, deed zich j. 1. A rijdag, ondanks den vv ankelbareip toestand waar in zij nog sleelvts kort geleden verkeerde, we der va». pen gopde zijde, kennen. Voor eer. ta melijk talrijk publiek hjold zij lljire 50e opvoe ring, DitniaaJ, werden gespeeld: hief de en u-raak drapi» in vijf' bedrijven en Liefde vriendschap en tui of de l/üweriLtg nan het Frtructum Low, yny iivuui blijspel in één bedrijf, welke stuk- keu beide in uen smaak vielen. Gedurende het bal na de uitvoering bracht) liet vallen eener brandende petroleumlamp eenige verw arring on der de aanwezigen te weeg. De hoogopslaande vlaig werd echter, spoedig uitgedoofd, zoodat hpt dansen verder kon worden, vuprtgezet. Sluis. De storm die vyoensdagnarlit hier heeft gew.oed heeft weder verscheidene schade veroor zaakt daar bij sornmigen pannen van de daken, Woeien Sluis, Door de Notabelen der Hervormde ge meente alhier zijn herbenoemd als Kerkvoogden 4,e keeren J. II. llennequiu en K-. F- Koksrna. Shiis, Zaterdagmiddag 5 December werd, hij gelegenheid van het Sint—Nicolaasfeest aandekin- dpren uit den minder gegoeden stand der Chris telijke school alhier, speelgoed, kleedingst ukken en koeken uitgedeeld; daarna werd eene tombo la gelipude» voor al de kinderen, beneden de 10i jaar oud; op de openbare sehiol had maandag Dec. behalve een tombola, lyetze]tile plaats. Yzemlijke, 5 Dec- AVordt van soyimige in richtingen, verecnigingeri of dergelijke zaken vv;el eens, gezegd, dat zij voorzien in 'een lang gevoelde behoefte, dan is. voorzeker tlezc geijkte term gepnendeele misbruikt, bij dp stichting van, de nieuwe graanbeurs alhier. AVerkelijk bestond daaraan èn met het oog op den graanljpndel èn met het oog op liet be lang der gemeente dat daarmede in verhand staat, groote behoefte. Immers onze graanmarkt kwijnde, zij ging achteruit. Aangespoord door het goede voorbeeld dat de gemeente Ooslburg in dezen gaf om,'ter be vordering van den graanhandel pene beur» te stichten, besloot ook onzen geyieenreraad daar toe over te gaan, dank zij het iniatief van on zen practiscligii burgemeester. Een o.ud huis werd aangekocht, afgebroken en inaifkto plaats voor een nieuw gebouw, tot opschrift dragende Graanleur». De beurs oji zich zelve is een net gebouw. Dopr haar ruimte en licht beantwoordt zij uit stekend aa» het dool, dat daarmede is voor oo gen gesteld. Van buiten gezien mag het eene. plaats innemen onder de rij, der voornaamste ge bouwen der gemeente. Kortom, onze gemeente is eene inrichting rijker vypprop zij trots,-li moog wezen, zoo om hiar belang als om hare sier lijkheid. Dat de inwijding, die hedenvoormiddag plaats vond, gepaard zou gaan mot eene, liet feit pas sende feestelijkheid, was te denken en kon e- venoons ook gebillijkt worden. Van enkele gebouwen wapperde als blijk van ingenomcndhpid, de nationale driekleur. Tiet muziekgezelschap Geduld ouenrint, stel de zich te. 10 ure op, om, ondereen vroolijken marsch» vooïafgegaau, dopr het Gemeentebestuur, den aannemer en den bouwmeester, zijne schre den naar de nieuwe beurs te richten. Een stroom van belangstellenden verdrong zich ony een plaats je te bemachtigen, ten einde getuige te zijn van de plechtige inwijding. Toen eindelijk het ruime gebouw gevuld was, bracht het muziek gezelschap het geliefde „AYien Neêrlandsch bloed ten gehoore, waarop de burgemeester, de heer C. de Vos, het woord nam. Spr. bracht in her innering hoe het feit, dat thans werd gevierd, te danken was aan de medewerking van de elf

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2