Gemengd Nieuws. antwoorden geneest, indien men, in afwachting van nadere regeling, zich voor 1892 had knu llen en mogen bepalen tot het omslaan van het tegenwoordig belastingbedrag over de nieuwe be lastbare opbrengst, of, wat in zóóver op hetzelf de neerkomt, tot vaststelling, voor het heffen in dil jaar, van een percentage naar de verhou ding tussulien die twee bedragen. Op die wij ze zou van den omvangrijken arbeid, aan de herziening van de belastbare opbrengst der on gebouwde eigendommen besteed, reeds liet vol gend jaar partij zijn getrokken. Tot zijn leedwezen beeft de Minister eclifer, na rijpe overweging, van de indiening eener daar toe strekkende wetsvoordraclit moeten afzien, en wel omdat bij regeling der belasting op dien grondslag een aantal gewichtige vraagstukken zijn betrokken, waarvan de oplossing niet is te ■ontwijken. Omtrent al die vragen zal, naar liet oordeel van den Minister, bij de peraequatie moeten w or den besist, op straffe van reeds zeer spoedig zich wellicht voor de noodzakelijkheid geplaatst te zien, om, tot schade voor de in dezen voor den grondeigendom zoo gewenschte zekerheid, hij de blijvende regeling der belasting weder van rich ting te veranderen. Om die reden wordt, bij wetsvoordraclit, nog maals verlenging van den termijn tot vaststelling van liet bedrag der grondbelasting met één jaar voorgesteld. Zijnerzijds zal de Mill, geene po ging onbeproefd laten om nog in het loopend zittingjaar volledige regeling van dit onderwerp tot stand te brengen. „Ook de Koningin-Regentes was niet tevreden over een ander werk van den lieer de Stuers. /smals ik geruiiuen tijd geleden schreef, had deze de teekeuingen gemaakt voor de nieuwe ridder orde van Oranje-Nassau. l)e nu aan de Sta ten -Generaal voorgestelde versierselen der orde wijken echter nogal belangrijk af van die tee keuingen, en wel omdat de Koningin—Regentes het oorspronkelijke ontwerp heeft afgekeurd en verschillende wijzigingen heelt verlangd. Van daar, dat de indiening van het wetsontwerp zoo lang is vertraagd. Dinsdag is door de Tweede Kamer liet, al gemeen debat over de staatsbegrooting voor 1892 voortgezet. Verschillende sprekers hadden zieli, zooals hier onder is vermeld, laten inschrijven. Hoofdstuk 1 der begrooting is daarop aan genomen. Slotemakcr van 's Gravenluige, met liet onder werp Armoede en Humaniteit. Waar wij dezen gevierden spreker met den gloed der overtuiging, het punt Coöperatie heb ben hooren verhandelen, mecnen wij dat eerst genoemd onderwerp, hetwelk reeds genoegzaam voor zieli zelve spreekt en dermate in vertrouw bare handen is overgegeven, wel eenc ruime op- komst en aandachtig publiek waardig is. De heer II. de llullu alhier is benoemd als ouderwijzer te 's Grevelsduhi—1Capelle Br.) 1 zeiidijke, 4 Dec. De nieuw gestichte graan- beurs alhier zal morgen Zaterdag don 5 dezer, feestelijk worden ingewijd. Per circulaire zijn landbouwers en graanhandelaars, tof bijwoning dezer plechtigheid, door Rurg. en IVetli. uit— genoodigd. De troon in de Tweede Kamer, aan wien deze voorheen haar naam van Troonzaal dankte, zal worden vemiewd. Ook zal een nieuw kleed in de zaal worden gespreid. De kosten hier voor zijn op negen duizend gulden geraamd. De Ilaagsehc correspondent der M. Ct. •schrijft „De lieer Victor do Stuers, de oranis homo der vorige Regeering, waar deze iets te doen had op list gebied van kunst of' kunstnijver heid of heraldiek of iets dergelijks, is bij de te genwoordige Ministers minder gelukkig. De Mi nister van Financiën keurt de door hem ontwor pen nieuwe muntbiljetten en eveneens de gou den tientjes, naar zijn model geslagen, onvoor waardelijk af. De Minister van Waterstaat is niet zoo ver gegaan misschien was het ook reeds te laat en heeft de nieuwe postzegels met het borstbeeld van Koningin "Wilhelmina ook door jlir. de Stuers geteekend in ge bruik doen stellen, maar veel genoegen beleeft de onderwerper ook hiervan niet. Iedereen vindt ze erg leelijk, en terecht. Zij maken inderdaad meer deu indruk van valsche postzegels, zooals wij die wel eens in de albums van eerstbegin nende verzamelaars gevonden hebben, dan van echte, in den allerlaatsten tijd vervaardigd naar de opgave van een kundig teekenaar met ont wikkeld kunstgevoel. dat hij geene ware liefde voor mij gevoelde. Zij keek mij aan, alsof hare oogen mijne ge dachten w ilden lezen. „Iedereen bemint u, Irmgard! Ik wenschte, dat ik rijk was," zeide zij zuchtende. „Maar, Valeska," hernam ik, „niemand, wiens liefde eenige waarde heelt, zou om uw rijkdom eene sterkere neiging voor u opvatten." „Maar neem eens aan," zeide zij mij schuchter aanziende, „dat iemand u bemint, maar dat hij liet u niet durfde zeggen, omdat gij arm waart." „Dat is in uw geval niet waarschijnlijk, Vales ka," hernam ik, „Eens zal er een dag aanbreken, dat er een ridder komt, die deze goudgele lok ken meer bemint, dan alle diamanten en al het goud der wereld." Ik zag, dat haar de tranen in de oogen ston den, en mij bekroop een zekere argwaan, dat niet alles met haar in orde was. Zij was echter de oudere en ik mocht niet nieuwsgierig schijnen of een vertrouwen uitlokken, dat zij mij niet vrijwillig gaf. Ik zal nu kort zijn, Bertha, want wat ik nog te zeggen heb is zeer treurig. Mijn beminde en mijn neef namen den twintigsten Juni afscheid van ons. Wij ontheten nog mot elkander. Va leska kwam echter niet heneden, doch liet zeggen, dat zij zich ongesteld gevoelde en den gebeelen dag hare kamer zou houden. Wordt verwijdt) Woensdag nam zij Hoofdstuk 2 der begrooting aan. Voorts werd een ontwerp tot w ijziging van het internationaal reglement voor liet loodswezen op de. Schelde aangenomen. Rij het Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken drong de heer Michiels v Verduijnen, ondersteund door den heer Van Nunen, aan op herstel van de missie den Paus, omdat daardoor aan twee vijf den deel der natie recht zou worden gedaan. De heer Karnebeek bestreedt zulks met liet oog op het Staatsbelang, dat ons verbood, ons op 't glibberig terrein der Europeesehe politiek te begeven. Het is met de nlgomeene debatten over de Staatsbegrooting niet meegeloopon, zegt de Haag- selic correspondent van de A'. (jr. <7. Men had de sluiting reeds Donderdag verwacht en Vrij dag is er nog geen einde aan gekomen. Na de Ministers is weereen ganschc reeks van nieu we sprekers opgetredende liccrcn Tijdons, Keu- chenius, de Meijicr, en de liccrcn Schaepinan en van Nunen moeten nog komen. De oorzaak van dit rekken der discussie ligt voor een deel in de, zucht der nieuwe leden om van wal te steken. Bijzonder gelukkig zijn zij daarbij niet geweest. Als ik den lieer da Kan ter, een flink prater, en den heer Nooriltzij, een net spreker, ofschoon een weinig zalvend, uit zonder, dan waren de maidenspeeches dun ge lijk Sarah Bernhardt, De heer Roes- singh zeide nog iets, maar ds. Poelman bracht een reeks algemeenheden, holle holle phrases, groote woorden en holle ontboezemingen met sociaal-democratische wendingen aan den man. die op niemand indruk maakten, al was de vorm, vooral van zijn repliek, mooi en al maakt zijn gevoels- politiek wel eenigen indruk; de lieer Pijttersen las een erg mager speechje voor met een heel voorbarige ontevredenheidsuiting aan 't adres der pas opgetreden Regeering, die geenzins in goede aarde viel, omdat men van dit Kabinet allerminst een Sequah-politiek ver wachtte; de heer van Beuningen zei ongeveer niets, maar gelukkig in weinig woorden. Werkelijkde nieuwe leden hadden de moeite kunnen sparen. Als zij de ouderen, de heeren van Houten en Mees, de Beaufort en Kerdijk, Borgesius en Rutgers, Schimmelpenninck van der Oye en A. van Dcdem, alleen aan het woonl hadden gelaten, zouden zij vrijwat verstandiger hebben gehandeld en dan waren we nu reeds verder, zoodat de kans dan grootcr ware dut ook de Eerste Kamer nog vóór Nieuwjaar de, be grooting zal kunnen afdoen, w at nu al weer be twijfeld wordt. De heer mr. M. A. van den Acker raads heer in den lloogen Raad te 's-Gravcnhage, is aldaar plotseling overleden. GItOEDFi, 4 December 1891. Blijkens alhier gedane, waarnemingen be droeg de regenval in November jl. 52,8 m.M tegen 93,95 m.M in November 1890. De avond was op 10 dagen O. en N.O. op 19 dagen Z. Z.O. en Z.W. en op 1 dag N.W. Hoogste tlicr- mometerstand 's morgens to 8 ure: den 19 Nov. 52» falir. laagste den 28 Nov. 29° fahr. Hoogste bannometerstand op hetzelfde uur den 1,2 en 0 Nov. 780 m.M, laagste den I I Nov. 741 m.M. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal a. s. Woensdagavond van wege het Depar tement Groede der Maatschappij Tot, nut van 't algemeen, eene volksvoorlezing w orden gehouden, waarin als spreker zal optreden, de heer Mr A. Itetrsneheineiit. 28 November 189], Bij de heden gehouden verkiezing van 2 Notabelen der hervormde gemeente alhier werden 15 stemmen uitgebracht van de 45 kiezers. Herkozen werden de aftredende leden de heeren Iz. Risseeuw Jannes-zoon met 14 en P. Brevet Risseeuw met 13 stemmen. Sluis, Door de duisternis misleid liep Vrijdag avond (27 Nov 1891) de landbouwer D. die naar zijne woning ging in een gracht nabij dc Steo- nenbeer alhier. De man die tot aan zijn borst in het water stond en zich er niet wist uit te helpen, werd, op zijn hulpgeroep door twee personen die daar in do nabijheid waren uit zijn benarde.n toestand gered en door hen naar huis gebracht, waar zij door de boerin voor hunne hulpvaardigheid op koffie met brood en spek en daarna een borrel werden onthaald. Sluis. De laatste suikerpeen zijn hier aan do haven aangevoerd, zoodat de campagne, voor dit jaar geëindigd is. Er kwamen dit jaar slechts 8502189 KG siiikcrpecn aan de weegbrug, wat, in vergelijking met vorige jaren, gering mag genoemd worden. Sluis. Door den Kerkeraad der Nederduitsch Hervormde goineento alhier wijn tfelrozen voor den tijd van 4 jaar, als ouderling de heer J. F. Hcnnequin en als diaken do. beer C. Hon- dius, die hunne benoeming hebben aangenomen. Oostburg. Tot onderwijzeres aan de bijzon dere school alhier is benoemd, inej. A Boone te IVissonkerke. Sluis. Het ontslag van P. Beun Pz, als bin nenvader in het oude mannen- en vrouwenhuis alhier is niet, zooals de, vorige week abusieve lijk was opgegeven 1 Januari maar 1 Februari 1892. Voor deze betrekking hebben zich 3 sollici tanten aangemeld. Bij Kon. besluit is aan den oud-minister van koloniën mr. /E baron Mackay, een pensi oen verleend van f 4000 's jaars. Het heeft velen met ons verwonderd, dat die pensioenen van de ministers, die een gelijk aantal dienstja ren als zoodanig hebben, zoo verschillend zijn. Is dit pensioen soms geregeld naar den ouder dom of zijn daarvoor andere redenen? Een wetsontwerp tot invoering van een vermogensbelasting, met progressie, heeft het De partement van Financiën verlaten, voorzien van een toelichting, waarin de Regeeriiig haar geheel financieel plan uiteengezet. Het ontwerp is nu bij den Raad van State in onderzoek. Jte hevige ontploffing, die to Blackburn heeft plaats gehad, blijkt een gasontploffing te zijn geweest, welke liet Crownhotcl en een ba zaar heeft doen instorten en bovendien een vrij ernstige,n brand veroorzaakte. Verscheiden per sonen werden onder liet puin bedolven, waar van drie met zware wonden bedekt, voor den dag werden gebracht. Eene vrouw is gedood en nog zeven personen zijn gekwetst. Door den predikant der Ncilerl. licrv. ge meente te Dinksperloo ds. J. IV. Kautzman, w ordt, zoo uieldt dc Arnh, Ct.. een eigenaardig

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2