IVo. 10. Zaterdag 5 December 1891. 1' jaargang. voor ZEE ÜWSCH-VLAANDEREN. Binnenland. FEUILLETON. De holle hoorn. A B O N N E M E N T S P R U S Per S maanden 40 ets; franco per post 45 ets. Abonnementen worden aangenomen bij Boekhan delaren, Brievengaarders en bij de Agenten V. J. 'ohnei,is, te Breskens, J. Tak Jr. te Scltoondijke. A D V E li T E N T 1 E P li IJ S - Van 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Oroote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 3 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken I rijdugavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Groede. POUTII.h OVERZICHT. De Russische Minister Von Giers is weder siit Berlijn vertrokken, na ee,n onderhoud gehad te hebben met den Rijkskanselier en den Minister van Buitenlundsche zaken. l)e Heer Von Caprivi, heeft in den Rijksdag bij den aanvang der algemeene beraadslagingen over de begrooting, zijn gevoelen uiteengezet over ■don huidigen staatkundigen toestand. Met betrekking tot de buitenlandsuhe staat kunde waarschuwde hij tegen ongerustheid cu zwartgalligheid. Ook de reis des Keizers naar Rusland had bet vriendschappelijk verkeer tussclicn beide vor sten bevorderd, en daar er geen politiek was te bespreken, bestond er dus ook geen enkele aan leiding tot ongerustheid. In het bezoek der Erausche vloot aan Kroon- ■stadt lag nooit iets verontrustends. Geen twij fel was geoorloofd omtrent de vredelievende be doelingen van den Czar; en het ontwaken van 't zelfvertrouwen in Frankrijk behoeft nog geen gi vaar voor Duitschland te zijn. Voorts verdedigde de Rijkskanselier de met Engeland gesloten overeenkomst, waarhij Helgo land aan het Rijk is afgestaan. Ook het verzach ten der pas-maatregelen was juist geweest. De troepenbeweging aan de Russische en Fransche grenzen heeft volstrekt geen verontrustende be- teekenis, en de Duitsche staatkunde verkeert in den zeer gelukkigen toestand van te kunnen steu nen op een voortreffelijk leger en een offervaar dig volk. In de Oostenrijkschc Delegatie heeft een twee tal leden een woord gesproken ten voordcele van ■de vrijheid en het wereldlijk gezag van den Paus. Kalnoky gaf in antwoord daarop te kennen, ■dat voor dit vraagstuk nog gei 11 practische op lossing was gevonden. De Regeering wenseht vrede tusschen het Pausdom en het Koninkrijk Italië, cn de bevolking van Oostenrijk wenseht NOVELLE VAN A. PALM. Spoedig gevoelde zij zich hij ons tehuis. Op mijn verlangen stond mijn vader haar dezelfde rechten toe als mij, en gaf haar evenveel spel- dengoed. Voor den dood van vaders jongsten 'broeder, die zijn cenigen zoon Robert aan do zor gen van mijn vader naliet, werd ons huisgezin weder talrijker; want Robert kwam hij ons in wonen. Maar ofschoon Robert mijn neef was, kan ik toch nauwelijks zeggen, of hij mij beviel ■of niet. Hij verklaarde mij zijne liefde en ik lachte hein uit. Of hij is, wat hij schijnt, een man van ervaring, talentvol, opgeruimd eu goed aardig; bf hij is een huichelaar. Wij waren ge lukkig onder elkander. Robert w erd officier en kreeg van mijn vader eene aanzienlijke toelage; en aan Valeska beloofde hij in geval zij huwde eene huwelijksgift. Ik was zestien jaar oud, toen Arno Von Pahlen terugkeerde van zijne reizen, na afloop zijner slu- niets liever dan met het Italiaanschc volk in vre de te leven. In 't verslag (Jer begrootingscoiniuissie dezer delogatie wordt de hoop uitgesproken op blij— venden vrede. Ieder wens. lit, dat een eind zat komen aan de zorgen en lasten, die de onzeker heid omtrent het al of niet gehandhaafd blij ven van den vrede, aan de volken oplegt. Aan 't einde van 't verslag wordt de toestand met den naam van „betrekkelijk bevredigend" bestempeld; maar de noodzakelijkheid wordt er kend om de strijdkrachten des Rijks andermaal uit te breiden. Zouden ook hier de daden in tegenspraak zijn met de woorden? Eenigo groote kooplieden en speculanten in Rusland houden grootc voorraden graan achter, om uit de rijzing winst te behalen. De open bare mcening spreekt daarover, en terecht, ha re verantwoordiging uit, en zij verlangt dat de Regeering deze speculanten zal dwingen hunnen voorraad tegen vasten prijs te verknopen, of de voorraad zal in beslag nemen tegen later af te betalen ontvangbewijzen. Tot leniging van den hongersnood heeft de Czar uit eigen fondsen 50 ïnillioen roebels be schikbaar gesteld. In een te Brussel gehouden vergadering be sloot de Belgische Eigne Liberale zich niet aan te sluiten hij de formule van algemeen stem recht. De Ligue is overtuigd, dat het alge meen stemrecht voor België thans niet past, en besloot, dan ook om het door de Regeering voor gestelde ontwerp niet aan te nemen. In China zijn de ongeregeldheden tot een ern- stigen opstand aangegroeid. Het aantal opstan delingen wast steeds in Mongolië en andere in den omtrek der hoofdstad gelegen districten. Hun leger is op weg naar Peking en de in woners inn vale plaatsen, ook staatsbeambten sluiten zich bij hen aan. Mongoolsche oproerlingen hebben, naar luid diën te Bonn, en bezit nam van Rauenstein. Hij bezocht ons dikwijls en beminde mij van het eerste oogcnblik, dat wij elkander zagen, en is mij standvastig getrouw gebleven. Wij waren beiden nog jong: hij ec.nentwiutig jaar, ik acht tien. Hoewel mijn vader zijne volkoniene toe stemming tot ons huwelijk gaf, verklaarde hij toch, dat wij wachten moesten, tot ik negentien jaar zou zijn. Dit scheen zeer verstandig en ik bracht bijna twee zeer gelukkige jaren door. Irmgards oogen vulden zich met tranen en haar schoon gelaat gloeide. Ik zag hoe innig zij bemi rule en hoe oprecht en edel zij was. „Bertha," zcide zij verder, „als gij ook bemint, kunt gij mij beter begrijpen. Ik was een poë tisch gestemd, hartstochtelijk meisje, en dc aarde schoen mij toe een paradijs te zijn. Arno kwam eiken dag naar Allenhof. Ach, hoe vaak hield hij mij in zijne armen en deed mij beloven, dat ik hem getrouw zou blijven beminnen en zijne vrouw wilde worden! Terwijl ik zoo gelukkig was, sloeg ik weinig acht op Valoska's kleine minnarijen. /ij was behaagziek. Nu eens stoei de zij met Arno, dan weder had zij gecne oogen dan voor Robert, of schertste met iedereen. Va der zcide dan wel eens lachend, dat ik moest oppassen, dat zij mij mijn beminde niet ontroofde. der berichten, de Belgische zendingshuizen van Takou en Sauehi geplunderd en ruim 100 Chris tenen ter dood gebracht. De opstandelingen uit Mongolië trekken zuid waarts en een botsing met dc Keizerlijke troe pen, die tegen hen afgezonden zijn, is aanstaan de. Men houdt het voor waarschijnlijk dat de Chineesche Regeering de hulp van Engeland, Duitschland en de Vereenigde staten zal inroe pen, 0111 den opstand te doen onderdrukken. Latere berichten melden, dat de rebellen 4000 man Keizerlijke troepen hebben uiteen gejaagd. De stad Chao-Ï'ong is door hen vermeesterd, eu te llin-Chow werden de Christenen vermoord. Ongehoftrile wreedheden zijn door de opstan delingen gepleegd. De woede richtte zich eerst tegen deinlandsche Christenen, waarbij zelfs klei ne kinderen niet werden gespaard. De broe ders en zusters der Belgische missie werden on der dc vreoselijkste folteringen ter dood gebracht. Er wordt zelfs beweerd, dat na het bloedbad de Hoofdmandurijn van het district een feestmaal aanrichtte voor dc bedrijvers der gruweldaden. In Oost Mongolië zijn naar men meldt ruim 5000 bekeerde Chineczon door het grauw om gebracht. Nieuwe troepen zijn tegen hen afgezonden. Dc nieuwe President in Brazilië heeft, dc he sluiten van Ponseca's dictatuur vernietigd en het congres tegen 18 December a. s. bijeenge roepen. Onmiddellijk na zijne optreding heeft de Mi nister van Financiën overw ogen of het mogelijk zou zijn, nog dit jaar uitvoering te geven aan liet voorschrift, volgens hetwelk liet bedrag der grondbelasting van de ongebouwde eigendom men, in 1892 te heffen, vóór den aanvang van dat jaar bij de wet moet worden vastgesteld. Die vraag ware, zijns inziens, bevestigend te be lt- lachte er om evenals hij, en wij dachten er niet aan dat ons lachen nog eens in tranen zon veranderen. Toen ik zeventien en een halfjaar was, hadden er twee gewichtige gebeurtenissen plaats Robert moest met zijn regiment in garnizoen naar eene verwijderde plaats, en Arno werd gezantschapssecretaris in Brussel, zoodat ons scheiden van langen duur zou zijn. Gij kunt denken, welk eene verandering ons leven daar door onderging. Had ik maar één woord ge sproken, dan zou Arno voor zijne betrekking be dankt hebben; maar ik wilde dat woord niet uit spreken. Ik was er trotsch op, dat hij de staat kundige loopbaan betrad, zijn vaderland van dienst kon zijn, en zijne talenten nuttig kon besteden. Als hij aarzelde, spoorde ik hem aan. Beiden vertrokken op denzelfden dag in de maand Juni. Het scheen mij toe dat Valeska reeds eenigen tijd vóór hun vertrek hare vroe gere opgeruimdheid had verloren. Zij vroeg mij op zekeren dag of ik overtuigd was, dat Arno mij beminde. Ik antwoordde haar lachend, dat ik daar zoo zeker van was als van mijn leven; en den daarop volgenden dag vroeg zij mij of ik geloofde, dat Robert mij liefhad. Ik lachte, weder en zeidc, dat ik zulks niet geloofde; dat hij, Robert, mocht zeggen wat hij wilde; doch

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1