Buitenland. Burgerlijke Stan (1. Rechtszaken. Handelsberichten. dialled(M\ ïoeds niet zaaien bezig. Maandagavond hadden twee jongens de baldadigheid, op het terrein aan liet station D. P. te Rotterdam de wissels te verzettengeluk kig werd de. verkeerde stand door het spoorweg personeel bemerkt, waardoor ongelukken werden •voorkomen. De knapen werden door de politie gegrepen en overgebracht naar liet bureau aan de Meermansstraat. Te Arnhem vi«i Maandag avond zekere Hol Peters, die in oene woning in Klarendal 'een zak met grint naar boven zou brengen, van de trap. II ij brak den nek en overleed nog den zelfden nacht. Hij laat eene vrouw en vijf kin deren achter. Ook bij dit ongeluk speelde de «terke draïik eene rol» - Te 'Oiul-Palank a, in Hongarije, wonen de 'ïainiliên Zomborcsev en Plosinsky, die sedert ja- Ten in bittere vijandschap leven. Het toeval wilde nu dat de beide oudste zoons der vijan delijke gezinnen op een en hetzelfde meisje ver liefd raakten, dat aan den jóngen Zomborcsev de voorkeur gafj De genoodigde gasten waren bij het huwe lijksfeest bijeen, toen men eensklaps geraas voor bet huis hoorde. Vier zoons der familie Plosink- sky waren gekomen om onder de klanken van muziek, het feest te helpen vioren. Een vrecse- lijk schouwspel volgde. De gasten en vier zoons van Zomborscv snelden naar buiten en na een «ntzettenden strijd bleven de Plosinsky's in hun bloed liggen. De oudste gaf geen teekenen van leven meer, terwyl de drie anderen zwaar ge kwetst' werden weggebracht. De bruiloftspret wrerd voortgezet, maar dit duurde maar zoolang totdat de gendarmes kwamen opdagen, die de ;gcheele familie Zomborcsev naar de gevangenis «overbrachten. Uit Montauban, in Frankrijk, komt de vreeselijke mededeeling, dat daar een schijndoo- de begraven is. De twee en twintigjarige me vrouw Passis was, na haar bevalling, in een toestand van algcheele verstijving vervallen die men, na twee dagen, voor den werkelijken dood hield. Men legde haar in de kist en de begra fenis vond plaats, die door een groot aantal per— sonen werd bijgewoond. Toen het graf reeds gevuld was, vertelde ee ne oppasseres aan een bekende, dat het bed on der liet lijk nog niet geheel koud was als mevrouw Passis dus eens niet dood was? Dade lijk werden de doodgravers weder door de ont stelde familieleden geroepen en de. opgraving vond, maar helaas zeer langzaam, plaats. Een te hulp geroepen geneesheer kwam op het oogcnblik op het kerkhof toen de man het dek sel van de kist deed openspringen en weenon- de over het lichaam zijner vrouw neder viel. Zij was levend begraven en is in de kist tot het bewustzijn teruggekeerd dat bleek uit de bloedende nagels der doode en de verscheurde lijkwade - en daarop gestikt. Alle pogingen die de dokter nog aanwendde, bleven vruchte loos. Zatordagmiddag tegen vijf uur brak een hevige brand uit in de spinnerij der firma van Heuverswijn te Gent. In de fabriek waren op dat oogenblik zestig personen aan het werk, die dadelijk een goed heenkomen trachtten te zoe ken, hetgeen bit een vreeselijke verwarring en wanorde aanleiding gaf. Binnen weinige oogen- blikken stonden de vijf verdiepingen van het gebouw in volle vlam, terwijl van alle zijden de brandweer kwam opdagen. Herhaaldelijk werden gevaarlijke pogingen aan gewend om de. in de fabriek achtergebleven werk lieden te redden, voor zoover men kan nagaan met een goeden uitslagmen vermoedt althans dat geem der werklieden in de vlammen is om gekomen slechts enkelen ontvingen min of meer ernstige brandwonden. De fabriek is geheel uit gebrand, terwijl bet vuur zich vermoedelijk ook aan de belendende gebouwen beeft medegedeeld; hieromtrent melden de Belgisehe bladen, echter niets met zekerheid, zoodat nadere berichten dienen afgewacht te worden. Alles was verze kerd. Uit New-York is bericht ontvangen dat een hevige storm te Washington en te Baltimore heeft gewoed. Deze orkaan heeft in eerstgenoemde stad een schade aangericht, welke op 100,000 dollars is geschat. Het juiste aantal der gedoode personen is niet op te geven. Te Baltimore was de storm hevig, maar geen enkel gebouw werd vernield. Ten gevolge eener aardstorting zijn vier aardwerkers bedolven en is de waterleiding, welke Brooklijn voorziet, on klaar geworden. Niet minder dan 30000 ar beiders zijn zonder werk. Te Berlijn zijn in twee dagen 63 mensehen gestorven aan influenza waarbij typhus of long ontsteking gekomen was. Een schipper die maandagnacht een ver dacht bierhuis aan den Vissohersdijk bezocht en door het overmatig gebruik van sterken drank in slaap was gevallen, kwam na ontwaakt te zijn tot de ontdekking, dat hem een bedrag van f225 aan bankpapier was ontvreemd. De hulp der politie werd door liern ingeroepen, doch deze vond bij liet doen van eene huiszoeking niets. Eene verdachte vrouw werd overgebracht naar het dolictiebureau aan de Pan wenst ecg, en deze be kende aldaar gezien te hebben, dat een andere vrouw het geld had ontvreemd. De eerste ver dachte, naar huis gezonden, vond toevalligerwijs in tegenwoordigheid van de houdster der inrich ting het ontvreemde bedrag achter een plank of beschot in de kamer waar de schipper vertoefd had. De vermoedelijke daderes werd nu aange houden en overgebracht naar het politiebureau aan de Pauwensteeg. In de kolendistricten in 't Noorden van Frank rijk ziet de toestand er alles behalve rooskleu rig uit. De mijnwerkers hebben aldaar den ar beid gestaakt; de werkstaking is algemeen en breidt zich onrustbarend uit; vooreerst kunnen de arbeiders den toestand onder de oogen zien, en zij hebben dan ook besloten in hun strijd te volharden. Door de uitbetaling hunner 1 oo- nen beschikken zij over een som van twee mil- lioen francs en, zuinig beheerd, stelt die som hen in de gelegenheid ten minste een maand weer stand te bieden. In de Fransche Kamers kwam dan ook deze werkstaking ter sprake. Een der afgevaardigden achtte tusselienkomst der Regee ring dringend noodzakelijk tot behoud der mijn werken. Een ander spreker was van meening dat, wanneer binnen II dagen alles in brand staat en bloed gevloeid heeft, zulks aan de Re geering te wijten is. Tegen het stelselmatig verzet der mijn-maatschappijen deed hij het voor stel de mijnen der twee bekkens onder Staats beheer te brengen. De minister-president Freycinet verklaarde dat de Regeering niet tnsscheubcide kan komen en stelde de Kamer voor, de zaak aan de zorg der Regeering over te laten. Met groote meerder heid nam de Kamer dan ook een motie van vertrouwen in de verklaringen der Regeering aan. Intusschen breidt, zooals wij zeiden, de werk staking zich uit. Gevechten werden geleverd tusschcn werkstakers en mijnwerkers, die niet aan de beweging deel namendaarbij werden zes personen gewond. Het aantal werkstakers in 't Noordcr-depar- tement en in Pas de Calais wordt geschat op 36.000. De Russische Minister Non Giers bevindt zich thans in Frankrijks hoofdstad. Wordt van den eenen kant dit bezoek als een eenvoudige be leefdheidsvorm voorgesteld, van een andere zij de wordt het een belangrijke politieke gebeur tenis genoemd. Komt Von Giers om te onder handelen over een bepaald traetaat, of is er kwes tie van het uitwisselen van diplomatieke nota's over dingen, die gebeuren kunnen? Vragen, waarop men moeilijk een antwoord kan geven. Evenzoo zal het alles bij vermoedens blijven, als de Minister van Parijs naar Berlijn vertrekt, 0111 een onderhoud te hebben met den rijkskanselier Von Caprivi. En toch wordt van zekere zijde medegedeeld, dat de lieer V011 Giers Rusland alleen verliet wegens gezondheidsrede nen. De gesprekken met den koning van Italië, waarbij over politieke aangelegenheden werd ge handeld, droegen een vredelievend karakter. Wat daarover vermoed en geschreven werd, hebben we in een onzer vorige nummers reeds gemeld. En daar nu de reis van den Russischen Minister op deze wijze een politieke kleur had gekregen, be sloot bij, in afwijking van zijn oorspronkelijke plannen, ook naar Parijs te gaan. Wat van dit alles aan is, zal de tijd leeren. Te Berlijn heerscht de influenza in lievigen graad, even als te Hannover en te 1 lain burg. Aangaande de werkstaking van boekdrukkersge zellen, in Duitschland wordt bericht dat van de 36000 gezellen 10000 den arbeid hebben ge staakt. Daar hunne eischen werden ingewilligd, togen er weer 3000 aan 't werk, zoodat onge veer 20000 gezellen onder de oude voorwaarden bleven arbeiden. Volgens berichten uit Krakau wordt de ellen de door den hongersnood in Russisch Polen steeds grooter. De boeren laten liet werk varen; in talrijke benden, met landbouwgereedschap gewa pend, trekken zij 't land door, gereed tot diefstal, brandstichting en zelfs tot moord, indien zij daardoor aan voedsel kunnen komen. De handelingen en maatregelen van den Bra- ziliaanschen Dictator, waarover wij de vorige week schreven, hebben in toenemende mate on tevredenheid en ergernis verwekt bij de bevolking der hoofdstad. Eon der eerste kenteekenen daar van was liet opbreken van den spoorweg in de omstreken van Rio. Ook do zeemacht kwam in verzet, bezette liet Marine-tuighuis en eischic het aftreden vun den Dictator, en deze, tegenstand onmogelijk ziende, vaardigde een manifest uit, waarin hij liet gezag overdraagt aan den vice-President Generaal Flo- rio Peixoto. Het volk toonde algemeene instemming. Het grauw echter uitte zich in de vernieling van de bureaux van twee dagbladen, welke des dictators bestuur luidden gesteund. Het gelieele kabinet nam zijn ontslag en de nieuwe Regeering zal het Congres weer bijeenroe pen. De Russische Minister Von Giers bevindt zich deze week te Berlijn en de Keizer verleende hem audiëntie ten paleize. Een dejeuner zal bij den Rijkskanselier gebruikt worden. Cadzand. Huwelijks-Aangiften. 6 Nov. Pie- ter de Wolf 21 j., jm. en Sara Tiersen 25 j., id- - Huwelijks-Voltrekkingen 5 Nov. Jannis van der Lijke 20 j., jm. en Johanna Maria Ver- dnijn 22 j., jd. Zuidz,lilde. Huwelijks-Aangiften. 6 Nov. Jan nis de Ruijscher, 24 j., jm. en Janncke Boo ne 21 j., jd. Overlijden. 1 Nov. een als levenloos aange geven kind van Willem de Kramer en Johan na Geertruida Claerbaut. 6 Nov. Johanna Cle ment, 54 j., eclrtg., van Francies Gijzels. Geboorten. 6 Nov. Johannes Anthonic Ni- colaas, z. van Pieter Jannes de Vlieger en Mag- dalena Luteijn. 6 Nov. Ilubregt Adriaan, z. van Adriaan van der Lijke en Maria Snzanna du Burck. Scliooildijke. Geboorten. 25 Nov. Adriana Sara, d. van Jacob Casper Dietz en Sara Lie- vense. Overlijden. 26 Nov. Jannis de Hullu, 5 mnd., z. van Izaak en Wilhelmina Diters. Arrondiesetuents-Rec/Ubank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld L. M. de S., 37 j., wed. v. d. W., arbeid ster te Yzendijke, wegens diefstal tot 14 dagen gev. V. de P., 39 j., liuisvr. van L. de B., ar beidster te Yzendijke, ter zake als voren tot 7 dagen gev. E. A. M., 11 j., zonder beroep te Eede, ter zake als voren tot f 3 boete subs. 3 dagen hecht. OOSTBURG, 25 Nov. Nieuwe tarwe f 7,00 f 8,00 f 9,25 nieuwe rogge 7,00 7,25 9,25 nieuwe wintergerst 5,50 5,75 6,20 nieuwe zomergerst 4,75 5,00 5,20 haver 3,00 3,50 4,25 paardeboonen 7,00 7,25 7.00 groene erwten 8,00 10,00 11,00

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3