Binnenland. Gemengd Nieuws. Een en ander in aanmerking genomen is de voortdurende verzekering van vrede niet zoo ge heel juist en behoort men zich voor te bereiden op mogelijke verwikkelingen, die Europa bedrei gen. Het model van het nieuwe muntbiljet van 16 is door den Minister afgekeurd. Een nieu we voorraad biljetten van bet tegenwoordig mo del is besteld. Overwogen wordt een nieuw biljet van f 10, in vorm zooveel mogelijk ge lijk aan dat van 50, maar genoeg daarmede verschillend 0111 verwarring te voorkomen. Voor bereid wordt een wijziging der muntwet, met bet doel de meest versleten guldens en rijks daalders geleidelijk uit den omloop te nemen en te hermunten. Tevens zal daarbij de om loop van vreemde zilveren munt worden beperkt. Voorts zal voor l1/, millioen nieuwe guldens worden aangemunt door versmelting van ande re standpenningen. Bij een nota van wijziging is hiervoor 30,000 uitgetrokken. Op Zondag 0 December znllen, in ver - band met het St. Nicolaasfeest, door de post en hulpkantoren en gedurende de uren, waar op die kantoren op Zondagen geopend zijn, me de postpakketten ter verzending worden aange nomen. De verzending geschiedt echter alléén met de op Zondag voor dun postdienst aangewezen trei nen. Naar de N. R. C. verneemt, bestaal bij enkele ambtenaren van een der departementen bet stellige plan om eene aaneensluiting onder de cullega's te bewerkstelligen, teneinde van de indirecte nadeden, door hen geleden door bet onbetaald blijven der leges bij de overdracht der eigendommen van de Rijnspoorweg-maatschap pij- Mocht de Staat aan dat verzoek geen gevolg geven, waar wel ecnige kans op bestaat, dan zal daarna de vraag worden opgeworpen of men voor gezamenlijke rekening met den Staat in proces zal treden. Rij de verkiezing van een lid der Twee de Kamer in bet district Gouda zijn uitgebracht 2481 stemmen, waarvan 2457 geldig. Volstrek te meerderheid 1229; hiervan verkregen dehh. J. P. Ilavelaar (a. r.) 1320 en Pb. v. d. Breg- gen (lib.) 19 70, zoodat de lieer Ha velaar, oud minister, gekozen is. In de zitting van de Tweede Kamer, wel ke zich deze week niet bijzonder door belang stelling van de zijde der leden kenmerkte, zijn aangenomen de volgende ontwerpen, als Verhooging van de Indische begrooting voor 1891 wijziging van de begrooting van justitie voor 1890 (gerechtskosten in strafzaken)wet tot naturalisatie van 16 personen; beschikbaar stelling wegens verstrekkingen door bet depar tement van marine over 1891 wijziging van hoofdstuk Marine voor 1890 id. voor het de- dat mijn vader niet zijne eerste liefde huwde. Ilij beminde in zijne jonge jaren een schoon meisje, Valoska Louzen. Bedrog en trouwloos heid scheidden beiden voor immer. Eerst in la tere jaren leerde bij mijne moeder kennen; hij huwde haar en ik was het eenige kind. Mijne moeder stierf toen ik tien jaar oud was, en vijf jaren later stierf ook zijne eerste geliefde, wier huwelijk zeer ongelukkig geweest was. Zij had mijn vader de zorg voor bare dochter, \alcska Brulin, opgedragen en nu zult gij begrijpen, hoe het kwam dat mijn vader Valcska zoo hartstoch telijk beminde. Zij was de dochter der vrouw, die hij had aangebedenzij was de dierbare na latenschap der stervende. Het kwam mij vaak voor, dat hij alle liefde, die bij de moeder had toegedragen, overgebracht bad op haar kind. Ik was niet jaloersch op haar; maar had baar lief als eene zuster. Ik herinner mij nog den avond, waarop mijn vader baar medebracht. Zij was zoo schoon, Bertlia, en zoo bekoorlijk met hare blauwe oogen en baar goudgeel haar; haar lachen klonk zoo helder, hare stem zoo liefelijk. Zij was opgeruimd en levenslustig, en toch lag er in hare oogen, wanneer deze in rust waren, een diepe schaduw, die mij niets goeds voorspel de. Word! reri'ulyil.) parlement van oorlog; nadere verstrekkingen door liet departement van oorlog over 1890 en 1891; bekrachtiging van provinciale belastingen w ij ziging van de begrooting van biunonlandsche zaken voor 1S90 en idem nationale schuld en financiën 1890. Daarna werd de Staatsbegrooting voor 1S92 aan do orde gesteld. Bij de algemeene beraadslagingen werd de rij der sprekers geopend door den heer Poelman, die in zijne rede verklaarde, eene afwachtende houding op de daden der regeering te zullen aannemen. De heer De Kanter is ook van oordeel dat liet regeeringsantwoord niet aan billijke verwach tingen voldoet. Hare Majesteiten de Koningin en de Ko ningin-Regentes zullen op Woensdag 2 Decem ber omstreeks half vier des namiddags in den Daag terugkeeren. GROEDE, 2? November 1891. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van liet bestuur der Bewaarschool en de leden van liet departement Groede der Maatschappij tot nut van 't algemeen, is op haar daartoe ge daan verzoek eervol ontslag verleend als be- waarschoolhouderes aan mej. II. E. P. Manssen met ingang van 28 Nov. a. s. Verder werd besloten mej. Pander te Dordrecht uit te 1100- digen 0111 voor te werken voor de klasse en ten slotte werd het salaris van de helpster M. E- rasmus met f 20 '3 jaars verhoogd. De heer T. A. Stoker, onderw ijzer te Mid delburg, vroeger alhier, is als zoodanig benoemd te Rotterdam. Do beer Adr. Brakman alhier is geplaatst als Surnumerair bij de Staatsspoorwegen, te 's-lIcor-Areiidskcrke. Tot pastoor te Hoofdplaat is benoemd dc Zeer eerw. beer A. M. P. Koenraadt en tot ka pelaan te Eede de. heer G. 1'. Dirven, en te Graanw dc beer J. II. Staffelen priester van bet seminarie Sluis. 28 November. Aan P. Beun is met ingang van 1 Januari a. s., als binnenvader in liet ouden mannen- en vrouwenhuis, alhier ont slag verleend. Sluis. Even als vorige jaren circuleert hier bij de racergegoeden een intcekenlijst ten einde de kinderen der openbare school uit den min der gegoeden stand met St. Nicolaasfeest, een aangenainen dag te bezorgen. Zuid/ande. 26 November. Tot jired. bij do Ned. Hcrv. Gemeente alhier is beroepen ds. J. Boone, te Engelbert, prov. Groningen. Ds. J. Ossewaarde, pred. bij de Ned. IIcrv. Gem. te Sluis, komt voor op het drietal te Rotterdam. Uit Aardenburg wordt llet overlijden be richt van den lieer M. E. van do Broecke, die tal van jaren als Gemeente-Ontvanger fungeerde. De overledene genoot en verdiende de alge- mcene achting. Het driejarig onderhoud, gedurende 1892, '93 en '94 van de havenwerken te Breskens is te Middelburg aanbesteed. Minste inschrijver was dhr C. de Wilde Az te Kattendijke voor/-7194. Te Axel is eene afdeeling opgericht van de Vereeniging tot bescherming van dieren, ge- vestigff te 's Gravenhage. Het Bestuur dier afdeeling bestaat uit de hee- ren P. Dregmans, voorzitter, J. B. T. Ilugen- holtz, ondervoorzitter, C. P. Minjon, Secretaris, II. Cransberg, penningmeester en J. Bauwens, bestuurslid. De jaarlijksche contributie bedraagt ƒ1,25. Bij gelegenheid van zijnen 80 sten ge boortedag op j,l. Zaterdag 21 dezer, ontving dc lieer L. van Dixhoorn oudste Wethouder dtr gemeente Axel van zijne medeleden van den Ge meenteraad een praebtigen fauteuil ten geschen ke. Des avonds bracht het fanfaren-gezelschap Concordia hem een serenade bij fakkellicht. Gisteren vertrok de justitie uit Middel burg naar 's-Hecrenboek, ten einde een onder zoek in to stellen naar een in den nacht van Woensdag op Donderdag aldaar plaats gehad hebbenden diefstal met inbraak en poging tot moord op de alleen-wonende weduwe P. 11. Van andere zijde meldt men ons dat de tocht van de justitie uit Middelburg naar 's Heeren- liock inzake de inbraak, diefstal en moordpoging weinig resultaat schijnt te hebben opgeleverd. Tweepersonen, op wie men vermoeden bad,wer den geboord, maar weder vrijgelaten. N. R. Ct. Te Amsterdam reed eeh tienjarige jongen met een handkar, waarin 2 kinderen zaten over do Lijnbaansgraelit. Een onbekend gebleven jongen gaf de. kar een duw, waardoor deze te water raakte. De oudste een kind van 9 jaar werd gered door een jongmensch, liet andere oud 7 jaar werd later met een dreg levenloos uit het water opgehaald. Een van de méunen, die hierbij behulpzaam was, herkende tot zijn onbeschrijfelijke smart in bet opgehaalde lijkje zijn eigen kind. Bij een hevigen brand te Brooklijn is een gezin van vijf personen, mail, vrouw, zuster en twee kinderen omgekomen. Op de eerste ver dieping woonde een gezin van 7 personen, dat slechts met moeite gered werd. Een bewuste- looze werd op de derde verdieping nog bijtijds uit een brandende kamer gered. I11 Rusland heelt een bende roovers een sneltrein uit Moskau aangehouden, een der be ambten gedood en. uit den postwagen 30,000 roebel gestolen. Zondagnacht, even vóór half twee, is brand ontstaan op dc boven achterkamers van het „Hotel la Station" te Utrecht, bewoond door den chef-kok van dat logement. Naar wij ver nemen, lag de man reeds te bed en werd bij w akker door de hitte en bet geknetter der vlam men. Hij bad nog den tijd 0111 te ontkomen. Fluks was de brandweer ter plaatse, doch ee nige beambten der staatsspoorweg-maatschappij waren eveneens op bet terrein met hunne slan gen verschenen en gaven liet eerst water. Brand weer en staatsspoorbeambten, ieder met twee slangen op de waterleiding geschroefd, hadden in een kwartier de vlammen bedwongen, zoodat te omstreeks 2 uur reeds van den toren het sig naal werd gegeven liet alarm te staken, waar door slechts weinig menschen op de been wa ren gebracht. Evenwel, liet vuur brak kort daarop opnieuw uit en bleek zich tusschen liet plafond en de bebording te hebben ontwikkeld, waardoor de brandweerlieden met bunnen com mandant genoodzaakt w aren liet. zinken plat bo ven die kamer op te breken, wat met veel moei te en krachtsinspanning gelukte en waardoor liet vuur geheel kon worden gebluselit, wat dan ook omstreeks 3 uur plaats bad. De logés van liet hotel vlogen verschrikt tail bedde uit, doch behoefden geen ander logies op te zoeken. Pi V. I11 den grooten stoominolen te Malmö is een der arbeiders te dicht bij bet luik gekomen, waardoor het meel in een grooten bak valt, die liet in een lager liggende kamer brengt. De man werd medogesleept en een uur later dood gevonden. Bij de lijkopening, welke aan do Universiteit te Lund plaats had, vond men ooren, neus, kei en longen geheel gevuld met meel. De dood op deze wijze is geheel dezelfde als verdrinken, doch treedt spoediger in. Bij de jongste kamerverkiezing te Gouda bad iemand, in plaats van een stembriefje, ecu muntbiljet van 25 gulden in de bus geworpen. Door wijlen den heer A. Dekkers, rustend predikant te Apeldoorn, is o. a. ecu legaat van f 80,000 vermaakt aan de Weesinrichting to Ncerbosch. De vrouw van den landbouwer W. te Lichtenvoorde, reeds eenigen tijd ziekelijk, werd dagelijks door bare 14 jarige dochter opgepast. Toen het meisje dinsdag even buiten de deur ging, bemerkte zij bij hare terugkomst, dat de woning met rook was gevuld. Toen zij binnen trad, zag zij bare moeder dood bij dc braudendo kachel zitten. In 't zuiden van Noord-Brabant staat de uit gezaaide winterrogge op vele akkers reeds boven den grond. Op dc meer noordelijk gelegen zand gronden, is men onder de gunstigste omstan-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2