voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 9. Zaterdag 28 November 1891. r jaargang. FEUILLETON. De holle hoorn. NIEUWSBLAD ABOK NE Al EN TSP 11 l.TS Pit 3 maanden M) ets; franco per post 45 ets. Abonnementen «orden aangenomen bij Boekhan delaren, Brievengaarders en bij dn Agenten A. J. Coü.vmms, te Breskens, J. Tak Jr. te Schoundijke, ADVERTENTIE I'll LI 8 A an 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elkv regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentien «orden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 3 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. 1)1 KLEM AN, te Groede. POLITIEK OVERZICHT. GROEDE, 27 November. De meest vredelievende verzekeringen hebben wins in de laatste dagen als 't ware overstelpt. Geen enkel hoofd der regeering, wien ij ook boorden spreken, die zich niet Verplicht gevoel de te verkkiren, dat niets in den toestand van dc volken van Europa in staat was onderlinge moeilijkheden op te leveren. 't Al as overal „Vrede 1 vredeen geen ge vaar De Engelsche premier heeft die van Italië overtroffen in de meest bevredigende verzeke ringen, en de eerste Minister van Oostenrijk— I longarve zelfs, brekende met zijn gewone z« aar- moedigheid, beeft zijn beste pogingen aange wend, om ons weder gerust tc stellen. Alles ziet er opperbest uit; de rust is verzekerd; de vrede is bevestigd; we kunnen op ons gemak insluimeren. Laat ons intusschen opmerken, dat de daden in tegenspraak zijn met dc woorden. Overal zijn de oorlogsbudgetten vermeerderd. Duitschland verbetert zijn geschut om het op dezelfde hoogte to brengen als het Pransehe; Oostenrijk vermeerdert zijn legersItalië breidt zijn strijdkrachten uit. Allerwegen belooft inen ons den vrede en overal gordt men zicli aan ten strijde. De waarheid is, dat geen enkele, der dreigen de kwesties is verwijderd of opgelost. De toestand in liet Balkan-Schiereiland blijft gespannen. Vorst Ferdinand staat aan liet hoofd van Bulgarije, zeer tegen den zin van Rusland, en zoo lang bij zich daar handhaaft, kan het geringste voorval een uitbarsting doen ontstaan. Al de Donau-Vorstcndommen zijn voor 't ove rige streken, waar de brandstoffen opgehoopt lig gen. Een enkele vonk,*en liet vuur van deu NOVELLE VAN A. PALM. Hoe beet die plaats?" vroeg ik AA cmeck. Zijn gelaat werd nog somberder; bij bief zijne rechterhand op, alsof hij eene verschrikkelijke vervloeking naar het kasteel w ildc heenslingeren en zeide toen: „Dat is Rauenstcin, juffrouw Tlalm; het behoort aan een man, die mijn doodvijand is." „O vader," zeide Irmgard toen op smeeken den toon. „Spreek toch zulke harde woorden niet." „Ik zal zc herhalen tot aan mijn laatsten a- demtocht," hernam haar vader. „Hij is mijn doodvijand I" Eene uitdrukking van stille, berusting verspreid de, zich over Irmgards gelaat. Zij zeide niets meer, en AVcrneek sloot weder dc oogen, 0111 niets te zien van de woning zijns vijands. V. Maanden daarna nam ik mij eindelijk voor oorlog ontbrandt en zet geheel Europa in lich telaaie. Evenzoo blijft Egypte een oorzaak van zorg, zoo niet van ongerustheid. Het conservatieve ministerie schijnt vast besloten de Engelsche troepen niet uit den Nijl-dclta terug te trekken. Het brengt ware en vermeende grieven, rede nen en voorwendsels bijeen 0111 aan Frankrijk geen voldoening te geven. De Fransche regee ring aan den anderen kant, houdt niet op Lurcl Salisbury er aan te herinneren, dat hij zich plech tig verhouden heelt, iedere bezetting te doen ophouden, zoodra deze nutteloos zou blijken te zijn; en zij meent dat die tijd nu gekomen is, dewijl er geen sprake meer is van oproeren, als uitvloeisels van de tuchteloosheid van den Pa ella. Ongetwijfeld zullen deze heide volken er niet over slaags geraken; maar is liet niet dui delijk, dat er reden tot oneenigheid tusschen bei de bestaat? En indien de Egyptische kwestie den oorlog al niet dreigt te doen ontbranden, is zij met de oorzaak geweest, dat Engeland zich gunstig gestemd toont voor de Triplo-Alli antie of er ton minste een zedelijken steun aan verleent En die halve instemming van Engeland met (le politiek dor Mogendheden van Midden-Euro pa heeft deze niet op haar beurt een toenade ring in 't leven geroepen tusschen Frankrijken Rusland; een toenadering, die volgens sommiger gevoelen den Europeeschen vrede in gevaar brengt Indien Frankrijk en Engeland elkander hadden kunnen verstaan, 't met elkander eens waren en ét'ne lijn trokken, er zou minder reden tot ongerustheid bestaan. De zaken kunnen blijven in den staat, waarin zij sedert tal van jaren reeds zijn, voorzekermaar de vrede en zulks valt niet te loochenen, kan in gevaar gebracht worden door liet geringste grensgeschil, door met Irmgard over haar huwelijk te spreken. Hot was ecu sclioone zomeravond en wij bevon den ons in den tuin. Onze lievelingsplaats «as een prieel, omgeven door de heerlijkste bloemen welker geur de lucht vervuldecn toen wij ons er in nedergezet hadden en den ondergang der zon beschouwden, begon ik haar over mijnheer Von Ballerstedt te spreken. „Ik heb zulks verwacht, Bcrtlia," zeide zij „ik weet, dat gij voor mijnheer A on Ballerstedt sympathie gevoelt." Ik vatte hare beide handen, mijn gelaat gloei de en mijne oogen vulden zich met tranen. „AVaarom wilt gij hem niet huwen, Irmgard Hij is zoo edel en zoo goed en heeft u zoo in nig lief." „Ik weet het," bevestigde zij, „maar ik acht mijnheer Aron Ballerstedt veel te hoog, dan dat ik hem zou kunnen huwen." „Hoezoo?" vraagdo ik verwonderd. „Omdat ik hem niet bemin, maar mijn hart oen ander toebehoort." „Aan kapitein Normannp" onderzocht ik vor der. Zij glimlachte afwijzend. „Neen, do man, dien ik bemin, heeft zijns gelijke niet; hij is zoo braaf, zoo trouw, zoo edel en goedaardig, en hij bezit zulk oen ver een enkele verkeerde diplomatieke beweging. Want men moet ook nog dit niet vergeten, dat de betrekking tusschen den Keizer van Duitschland en den Keizer van Rusland boven mate gedwongen isallo hoffelijkheid zelfs is buitengesloten. De Czar toch is dit jaar twee maal Duitscliland doorgereisd, zonder een bezoek te brengen turn AA'illielm. Deze persoonlijke ge voelens van twee oppermachtige souvereinen kunnen op een gegeven oogenblik een treurigen, zoo niet noodlottigou invloed uitoefenen op den loop der gebeurtenissen. De bestaande vriendschap tusschen twee vor sten heeft dikwijls verwikkelingen voorkomen; maar de vijandschap tusschen twee monarchen is ook dikwijls de oorzaak geweest van staatkun dige moeilijkheden. Ouk liet economische vraagstuk kan ons tal van onaangename verrassingen haren. liet is zelfs te voorzien, dat op dit terrein de strijd Zul beginnen. De strijd over de toltarieven zal, naar met reden gevreesd wordt, het voorspel zijn van 't geen volgen moet. De Mogendheden van Midden- Europa maken zich krachtig en sluiten zich aan een door handelsverdragen en vestigen hunne belangen. Van andere zijde spreekt men van een tolverbond tusschen Frankrijk en Rusland. De overige staten, behalve zij, die uit voorzich tigheid of om andere redenen neutraal blijven, hellen over of tot de Triple-Alliantie of tot de toenadering tusschen Frankrijk en Rusland, naar mate dit met hunne belangen overeenkomt. En 'tis juist die verdeeling in twee partijen, die onrust baart. Of men liet wil of niet, niettegenstaande den goeden wil van beiden, inoet de oorlog daardoor ontstaan, oindat men zal trachten op 't gebied van handel en industrie elkander zooveel mogelijk te benadeelon. lievene trots, dat mijne woorden hem niet vol doende kunnen schilderen. Alaar hoe verheven en onberispelijk hij ook is, toch noemt mijn va der hem zijn doodvijand." „Is hot dus de man, die op hot slot R.-.uen- stoin woont?" „Ja dezelfde Arno Von Pahlen, dc eige naar van Rauenstein. Ik zal u mijne geschie denis verhalen, Bertha; dan zult gij zien, hoe mijn hart zweeft tusschen den man, dien ik be min, en mijn vader. Ja, ik bemin Arno, ik ben zijne verloofde sedert niijujzeventiende jaar. Mijn gelieele leven behoort hem, hoewel mijn vader mij verboden heeft hem te huwen, ja zelts hem te zien. Begrijpt gij nu mijne gemoedsgesteldheid Ik blijf mijnen geliefde getrouw; getrouw tot in den dood, en toch moet ik mijn vader ge hoorzamen. Dit is het geheim, dat mij nacht noch dag rust laat, en mij de wereld tot eene woestijn maakt, hoewel zij mij een eden kon zijn. Ik kan van mijne liefde geen afstand doen; ik kan mijne gelofte niet ontrouw1 wordendoch ik kan ook mijn vader niet liefdeloos weerstre ven. En zoo heb ik mij er aan gewend opge ruimd te glimlachen, terwijl mijn hart breekt. A'oor zes jaren zag het er op Allcnhof an ders uit dan nu. Eerst inoet ik u nog zeggen,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1