voor ZEEUWSCII-VLAANDEREN» No. 8. Zaterdag 21 November 1891. 1' jaargang. J FEUILLETON. De holle hoorn Binnenland. A 15 O N A F, M E N 'J'S P K IJ S Per 3 maanden 40 c-tsfranco per post 15 ets. Abonnementen «orden aangenomen bij Boekhan delaren, Brievengaarders en bij de Agenten A. J» 'oitnelis, te Breskons, J. T\k .Ir. te Sehoondijke. A D V E R T K N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentien worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 3 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DlELEMAN, te Groede POLITIEK OVERZICHT. Finaneieele catustrophen zijn in Duitsehland aan de orde van den dag. Meldden wij de vo rige weck twee kolossale bankfaillisSementen te Berlijn, thans heeft te Charlottenburg iets der gelijks plaats gehad. Verregaande achteloosheid en de zeer verkwistende levenswijze van den bankier Eduard Maas was oorzaak van dit bank roet. lie man heeft een aantal hem toever trouwde kapitalen en kapitaaltjes verduisterd ett tot eigen gebruik aangewend. Be fondsen van een paar liefdadige gestichten en die van een weeshuis zijn geheel verloren gegaan, terwijl 150 kleii.e kapitalisten hun geld reddeloos kwijt zijn. lie bankier heeft zich te Berlijn vrijwillig in arrest komen begeven, maar met dat al zijn de lui, die hem vertrouwden, hun geld kwijt. 11e Keizer van Oostenrijk, Frans Jozef, heeft in zijn antwoord op de toespraak van den voor zitter der Ilongaarsche afgevaardigden, welke ■met de Oostenrijksche delagaticn bij den keizer zijn toegelaten, te kennen gegeven dat de be trekkingen tot alle Mogendheden goed en die ■der verbondenen zeer vriendschappelijk waren. De Regeering, aldus verzekerde deze monarch, is er van doordrongen dat het behoud van den vrede de beste waarborg is voor het geluk en de welvaart der volken. Niettegenstaande de staatkundige toestand gevaren blijft opleveren en men zich overal wapent, is de behoefte aan vrede algemeen, liet zou 's Keizers vurigsten wensch zijn aan zijne volkeren ten slotte te kun nen verklaren, dat de gevaren, welke den vre de bedreigden, voor goed waren afgewend. Bij die gelegenheid betuigde de genoemde voorzitter, Graaf Zichy, zijn dankbaarheid daar voor dat de internationale geschillen sedert liet Vorige jaar niet scherper waren geworden. Hij drong aan op een beleidvol en vastbera den optreden tegen het beroerend streven van novelle van A. PALM. IV ij gingen verscheidene zeer ruime en schoo ne vertrekken door, on terwijl de huishoudster eenige vensters opende, trad ik eene rommel kamer binnen. Hier zag ik verscheidene boe ken, en plotseling werd mijne aandacht getrok ken door eene schilderij, die omgekeerd tegen den muur stoiid. Ik keerde ze om en mijn oog viel op een verrukkend schoon, jong meisjesge laat met groote, treurige, blauwe oogen een gelaat, frisch als een pas ontloken roos. Bet goudblonde haar hing in eene golvende tnassa over den blanken hals en de schoon gevormde schouders. De lippen vormden zich tot eert glimlach, maar in de oogen zag men eene die pe schaduw van leed, eene uitdrukking, die mert vaak ziet bij dezulken, die jong sterven. Deze treurig glimlachende sc roonheid boeide mij met onweerstaanbare krachthare oogen schenen eert pijnlijk geheim te verraden. hen, die van de moeilijkheden op sociaal gebied partij zochten te trekken. Mogen al die vredelievende verzekeringen geen ijdele klanken blijken te zijn, hoewel men hier en daar diebeteekenis gewantrouwd heeft, wel ken indruk de Miuistef-President Kalnoky heeft trachten weg te nemen, toen hij in de Ilongaar sche Delegatie het woord voerde. Typhettse koortsen nemen in de noodlijdende streken van Rusland onrustbarend toe. In de gouvernementen Kasan en Orenburg is de ellen de zoo groot, dat allerlei soort van afval wordt verslonden. Een vrouw, die het lijden harer kinderen niet langer kon aanzien, bracht hen om het leven en sloeg daarna de handen aan zich zeiven. Drie voorname Protestanten, geestelijken, zijit gevangen genomen en tot vijf jaar deportatie veroordeeld. Op last der politie te St Petersburg zijn alle Protestantsche kerken, behalve de Lutersche, ge sloten. Ook omtrent do Jodenvervolging heerschen bij de Regeering nog geen vredelievende voor nemens. De Gouverneur toch vah Odessa, zoo wordt gemeld, hield onlangs een toespraak, waarin hij de Joden opwekte zich op den landbouw toe te leggen, in plaats van Rusland te verlaten. Hem is echter aangezegd niet weder zulke gevoelens, lijnrecht in strijd met die der Rcgcefing, te ver kondigen. Een bewijs boe treurig ook in dit opzicht de toestand der Israëlieten in Rusland is, en hoe weinig de Regeering in dezen geneigd is toe te geven. Be president der Brazilinansche Republiek, die zulke scltoone beloften deed (zie ons vorig iir) is ook de ware broeder niet. Althans naar luid der berichten neemt het verzet tegen zijn ge weldenarijen meer en ineer toe. In Rio Gran- Daar kwam de huishoudster de kamer binnen. Be vrouw verbleekte. „O juffrouw Halm, als ik u bidden mag, kom daar niet aaii, doe het weg1" zeide zij vol angst. „Hoe onvoorzichtig van ndj u hier binnen te laten! Zeg als 't belieft aan niemand, dat gij het portret gezien hebt!" „Dat beloof ik zeer stellig, als gij mij slechts zeggen wilt, wie dat portret voorstelt." Zij naderde mij ert zeide gejaagd, terwijl zij het portret uit mijne handen Ham „Het is het portret van juffrohw Yaleska Bruhn. Zij was een pleegkind van onzen heer en wanrteet gij zegt, dat gij deze schilderij ge zien hebt, dan moet ik dit huis verlaten." Ik gaf de gevraagde belofte zeer tegen mijn zin. Toen gingen wij verder en kwamen in eene rij kamers, welker vensters uitzageit op het groo te halkon, dat in den zomer geheel met bloe - men omgeven was. Ik trachtte de deur van de volgende kamer te openen, hetgeen mij echter niet gelukte Weder kwam de huishoudster in haast op mij toe. „Gij schijnt gaarne te doen, wat gij niet rnoogt doen, juffrouw," zeide zij. „Dit is de gesloten kamer. Gij kunt er niet in, en zij zal, zoolang wij leven, niet weder geopend worden." de is dat verzet met goeden uitslag bekroond. En die beweging is niet zonder grond. Zijn optreden heeft veel wog van een schrik bewind. Zoo zijn op dit oogenblik te Rio Ja neiro alle dagbladen, op drie na, welke de dic tatuur goedkeuren, verboden. Een aantal Congres-besluiten zijn bij decreet vernietigd. Keizer Pedro gewezen Keizer van Brazilië ziet met smart de dreigende scheuring van het rijk en is bereid, indien de natie zulks verlangt naar Brazilië terug te, komen om aan den avond zijns levens een laatste» dienst aan het vaderland te bewijzen, Gardarillo, Minister van financiën onder Balma- seda is, naar uit Santiago in Chili gemeld wordt, plotseling doodgebleven. Men meent te. moeten denken aan zelfmoord. De C'hineeSche regeering heeft nit 1000 pond aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de jongste ongeregeldheden Uitbetaald. Door de gewijzigde wet bp het L. O. zijnde vrije- en ordeoeië.ningen en spelen voor de L. S. verplichtend gesteld. Nog enkele jaren en het, nieuwe leervak zal algemeen ingevoerd zijn. De onderwijzer, die dett van honger hand hem op gedrongen nieuwelihg nu met wantrouwen of afkeer aanziet, Zal zich aan hem wennen, wel licht leeren vaafdCeren Cn zeker is 't, dat de schoolmanhen, voorgelicht door de praktijk, aan de nu nog tamelijk onbepaalde vormen vastheid van lijn en omtrek zullen trachten te geven. AVat op den dttUr in de schatting der meerder heid zich als hét hoofdbestanddeel zal llandha-" ven, wie zal 't Zeggen Nü reeds echter Ji- men met Zekerheid beweren, iaXjiet^Sféfen op alle. scholen zich eene blijvende plaats zal ver-' werven. v .r IMTI-T-, i Ik keek haar verwonderd aart. „De gesloten kamer! AVat méattï gij daar-' mede P Zeg het mij „Mijnheer sloot ze," heïriam zij, „nit driejaar geleden. Den sleutel wierp hij iii liet „heer, en niemand mag de kamer openen, zoolang hij leeft." „Maar waarom sloot hij ze af? AVat is er in? vroeg ik. „Dat kan ik u niet zeggen, juffrouw. AAran- neer mijnheer of de freule het doen, dan is het wat anders. Dienstboden mogen de gehcimetl van hunne meesters niet verklappen." Zeker niet," hernam ik spoedig. „Ook zal ik Cr u niet meör om vragen. Gij zult zien, dat ik voorzichtig ben. Geloof niet, dat ik melding Zal maken van hetgeen ik van morgen gezien cn gehoord heb." Toen ik de huishoudster verlaten had, waren mijne gedachten geheel verward. Iedere familie heeft weliswaar hare verborgenheden; maar hier was alles zoo geheimzinnig. Irmgard weigerde te huwen stond dit in verhand met deze sehoo- ne jonge Valeska? Leefde zij nog, of was zij gestorven? AVat had zij gedaan, dat de land heer uit, doodelijken haat of uit schaamte alle sporen van haar bestaan trachtte te verbergen?

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1