opte Wrat Sjrto: D'J. OssewaaTfle van Slnis. Gemengd Nieuws. llechtszaken» Advertentiën. men oogcnsohijnlijk niets van haat ziet; het wijf je legt eitjes op de appelb^omen en doen veel schade. De booinen flink borstelen is daartegen een uitstekend middel en het verdient aanbeve ling dit te doen in 't laatst van Aug8 en in 't begin van September. Het planten van Oost - Indische hers is zeer goed om ze weg te honden. Vervolgens kregen paarden-en Koehorzcl een beurt, die eveneens schadelijke insecten zijn. De eerste leggen de eitjes op de borst der paarden; deze lekken die eitjes er af, welke nu in de maag komen, daar zich ontwikkelen, het chijl opeten, en gaten in de maag vreten, die oorzaak zijn, dat het paard sterft. De laatste, een groo- te vlieg, boort een gaatje in de huid der jonge runderen en legt daarin zijn eitjes; deze ontw ik kelt ziehet ontstaat een gezwel en 't is van 't grootste belaflg dit uit te knijpen. De rftlroald, eveneens een schadelijk insect, 'dat veel kwaad aan de aardappels doet, is ver popt, een onschuldig diertje, bekend onder den naam van spring—of kniptorretje. Rupsen kwamen mede ter sprake en spreker ■spoorde aan otn eer we de dieren veroerdeelen, te onderzoeken of zij wel schadelijk zijn. Een 50 tal hoorders woonde [deze voordracht met de meeste aandacht bij. Xiiid/.undc, 12 November. Door een ingeze tene dezer gemeente zijn dezer dagen pogingen aangewend om door het heieggen eener openba re vergadering, te geraken tot het oprichten ee ner bewaarschool, op denzelfden voet, zooals die in eeuige naburige gemeenten reeds jaren be staan. Deze zoo nuttige zaak heeft echter weinig in stemming gevonden, getuige het gering aantal belangstellenden (13), dat op den elfden dag van de elfde maand dezes jaars ter vergadering was •opgekomen. Gelukkig dat deze dag geen Vrijdag was; want dan zou men den moed wel verliezen. Wij hopen echter, dat een poging, later aan gewend, ineer bijval zal vinden. Sluis. Zaterdagavond 7 November j.l. werd door het inuiziekgezelschap Apollo alhier, ter ge legenheid van den 80n verjaardag van J.M.Iler- maus, oud-stijder uit de jaren 1830-31, drager van hot metalen Kruis, een fakkel—optocht ge houden en hein een serenade gebracht. Toen de jubilaris op den drempel van zijn huis verscheen werd hij met een luid hoera be- .groet. Gevoelig over de vele blijken van belangstel ling die hij dien dag mocht ondervinden dankte hij het bestuui en ook de ledeu van liet muziek gezelschap voor de eer hem aangedaan, en schet ste in korte bewoordingen hoe hij goed en bloed had veil gehad voor de eer van zijn dierbaar Vaderland. Ouder meer werd den jubilaris door het Be stuur van het muziekgezelsohaq f 38,50 ter hand gesteld. Sluis, (wijk Heille.) Er heerscht hier in een paar huisgezinnen in hooge mate de influen za; reeds is een jeugdig meisje daarvan gestor ven, terw ijl verscheidene personen, die met haar in aanraking waren, aan dezelfde ziekte lijden. Sluis, (wijk Heille.l Zondagmorgen omstreeks 4 uur is een hoop gerst van den landbouwer J. H. geheel verbrand. De oorzaak is onbekend Sluis. Donderdagmorgen 5 Nov. j.l. vertrok van hier een schip, genaamd „de twee gezus ters* gezagvoerder Emile Beirnaert naar Snacs- kerke (België) met suikerbieten geladen, toen hij nabij Hoeeke (België) een uur afstand van Sluis gelegen, kwam, bemerkte de man dat zijn schip te veel opperlast had waardoor liet heen en weer begon te schommelen, en op zeer kor ten tijd naar de diepte ging zelf zoo vlug dat de bewoners van het vaartuig zich moesten haas ten om door middel van een roeiboot aan wal te komen. Het water in het kanaal aanwezig werd op lager peil gebracht, waardoor de eigenaar van het vaartuig in staat was gesteld, de beeten er voor een groot gedeelte uit te halen, waarna het schip, door aanhoudend pompen, langzamer hand weer drijvende kwam. Zaterdag 7 Nov. werd de reis voortgezet. Woensdag Voormiddag half twaalf, ging Dierokx, bediende Lij den meubelfabrikant Aa- ehereesso, in de rue de Charonne 27, te Parijs, in den kelder om er eene kist te halen, aan het einde van een lange overwelfde gang Op den grond bemerkte hij het geheel naakte lijk van een man. Itêt deksel eener kist, dat op de borst was geplaatst, en tegen den muur leun de, verborg het bovengedeelte van het lichaam. Dierckx nam het deksel weg ón sprong verschrikt achteruit. Het hoofd was .juist aan de schou ders afgesneden. De zaak baarde veel opschudding en na ijve rig ondersoek bleek het lijk dat van zekeren I toudérv' te zijn, een werkman van 21 jaar. Ie mand die hetzelfde huis bewoond eU te slechter naam en faam stond, is ift hechtenis genomen. Zondagnacht had de postconducteur J. V. onder de gemeente Oosterbeek het Ongeluk van de in volle vaart zijnde stoomtram te vallen, waardoor hij zoodanig is gewond, dat men voor het behoud Van zijn leven vreest. Na te Oos terbeek geneeskundig te zijn behandeld is de patiënt in het Diaconessenhuis opgenomen. Men schrijft ons uit Groningen Eene behoeftige vrouw, moeder van twee bui ten echt geboren kinderen, ontving, wijl overi gens niets op haar gedrag viel aan te merkeh, wekelijks eenigen onderstand uit de stedelijke armkas. Na velerlei vergeeftche pogingen daar toe, mocht liet der vrouw eindelijk gelukken den vader barer spruiten, eelt daglooner, tot het aangaan van een huwelijk met haar te bewegen. De dag hiervoor was vastgesteld, de laatste steun, naar zij hoopte, van gemeentewege ont vangen. Op den dag, dat de echtverbintenis zoU worden voltrokken, kwam de vrouw zich des morgens bij den chef van het armbestuur aanmelden, met de boodschap„Och meneer, help mie asyebleift nog an twei kwatdics, anders ken 'k neit trouwen". Op de vraag „Welk verband bestaat er dan tussehen dat geld en Uit huwelijk?" antwoordde zij: #Joa> zei je, me neer, de getuugen, dei boeten stoan te wachten, willen neit met of ze motten eerst ieder 'n dub- beldien en 'n sigoure habben. Ik heb gein cent, meer en as 'k mien anstoande vroagen mot, dan lat e mie mescheins nog zitten". De tweb kwartjes werden verstrekt en werkelijk zag men aan ieder der vier hij de deur staande adspi- rant-getuigen een dubbeltje uitkeeren. Met de overschietende tien cents werd een jongetje uit gezonden om 4 sigaren te halen, (be men on der de wachtenden verdeelde. EeU groot uur later was het huwelijk voltrokken en kon men de getuigen het echtpaar zien volgen, ieder met een sigaar in den mond. De dienstbode van den timmerman Wit deboer te Appingadam ging dezer dagen naar den molenaar Nienhuis met de boodschap, dat haar meester eene koe had gekocht en nu gaar ne f 125 van hem ter leen wilde hebben. Nienhuis gelooft de dienstbode en stelt haar het geld ter hand. 's Avonds reeds blijkt, dat Wil- deboer haar niet naar den molenaar had gezon den; deze laatste is door de sluwe dienstbode opgelicht. Met het geld heeft zij een mantel, hoed, mof enz. gekocht en is daarop met den trein naar Groningen vertrokken. In het circus Alegria te Toulouse treed sedert een veertien dagen de neger Thompson op met 7 groote olifanten. Zaterdagmorgen kreeg een der dikhuidjes een ohweerstaalibaren trek naar vrijheid. Toen hij dan ook naar de drink plaats werd geleid, nam llij plotseling de vlucht en ging hij „passagieren,,, de stad stad in. Zijn eerste aanlegplaats was een tuin: sinjeur trok een aantal kleine boompjes uit den grond, ver der op zijn tocht zag hij een koffiehuis; hij trad binnen, keek naar de Wanden en zag daar in de spiegels, die aan weerszijden hingen, zijn eigen beeld. Woedend dat een collega getui ge zou zijn van zijn euveldaden, sloeg hij alle spiegels stuk, hij greep stoelen eh wierp ze te gen 't verraderlijde glas; een tafel nam hij op en slingerde die zijn gezel naar de ooren. Toen er geen spiegel meer te bekennen Was Bn zijn collega verdwenen zag, wilde hij de keuken in stappen, de deür was echter te klein; daar na hield hij nog een inspectie over kruiken en karaffen, waarvan geen enkel heel bleef, en ver trok toen. Hij wandelde een paar straten door sloeg uit louter jool hier een paar ruiten stuk, trapte daar een deur in en trad eindelijk een woiling binnen. Niet voor niemendal een oli fanten-ontwikkeling hebbende genoten, wandelde liij de trap op en stapte, onverwachts, een kamer op de eerste-verdieping binnen, waar eert heer zat te werken, die hem van schrik een inkt, pot naar zijn Ooren gooide, wat hem volkomen onverschillig liet. Dit louter goedhartigheid liet hij zelfs den bewoner tijd om uit het raam-te klauteren; hij toonde zelfs planden vluchteling een weinig te helpen, doch werd hierin verhin derd door Thompson, die hein een klontje sui ker gaf, hem de trap afhielp en naar 't circus terugbracht. Als histor,se.h deelt men aan de Tijd uit Rotterdam liet volgende mede: Dezer dagen werd een dame uit de groote wereld een compliment gemaakt over haar keu rig met zilverwerk gevulde zilverkast, en daar bij de opmerking gevoegd, dat die groote voor raad zilveren vaatwerk getuigde van den rijk dom van de vrouw des hutzes. „Och kom!" was het antwoord, „al dat zil ver kost mij niets, en u kan het ook voor niets bekomen." De gasten-, die bij dit gesprek tegenwoordig waren, drongen zieh om de gastvrouw heen, om te verneuien op welke w ijze zij, zonder dat het haar geld kostte, haar zilverkas gevuld had ge kregen. Als ik zoo 'ging de gastvrouw vöort met nieuwjaar vaii een mijner leveranciers de re kening ontvang, breng ik het bedrag daarvan naar de spaarbank en laat het daar staan tot 31 Deo. Op dien datuin laat ik het bedrag terughalen en de rekening betalen. Met alle overige rekeningen doe ik desgelijks. Van de aldus gekweekte rente koop ik mijn zilverwerk. U ziet dus, dat het mij niets kost." Is het bij dergelijke handelwijze van meerge- goeden te verwonderen, dat de winkeliers klagen? Bij het hoofd eéner plattelandsgemeente in de Graafschap Zutphen vervoegde zich dezér da gen een oude vrouw, onder een vloed van tranen zich beklagende door haar buurvrouw geslagen te zijn op grond dat zij twee kinderen uit de buurt zou hebben behekst, en wel met doodelijken afloop. Plechtig verzekérdé dé vrouw-, dat zij het niét was geweest, die de kinderen had betooverd, dat zij zich daar niet mee ophield enz. Het vinden van de zoo „noodlottige" kranzen in het kinderbed had de moeder dan ook niet weinig in haar vermoeden versterkt. ArrondüsementS^Rechllank te Middelburg. Dinsdag zijn vetoofdéeld J. v. lï. 14 j., visschcr te fireskens, wegens verstoring eener godsdienstige bijeenkomst, tot 14 d. gév. Straf. diefstal: C. 1). v. d. V., 11 j., zonder beroep; te Breskens, tot 2 m. gev. straf. OOSTBURG, 11 Nov. Nieuwe tarwe f 7,50 f 8,00 f 9,50 nieuwe rogge 7,50 7,75 8,00 nieuwe wintergerst 5,50 5,80 0,60 nieuwe zomergerst 5,00 5,25 5,60 haver 3,00 3,50 4,25 paardeboonen 6,50 7,00 7.20 groene erwten 10,00 11,00 13,00 De ondergeteckende betuigt bij deze zijnen wcigeiiieëinleii dank voor de talrijke be wijzen vaii belangstelling, zoo van hier als el ders, op 11 dezer ontvartgen. Groede, 13 Nov; J. C. C011NEL1S. der Aedeeling Zeeuwsch—Vlaanderen, van het Ncderlandsch Bijbelgenootschap op Dinsdags den 17 Nov. annst., 's av. te 5 uren, in de Her vormde Kérk te Groede. l)e Secretaris, D. FREGERES. De dienst zal tijdig geëindigd zijn met het oog op de tram van 7.43 aan den klinkerweg.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3