Binnenland. beeft; vrijheid van verkiezingen en eerbiediging van elke geldelijke verplichtingen en contracten der natie. Voorts belooft hij geen wetten te zullen intrekken, dan die in strijd mochten we zen met het algemeen welzijn of de veiligheid der Regeering en dat te beoordeèlen door de Re geering zolve. Wie weet hoe gaarne de, Rrazalianen den an ders Verdreven Pedro weer zciuden terug hebben. Een gruwelijk spoorwegongeluk heelt in En- gelseh-Indië plaats gehad, waarbij dertien Eu— gelsehe soldaten gedood, ruim 20 Britschc en 4 inlandsche soldaten gewond werden en vijf he ambten van het spoorweg personeel den dood vonden. De trein vertrok uit Bombay en ont spoorde hij Nagpur. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat voor iederen schildwacht, met uitzondering van die der bereden korpsen, twee schilder]assen zul len worden versterkt, terwijl voor de korporaals van aflossing een schoudermantel zal worden be schikbaar gesteld. De directeur van 's rijks eentraalmagazijn van militaire kleeding te Amsterdam heeft den last gekregen om de ontbrekende jassen en mantels ■te doen aanmaken. Volgens uit Deli ontvangen bericht, is in de afd. Pagoerawan een assistent vermoord, de heer E. Marsmann, die in een sampan geld naar een der ondernemingen vervoerde, liet geld ging verloren, het lijk werd gevonden. Nadere bijzon derheden ontbreken. Te Haarlem word vóór eenigen tijd eene vereeniging opgericht van jongelieden, die als onder-afdoeling kan worden beschouwd van de Vereeniging tegen mishandeling van dieren, en die ten doel had jongelui terug te houden van •liet mishandelen van dieren. 'Reeds 2700 jon ge raenschen van beiderlei kunne en van ver schillende, inrichtingen van onderwijs traden toe en ontvingen allen, na het afleggen der verkla ring, dat zij het voornemen hadden zich van dierenmishandeling te onthouden en dieren niet •moedwillig leed te doen, liet diploma op naam •en later nog een werkje van de hand van dr. W. A. Backers over de vogels. Thans is besloten, eenvoudige voordrachten te laten houden over dierenmishandeling en wat daarmede in verhand kan worden gebracht. Ge schikte personen zijn daartoe uitgenoodigd. Na eene zeer korte ongesteldheid overleed maandagnacht te Gorinehem onverwachts de heer mr. H. J. Dijckineester, lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Tiel. In 1877 werd hij gekozen in de plaats van den heer van ltappard, maar moest ill 1884 wijken voor den heer van Pallandt. Drie jaar later werd hij te Deventer gekozen ter vervan ging van den heer Blussé. Na de Grondwets herziening vaardigde Tiel hem weder af. Zaterdag had de overledene nog deelgenomen aan de vergadering der //Liberale Unie", wier penningmeester hij was. De heer Dijckineester was een zeer verdiens telijk lid der Kamer. Zijne uitgebreide en dege- fluisterde: //Lieve Bertha, wat er ook gebeu ren moge, wat gij ook ziet of hoort wilt gij mij vertrouwen?" Ik keek in haar edel schoon gelaat en ant woordde: //Ik zou u vertrouwen, trots de ge- lieele wereld, trots mijne oogen en ooren, w anneer zulk een vertrouwen noodig was." z/Ik hoop," hernam zij met een diepen zucht, „dat' niemand op aarde zooveel leed te dragen heeft als ik." Meer spraken wij niet naar aanleiding van het gebeurde. IV. Op zekeren morgen ontmoette ik toevallig de huishoudster. Zij had een bos sleutels in de hand en zeide mij, dat zij naar den oostelijken vleugel van het gebouw ging, naar eenige der ongebruikte kamers of ik die ook wenschtc te zien. Het gebouw was zoo uitgestrekt, dat er niettegenstaande de menigte gasten en dienst boden, altijd een aantal kamers buiten gebruik w aren, welke door de huishoudster in orde moes ten gehouden worden. Wordt vervoljd.) lijke kennis van praetisehe onderwerpen werd door zijne medeleden hoog gewaardeerd. -Tot de zaken van landbouw, welke van het Departement van Waterstaat naar het Mi nisterie van Binnenlandse!»: Zaken zullen wor den overgebracht, belmoren de landbouwproef stations, de subsidiën voor verbetering der paar denrassen en dc bijdrage voor proefvelden. GROEBE, 13 November 1891, Van wege het departement Groede, der Maat schappij tot nut van 't Algemeen, werd jl. Dins dagavond de eerste volksvoorlezing alhier gehou den. Als spreker trad op de heer J. B. Schoo, die wees op een wondeplek in dc opvoeding, vooral de ouderlijke. Na hem betrad de heer P. Janse Glerum den katheder, met eene bijdrage, getiteld //de oude Admiraal en zijne omgeving." Deze lange rede waarbij de openhartig-, rondborstig-, menschlie- vend-, maar ook de gestrengheid, met betrek king tot orde en tucht, van den ouden zeerob, ten zeerste uitkwam, werd met den jüis'ten tact voorgedragen. Beide voordrachten werden met lttid applaus begroet. De voorzitter, de heer M. M. Lucieet deel. de daarop mede, ten spijt vau velen, dat de bijdrage van den heer Krol, wegens het verge vorderde uur, ditmaal niet kon geleverd worden. Niettegenstaande de tijd van aangifte voor bcwaarschoolhoudes alhier tot 17 dezer is open- steld, hebben zich, naar wij vernemen, thans ruim 20 sollicitanten aangemeld, waaronder ve len met acte voor bew aarschoolhouderes en nut tige handwerken. A. s. Donderdag den 19 dezer, Zal in de consistoriekamer der Herv. gom. alhier, de ver kiezing plaats hebben van 8 leden van het col- legie van Notabelen dier gemeente, tengevolge van de periodieke aftreding van de lieeren de Witte en J. Verhage, en ter vervulling der vacture, ontstaan door het overlijden van den heer Joh. Brakman. Donderdag den 19 dezer, 's avonds te 7 ure zal in het logement „de Drio Koningen" alhier, de 13e openbare uitvoering worden ge geven, door de zangvereeniging /oefening en ge noegen", met medewerking van het muziekge zelschap „Eendracht maakt macht." Ter opluistering zullen de nummers van het rijk voorziene programma worden afgewisseld, door de opvoering van tooneelstukjes. We twijfelen niet, of dit concert zal den kunstliefhebbers weder een genotvollen avond verschaffen. Bij kon. besluit is met ingang van 16 dezer, na afgelegd examen, behoemd tot surnu merair bij de posterijen, de heer H. de Jong van Goes, leerling van de inrichting voor on derwijs, van den heer J. Bevelander Schoo alhier. Als eene bijzonderheid op het gebied van den tuinbouw deelt men ons mede, dat bij den tuinman Van Uxem alhier, dezen Zomer eene witte kool is gegroeid, die een omtrek heeft van 1.02 M. De hevige storm, die jl. Woensdag heeft gewoed, heeft hier en daar nog al enkele schade veroorzaakt, zoo o. a. aan den gemeente-toren alhier, werd een ge deelte lood weggerukt; op de weide genaamd de ,,14-gemeten" werden eenige boomen ter aar de omgeworpen; van enkele huizen werden nog al pannen afgerukt, terwijl op andere plaatsen kleinere onheilen werden aangericht. Te Nieuwvliet is bij de Wed. Colijn een gers- tehoop tot aan de wat'erlaag omgewaaid. Te Breskens moesten eenige dakpannen van de Directeurs-woning en van het nieuwe post kantoor het ontgelden, terwijl nog bij andere ingezetenen het zelfde plaats had. De Provinciale boot van 1 uur kwam met vrij hevige vaart op den berm, waardoor hij ee nige averij bekwam. Sluis. De storm die Woensdag 11 Nov. j.l. alhier gewoed heeft, heeft groote schade te weeg gebracht; bij verscheidene huizen zijn groote ga ten in de daken geslagen, schoorsteenen woeien om, honderden leien werden van het dak van het stadhuis afgerukt, boomen werden uit den grond gerukt, van anderen kraakten de takken af en van sommige huizen werden dc goten weg gerukt. De stoombootdienst Sluis-Brugge werd doof den heer C. van de Klooster gestaakt; de heer J. P. Leijsennaar zette evenwel inet de Willem Leopold zijn dienst voort. Te Hoofdplaat is het kruis en de haan van den toren der hervormde kerk gewaaid. Het kwam op het dak der kerk terecht. Aan vele gebouwen in de gemeente is schade toegebracht. Bij een landbouwer te St Kruis werd het ge- heele dak van oen schuur geslagen. De stoomtram Breskens-Maldeghem werd, of schoon met vollen stoom rijdende, nu en dan door den wind tot stilstand gebracht. Op den 's lleet Ilendrikskinderendijk te Goes is eene landbouwschunr van haar dak beroofd. Te Utrecht is een werkman door een omge waaide ladder getroilen en gedood Te Gorin ehem werden twee kermiswagens, die tot woningen dienden door den storm omgewor pen. In het eene voertuig werd een zuigeling eenige weken oud, onder haar beddegoed bedol ven en levenloos daaronder uitgehaald. In den anderen wagen stond eene brandende kachel waardoor btand veroorzaakt werd en de wagen geheel uitbrandde. Biervliet-. Tot onderwijzer in de kom der ge meente alhier is benoend, de heer J. Jansen te Hoek. Met hem stond op de voordracht de heer A. van Aertsen te Zuidzande. De opbrengst van den stoomtram Bres- kens-Maldeghem beliep in de maand October 1891 f 4926 zijnde J' 1134 minder dan in die maand itt 1800. /ilidzaiide, De heer G. A. Vors terman van Oyen hield Zondag 8 Nov. j.l. alhier eene be langrijke voordracht over „Ongedierte". Spreker wees er op hoe sommige dieren scha delijk worden genoemd, hoewel zij zeer veel nut doen en doen zij al eenig nadeel, het voordeel, dat zij aanbrengen vaak veel grooter is. Dit was 't geval met den mol, dien men al tijd tracht te verdelgen, en die toch de enger ling verslindt, die de worteltjes der planten ver woest. De beschuldiging, dat de mol planten eet is geheel onwaar, het dier lust geen plan— tenvoedsel en is uitsluitend een vleesehctond dier. De veldmuis, die w ortels eet en vaak den mol vergezelt, doet meer kwaad. 't Is llus zaak dc mol niet al te veel te ver volgen, want waar hij is, moet ongetwijfeld on gedierte huizen, dat zeer veel kwaad doet. Als een der nuttige dieren werd genoemd de wezel of 't zoogenaamde muishondje, die jacht maakt op veld- en andere muizen. De uil, de ongeluksvogel, zooals sommige men- schen zeggen, is nooit op iets betrapt, en toch wordt hij veracht, gevangen en niet zelden ge marteld. En niettegenstaande dat, bewijst de uil ontelbare diensten door het vangen van mui zen, die hij op zijn nachteljjke tochten weet te bemachtigen. De ooievaar wordt als geluksvogel aangemerkt. Men geeft hem een nest op het huisdak en ziet hem gaarne in de lente wederkeeren op dezelf de plaats en wat doet hij anders dan ons regen water bederven en kikvorsehen vangen, welke beestjes zeer veel goed doen, daar zij kleine slak ken en wormpjes verdelgen. De padde, die ook al niet veel iu tel is, om-, dat zij er wat minder mooi uitziet, wordt ge dood zonder dat men er bij bedenkt dat dat zelfde verachte diertje jacht maakt op de kleine, witte slakjes op de sla en dus daardoor reeds veel nut doet. De spitsmuis wordt ook vaak gedood niet tegenstaande zij een insectenetend dier is, dat dus goed en volstrekt geen kwaad doet. Als een zeer schadelijk insect noemde spreker de luis op de rozen. Na lang gezocht te heb ben is men met de levenswijze dezer diertjes meer bekend geworden. De vermenigvuldiging van dit beestje is verbazend, zoo zelfs dat het produet van 1 lüisje in het aehtste geslacht 781250000 bedraagt. Wat doet nu die luis? Zij zuigt de sappen uit de plant, welke door dit sapverlies begint te kwijnen. Bij die luis vindt men gowoonlijk een troepje mieren; deze houden van dit sap, 't welk het luisje afscheidt en dat sap is de honigdauw op de plant, waar van de landbouwer zooveel last heeft. Voorts werden als zeer schadelijk genoemd dc bloedluis en de wijngaard- of druiflnis. Do eerste omkleedt zich mot een wit dons, zoodat

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2