Binnenland. waardig waren, cn van hunne zwakheid mis bruik maakten. Want men noeine het geen goedheid, maar verregaande en onvergeeflijke zwakheid. Een man van karakter is niet gediend met zulk een gastvrijheid; hij walgt er van, en ont ziet zich niet, zijn waarschuwende stem nu en dan te doen hooren. Gastvrijheid is ontegenzeggelijk een sohoone deugd. Uw kennissen cn vrienden oin u heen te heb ben; onder vroolijken en gezelligen kout den tijd door te brengen; ze te noodigen aan uw tafel; lien te doen deelen in hetgeen gij hebt, zonder dat ge daarom meer doet, dan gij kunt o, 't is een heerlijk, 't is een zalig genot! Maar ons huis moet geen zoeten-inval wor den, waar ieder maar inloopt, en zich aan den disch zet, het vette en goede geniet, om ons later misschien achter den rug uit te lachen; neen, daarvoor willen we ons wachten, daarvoor w illen we waken met al de kracht, die in ons is. Maar niet alleen op het hof, maar ook aan ■mien we gastvrijheid verleencn, behooren we met ernst toe te zien. Er zijn menschen, die als gasten bepaald te ■vrcezen zijn. Zij weten juist den tijd, waarop zij bij den een of ander gelegenheid zullen vin den, om zich aan de gemeenschappelijke tafel neer te zetten, en zij verzuimen nooit in dezen de meest mogelijke stiptheid in acht te nemen. En als zij dan b. v. bij B komen op 't etens uur, dan kan men er zeker van zijn, dat zij bij A zich reeds met een kop koffie versterkt heb ben, terwijl zij in hunne .weergaloozc juistheid van berekening bij C te land komen, als er weer te eten valt. Zij vertellen u, dat, als zij geweten hadden dat ge juist aan tafel gingt, zij ■uw deur gewis zouden voorbij gegaan zijn, maar go behoeft niet lang aan te dringen, of ze zitten zeer op hun gemak en genieten, van hetgeen hun wordt voorgezet. Zulke lui noemen we indrin gers en tafelschuimers, voor wie men niet ge noeg op zijn hoede kan zijn. Iedere deugd, die te ver wordt gedreven, ont aardt ten laatste in ecu ondeugd. Laat ons met verstand de gastvrijheid in be oefening brengenhaar niet zoeken in overdre ven betoon, waardoor velen zich ten val hebben gebracht; maar veeleer haar zoeken en betrach ten met een eenvoudig, w elmeenend hart en den moed hebben om hen, die misbruik van onze ■gastvrijheid maken, onverbiddelijk de deur te wijzen. De Tweede Kamer is tegeu 10 Nov. (Dins dagmiddag 3 uur) bijeengeroepen. De benoeming van den kolonel-komman- Dien avond werd ik door hare schoonheid als verblind. Ik herrinner mij, dat ik haar den armband aandeed. „Hij gaat zeer gemakkelijk toe," zeide zij; en hem nogmaals beziende, maakte zij de opmerking, dat het haar toescheen, alsof de sluiting niet in orde was. Ik kon mij niet vergissen er scheen geene aan leiding te bestaan tot hare opgewondenheid, en toch was zij dezen avond in spanning; haar ge laat gloeide en hare oogen vertoonden een bij- sonderen glans. Toen wij voornemens waren de kleedkamer te verlaten, onarmde zij mij. „Berha," zeide zij, „zie ik er dan van avond anders uit dan gewoonlijk Zou iemand, die mij aanziet, kunnen vermoeden, dat mijn hart zoo hevig klopt P" „Gij ziet er uit, alsof er iets buitengewoons zal gebeuren," hernam ik. „Iets buitengewoons herhaalde zij langzaam. „O mijn geliefde, mijn geliefde, als het toch ■eens zoo ware Die laatste woorden, hoewel zacht gefluisterd, hoorde ik; zij gaven mij veel te denken. Den volgenden morgen zag zij er zeer bleek en afgemat uit. Als gewoonlijk bediende zij aan ■tafel. Na het ontbijt gingen wij in hare kamer. Wordt vervolgd.) dant van het regiment grenadiers laat, zegt de Ilaagsche correspondent van de Zulph. Ct., nog steeds op zich wachten. In verschillende bla den is beweerd geworden, dat de Koningin en de Minister het over den -meest gcschikten per soon niet eens kunnen worden. Zelfs kon men er bij lezen, wie door de Koningin en wie door den Minister werd gewenseht. In hoeverre die berichten juist zijn laat ik in het midden, maar dit is zeker, dat de taak der Ministers zeer wordt bemoeilijkt, indien vertrouwelijke bespre kingen en verschillen tusschen de Koningin-Re gentes en hare verantwoordelijke raadslieden in de dagbladen tot een onderwerp vam critiek worden gemaakt. Er is een terrein, waar de pers niet kan doordringen zonder kwaad te stich ten. Het zal wel eens meer voorkomen, dat een voordracht van dezen of genen Minister bij de Kroon bedenking vindt, maat tot nu toe bleef die strijd, als fk ze zoo mag noemen, beperkt tot het Kabinet. Tot botsing kwam het nooit, omdat ten slotte altijd de een of de ander toe gaf, maar als men ook dergelijke zaken in de periodieke bladen gaat behandelen, dan is het te vreezen, dat tot schade voor het land ge spannen verhondingen niet zullen uitblijven." In verband met het gedane voorstel tot verlenging van den militiediensttijd is thans bij de Kamer ingekomen een voorstel tot wijziging der wet op de schutterijen, teneinde te voorko men dat zij, die hun diensttijd bij de militie hebben volbracht, in tijd van vrede tevens tot dienst bij de schutterij geroepen en verplicht worden tot hun 31 e jaar de wapenen te dragen. Voorgesteld wordt in vredestijd hen, die ge durende 5 jaar hetzij bij de. militie te land, het zij als vrijw illiger bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij bet krijgsvolk in de koloniën en bezittingen, of gedurende, vier jaar bij de zee militie gediend hebben, van schutterlijken dienst vrij te stellen. In geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandigheden kun nen zij echter voor den schutterlijken dienst wor den opgeroepen. Bij Kun. besl. zal worden be paald, dat de burgemeesters van alle gemeenten lijsten opmaken van 'de vrijgestelden, die als grondslag strekken bij eventueele oproeping. In geval van oorlog enz. zal over al die vrijgestel den kunnen worden beschikt, zonder dat er ue- gens hunne dienstverplichting één man minder bij de schutterij zal zijn. Voorts wordt nog voorgesteld van oefeningen bij de schutterij op zijn verlangen vrij te stellen den sckutterplichtige, die ten minste, 2 jaar bij de militie te land of als vrijwilliger bij de zee macht, het leger hier of in de koloniën gediend heeft. De gewone jaarlijksche, tentoonstelling van wege de maatschappij ter bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland zal in het volgend jaar worden gehouden te Kruiningen. G ROE I)E, 6 November 1891. Op Dinsdag den 10 November a. s., des a- vonds te 7 uren zal er in het logement De drie Koningen alhier, van wege het departem' Groe- de der Maatschappij tot nut van 't Algemeen, een volksvoorlezing gehouden worden. De toegang is vrij, mits reeds den ouderdom van 16 jaar bereikt hebbende. Als spreker treedt op de heer Sehoo, terwijl bijdragen zullen geleverd worden door de hee- ren Krol en Glerum. De unie-collecte voor scholen met den bij bel bedroeg dit jaar alhier met die te Breskens f 133,33'/,. De gevallen regen in October bedroeg volgens alhier gedane waarneming 55,55 milli meters tegen 118,4 mM in dezelfde maand van 1890. De laagste thermometerstand te 8 ure 's morgens was 31 October 29° fahrenheit, de hoogste den 1 October 62° fahrenheit. Hoogste barometerstand 783 mM, laagste 750 mM. De windrichting was op 7 dagen Zuid, op 16 dagen West en Zuidwest, op 8 dagen Oost en Noord oost. Mej. E. Erelier, onderwijzeres te St. Phi- lipslan, is als zoodanig benoemd te Vlissingcn. Sluis. J. M. Hermans alhier, oud-strijder uit de jaren 183031, wiens borst is versierd met het metalen kruis, viert morgen (7 Nov.) zijn' 80en geboortedag. De man ziet er nog kloek cn stevig uit en Is nog in staat zijn beroep van schoenmaker uit te oefenen. Door het bestuur van het muziekgezelschap Apollo zijn gelden bijeengebracht ten einde den jubilaris een genoegelijken dag te kunnen be zorgen. Sluis. Zijn de suikerbieten dit jaar over het algemeen slecht van schot cn zeer klein, toch werd er deze week een aangevoerd, die 11,7 K.G. woog. De drukte van vervoer in deze industrie is, in vergelijk mot vorige jaren, belangrijk minder. Sluis. Met 1 December a.s. houden de werk zaamheden der Sluische stoom-roomboter-fabrick op, om die weder in het voorjaar van 1892 te hervatten. De boter in die falniek bereid, is uitstekend van smaak en bevalt -aan allen, die er van ge profiteerd hebben. Niettegenstaande ZQ somtijds f 0, 20 per K.G. duurder was dan de gewone botermarkt kwam men nog altijd veel boter te kort en moest men groote afnemers ontzeggen. Aan de fabriek zijn 150 koeien verbonden. Mogen er nog meer landbouwers besluiten hun melk aan de fabriek te leveren, dan kan zij ha ren w erkkring uitbreiden, en de boerinnen zul len meer rust genieten. Sluis. De commissionair D. W. die dezen zo mer uitging om hier en daar vruchten te koo- pen en die tegen zeer hoog loon liet dorschen, het graan en daarna het stroo spoedig verkocht, is de vorige week onverwacht naar Amerika ver trokken zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Sluis. Van de 23 adspiranten die deelgenomen h bben aan den cursus in de vrije en orde-oe feningen van den heer G. Wit, hoofd der openb. school alhier, werden bij het te Middelburg ge houden examen in het geheel 19 toegelaten. De heer P. S. Hamel, geb. te Breskens, consul-generaal der Nederlanden voor Zuid-Chi- na te Amov, bij Koninklijk besluit van 29 April 1891 n». 29, tevens tot consul-generaal voor de Portugeesche Kolonie Macao benoemd, is als zoo danig door de Portugeesoho Regeering orlcond, Vieuwvliet. Ds. I. J. Dermout, emir. pred. van Scheveningen, heeft voor het op hem uit gebrachte beroep van de Ned. Ilerv. gem. al hier, bedankt. Sdioomlijke. Op het drietal voor pred. bij de Chr. ger. gem alhier, komen voor de hh: G. Dalhuijsen, te Ileinkenszand, A. van der Linden te Axel en C. Steketee te Vcere. Daaruit is de laatste beroepen. Cadznml, De heer S. B. Blok alhier, is be noemd tot waterbouwkundig ambtenaar bij den polder „Kruiningen." Oostburg. Tot directeur van het rijkstele- graatkantoor en brievengaarder alhier, is be noemd de heer J. A. J. van Iloogendorp, thans assistent te Woerden. Aardenburg. Maandag had aan de Draaibrug een treurig ongeluk plaats. De voerman D. Zuiderduin wilde onder 't rijden op zijn wagen geladen met suikerbieten, springen. Hij miste zjjn sprong en viel met zijn linkerbeen onder een voorwiel. Dit wiel ging er over heen, met dat gevolg dat het been onder de knie vreese- lijk gekneusd werd. Nadat hem in de naast- bijzijnde herberg geneeskundige hulp verleend was, werd hij per tram naar Aardenburg ver voerd. Men vreest dathet been afgezet moet w orden. Zuidzande, 3 Nov. De heer A. Kattermole, ex - tooneelspeler, gaf hier j.l. Zondag voor ruim een 60 - tal belangstellenden eenige voordrachten ten beste, welke, te oordeelen naar het applaus, dat hem telkens ten deel viel, zeer in den smaak van het publiek vielen. Vooral oogstte hij veel succes in met „De Bankbreuk", „De afgevaardig de", „Voor pleizier met den guldenstrein" cn „Een rustig studie-uurtje", welke zeer geestig wer den voorgedragen. Het laatste stukje gaf de Heer K. op verzoek van eenige aanwezigen, nog buiten zijn program ma. Dinsdag had te Aardenburg de beproe ving plaats van een door de firma A. Bickers Zoon te Rotterdam op proef geleverde, krui-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2