Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Handelsberichten. geleverd werden, als van de lieeren A. C. Maes te Hoofdplaat, voor 1' 10400; J. A. van de Hille te Middelburg, voor f 9200; J. Bcsemer alhier, voor f8000; J. van de Sande Sr. id., f8100; J. A, van do .Sande te Groede, voor 1'7998,50; J. 11. M. van de Sande alhier, voor f7998; A. van Male te Schoondijke, voor f7974; A. Risseeuw te Groede, voor 17914 en IV. AA'oittiez alhier, voor f7890. I)e besteding is aan den laagsten inschrijver gegund. 11e raming bedroeg 18177. /.nidxauile, 29 O t. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd de mede- deeling van het proces—verbaal van kasopneming voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer M. M. Blankert, oud-hoofd der school, werd, wegens vertrek, ontheffing van zijn'aanslag inden hoofdclijken omslag verleend, voor de 5 laatste, maanden van 1891. Op het suppletoir kohier van den hoofdclij ken omslag voor 1891, zijn gebracht: Da Lu- teijn in de 5e, AA'ed. J. AC. Jansen in de 7een C. J. Heijboer in de 9" klasse. De gemeente—begroeting voor 1892 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f8991,89, met een post van f810 voor on voorziene uitgaven. Zaterdagavond, te ongeveer 9 uren, werd er te Meliskerke, aan de boerenbehuizinge be woond door de 7 0 jarige weduwe Moens en ha re 32 jarige dienstbode M. J. de. AA itte, herhaal de malen aan het venster geklopt en gevraagd om open te doen. De dienstbode ging daarop naar de deur en opende die. Vermoedelijk is zij onmiddellijk daarop aangevallen en ontving daar bij eene sneê in haren bals, waardoor haar hoofd half van den romp gescheiden werd. Zij werd daarop gesleept naar een in de nabijheid staan- den boomgaard. De weduwe M., die een gil hoorde, liep onmiddellijk naar de hoeve van ha ren schoonzoon K., en deze ging terstond met haar mee. Toen de weduwe de voordeur uitliep, hoorde zij de klink van de achterdeur oplichten, xoodat men vermoedejijk een diefstal op het oog had, daar de weduwe M. rijk is, en men dus vermoeden kon daar wel wat te zullen vinden. De dienstbode heeft nog een half uur geleefd en stierf onder de hevigste pijnen. De justitie heeft echter geen enkel spoor van den dader ontdekt. Alleen is nabij de plaats, waar de misdaad gepleegd is, een knoop van een huis. zooals de boeren dragen, gevonden. De meid, die van een goed gedrag is, had geen liefdesbetrekkingen. Latere berichten daaromtrent luiden Dinsdag is de justitie naar Aleliskerke ver trokken ten einde nader onderzoek in te stel len. Na eerst in de gemeentekamer nog enkele getuigen gehoord te hebben, begaven de amb tenaren van den gerechte, zich naar liet onge veer vijf minuten gaans van de plaats waar de misdaad is gepleegd gelegen hoelje van Jan AVisse, waar een zeer langdurig onderzoek werd ingesteld. Spoedig nadat de justitie er was werd de bij AATisse in dienst zijnde knecht, de 19-jarige Aar hout Kempc, van liet veld, waar hij werkzaam was, binnengeroepen en in verhoor genomen. Nadat hij gehoord was werden nog verschillen de in den omtrek wonende personen onder vraagd. Tegen dezen Keinpe, die, zooals gezegd is, nog slechts 19 oud is, en niet groot van ge stalte doch sterk en gespierd, schijnen ernstige vermoedens te zijn gerezen. Hij was, sedert een half jaar hij AVisse in dienst, was een soort windbuil, had steeds geld gebrek, zat slecht in de kleeren en had ook schulden. Naar wij vernemen moet zijn meester sedert het gebeurde hem van den moord verdacht heb ben, zoowel omdat hij en Woensdag avond èn Zaterdag avond niet thuis was, als wijl hij zeer geldzuchtig was en zich vroeger wel eens had uitgelaten dat het niet zoo gevaarlijk was een moord te plegen, mits men het alleen deed. Zaterdagavond moet, hij eerst na tien uren thuis gekomen zijn; hij was ontdaan en sedert de moord gepleegd was zeer gejaagd. Zondag maakte de bewoner van het hoefje de opmerking dat een luik in de schuur open stond en Maandag ontdekte hij in de voeder- hak der kalveren bloedsporen, van welke bevin ding hij aan de autoriteiten kennis gaf. Het onderzoek, naar aanleiding van een en ander ingesteld, moet aan liet licht gebracht hebben, dat aan het wambuis van Kempc een knoop, van dezelfde soort als er een met bloed bevh kt op de plaats der misdaad gevonden is ontbrak, terwijl ook zijn schoenen pasten in de sporen, daar gezien. Overigens moet de verdachte zich meer dan eens uitgelaten hebben dat hij niet lang meer als boerenknecht dienen zou en had hij, tegen de gewoonte Zondag ochtend zijn goed niet in de wasch gegeven. De verdachte was, toen hij in verhoor geno men werd, buitengewoon kulin; hij sprak de hoop uit dat het niet te lang duren zoude, om dat hij zijn meisje, dat naar Middelburg was, moest gaan afhalen. Tijdens liet onderzoek zat hij in de hakkeel, praatte druk met ieder die in zijne omgeving was en speelde met de kinderen van zijn mees ter. Nadat het onderzoek, waarbij ook nog de zeventigjarige weduwe, wier dienstbode vermoord is, gehoord werd, tot ongeveer acht uren ge duurd had, werd Kempe, die. tot liet laatste toe kalm bleef en alle schuld ontkende, te voet en geboeid door twee gerechtsdienaren naar Middel burg overgebracht, De verdachte is van lti( them afkomstig en ongehuwd. MM. CH. De eigenaar van een hekend kleerenma- gazijn te Amsterdam kreeg in de vorige week een bestelling van iemand uit de nieuwe stad, zich noeneiidc S. de A'r. Toen het pak werd geleverd, volgde geen betaling; ook niet, toen de quitantie herhaalde malen werd aangeboden. En dezer dagen meldde zich de goede klant weer aan het magazijn, zeker om den magazijn houder opnieuw met zijn gunst te vereeren, maar werd nu gedwongeu, liet vroeger bestelde pak, dat hij toevallig aan had, uit te trekken en zich in een oud, afgedragen pak te steken. Vergezeld van drie bedienden, ging nu de pa troon met den wanbetaler naar diens huis en eischte daar betaling van het geleverde, waar aan, zooals vanzelf spreekt, niet voldaan werd. Het nieuwe en het oude pak werden nu mee genomen Vóór de kleermakers echter buiten w a ren, werden zij door drie mannen aangevallen en zoo toegetakeld, dat zij zich naar het Gast huis moesten laten vervoeren, om daar hun won den te doen verbinden. Er is, natuurlijk, proces-verhaal opgemaakt van het gebeurde. Alen schrijft uit de Betuwe: De schapenhouders lijden reeds thans groote schade door den afgeloopen natten zomer Bij de meeste schapen vertoont zich de z. g. ,/gellig- heid", eene ziekte, veroorzaakt door den velen regen en in de meeste gevallen met doodelijken afloop. Dientengevolge w orden thans geheele kud den schapen, die eigenlijk tot f 25 per stuk moes ten opbrengen, verkocht voor f 5 per stuk. Als men nagaat, dat deze schapen het vorig jaar zijn gekocht als lammeren voor f 10 tot 15, dan blijkt hieruit 't groote nadeel, door deze ziek te veroorzaakt. Zaterdag is het zevenjarig dochtertje van AA", v. d. H., wonende in het Poortambacht van Zierikzee op den Zandweg bij den Boerenweg, van een wagen, geladen met suikerbieten, ge vallen, met het noodlottig gevolg, dat het ach terste wiel over haar heenging en zij op de plaats dood bleef. De stad Helena in Montana is onlangs in rep en roer gebracht. Geruimen tijd reeds had den 's avonds in de omstreken van die plaats roofaanvallen plaats gehad, en de onbeschaamd heid der dieven ging ten slotte zoover, dat zij eens op klaarlichten dag iemand met een pistool op de borst zijn geld afdwongen. De politie stel de alle pogingen in het werk om de daders te ontdekken, en de inwoners organiseerden zei ven ook nog een veiligheidsgenootschap, maar niets hielp: een rechercheur werd zelfs door een pi stoolschot gevaarlijk gewond. Eens echter werd, dicht bij de spoorbaan van den Northern Paci fic Railway, een jongen in hechtenis genomen, die, ondervraagd zijnde geen voldoende inlich tingen kon verschaffen. Toen inert hei» aandach tig beschouwde vermoedde men, wat de gevan gene ook bekende, dat de jongen een meis je was. Nu vernam men eene zeer romantiesclie geschiedenis. Helen Torslund, zooals zij heette, had ongeveer een jaar geleden kennis gemaakt niet een zekeren Clark op de ranche van haar vader in Oregon. Zij luchtte met hem naar Spokane Falls in AA ashingtun en later naar Mis soula iu Afontana. Clark's liefste broodwinning was r loven en Helen werd ook genoodzaakt om dit werk ter hand te nemen. In ,t eerst stuitte hut haar tegen de horst; maar langzamerhand, toen ze zag, hjo gemakkelijk zelfs groote, ster ke mannen geheel uitgeplunderd werden, kreeg ze er plezier in en zij en Clark namen elk een deel der stad voor hun rekening Clark, haar inen deplichtige en eigenlijk de hoofdschuldige, werd ook gevangen genomen en zal waarschijnlijk tot levenslangen dwangarbeid worden veroordeeld. Het meisje zal er misschien met eene lichtere straf afkomen. Vrijdag 30 Oct., is veroordeeld: M. J. B., oud 41 jaar, vrouw van J. de S., landbouwster te Sluis, wegens beleediging, tot f 1. boete of 1 dag gev. Kantongerecht te Oostburg. Zitting van Donderdag 29 Oct. I. V. E. te Sluis, wegens liet tappen zonder vergunning tot 10 boete of 5 dagon hecht. A. de K. te Groede, ter zake als voren, tot 20 boete of 10 dagen hecht. 1'. J. C. te Sluis, ter zake als voren, tot 60 boete of 20 dagen hecht. Th. L. te Biervliet, ter zake als voren, tot f 30 boete of 10 dagen hecht. J. 11. te Philippine, w egens het visschen zon der vergunning inde VArester-Scheldo, tot/100 boete of 20 dagen hecht. M. B. te Aardenburg, I. H., M. van II. en J. van H. te Sint Kruis, wegens het loopen over eens anders grond, tot 1 boete of 1 d. h. J. de N., te Cudzand, wegens overtreding der jachtwet, tot 2 boeten van 5 of 3 d. hecht, voor elke boete. C. Z. te Yzcndijke, ter zake als voren, tot 2 boeten van 20 of 8 dag. hecht, voor elke boete. K. J. AI. te Eede en S. den D. te Malde- gliem, wegens overtreding van het pol.-reg], op de wegen en voetpaden in Zeeland, ieder tot f 8 boete of 3 dagen hecht. Th. de C. en C. de C. te Aardenburg, we gens strooperij tot 2 boete of 1 dag hecht. II. van AA', te Sluis, wegens overtreding der politie-verorilening aldaar, tot 2 boete of 1 dag hecht. R. de H. te Yzendijkc wegens id. der drank wet, tot 8 boete of 14 dagen hecht. J. V. te AA'aterlandkerkje, J. de G. te Re— tranchement, P. A. J. te Breskens, B. E. 11. te Y'zendijke, E. Y. te Eecloo en J. de L te Groede, ter zake als voren, tot f 2 boete of 2 dagen hecht, ieder. P. J. de K. te Breskens, ter zake als voren tot f 2 boete of 3 dagen hecht. J. J. A. II. te Sluis, ter zake als voren tot 5 maal 14 dagen hecht. H. E. te Eecloo, wegens overtreding der po- litie-verordening te Oostburg, tot ƒ3 b. of 2 d. h. J. B. B. te Sluis, wegens het niet verschij nen als getuige, tot f 1 boete of 1 dag hecht. Ontstagen van rechtsvervolging A. van II. te Philippine, beklaagd van over treding der vischwet. OOSTBURG, 28 Oct. Aan vrij ruimen aanvoer paarde zich heden voldoende kooplust. Men betaalde voor Nieuwe tarwe f 7,50 f 8,00 f 9,26 nieuwe rogge 7,50 7,75 8,00 nieuwe wintergerst 5,50 5,75 6,00 nieuwe zomergerst 5,00 5,25 5,50 haver 3,00 3,50 4,00 paardeboonen 6,50 7,00 7.20 groene erwten 9,00 10,00 11,50 alles berekend per 100 K.G.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3