Binnenland. I)e politie te Rotterdam heeft, gemeend bij zondere maatregelen te moeten nemen, ten ein de te traehten een einde te maken aan de groo- te en kleine diefstallen alsmede aan nachtelijke aanrandingen. De commissaris in de 2° politie afdeling heeft gelast alle personen en jongens, die des naehts zwervende op straat worden aan getroffen en verdacht voorkomen, naar het poli tiebureau over te brengen, 0111 hen daar verder den nacht te houden. De .Bond van Nedcrlandscho Onderwij zers-' zal in zijne aanst. algemeene vergadering o. a. het volgende voorstel in behandeling nemen: liet is uensehelijk, dat de. vergelijkende exa mens weder worden ingevoerd, in dien zin, dat bij deze examens in hoofdzaak zal gelet worden op de practische bekwaamheid van de Candida- ten. Toelichting. De afschaffing der vergelijken de examens toch verlaagt den norm en vooral het karakter der onderwijzers. Mn zal het niet mogelijk zijn, om door de wederinvoering der vergelijkende examens het verderfelijke kruiwa gens-systeem geheel op te. ruimen, het zal er toch veel toe bijdragen, 0111 dit aanmerkelijk minder te maken. De Koningin-Regentes heeft aan de we duwen van arbeiders op „Oranje Nassau-Oord" en verdere Koninklijke domeinen een jaargeld van f 50 verleend. Tot tijdelijke versterking der Nationale. Militie stelt de Regeering voor den diensttijd met een jaar te verlengen voor de ingclijfden bij de militie, na welken tijd zij nog in reserve blijven gedurende vier jaren bij de militie te land en gedurende drie. jaren bij de zeemilitie. Nieuwe uitgaven zullen uit de voorgestelde regeling voor den Staat niet voortvloeien. in overeenstemming met de maatregelen reeds in 1890 genomen, zullen de zesde en zevende lichtingen worden aangewend tot voltalligma- king van de organieke sterkte der troepen van de landmacht en voorts tot uitbreiding van die sterkte hij de kompagnieën vesting-artillerie en tot het vormen, in geval van mobilisatie, van reserve-koinpagnieën en reserve-bataljons uit de depóts der regimenten infanterie. De oudste drie lichtingen zullen dienen tot aanvulling van verliezen gedurende den oorlog. Naar men meldt, zijn de betaalmeesters van Regeeringsw ege aangeschreven, zoo weinig mogelijk zilveren pasmunt uit te geven, met het oog op het voornemen der Regeering 0111 in het volgende jaar nieuwe zilveren pasmunt met den beeldenaar van de Koningin te doen slaan. GROENE, :t» October 1891. Jl. Dinsdag benoemden de ingelanden van de Polders Oud- en Jong Breskens tot dijkgraaf de heer J. van Male, gezworen, en in diens plaats, die thans als zoodanig aftreedt, de heer A. A. Becu alhier, terwijl verder tot lid van den dijk- raad van het calauiiteuse waterschap Oud- en neef blijft in allen geval eigenaar tot aan zijn dood. M arineer zijne dochter vóór haar vijfen twintigste jaar huwt, wordt zij erfgename, zoo niet, dan wordt die bloedverwant landheer en zij ontvangt eene kleine jaarrente." „Dat is een zeer zonderling testamentmerk te ik op. Mevrouw Brockmann glimlachte. „AVillem AVerneck stelde niet veel vertrou wen in de vrouwen," zeide zij. „Ilij meende, dat zij steeds het tegendeel doen van hetgeen van haar verwacht of verlangd wordt. Zijn weusch was, dat de AYernccks op Allenhof eenc grootc familie zouden worden, en hij geloofde stellig, dat Irmgard zeker niet zal huwen, wan neer zij de overtuiging heelt, dat zulks van haar verlangd wordt. De ondervinding heelt hem nog niet gelogenstraft. Irmgard is reeds twee entwintig jaar en nog ongehuwd." „AVaarom huwt zij dan niet?" vraagde ik. „Ja, waarom niet? Dat is juist de vraag. En het antwoord is, naar mijn inzien, duide lijk genoeg omdat men verlangt, dat zij huw t. Eu nu herhaal ik, Bertha, gij zijt een verstan dig meisje, en nu verzoek ik u dringend uwen invloed op Irmgard ten goede aan te wenden. (Wordt vervolgd) Jong Breskens is benoemd, de heer J. AA'eijk- man te Breskens. Mej. 11. E. P. Manssen, lloold der be waarschool alhier, heeft als zoodanig ontslag aan gevraagd tegen 1 Dec. a.s. De officier van administratie 2c kl. I. Lombaard, geb. alhier, aan boord van het ram- scliip „Guinea", wordt ïmt 1 Nov. a.s. op non- activiteit gesteld. Aanstaanden Zondag den 1 Nrov. zal het 45 jaar geleden zijn, dat de lieer II. Brakman Sr., alhier, in dienst is hij de afkondiging van de akten van den Burgerlijken stand dezer ge meente. Biervliet. Tot predikant hij de Ned. Ilerv. gem. alhier is beroepen, ds. J. van A\ alsem J. Jz. te Dinthcr. Vaiilcnluinr. Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier, is met ingang van 2 Nov. a.s. benoemd, incj. Sijbenga te Middelburg. Oostburg, 27 Oct. Bij de heden gehouden verkiezing van zes leden van liet kiescollege der Ned. Ilerv. gein. alhier, zijn gekozen deneeren 1'. Daanse met tit, A. J. de Smit met 62, Jacob Arersluijs met 62, F. Plankeel met 59, C. Ie Nobel met 58 en I. J. Andriessen, inde plaats van den heer P. Ie Grand, met 48 van de 65 stemmen. Oostburg. Den beer controleur dor Directe belastingen alhier, is vergunning verleend te Aardenburg te wonen. Eede, 27 Oct. Heden kwam de 1 öjurige zoon van den wagenmaker v. d. B. alhier van den akker met een wagen, geladen met paardepeëen, in bossen gebonden. Toen hij het hek van de hoeve inreed, zakte de wagen eenigzins overzij, tengevolge waarvan een bos naar beneden gleed en ook de jongen op den grond terecht kwam. Het achterwiel van den wagen ging hem over de borst, waar van een bloedstorting het gevolg was. De toe stand van den ongelukkige moet zorgwekkend zijn. Met ingang van 1 Nov. a. s. zijn hij de pos terijen benoemd: voor den dienst van Hoofdplaat naar Breskens v.v. (tevens belast met de. buslichting te Num mer Kón) A. A. de Ruijssclier te Hoofdplaat voor den dienst der bestelling te Schoondijke AA". J. Ross, thans tijdelijk postbode aldaar. De hoofdcommissie van het Zeeuwsoh- Alaamsoli Zendingsfeest heeft reeds plannen be raamd tot het houden van het 3e zendingfeest op 16 Juni 1892. De familie Snouck Hugron- je heeft goedgunstig haar schoon bosch, gele gen in de nabijheid van Breskens, beschikbaar gestold. Onderscheidene sprekers hebben zich bereid verklaard op te tredenonder meer dr. J. Th. de Visser en ds P. v. AA'ijk uit Rotterdam, ds. E. AV. Heinecken uit Den Haag, de heeren J. L. Zegers (oud-zendeling) en Verhoeven (zende ling met verlof) te Heemstede, ds. Notten uit Veldwijk en M. v. Dis uit Fijnaart. N. v. d. D. Bij de vorige opgaven omtrent het slagen voor de acte in de vrije— en orde—oefeningen in de gymnastiek, kunnen wij nog de volgende hecren voegen, als J. II. Kohier te Groede, J. de Meijer te Cadzand, C. Kole te Nieuw— vliet, P. J. Rozendaal te Yzendijke, F. A. Ro- sendaal te Sluis, II. van den Dries te Yzendij ke en II. G'. Bakker te Sluis. Sluis, 28 Oct. In de A'rijdagnamiddag ge houden raadsvergadering werd o. m. behandeld: de begrooting voor 1892 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op /"19851,39s. Onder de ontvang sten komen o. a. voor Inkomsten van gemeen te-eigendommen en bezittingen ƒ3285,83 op centen op 's rijks directe belastingen ƒ3489,51; hoofdelijke omslag f 3800; vergunningsrechten ƒ600; uitkeering aan het rijk, vervangende die van het lU van de opbrengst der rijksbelasting op het. personeel ƒ4706,665; bijdrage van liet rijk in de kosten van liet onderwijs 2150. Onder de uitgaven zijn begrepen: huishoude lijk bestuur 2460; kosten van onderhoud, aan leg on vernieuwing van openbare gebouwen enz. f 2120; kosten van politie, schutterij, brand weer en straatverlichting f 1555; kosten van den geneeskundigen dienst en het armwezen 104-5 kosten van het lager onderwijs 8300.50 (hieronder is 7037.50 begrepen voor jaarwed den) renten en aflossingen van aangegane geld- leeningen 2220; andere uitgaven 1331, (hieronder is 1000 begrepen voor bijdrage aan de stoomtram Breskens - Maldegem) en onvoor ziene uitgaven 138.25'/,. Het Suppletoir Kohier van de hondenbelas ting dienst 1891 is vastgesteld tot een bedrair van 13.25. In dezelfde vergadering werd besloten aan den 79 jarigen Klokkenist J. AV. E.Abrahams, die deze betrekking ruim 61 jaar heeft bekleed, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag te verlcenen, met toekenning van pensioen adƒ110 's jaars. Sluis. Door het Bestuur der Chr. School al hier is op verzoek aan den heer B. J. Ocke— loen, onderwijzer aan die school, wegens zijne benoeming als zoodanig te AVaddingsveen (Z.1I.) met ingang vail 1 Dec a.s. eervol ontslag ver leend. Sluis. Aan J. B. Albregts is door Burg. en AYetli. dezer gemeente, op zijn daartoe gedaan verzoek, vergunning verleend tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel, vroe ger bewoond door A. E. Boes. In de op Dinsdag 3 Nov. te openen zit ting van de Prov. Staten van Zeeland stellen Ged. Staten voor, het verzoek van het waterschap Groot en Klein Baarzande 0111 een renteloos voor schot voor wegsverbetering, tot een bedrag van ten hoogste f 9934, in te willigen. Omtrent liet verzoek van den gemeenteraad van Hoofdplaat om die gemeente op te nemen onder de aanlegplaatsen van den Stoombootdicnst op de AV ester—Schelde, deelen Ged. Staten mede dat de directeur van den dienst en inspecteur van liet loodswezen te Vlissingen zijn gehoord, dat blijkens het bericht van den inspecteur de toestand van het vaarwater in 1880 door een zijner ambtsvoorgangers uitgebracht rapport niet is veranderd; dat de directeur de vaart van Breskens naar Hoofdplaat alleen mogelijk acht bij helder weer, immers bij donker weer niet veilig en bij mist zeer gevaarlijk, wegens het gemis zoo van ver lichting als van hetoniiing. Ook de vaart van Hoofdplaat naar Ter Neuzen is niet veilig, daar er geen vuren zijn, terw ijl een goede betonning ontbreekt; dat de genoemde bezwaren daar ge laten, hij het aandoen van Hoofdplaat geen mo gelijkheid zou bestaan om den dienst met slechts twee booten zoo te regelen, dat behoorlijke cor respondentie met de spoortreinen te Vlissingen en Ter Neuzen en de tram te Breskens behou den werd. Alleen wanneer dagelijks drie booten dienst deden zou Hoofdplaat kunnen w orden aan gedaan zonder stoornis te brengen in de thans bestaande aansluitingen, en dan nog inaar hij helder weer. dat de communicatie tusschen het 4e district en AValcheren met de van daar uitgaande reisgele- genheden naar de overige, deelen der provincie aan alle redelijke eischen voldoet en dat Hoofd plaat in ongeveer dezelfde omstandigheden ver keert als alle andere gemeenten in dat distriet, welke niet aan de tramlijnen zijn gelegen. Zoo- dra de grintweg van Nummer Eón naar Breskens, waarvoor een renteloos voorschot van de verga dering in deze bijeenkomst wordt aangevraagd, tot stand gekomen zal zijn, vermindert het be zwaar voor Hoofdplaat, dat dan rechtstreeks door een kunstweg met Breskens verbonden zal zijn; dat het verzoek van Hoofdplaat is ondersteund door den gemeenteraad vaii Biervliet. Al kun nen zij njet ontkennen dat Biervliet, evenals Hoofdplaat, zou gebaat zijn bij inwilliging van het verzoek, zoo meenen zij ten sterkste te moe ten ontraden om ter wille van die 2 gemeenten een vaarplan in te richten, dat voor't algemeen verkeer en voor de andere gemeenten minder goed dan het bestaande aan de behoeften voldoet. Op grond van een en ander stellen zij voor, het verzoek nogmaals van de hand te. wijzen. Verder om het verzoek van het waterschap Cadzand om een renteloos voorschot van ten hoogste f 50,000 tot wegsverbetering, toe te staan. Breskens, 30 Oct. Heden morgen had ten raadhuize alhier, de aanbesteding plaats van het verbouwen en vergrooten der openbare school in de kom dezer gemeente, waarvoor 9 biljetten in-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2