voor ZEEUW SCH-VLAANDEREN. No. 5. Zaterdag* 31 October 1.891. lc jaargang. FEUILLETON. 5 De holle hoorn. NIEUWSBLAD A B O X X E M E X T S P11 IJ S Per 3 maanden 40 ets; franco per post 15 ets. Abonnementen woeden aangenomen bij Boekhan delaren, Brie vengaarders en bij de Agenten A. J. Corn klis, te Bro,stans, J. Tak Jr. te Sehoondijke. A I) V E It T E X T I E P It IJ S Van 1 tot en met 4 regels 'Zn ets.; elke regel meer 5 ets. (ïroote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advert enticn worden ingewacht tot rijdagnamiddag 3 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond hij den Uitgever C. DIELEMAN, te Groede. POLITIEK OVERZICHT. Ontevredenheid met de bestaande toestanden ontwaart men altijd en overal. Nauwelijks heb ben de dokwerkers te Londen hun rol gespeeld of (in Berlijn, Breslau, Frankfort en Leipzig dreigen werkstakingen der boekdrukkersgezellen, die een werkdag van negen uren eischen. 'Ook te Augsburg, Hamburg, Koningsbergen, Mainz en Neurenberg treft uien hetzelfde verschijnsel aan. In Vallodolid staakten arbeiders in fabrie ken en magazijnen het werk en vorderen den acht-uur werkdag. De nieuwe Koning van Wurtemberg heeft de zitting der Volksvertegenwoordiging met eene rede geopend, waarin hij beloofde te zullen stre ven naar het behoud der goede betrekkingen met het Kijk, en het zedelijk en godsdienstig le ven te zullen bevorderen. Wetsontwerpen tot herziening der Grondwet en tot uitbreiding der middelen van 'verkeer werden aangekondigd in de rede, die met geestdrift werd toegejuicht. De Fransche Kamerzittingen zijn tot op dit oogenblik nog vrij kalm. Alen houdt zich nog steeds met de begrooting bezig. Maar 't heeft allen schijn, dat het spoedig anders zal worden, want de gerechtelijke vervolging, door de Re geering in te stellen tegen den bisschop van Aix en eenige andere prelaten, die de bekende Re- geerings-oireulaire in zake de pelgrimstochten naar Rome niet hebben willen onderwerpen, wekt algemeene ontevredenheid. Eene interpellatie daaromtrent is dan ook te wachten. Toch moet vermeld worden, dat de bisschop van Sens openlijk zijn instemming betuigde met bet voorloopig verbod van de pelgrimstochten naar Rome. En ook de Paus heeft een schrijven gericht tot den straks genoemden bisschop van Aix, waarin de II. Vader met leedwezen wijst op de anti-pauselijke demonstratie te Rome, die be- NOVELLE VAN A. PALM. „Leg daar liet tasje in de kast en bewaar den sleutel zorgvuldig. Als gij terugkomt, moet gij mij niet dadelijk aanspreken. Ik kan mij niet genoeg in acht nemen. Wanneer gij echter geslaagd zijt, dan moet gij als toevallig, tot herkenningsteeken, een dennetakje in uwe hand nemen." Mijne verwondering werd steeds grooter, toch beloofde ik het haar. Na enkele minuten had ik de ontvangzaal verlaten, een shawl omgesla gen en verliet het huis, zonder bemerkt te worden. Spoedig was ik de laan ten einde, vond den zijweg en bereikte den boomstronk, die bijna verborgen was onder de met sneeuw beladene tak ken van den reusachtigcn eik Ik stak mijne hand in de holte en haalde er het tasje uit. Terwijl ik het krampachtig vasthield, evenals de gierigaard zijn geldzak, ijlde ik terug. Op weg naar de gezelschapszaal nam ik als toevallig uit wijst aan welke brlcrdigingen en gevaren de. Paus bloot staat. Zelfs seint men den Temp» uit Rome, dat de Paus zijn smart heeft te ken nen gegeven over de vervolging tegen den aarts bisschop ingesteld, maar hij Zou ook den nun tius te Parijs uitgenoodigd hebben de bisschop pen, die het voorbeeld van den aartsbisschop van Aix hadden willen volgen, dat voornemen af te raden, ten einde de Fransche Regeering voor moeilijkheden te behoeden. Ook aangaande Egyptische aangelegenheden de verhouding tot Italië en het bezoek der vloot aan Kroonstadt zullen ongetwijfeld interpellatie's volgen. De Fransche Ministerraad heeft zich (en 't is wel noodig) bezig gehouden met de qutestie der spoorwegongelukken en tot de maatschappijen werd een aansuhrijving gericht, waarbij tot ver dubbelde waakzaamheid wordt aangespoord. In het Gouvernement Tsohernigow moest de militaire macht tusschenbeide komen oni de or de te herstellen, daar weder door 't volk ge welddadigheden tegen de Joden waren gepleegd. Van andere zijde wordt bericht, dat men plan nen ontworpen beeft 0111 aan de Joden lande rijen af te staan in den Trans-Ural en in het Amur-gebied. Omtrent den oogst in Rusland wordt gemeld, dat in Zuid—Rusland overvloedige regens zijn gevallen, waardoor de vooruitzichten op den oogst verbeterd zijn. In de gouvernementen waar de oogst mislukte, is het wintergraan thans onder gunstige omstandigheden gezaaid. In enke le gouvernementen is ook het zaaikoren voor den zomer reeds aangeschaft en w el met midde len door de schatkist geleend. Er zijn ook coin- missiën benoemd en magazijnen opgericht om graan voor, of zelfs beneden inkoopsprijs te ver- koopen. Tot andere ondersteuningsmaatregelen mogen gerekend worden de. invoering van la gere transportprijzen voor graan en veevoeder een dennenguirlande, waarmede alle hoofddeuren versierd waren, een klein takje, en hield het bij het binnenkomen zoolang in de hand, tot dat Irmgard, die van een kleinen stoet van aan bidders omringd was, het bemerkte en glimlachte, alsof haar een zware last van het hart gevallen was. Mijne tijdelijke afwezigheid was niemand opgevallen. III. „Lieve Bertha," zeide mevrouw Brockmann. „Volg mij naar mijne kamer. Ik wenschteiets met u te bespreken." Onder eenig voorwendsel ging ik eerst naar mijne eigene kamer, waarheen ik het brieftasje gebracht had, nam het weder uit de kast en verborg het aan mijne borst. In ditzelfde oogenblik kwam ook Irmgard bin nen. Toen ik haar het tasje overreikte, bloosde zij hevig. „Hoe zal ik u danken zeide zij met beven de stem. „Mijn beste dank is, wanneer ik u verder nuttig kan zijn," hernam ik. Zij boog zich over mij heen en kuste mij. Het is geenc overdrijving, wanneer ik zeg, dat ik in dit oogenblik tot de grootste opoffering het verlof om hout te sprokkelen en liet vee te doen weiden in de bosschen van de Kroon; het vermeerderen van het- aantal openbare werken enz. I11 de zuidelijke provincie Granada (Spanje) is de rivier Cadia buiten hare oevers getreden. Ge zwollen bergstroomen zetten de vlakten onder water met het treurig gevolg, dat de oogst ge heel vernield is en allerw ege de grootste ellende lieerscht. Gok uit Italië komen aangaande overstroo- niingen zeer treurige berichten. Het spoorweg verkeer is in het Noorden op vele plaatsen ge stremd. Verscheidene rivieren zijn buiten hare oevers getreden. De aardbevingen, w aarvan wij de vorige week spraken, hebben bijna geheel opgehouden. In den omtrek van het eiland Pantejlaria is de zee overdekt met honderden drijvende ontplofbare en van binnen wit—gloeiende blokken en stuk ken, afkomstig van de uitbarstingen van den onderzeesehen vulkaan. Naar luid der berichten heeft de, conferentie te Alonza met den Russisehen minister Von Giers de bespreking ten doel gehad van een hu welijk tusschen den Italiaanschcn Kroonprins met een van de dochters van den Czaar. Of 't w aar is zal de tijd leeren. Niet minder dan drie kort op elkander ge volgde misdadige pogingen om treinen te doen ontsporen, geven in Engeland onder het publiek ernstige reden tot bezorgdheid. Op klaarlich ten dag waren tusschen Porled en Croydon stuk ken ijzer op de rails gelegddoor de vaart, die de trein had, ging deze er over heen zonder te ontsporen. Ook de beide andere, aanslagen mis lukten. voor haar in staat zou geweest zijn. „Hebt gij in de nabijheid van den boom ie mand gezien," vroeg zij mij aarzelend. Ik antwoordde ontkennend; ik had niet» ge zien dan de uitgestrekte sneeuwvlakte en de donkere boomen. Zij zuchtte, keek in gedach ten naar het tasje en zeide mij toen goeden nacht- Mevrouw Brockmann verwachtte mij in haar beste luim. „De wil wel eens met u praten," zeide zij. „Ga hier zitten. Ik weet dat gij een verstan dig meisje zijt, en dat gij daarom ook goed zult begrijpen, hetgeen ik u heb mede te deelen. De geschiedenis is niet lang. Mijnheer Wer- neck, moet gij weten, is een rijk man. Zijn landgoed Allenhof werd hem door zijn neef, AVillem Werneck, nagelaten, maar zoo, dat het slechts dan op zijne eenige dochter overgaat, wanneer zij vóór haar vijfentwintigste jaar huwt Willem Werneck had groote plannen en wilde in Allenhof den grond leggen van eene voort durende familiebezitting. Wanneer Irmgard bin nen den vastgestelden tijd niet tot een huwe lijk besluit, dan komt het goed na den dood van den tegenwoordigsn landheer aan een ver ren bloedverwant. Begrijpt gij zulks? Mijn

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1