ff ff ff Burgerlijke Stand. Advertentiën. gend noodig zou zijn. Bovendien kan de ontsteker niet overal tege lijk zijn, zoodat hij op een zeker punt vroeg moet beginnen en het wel eenigszins moeilijk is daaraan een vaste maatstaf te geven. Kr kan echter wel eenigszins vroeger worden begonnen tlan 11 uur of overigens te handelen naar 0111 standigheden. De heer Hammacher stelt voor, deze zaak aan •de prudentie van Burg. en Weth. over te la ten welk voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. l)e heer Hrcmoam zegt dat de verandering door de lantaarns van boven te bedekken, ee— ne uitmuntende verbetering zal zijn. De heer Uitneettte acht de „Larnpe Beige" niet geschikt tot straatverlichting. De Voorzitter zegt dat de nieuwe lantaarn, van boven bedekt met blik boter reflect zal ge ven. De weerkaatsing zou w el sterker zijn, zoo die bedekking van blik was, doch spr. is er op at tent gemaakt dat blik roest. In eene huiska mer kan zoo iets wel goed onderhouden wor den, doch de ontsteker der lantaarns kan daar aan, ook met het oog op de j larivedde, niet zooveel tijd besteden. De straatverlichting kan echter op de hiervo- ren omschreven wijze flinker en frisseher wor sten ingericht. De heer Hammacher zegt dat door hem en den Wethouder Risseeuw op zekeren avond een onderzoek naar de lichtsterkte van de nieuwe en oude lantaarns is ingesteld, waarbij zij be vonden dat de afstand waarop schril! duidelijk leesbaar is, bij de nieuwe lantaarn 2'M. meer bedraagt dan bij de oude; bet bleek hun ech ter ook dat de oude lantaarn bij Lutcijn ten gevolge van het van boven bedekken in licht— kracht gelijk staat met de nieuwe lantaarn, zoodat nu Burg. en Weth. voorstellen, de nieu we lantaarns ook van dakbedekking te voorzien om daardoor een sterk licht te krijgen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. II Af- en overschrijving van posten op de begrooting. De Voorzitter deelt mede, dat op den post „onderhoud van gemeente-gebouwen" een te kort is van 5(5 wegens reparatie aan den ge meente-toren, op het ondei h lud van fonteinen, plantsoenen enz. ƒ21 en aan assurantie-pennin gen 3.88 samen een te kort van ƒ80.88. Burg. en Weth. hebben de nota's onderzocht en in orde bevonden, mitsdien vragen zij de goedkeuring van den Raad om op den post „onvoorziene uitgaven" dat bedrag te mogen afschrijven en over te schrijven op de verschil lende betreffende posten. Zonder hoofdelijke stemming wordt deze mach tiging verleend. III. Suppletoir-kohier van den hoofdelijken omslag. Het kohier wordt overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. met eene geringe wijziging vastgesteld als volgt: uiej. 8. W. Cornelis Jd. in de 5e klasse Janna Verduijn 7e V. Calon, landbouwer 12e P. J. van de Waeter, landb. 7e C. Dieleman, boekdrukker 5e Jobs. du Bois, landbouwer 5e J. P. Salomé-Verhage, id. lie II. de Hullu, onderwijzir 7e L A. Cijsouw, molenaar 8e P. Burger, landbouwer 5e IV. Gemeente begroot ing voor 1892. De Voorzitter zegt dat de gemeente-begroo ting ter visie heeft gelegen en vraagt of de Raad de behandeling post voor post of artikels- gewijze w il zien gebeuren, waarop besloten wordt de eerste wijze te nemen. De begrooting wijst de navolgende voornaam ste posten aan, als; ontvagsten Batig slot van het vorig dienstjaar 821,17* Opcenten op de grondbelasting 2219.07» Hoofdelijke omslag 4000. Schoolgelden 525. Vergunningsrechten 400. Uitkeering door het rijk vervangen de het op het personeel 4032.09 Bijdragen kosten van het onderwijs 1900. De ontvangsten bedragen, met in begrip van enkele kleinere posten 14498.70» De voornaamst» posten der uitga ven zijn: Jaarwedde der wethouders 100. Registers van den Burg. stand f 80. Boekdruk- en bindwerk n 150. Pensioen aan D. de Ridder 0 150. Jaarwedde aan den grafdelver 90. id. id iil klokkenist n 47.50 )nderhou<l van gemeente-gebouwen 1 50. id id riolen, slooten enz. n 230. id id wegen en voetpaden 1200. id id straten en pleinen 900. i l id fonteinen, plantsoe nen enz. V 75. il id begraafplaats 9 30. id id Straatverlichting ■0 250. Jaarwedde der onderwijzers .0 5550. Instandhouding schoten enz. 9 800. Schoolbehoeftcu 9 450. Subsidie aan de Bewaarschool 150. Renten 491.25 Aflossingen 500. Assurantie 50. Jaarwedde van den telefoonhouder en besteller ir 130. Onvoorziene uitgaven ir 507.20» De uitgaven bedragen totaal, be houdens enkele kleinere uitgaven dan de hiervoren gonoemde 14498.70» Bij den post „onderhoud van wegen en voet paden" vraagt de heer De Roo of er mogelijk heid bestaat, oin op den grintweg GroedeOost burg eeu tol terug te brengen. De Voorzitter zegt, dat die mogelijkheid bestaat zoo de Raad op zijn genomen besluit terug komt, doch gelooft niet dat dc Raad daartoe zal overgaan, waar hij als 't ware den Raad van Oostburg gedwongen heeft de tullen af tc schaffen. De heer Hammacher is in beginsel niet tegen tolheffing op wegen aangelegd door gemeenten of polders, ja, het idee lacht hem zelfs toe, maar z. i. is het verkeer op dien weg dermate ver minderd, dat de opbrengst niet zal kunnen op wegen tegen de uitgaven. Allereerst het bouwen en onderhoud van tol huizen en ten tweede de percentage voor den tolgaarder, ziedaar twee argumenten, die wel in overweging moeten genomen worden. De heer Lombaard wijst op de billijkheid om voor het gebruik van den weg iets op te offeren. Werd de vrijheid daarom echter nog erkend en er redelijker gebruik van gemaakt dan zou zulks nog minder zijn, maar neen er rijden soins vrach ten over dat hij zich er over ergert. De Yzen- dijksche stoomtram mag geen gebruik van de lijn van den tram Breskens—Maldeghem maken, zonder daarvoor te betalen, en daarom zou hij de tolheffing op den weg GroedeOostburg willen zien toegepast. Kr kan zich daarmede op Soherpbier eeu van die bewoners belasten. De Voorzitter geelt eeu korte schets van de stichting van dien weg, zooals ze hem door wij len zijnen voorganger is medegedeeld. Door de provincie werd een renteloos voor schot toegestaan voor den weg. Toen deze laat ste kluar was, kwaui de grootste moeilijkheid aan, n.l. om den tol te pluatsen, zoodanig, dat geen enkel rijtuig door de mazen zou gaan. Daartoe was geen mogelijkheid, daarom werden er twee tollen geplaatst. Toen de tijd van het renteloos voorschot verstreken was, waren de houten tolhuizen versleten. Groede, stelde aan Oostburg voor, om de tolheffing af te schaffen, doch deze laatste meende het nog een drietal jaren te kuuuen beproeven, zooals is geschied. Oostburg legde daarna aan Groede een adres ter teekening voor waarbij deze haar in het onderhoud gestand zou blijven, doch de gemeen teraad van Groede machtigde het Dag. Bestuur om niet te teekenende vroegere voorstander van tolheffing, de stichter van den weg, was vóór afschaffing. Groede heeft dus Oostburg gedwongen 0111 de tollen af te schaffen. En nu een besluit van den gemeenteraad van Groede, met volle bewustzijn, met algem. st. genomen, het gevolg van eeu 4 jarige overpeinzing, thans terug te trekken en met hangende pootjes bij Oostburg komen en vragen, „willen wij weer tollen zetten?" neen, mijnheeren! dat is bijna iets ondenkbaars, oin u zelve zoo'n klap in het aangezicht te geven. Den heer Lombaard merkt hij verder op, dat juist de Yzendijksche stoom tram, die te berde is gebracht, vrijdom van tol len is verleend oin over de provinciale weg te rijden, .(terwijl de landbouwers daarvoor moeten betalen. Tolgeld of eene belasting heffen van anderen om eigen volk te treffen is niet zoo erg billijk. Dc heer Lombaard zegt, dat aan alle zaken waarheden zijn. Het is niet zijne bedoeling om daarvoor reeds in deze begrooting een post uit te trekken, neen, het kali eens overdacht worden. De heer De Itoo vraagt, of, terwijl het ver keer op den weg is verminderd, o.ik het on derhoud verminderd is? Dc Voorzitter beantwoord deze vraag ontken nend, integendeel het is vermeerderd, doch dit heeft eene andere oorzaakhet stijgen van den grindprijs. De heer Hammacher wijst den heer Lombaard op de tegemoetkoming van diens bezwaar om trent dc zware vrachten, dat de kantonnicr als onbezoldigd rijksveldwachter kan worden aange steld. De voorzifter zegt verder, dat het verbod daaromtrent hij dooiwedcr, ook op dezen weg van toepassing is. Daar niemand over de begrooting meer het woord verlangt, wordt zij, met de vermelde eind cijfers, zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Xiets meer te behandelen zijnde en niemand meer liet woord verlangende, sluit de Voorzitter, onder dankzegging voor de tegenwoordigheid der loden, de vergadering. V erkoopingen, Verpachtingen, Aanbestedingen enz. Op Dinsdag 27 Oct. door not. Ie Nobel te Oostburg: a. ten 11.30 te Aardeuburg bij Mar tens van beestiaal en houtwaren, b, ten 3 ure te Eede, bij van ltentergein, van houtwaren en eenige varkens. Op Zaterdag 31 Oct., ten 2 ure, bij J- tVis- se te Yzendijke door not. inr. Brevet aldaar, voor de wed. Dcseijn, van een woonhuisje. Op Vrijdag 6 Nov., nam. 3 ure in de herberg De Zon te Retranchement door not. Ie Nobel tc Oostburg, van een woonhuis en schuurtje op de markt te Retranchement, en eene partij Bouw en Weiland, in den Kievietenpolder te Oadzanb gruot 2 gem. 203 roeden. Op Donderdag 3 Dec., nam. 1 ure, voor A. de Priester te Sluis, door not. Koksma aldaar, van eene groote partij boomen. Op Dinsdag 8 Dec., nam. 1 ure, voor den heer inr. 1'. .1. Hcnneijuin te Aardenburg door not. Koksma te Sluis, van 10 populiere boomen, allen staande te Sluis, op de hofstede, bewoond door J. Lako. Op Dinsdag 8 Dec., nam. 2 ure, door not. Le Nobal, te Oostburg, op de hofstede v. J. Pari- daen en P. de Muijnck, te Sint Kruis, van 00 gave populiere hoornen. Op Vrijdag 30 Oct., voorin. 11 ure ten raad- huize te Breskens, aanbesteding van het verbou wen en vergrooten van de 1° openbare school aldaar. Raming f 8177. Van 115 October. \ieiiwvliet. Geboorten. 1 Oct. Willem, z. van Adriaan Mabelis en Magdaleena Maria van der Lijke. Huw elijks-Voltrekkingen. 1 Oct Izaiik Porreij 47 j. weduwenaar en Tannetje Hermenet 46 j. jonge dochter. Cadzand. Geboorten. 1 Oct. Marie Sara, d. van Izaak Abraham Leenhouts en Sara van Ma le. Overlijden. 5 Oct. Pieter de Wolf 89 j. we duwnaar van Elizabeth Suwijn. 7 Oct. Jannis Dees 1 maand z. van Janna Pieternella. Heden overleed te onzen huize na eene korte ongesteldheid, onze geliefde tante HENDRIKA MARIA VAN PIE KEREN, weduwe van den WelEerw. Heer II. J. Janssen, in den ouderdom van bij na 77 jaren. Utrecht, J. Meerburg Sn arenbürg 20 Oct. 1891. en Echtgenoote.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3