Binnenland. gaan, dia daardoor reeds zou bewijzen, dat ze in zich zelf weinig levensvatbaarheid heeft. Hofraad Manche, die onder Wilhelm I chef was van 't civiel kabinet des Keizers, is tot negen maanden en zijn medeplichtige Aron Meijer tot vier maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat het gebleken is, dat zij zich lieten oinknopcn tot liet verschaffen van titels en on derscheidingen. Wilson heeft zooals men weet in Frankrijk ook zoo gedaan. liet schijnt dat de Frans,die minister van Ke- redienst u|l zijn schrijven aan de Bisschoppen om de. pelgrims-tochten naar lïoiue voorloopig te, staken, van sommige hunner een minder aangenaam antwoord heeft ontvangen; zij geven er hunne verwondering over te kennen, dat de Franscho regeering bij de Italiaansihe er zich niet over bs',waard getoond hce.lt, dat deze de l'ransche pelgrims niet heter heeft beschermd. Zij dringen er verder op aan, dat de Re.gce- ring alle krachten zal inspannen om de onafhan kelijkheid van den Paus en de rechten en vrij heden der Fran*che Katholieken te besehermen. Te Kietf in Rusland is weer een komplot ont dekt, dat gesmeed moet zijn door Russische uitgewekenen uit Zwitserland en Frankrijk, die, partij trekkende van den hongersnood, den volks opstand wilden bewerken. Vele studenten der lioogcsoh >ol behooren tot de gearresteerden. De Frans'hen hebben den Russen wel een bewijs van vertrouwen gegeven. De. nieuwe Ru^sis -he leening is te Parijs zeven en een half maal volteekend. Omtrent den hongersnood in Rusland komen allerlei treurige berichten. Verblijdend mag het heeten dat de czarina 20.OUO.OUO roebels uit hare bijzondere kas schonk tot leniging van den nood. De bewoners nit het district Sauiara hebben een verzoekschrift tot den Czaar gericht het welk naar Kopenhagen is opgezonden waarin zij aldus spreken. „Wij lijden honger en de re- geeriug doet niets voor ons. Onze eenige hoop zijt gij, onze vader en Czaar. Laat ons niet van gebrek omkomen." Intusschen schijnt de Czaar weer een nieuw reisplan te hebben. I Tij zou op zijn jacht een reis doen door de Mid lellandsche Zee en daar door zou kans beslaan op een ontmoeting met President t'aruot in een der Fransclie havenste den. Uit vertrouwbare bron verneemt het Vad., dat bij den Minister van Oorlog het plan be staat, oiu de miliciens voortaan, in plaats van in de maand Mei, in de maand Maart onder de w (penen te doen komen en hen dan voor den wi iter vier maanden met verlof hniswaarts te (tien keeren. Natuurlijk zullen vooraf eenige he palingen der wet op de nationale militie moe ten worden gewijzigd. 11. M. de Koningin-Regentes wenseht zich voor te behouden de keuze van een kolo- „Loop door tot het einde der laan, dan zult gij een weg vinden, die naar het bosch leidt. Aan het einde van dien weg staat een dikke eik en dicht, daarbij een boomstronk, die van boven hol is. Steek in die holte uwe hand, dan zult gij er een klei/i zijden tasje in vinden. In dat tasje is een brief. Wilt gij het voor mij halen?" „.fa" antwoordde ik. „fk kan de zaal niet, verlaten," iseide zij verder. „Ik kau het daar ook niet laten, omdat ande ren het zouden kunnen vinden, en de dienst boden kan ik niet vertrouwen. Wilt gij het voor mij doen, Bertha?" „Ik zal terstond heengaan, freule Irmgard." Zij haalde adem met een half onderdrukten zucht. „Later zal ik er u voor danken," zeide zij. „Het grieft, mij, dat ik u zoo iets moet verzoeken! Vreest gij echter niet voor de duis ternis of voor de koude?" „Neen, in het geheel nietBeangstig u niet om mij, freule. Ik zal een warmen doek om slaan en niet lang wegblijven." „Gij inoogt het tasje echter niemand laten zien. Hebt gij op uwe kamer eene kast, die gij kunt afsluiten?" Mijn antwoord was bevestigend. fWordt vervolgd.) nel als chef voor lui regiment grenadiers en jagers, terwijl de tegenwoordige Minister van Oorlog vermeent, dat na 's Konings overlijden dat recht op hem is overgegaan. (N. It. C.) Naar uit Rotterdam wordt gemeld, zou de heer mr. E. Fokker, griffier der Prov. Staten van Zeeland, aangezocht zijn om de plaats van burgemeester van Rotterdam in te nemen. GROKBE, den Al October 1*91. Bij het deze week te Middelburg gehouden examen voor de vrije- en orde-oefeningen in de gijmnastiek, zijn o.m. geslaagd, de heerenA. Beerens te Nicuwvliet, A. Beerens te Schoon— dijke, J. Golijn te Yzendijke, D. van Iloute te Groede, I). Koning te Sluis. De WelEd. Heer M. M. Lueieor, genees heer alhier, hoopt a. s. Woensdag zijn 70 sten geboortedag te gedenken. .Yieuwvliet. Benoemd door ingelanden van het w aterschap iroute Sint Anna eu N ieuw en- hoven en de herdijkte Zwartcpolder, tot lid van den Dijkraad van het waterschap Tienhonderd en Zwarte, de heer Adr. de Bruijne Iz. alhier in vervanging van wijlen lz. Brakman Pz. De heer S. B. Blok te ('adzand komt voor op (1e nieuwe voordracht voor waterbouw kundig ambtenaar bij den polder Kruiningen. Maandag 12 Oct. heeft te Watervliet eene bijeenkomst plaats gehad van de burgemeesters van Yzendijke, Bassevelde, Oost- Eeclo en Slei- dinge, den Directeur van de Y zendijksche stoom tram—maatschappij C. A. Carpreau, het lid van den provincialen raad van West-V laanderen Va— renberg en den lieer V. van Heeke, om van gedachten te wisselen over den aanleg eener stoomtramlijn Yzendijke—Bassevelde—1 )ost-Eecloo —Gent. De heer Carpreau werd belast met het opma ken van een voorloopig plan, terwijl de gelden ter dekking der voorloopige onkosten reeds bij een zijn. M ie delijn eventueel zal exploih eren is niet te zeggen, aangezien in Belgie bij den aan leg van tramwegen de maatschappij tot exploi tatie van buurtspoorwegen de. voorkeur geniet. Tc /.uidzanile werd Zondag 18 Oetober een vergadering gehouden van leden van de Mg tot bevordering van Ooft en Tuinbouw in't Kan ton Oostburg. Na opening van de vergadering en een wel komstgroet aan de leden door den voorzitter, dhr P. Steenhart, deelde hij mede dat hij hem bericht was ontvangen van dhr Vorsterman van Oven, bevattende, de mededeeling, dat deze niet ter vergadering kon verschijnen. Daardoor was 't hein ook onmogelijk, de beloofde voordracht over „Ongedierte" te houden, doch hij een mede gedeeld schrijven gaf hij de verzekering deze voordracht op later te bepalen datum toch te houden. Dhr. J. Steenhart nam, daartoe uitgenoodigd, op zich een en ander te bespreken, waardoor de teleurstelling minder groot zou zijn. Op uitstekende wijze kweet deze zich van zijn taak, waar hij duidelijke mededeelingen deed over de vermenigvuldiging der planten en de bevruchting bij de bloemen. De werkingen van de edelste, deelen der plant, meeldraden en stamper, werden in 't licht gesteld. De verschillende bevruchtingen werden door spre ker behandeld, alles geleidelijk en duidelijk. Dircte en indirecte bevruchting kwam ter sprake, evenals de invloed van de insecten op 't ver breiden van 't stuifmeel. "Voorts stelde, spreker de vraag, waarom de wei den niet met vruchtboomen in plaats van met kopboonen werden beplant. Hij stelde de voor deden van 't eerste in 't licht en rekende voor welke winst dit kan opleveren. Voornamelijk besprak hij den uitvoer van fruit, die in den laatsten tijd vooral aanmerkelijk is toegenomen, en er behoeft geen vrees te bestaan, dat men 't gekweekte fruit niet zou kunnen kwijt raken Aan het einde dezer leerrijke voordracht bracht de voorzitter den spreker den dank der verga dering. Thans werd gelegenheid gegeven tot het doen van vragen en mededeelingen, op Ooft en Tuin bouw betrekking hebbende, 't. Een en ander gaf aanleiding tot gedachtewisseling. Het lid Kareis uit Groede deponeerde een monster peren, Dnehesse de Brabant, 2c bloei. M. van l'xem uit Groede deelde zijn bevindin gen mede omtrent het planten of poten van aard appelen, zonder voren bijna loven op den grond, iets wat volgens hem zeer is aan te, bevelen, daar de aardappel noodig heeft, licht, lucht en warmte. Ook een paar andere leden zijn uit ervaring van 't zelfde gevoelen. Nadat niemand meer iets had voor te stellen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Sluis (wijk St. Anna ter Mniden). Door Bur gemeester en Wethouders der gemeente Sluis is aan .1. F. van M inshergh mr. smid aldaar, vergunning verleend tot hot stichten eener sme derij. Aardenhurg. 20 Oct 1801. In de op lieden alhier gehouden raadsvergadering, werden 1» eenige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, w.o. procesverbaal van kas—opne ming met een saldo in kas van 5064.93 waar van f 1000 op prolongatie is uitgegeven. 2° Machtiging verleend tot af- en overschrijving dienst 1801. Burger Gasthuis, eener som ƒ85. wegens reiskosten en 8/innd. salaris der nieuw benoemde ziekenverpleegster. 8° Voorloopig vastgesteld de Gemeente begroo ting voor 1802 in ontvangst en uitgaaf op 191 D l..'17s met een post van onvoorziene uit gaven ten bedrage van 1073.30' en niachti- tiging tot afschrijving van 700. 1» B. en W. gemachtigd tot: a Uitgifte grond in ertpaeht aan A. P. Deu- ninck en het R. C. Kerkbestuur; b tot. publieken verkoop van hoornen, van in de handwerkschool vervaardigde kleedingstukken en van de mestvaalt. 5» 1 itgeloot N*10 der gehlleening van 1889; 0' Besloten om de pilaren van het baleon aan liet raadhuis, en het wapen in den voorgevel, het laatste met de heraldieke kleuren, te schil deren. 7° Goedgekeurd besluit tot af- en overschrij ving uit den post van Onvoorziene Uitgaven begrooting 1891. Yzendijke. De heer II. v, d. Dries staat op de voordracht voor onderwijzer te Strijen. LFIKFM'KK\AI> VAX «.KOi llih Zifting van Vrijdag 16 Oetober. Geopend des avonds te 6'/t ure. Voorzitter de heer J. G. Gerritsen. Tegenwoordig de heeren Hammacher, Ris— seeuw, Fremouw, Lombaard, De Roo, A. Salo me en de Secretaris. Afwezig (1e heer VV. Salomé. De notulen van de vorige zitting worden ge lezen en goedgekeurd. Aan de orde is: I. Mededeeling van ingekomen stukken, als u. Proces-verbaal van kasopening, waaruit blijkt., dat ƒ3.313,02 in kas was. b. Missive van Gedeputeerde Staten, hou dende kennisgeving, dat hij heil geen bezwaar bestaat tegen het raadsbesluit tot verhooging van de jaarwedde der Mothouders en dat al leen de koninklijke goedkeuring daarop wacht. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter brengt ter sprake de aan te schaffen straatlantaarns. Hij zegt dat na onder zoek een goede lamp is gekozen, die evenwel bij eene kleine wijziging een grootere lichtstrek- te zal geven, hetgeen de lantaarn hij J. Luteijn bewezen heeft. Zoo de lampen vau hoven bedekt zijn, meent hij dat daarvan goede resultaten te wachten zijn. Men heeft met de straatverlich ting eenmaal a gezegd en nu moet men ook maar b zeggen. De heer J)e Itoo vraagt of de kosten niet te hoog zullen komen, hoeveel lantaarns er zijn en of het uur van uitdoen niet wat vervroegd kan worden. De Voorzitter antwoordt hierop dat de kos ten van de nieuwe lantaarns in 't geheel ongeveer ƒ60 a 70 zullen beloopen, dat in de kom der gemeente 19 lantaarns zijn en dat het uur van uitdoen wel te vervroegen is, maar dat 1« zulks is overeenkomstig het uur van sluiting der herbergen en dat de financiën der gemeen te niet zoodanig zijn, dat deze besparing drin-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2