voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ïpi mm. No. 4. Zaterdag1 24 October 1.891. 1* jaargang. FEUILLETON. 4 De holle hoont NIEUWSBLAD A B O Ts N E Al E X T S P R IJ S lYr 3 maanden 4-0 ets; franco per post 15 ets. Abonnementen worden aangenomen bij Boekhan delaren, Brievengaarders en bij de Agenten A. J. ('o rn klis, te Breskens, J. Tak .Ir. te Schoondijke. A D V E R T E N TI E P R IJ S Van 1 tot en met 1 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentie» worden ingewacht tot rijdagnamiddag .'I uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. Dl KLEM AN, te Groede. Een vreeselijk schrikaanjagend nieuws heeft zich (leze week, naar men zegt, verspreid. Het geldt niemand minder dan u dames, ge achte lezeressen Ik hid u, laat u niet verschalkenNog is liet tijd. En daar het gevaar groot, dreigend, vreeselijk is, strijdt met al uwe krachten. Toont, Lid ik u, een weinig geestkracht, staat niet toe, dat men u verdrukke; nog eens, strijdt. .Hen zegt, dat hij er dezen winter zijn zal. Te vergeefs zal men zeggen//Mijn beste vriend, ik zou liever willen, dat ge O, 't zal niet helpen. Wanneer dat beschikt is door machten, waar- aau gij zoo moeilijk weerstand kunt bieden, dan is elite bede nutteloos, dan blijken de tranen om niet verspild, dan baten geen tegenwerpin— gen. Er zijn er, die, evenals ik, beproeven zich te gen zulk een noodlottige beweging te verzet ten; maar wat zal de uitslag zijn? Indien gij dames, u niet aan onze zijde schaart, zijn we niets en zullen al onze pogingen niets uitwerken. Maar gij zult ons niet alleen laten; ik hoop het, ja, het moet. Want eindelijk, meer nog dan wij, hebt gij er belang bij u te verzetten tegen de verandering, die zich voordoet. O, indien gij muur allen uw eigen gevoel raadplecgdet, dan zou ik gerust kunnen zijn. Maar men zal u kwellen, men zal u lastig val len, u geen rust laten. Men zal u dit zeggen en u dat in 't oor fluisteren, alles, o zoo schoon en zoo honigzoet en daar gij zwak zijt, zult ge, vrees ik, eindigen met te bezwijken of met andere woorden om toe te geven. Waarlijk bij de gedachte aan al het ijselijke, dat voor NOVELLE VAN A. PALM. .Waarheen gaat gij, Irmgard?" vroeg hij. Tot mijne verwondering verschoot Irmgard op deze alledaagsehe vraag geheel van kleur. .Ik heb nog eenige schikkingen te maken, en hen binnen een paar minuten weder terug, papa antwoordde zij. De landheer neigde echter zijn grijs hoofd tot haar en zeide: .Ach, laat nu die schikkingen varen, lief kind. Gij weet, dat ik op kerstavond n steeds bij mij moet zien." .En op eiken anderen avond ook," hernam zij lachende; doch terwijl zij lachte, zag ik in hare oogen ccne uitdrukking van verlegenheid. Nooit zal ik den glans van dezen kerstavond vergeten hoe eene groep donkere gestalten zich voor liet huis plaatste, hoe hare schaduwen gerekt op den witten grond van het voorplein vielen, en toen van hare lippen een oud kerst- de deur staat, w orden mijn oogen vochtig. Wat zal van ons mannen worden, indien gij bezwijkt? Wat en hoe zal onze toekomst zijn? Dan kunnen we een vaarwel toeroepen aan de vertrouwelijkheden van onze partijtjes, als we, dicht naast elkaar, in prettig gezelschap zoo aardig konden keuvelen. Wat zal er van ons worden op vervelende soi rees en in den schouw burg, waar gij nu iets te zeggen hebt. Gij zult mij antwoorden, dut uwe moeder ook O, maar dat is mij om 't even, dat laat mij en ons allen vrij koud. Toen uwe moeders jong en lief waren, zooals gij nu zijt, was ik een schooljongen en 't kon mij toen bitter weinig seinden, hoe zij deden. En bovendien, in dien tijd was dat voor mij van zeer weinig belang. De beschaving der vrouw was toen minder, de eerbied van de vrouw, in mijn oog althans minder groot. Maar nu op 't einde dezer verlichte 19e eeuw nu is 't wat anders. Nu is 't aan u 0111 zelf den strijd aan te gorden ten einde uwe bekoorlijkheden te behou den en dat wel gedreven door een gevoel van medelijden met 011s, die de handen suieekend naar u uitstrekken met de bede .Laat u toch de crinoline, alias hoepelrok, niet als een last opleggen!" Want dit is 't gevaar, 'k had het tot nog toe niet genoemd, waarmede wij worden be dreigd. De hoepelrok, na jaren gerust te heb ben, verrijst als een Phoenix uit zijn asch of tracht het althans te doen. Voor zoo 'n uitmiddelpuntigheid, bewaar ons Heer! lied klonk, dat ik reeds als kind gezongen had. De herinnering daaraan en de aangrijpende klan ken ontlokten tranen aan mijne oogen, zoodat ik niets meer zien kon. Toen het gezang weggestorven was, geleidde de landheer zijne gasten aan tafel, waar hij hen met eene. oude kerstspreuk begroette. Mijnheer Yon Ballerstedt nam plaats naast Irmgard, kapi tein Normunn zat niet ver van hen. Onpartij dig onderhield zij zich met beiden en had voor heiden hetzelfde lachje; doch ik meende duide lijk te bemerken, dat. haar lachen steeds ge- dwongener en zij zelve voortdurend angstiger en onrustiger werd. Toen wij in de ontvangzaal terugkeerden, na derde zij mij en leide hare brandend heete hand inde mijne. .Wat hebt gij een trouw, goedig gelaat, juf frouw Bertha," fluisterde zij. .Ik geloof dat gij degenen, die u beminnen, geheel toegedaan kunt zijn." .Stel mij op eene proef," hernam ik. .Beteekont zulks, dat gij mij lief hebt?" vroeg zij. .Gij hebt mij heden voor de eerste maat gezien." .En al zou ik u later nooit wederzien, toch zou mij uw beeld en uwe stem onvergetelijk POLITIEK OVERZICHT. Er wordt heel wat beweging gemaakt over het bezoek van den Russischen Minister aan liet Italiaansehe hof en zijne bespreking met l>i Rudini, en 't ontbreekt dan ook niet aan verschillende uitleggingen, welke daaraan wor den gegeven. Men komt zachtjes aan tot de overtuiging, dat ieder van dit bezoek kan ma ken, wat Hij wil. Want. de een brengt het in verband met plannen van Rusland tot kolo niseering in Messinië. Een tweede ziet er het bewijs in, dat de Italiaansehe regeering alleen aan het Drievoudig verbond denkt deel te ne men, 0111 een langdurig tijdperk van vrede aan Europa te verzekeren. Een derde beschouwt het als een eenvoudige beleefdheid, en meent te weten, dat ook de Dardanellen—Questie is ter sprake gekomen, terwijl een vierde, weer ge looft, dat Rusland er belang bij zou hébben, oin te weten welke houding Italië zou kunnen aannemen bij mogelijke gebeurtenissen in Bul garije. Er wordt verzekerd, dat de Russische Minis ter op zijn terugreis over Berlijn zal gaan om een onderhoud te hebben met den Rijkskanse lier Von Caprivi. AVeer komt uit de omstreken van Reiehen— berg het bericht, dat onder het timmerwerk van een viaduct een kistje is gevonden, waarin zich een dynamietpatroon bevond, benevens nog een paar andere dynamiet.patronen op de zelfde plek De bevolking ziet er een bewijs in van een anarchistisch complot waarvan men nog geen schuldigen heeft kunnen ontdekken. Toch is later gebleken dat de verpakking reeds van ou den datum is en meent men dat hier niet di rect boos opzet in 't spel is. Hoe 't ook zij, heel geruststellend zijn die vernielings-pogingen niet en 't is bijna niet te veronderstellen dat ze. van een zekere partij uit zijn," hernam ik vol ijver. Zij glimlachte; maar scheen verstrooid, alsof zij aan geheel iets anders dacht dan aan mij. AVeder verliep er eenige tijd en de vroolijkheid van het gezelschap bereikte haar toppunt. Het was Irmgard onmogelijk de kamer te verlaten. Geen oogenblik had zij vrij. Ik zat weder een weinig afgezonderd en door bladerde een album, toen zij tot mij kwam en hare blanke hand op de mijne legde. .Bertha," zeide zij snel, »ik heb eene vrien din noodig. Wilt gij mij helpen?" .Ja, freule Irmgard, zeer gaarne." .Uw voorkomen boezemt mij vertrouwen in en ik heb eene getrouwe vriendin noodig. Zie mij dan aan en beloof mij, dat gij nooit, aan iemand zult verraden, hetgeen ik u nu zal ver zoeken." Ik keek haar aan, en deed haar de belofte, die zij mij aivroeg. //AA' ees dan zoo goed," fluisterde zij, .zoo spoedig mogelijk en ongemerkt de zaal te ver laten. Sla een dikken doek om en ga door een zijdeur het huis uit. Gij zijt hier gekomen door de kastanjelaan; zoudt gij dien weg weder terugvinden P" Ik gaf haar een bevestigend antwoord.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1