Binnenland. Buitenland. w eer hebben Turkselie roovers een aanslag beproefd op een spoorweg, waar zij rails hadden weggenomen om een trein te doen ontsporen en daarna de reizigers te berooven. Gelukkig werd het gevaar nog in tjjds outdekt en de trein tot staan gebracht, maar de roovers namen de vlucht. Gemengd Nieuws. deelA zijn. Doch indien de lusten aan de ee- lie zijde en de lasten in dezelfde mate aan den anderen kant zijn, dan zal het zeer moeilijk gaan, om een goede verstandhouding onderling te bewaren. 1~) aart in moeten alle staatkundige ongelijkhe den verdwijnen; gemakkelijk te voorziene om- S'andighrden mogen het volk niet overvallen, te midden van allerlei inwendige twisten en par tyschappen. Volgens veler neening is uitbreiding van het kiesrecht een dringende eisoh des tijds. Ook wat ons land betreft, beantwoordde de. Kamer in het adres op de troonrede de mededeeling, omtrent het kiesrecht daarin gedaan,met de ver klaring: »Wij beschouwen het als oen onzer voornaamste plichten tot een nadere regeling van het kiesrecht mede te werken". Rn juist door die verklaring plaatste zij het kiesrecht sterk op den voorgrond. Rn waarlijk er moet geen vrees bestaan om 't kiesrecht uit te. breiden. Het partijbelang moet opgeofferd worden aan het, belang des lands, 'l ïs de vraag niet alleen of de verkiezing zal uitvallen ten gunste van de eene of andere par tij, bij uitbreiding van kiesrecht. Keen, een honger standpunt moet worden ingenomen. De tijden zijn ernstig, wat men er ook tegen in- brengc, en niettegenstaande de meest vredelie vende verzekeringen. He verplichtingen ontstaan uit de rechten; slat heeft de Revolutie goed begrepen. Maakt men van een slaaf een vrij man, bij stijgt in w aarde en een staat is greater en sterker, naar mate bij meer kiezers telt. 't Is noudig, dat ieder wete dat bij in tijd van nood strijdt voor de onafhankelijkheid van een laud, waarin hij merlrU, waar hij werkt-, waar hij iemand is, Moge de werisch naar uitbreiding van hot kiesrecht ook hier vervuld worden en die uit breiding vruchten dragen voor de toekomst, ■ook Van ons land. Ken nieuwe le.gerwet, die in de hoofdpunten «.enigszins van de vorige afwijkt, is naar men aaTi de fnr. Crl. uit den Haag meldt, geheel gereed om naar den Raad van State verzonden te worden. Hiermee wordt niet bedoeld het noodwetje, maar de legerwet zooals die door den Minis ter Seyffardt aan de Koningin zal aangeboden worden. Dat bij een dergelijke belangrijke wets- voonlracht allicht eenige tijd verloopen zal tus- schen de verzending naar den Raad van State en de aanbieding aan de Staten-Oeneraal, ligt •diept in de bctooverende bekoorlijkheid van haar wezen. Aan de meestcn der aanwezige gasten was ik voorgesteld geworden. Onder hen bevonden zich twee heeren, die zicli voel met Irmgard •onderhielden en voor bare aanbidders doorgin gen. De een was een zekere mijnheer Von Bal- lerstedt, een lange, schoone, man, met een aris- tokratisch voorkomen, een weinig trotsch en te ruggetrokken; de andere was de kapitein Nor- mann, blond, aangenaam in den omgang en on weerstaanbaar opgeruimd van humeur. Beiden schenen ernstig en hartstochtelijk op Irmgard verliefd te zijn. Wie was de bevoor rechte? Ik sloeg hen scherp gade en kon toch de waarheid niet ontdekken. Ik bemerkte, hoe ■de landheer nu eens bezorgd naar zijne dochter, dan naar de twee liecren keek, waarna hij zich schijnbaar in een langdurig gesprek met me vrouw Brockmann verdiepte. Ken ding trof mij. Ik bevond mij toevallig in de nabijheid der deur. Irmgard had rond gezien, om zich te vcrzekcron of alles in orde was, en wilde juist ongemerkt naar buiten gaan, toen haar vader haar naderde. (Wordt vervolgd.) voor de hand. Op do prijsvraag door verschillende land- bouwmaatschappijen uitgeschreven „eeno popu laire handleiding voor paardenfokkerij" zijn twaalf antwoorden ingekomen. Daarvan zijn drie ant woorden bekroond, die der lieeren E.A.L Qna- dekker, militair paardenarts te Breda, N. van Leeuwen, Rijksveearts to Leiderdorp en M. W. V, van Bijlevelt te Riilnud-Bath. Daar de. drie bekroonde antwoorden van gelijke waarde, wer den geacht, is de uitgeloofde prijs van f t»00 ge- lijkolijk te verdoelen. Daar geen van de drie. echter geacht, werd aan «He eischen van de prijs vraag te beantwoorden, is aan het jurylid 3). van der Weg opgedragen, uit de drie. antwoor den een geheel te maken. In den Helder zijn voor de verkiezing van een lid de,r Tweede Kamer uitgebracht 1216 geldige stemmen, waarvan 1151 op den heer Land, die derhalve herkozen is. De heer mr. L. A. Bij bun, burgemeester, te Colijnsplaat is benoemd hit Secretaris der ge meente Delft. MtOEDE, dra l« October 1801. Morgen avond houdt de vereeniging tot gel delijke uitkeering bij het verliezen van varkens eene algemeene vergadering tot behandeling van e,en nieuw reglement- Volgens het concept-re glement komt deze wijziging ten zeerste in het belang der deelnemers, zoodot w ij hen hunne aanwezigheid ten zeerste aanbevelen. Jl. Maandag had alhier do veiling plaats van de Kofstede ede Torenhoeve", welke met in begrip van 33,2535 11. A. bouwland is inge steld op/' 16911. De toewijzing daarvan nis mede van de nog 17 overige, perceelen Bouw en Weiland zal plaats hebben op 22 Oct. a.s. De heeren P. Brakman onderwijzer alhier en W. Ccvaal, id. te. Breskens, verwierven Woens dag de. acte voor de vrije en ordeocfcningvn der gvmnustiek. Nog slaagden de lieeren Hoovers te Yxendijke, W. A. de. Bkicy te Wutcrlandkerkje en J. A. Bosdijk te Schounilijke. Woensdag viel op de hofstede van den land lmller Van de Waeter a.d. straatweg alhier «en 16 jarige knaap uit een perehoom waarbij hij zich vrij erg bezeerde, De opbrengst van den tram Breskens-Mal- deghom bedroeg in September 1891 8,577 zijn de f 930 minder d«n in September des vorigen jaars. De opbrengst van 1 Januari 1891 tot 30 September bedroeg ƒ50.151 zijnde /'8,750 meet dan in dien zelfden tijd van 't vorig jaar. Op de voordracht voor onderwijzeres aan School D te Vlissingen (hoofd mej. Beije.rman) komt o. m. voor mej. E. Frvlier, to St, Philips- land, geb. te Gfoede. De. collecte voor de scholen met den bij bel bracht dit jaar te Sluis met Heille en St. Anna ter Muiden f 146.63 op. Dinsdagmorgen viel op den openbaren weg onder Arnemuidcn eene vrouw, die des ochtends te Middolburg met visch had gevent, plotseling dood neder. Zlililzunile, 14 Oct. J.l. Maandag werd al hier door een landbouwerszoon in het veld een luchtballon gevonden. Aan den ballon was een briefkaart bevestigd, waarop als plaats van her komst stond aangegeven, Amiens in Frankrijk. Ilij was den 11 October des namiddags ten 2 u. 10 m. opgestegen en den volgenden dag 's morgens om 6 ure werd hij ontdekt zoodat de afstand tusschen Amiens en Zuidzande in 16 uren of nog minder was afgelegd. Sluis. Bij het gehouden examen voor de vrije en orde oefeningen in de gymnastiek zjjn deze week o. in. geslaagd de heeren J. Gorrissen en J. de Bruijne Brevet alhier. Ds. J. Ossewaarde pred. bij de Ned. herv. gem alhier komt voor op het drietal te Rotterdam. Eede. Bij resolutie van Z.Exc. den minister van Financiën, is de heer P.J.M. Meertens, thans boekhouder ten kantore te Roosendaal, belast met de waarneming der betrekking van ontvan ger der invoerrechten alhier, zulks met ingang van 1 Nov. a.s. Oostburg'. Woensdag werd door den Pen ningmeester de rekening overlegd van de ver eeniging tot onderlinge verzekering tegen Ila- gclschade in 't voormalig IVe District van Zee land. In ontvangst bedroeg de rekonitig f 10136.94 In uitgaven 9969.32 Goed slot f 167.62 De begrooting bedroeg in ontvangsten en uit gaven f 4882,89. In 't reglement werd de volgende wjjziging gebracht- Het aantal schatters, dat vroeger uit 16 personen bestond, waarvan 3 Commissarissen is thans gebracht op 16, waarvan 6 Commissa rissen en 10 uit do ledeli Worden gekozen, met dien verstande dat van de 10 laatste de helft jaarlijks volgens rooster aftreedt. Niet genoeg kan deze uitstekend werkende vereeniging den hmdbouwors worden aanbevolen. Bij grootcre deelneming zou de contributie aanmerkelijk ver mindoren, en voorzorgsmaatregelen te nemen is toch steeds aan le betelen, leder doe er zijn voordeel nice 1 Een andere troep Turksche roovers is in han den van de politie gevallen. Zij trachtte een aanzienlijk geneesheer gevangen te nemen met het doel een hoog losgeld te eischen. Zij zijn zelf bevat en in verzekerde bewaring gebracht. Een bende, die valsch papier fabriceerde te Weencn is gevangen genomen en de Russi sche politie heeft te Kieuw een fabriek ontdekt van valsche roebelnoten; voor oen aanzienlijk be drag moet reeds in 't buitenland in omloop zyn gebracht. Zoo is 't niet moeilijk om rijk te wor den In 't Noorden van Italië is weer groote schade aangericht door hevige stroomen. Te Gulpen is een vrouw aangehouden als ver dacht vult moord op haren man. Volgens hare bekentenis moet de muil haar met een mes heb ben gedreigd waarop zij hem doodelijk aan het hoofd wondde met een zwaar stuk hout. De justitie te Maastricht heeft de lijkschouwing ver richt. Een Zevenjarig knaapje te Bocholt in Lim burg is door een paard zoo hevig geslagen, dat liet aan de gevolgen bezweken is. Een lievige brand heeft te New-York het huis van een bankier in de aseh gelegd. Vele kunstwerken gingen verloren. De schade wordt op f 1.200,000 geraamd. Een 27 jarig koopman te Berlijn is op don dag van zijn huwelijk aan de feesttafel plot seling krankzinnig geworden, zoodat hij den zelfden avond naar ecil krankzinniggesticht ver voerd inocst Worden. Te Westergeest (Fr) werd een bakkers knecht des nachts wakker door het roepen van een tortelduif. Opstaande bemerkte hij, dat de bakkerij in brand stond. De huisgenooten wer den gewekt, De brandweer daagde op en de ramp bepaalde zich tot liet uitbranden van de bakkerij, maar den tortelduif heeft er 't leven bij ingeschoten; hij stikte in den rook. Een fabrieksarbeider werkzaam te Rheïnc (Wcstfalen) bracht Donderdag zijn drie kinde van vier tot elf jaar te Enschede. Hij verstek te hun daar hunne papieren, gaf ieder een kwar- te en liet hen aan hun lot over, terwijl hij zelf waarschijnlijk per .poor terugkeerde. Bij het station te Aumale is eon van Pa rijs naar Treport gaande personentrein in bot sing gekomen met een goederentrein. Twaalf personen bekwamen verwondingen; tweewerdc zwaar gekwetst. Verscheidene wagons zijn ve

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2