voor ZEEUWSCH-YLAANDEREN. No. 3. Zaterdag 17 October 1891. 1" jaargang. FEUILLETON. De holle hoorn NIEUWSBLAD A 1? O X N E Al E X T SPll IJ S Eer 5 maanden -1" sfranco per post 45 ets. Abonnementen worden aangenomevi l»ij Boekhan delaren, Brievengaarder* en bij de Agenten A.J. Gornhi.is, te Breskous, J. Tak Jr. te Seboondijke. ADV E B, T E N I E P 11 IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. (ïroote letters worden naar plaats ruimte berekend. Vdvertentiën worden ingewacht tot rijdaguamiddag uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Groede. POLITIEK OVERZICHT. Ir óf de, 1(5October. Zij, die acht geven op de tecken der tijden, die aan iets meer hechten dan aan ijdele klan ken, zullen bemerkt hebben, dat zielt hier en daar eene beweging openbaart, welke de ver schillende volken dringt zich onderling aaneen te sluiten en zich te scharen onder de banieren hunner keuze. Sommigen, geleid door hunne belangen of sympathieën, sluiten zich aan bij de Triple—Al liantie. Weêr anderen, gehoor gevende aan- de zelfde beweegredenen, hellen meer over tot het Tweevoudig Verbond of sluiten er zich openlijk bij aan. Is het te veel gezegd, dat velen daarin een voorspel zien van een staatkundige Beweging, dat anderen er een gevaarlijk voorteeken in mi-enen te bespeuren? Van anderen, niet minder ernstigen aard, is een gelijke beweging, die velen nog niet zoo dadelijk bemerken, maar die toch niet minder gewichtig is voor hen, die met oplettendheid de gebeurtenissen gadeslaan en volgen in haar on derling verhand. Openbaart zich niet een noodzakelijk gevoel de behoefte aan toenadering en aansluiting on der de volken zelve? Zie, nog weinig tijds geleden bestreden de partijen, elkander, hier en daar, met felle woe de en hevige verbittering. Men zou gelooven, dat zij voor eeuwig vijan den waren, dat geen verzoening meer tusschen haar mogelijk was. NOVELLE VAN A. PALM. Zooals dit heb ik geen ander gelaat ge zien, liefelijk, opgeruimd en kalm, en toch met eene uitdrukking, alsof de ziel een vuur was. De oogen waren zwart als de nacht, hadden een mijmerenden glans en waren omgeven met lange donkere ooghaartjes. Het voorhoofd was hoog, en de, lippen waren onberispelijk in vorm en kleur. De Jein was schoon gevormden dicht, zwart glanzig haar, waarin diamanten als vuursteen™ schitterden, versierden haar hoofd. Ziedaar slechts zwakke woorden, die niet in staat zijn hare liefelijke schoonheid te beschrij ven; want ofschoon oogen en haar zoo donker waren, bezat zij toch de fijne, teèdere gelaats kleur der blondinnen. Ik uitte een kreet van verrassing, meer over hare lieflijkheid, dan over hare plotselinge verschijning. z/Ik hoop, dat ik u niet verschrikt heb," zei- <le zij met dezelfde zachte stem. //Mijn naam Maar de eendracht wordt geboren, hoewel toegegeven moet worden', dat men niet weet onder welke macht van gevoel of voorgevoel die eendracht ontstond. Een vaderlandslievende geest schijnt de zonen van denzelfden bodem te bezielen. Frankrijk is begonnen. Men vindt er sedert cenigen tijd de onver- zoenlijken; de mannen, die in geen enkel op zicht willen toegeven. Du regeering heeft door bevredigende maatregelen hare beste krachten ingespannen om allen te hereenigen, om allen saam te brengen, die hot belang des lands hoo- ger stellen dan dynastieke belangen of persoon lijke hartstochten. Een paar dagbladen alleen zetten den strijd voort tegen de bestaande maatschappelijke in stellingen. Al de anderen scharen zich onder de vaan dor republiek of onderwerpen zich er aan. Frankrijk biedt een schouwspel aan, eenig in zijn historie, n.l. dat van een vereenigdo natie, van een volk, schouder aan schouder staande, dicht aaneen gesloten. Hetzelfde ziet men in Duitschland. Beieren, AVurtemberg en nog eenige andere staten hadden gepoogd het Pruisische juk af te schudden. Er vertoonden zich de eerste ver schijnselen eener reactie van Zuid-Duitsehland tegen de oppermacht van Pruisen in het groote Duitsche rijk. En hoewel het niet te ontken nen is, dat die kenteekenen van gewicht zijn, toch is er in dien géést van onafhankelijkheid in den laatsten tijd groote wijziging gekomen. Keizer Wilhelm heeft zich naar Beieren be is Irmgard AVcrneck; ik heb er een paar minu ten afgenomen, om u te begroeten, en te zien of gij alles ontvangt, wat gij noodig hebt." Ik heb altijd met geestdrift de schoonheid bewonderd.' Zij had het gelaat, de gestalte en ook de trotsche houding eoner koningin. Zou het mogelijk zijn, dat zij belang in mij stelde? Ik koek haar strak in het liefelijk gelaat, en zeide toen: //Ciij zijt zeer vriendelijk, freule Worneck. Doch ik ben slechts de gezelschaps juffrouw van mevrouw Brookmann." Nooit klonk mij eene muziek zoo zoet als het zachte lachen, dat op mijn gezegde volgde. lij hebt toch zeker een eigen naam," merk te zij op. z/.la, mijn naam is Bertha Halm." z/Gij zult spoedig bij ons benoden komen, jaftouw," vervolgde zij. //Wees niet schroom vallig en verlegen, maar vermaak u, zoo goed gij kunt. Vergeet niet, dat het Kerstmis is, een feest, waarin ieder hart zich verheugt. Ver trouw u slechts aan inij toe, ik zal voor u in liet bijzonder zorg dragen." Daarna ging zij heen. Ik wierp een laatsten blik op het roze kleed en de diamanten, óp het bevallige gelaat en de trotsche lippen, en toen geven, heeft 1 [essen bezocht en overal is hij inet geestdrift ontvangen. En wenden wij den blik verder en letten we op 't geen in Oostenrijk voorvalt; in dat rijk, zoo verschillend van rassen, van volkselementen, waar Czechcn en Duitschers in openlijken strijd waren, ook daar wordt de onderlinge naijver vergeten of krachteloos gemaakt; een geest van verbroedering tracht men aan tc kweeken; men legt de wapens ueêr. Hoe het ook zij, uit natuurlijken drang of uit goed overwogen redenen ontstaan, toch is dezo behoefte tot vereeniging, tot nauwere aanslui ting van ernstige en diepe bcteekenis. Deze, behoefte bewijst, dat men ean voorge voel heeft van aanstaande verwikkelingen, en dat men er niet door verrast wil zijn. Het volk is nu eenmaal niet thuis in de kronkelpaden noch ingewijd in de geheimen der diplomatie het weet niet altijd, hoe de, gebeur tenissen ontstaan en hoe zij tot elkander in verband gebracht moeten wordenmaar het voelt al heel spoedig of er gevaar dreigt, 't zij in zijn onafhankelijkheid, 't zij in de schending van zijn grondgebied, en het spant alle krachten in, om zich als één man tegenover den gemeenschap- pelijken vijand te stellen. De geschiedenis is daar om het te bewijzen. Maar wil het dat, dan moet, opdat die beweging gehandhaafd worde, dan ook moet er tusschen rassen en klassen geen enkel punt van verwij dering en ontevredenheid bestaan. Vereeniging en eendrachtige samenwerking te kweeken en to onderhouden is gemakkelijk, daar, waar rechten en verplichtingen gelijkelijk ver- vraagde ik mij zelve verwonderd af, of ik een beeld mijner verbeelding of dor werkelijkheid gezien had. II. Er is niets, dat meer vermoeit, dan de voort durende herhaling van het woordje //ik". El ke bijzonderheid der geschiedenis, die ik heb te vertellen, moet weliswaar door mij vermeld worden; toch wil ik mij zelve zoo min moge lijk op den voorgrond plaatsen. Niet van mij zelve wil ik spreken, maar van de schoone Irm gard AVerneck. De groote ontvangstzaal stroomde in eene zee. van licht. Op eene tafel, midden in de zaal, stond de verlichte kerstboom. Deze en de kostbare kastplanten in potten en vazen ver spreidden eene welriekende geur. Eene kleine fontein bevochtigde met hare fijne stralen de altijd groene gewassen. Een schitterend licht beseheen do aangezichten der vrouwen, hare kostbare juweelen en rijke kleeding. Het ge- heole tooneel was even schitterend als opwek kend. Overal hoorde men zingen en lachen, hartelijke groeten en gelukwenschen. En het middelpunt van het gehcele feest was Irmgard. Ik had mij in stilte teruggetrokken, en was ver-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1