ff. F. VAN UXEM, It GroÉ, Gemengd Nieuws. Buitenland, t Burgerlijke Stan d. Bechtszaken. Advert ent iën. Olmen-, Canada- en Italiaarische Popu lieren boomen, Te Koop: Het Smetpoeder Door de groote daling in de koflieprij :eii leeft een der oudste en voornaamste firma's, te Ant werpen hare betalingen geslaakt met een passief van 2 millioen francs. Naar men verzekert, i- te Antwerpen door de crisis in Argentinië niet minder dan 200 millioen francs verloren. Dat het in Argentinië een alles behalve rooskleurige toestand is, blijkt wel uit e n brie! van iemand, die, voor korte jaren daarheen trok, en thans onder ilugteekoning van 0 Augustus aan betrekkingen hier te lande het volgende schrijft 4' ....Het ziet er hier allertreurigst uit. De om standigheden hier zijn bijna onhoudbaar. Hier is werk en meer dan werk, maar alles ligt stil, omdat de patroons er van door z:jn gegaan naar Europa en wij, ongelukkige Hollanders, kunnen hier zitten tobben om van den oenen dag op den anderen te kamen. Ik tenminste ■heb ai in geen jaar meer dan acht dagen ge timmerd. liet eeltige werk, dat ik nu en dan =eens krijg, is hij het lossen ot laden van sche pen. Maar dat geelt ook niet veel, want ten eerste moet ik er met mijn gcheele gezin van leven, en dan komt het maar zeer zelden voor. In geen zes weken heb ik nu een cent ver diend. Als het zoo mocht blijven, weet ik niet waar het heen moet. Vraagt gij waarvan ik leef? Ja, dat is er dan ook leven naar. Mijn vrouw heeft een waschjc van de juffrouw, hij wie mijn dochtertje Orada dient en daar valt weieens wat af. Zoo moeten wij in dat rijke Argentinië maar rondspringen totde dood ons verlost want beterschap zit er naar mijn domme verstand, uooit of nimmer op, want er is geen geld. De Staatsbanken zijn allen gesloten, dus die beta len niet uit. Zoodoende ligt alle werk stil, want alles is Staatswerk en of men al naar andere plaatsen gaat, blijft hetzelfdeer is nergens wpt te doen. Wij zijn veertien dagen geleden al eens op marsch geweest met ons beidon. Wij hadden een ganschen dag geloopen en bereikten 's avonds de plaats onzer bestemming, namelijk ■fconc groote slachtplaats, waar eiken dag vijf- a zeshonderd ossen en duizend schapen geslacht worden. Hier dachten wij we.rk te kunnen vin tien in het schoonmaken van darmen of iets dergelijks, want wat er te krijgen is moet men maar aanvatten. Maar neen! Toen wij aan de poort kwamen, werden wij netjes door de poli tie, met revolvers gewapend, het kamp uitge bracht, met de boodschap, dat, als wij weer aan <le poort kwamen, zij ons voor den kop zouden schieten. Daar liepen wijDen weg weder teruggaan konden wij niet in den nacht en geld om er gens te logeeren bezaten wij niet, en dan had den wij ook nog twee uren moeten loopen. Zoo hebben wij den nacht dan maar in het kamp doorgebracht, om den Volgenden dag ongetroost naar huis terug te kecren. Dit gebeurt meer, want het gaat hier niet als in Holland, waar het overal bewoond is. Men kan hier dagen loopen zonder dat men een huis aantreft. Ook is hier een groot ongeluk en dat is de opvoeding van de kinderen. Dit gaat ons meer ter harte dan de armoede, want deze zullen wij nog wel doorkomen, maar wat er van de kinde ren moet komen, is Ood bekend. Op de scholen leeren zij niets dan de taal, maar wat helpt dat Zooals ik u de vorige maal geschreven heb, als zij do taal kenden, zouden zij naar den katechis- mus kunnen gaan, maar dit geeft niets, want nu is er weer geen kerk, dan geen geestelijke, Er mankeert altijd wat aan Zooals nu het geld staat, altijd papieren geld verdient men hoogstens f 1.50 per dag en als men dan nagaat, dat men 30 cents voor een pond geeft en 24 h 26 cents voor een pond aardappelen, dan zal ieder moeten bekennen dat, al heeft men eiken dag werk, armoede toch de hoofdrol speelt. Ik noem nu enkele maar artike len op, maar de andere zijn even duur: rijst 50 cent, meel 38 cent, gemalen mais 25 cent enz. Koffie, thee, suiker enz. zijn onmogelijk door ons te bekomen. Wij zullen ons echter maar troosten en ho pen, dat wij toch nog eenmaal uit dit armoedi ge land, waarheen wij met zulke schoone, maar bedriegclijke belofton gelokt zijn, naar ons vader land mogen terugkeoren. Ik hoop ten minste dat de geruchten, die hier loopen, dat onze meer gegoede landgenoolen eene collecte zullen hou den om de arme Nederlanders in Zuid-Ameri- ka te ondersteunen, mogen bewaarheid worden. Dan is er ten minste nog kans, dat onze kinde ren eenmaal tot nuttige leden der maatschappij opgroeien. Dit. echter hoop ik, dat het ingezamelde geld niet moge besteed worden om koloniën te stieli- t<n, wan* dan zou het wel eens kunnen zijn, dat h i voor een of twee personen was en de overigen werden weggejaagd. N u zal ik maar eindigen en in de hoop blij ven leven, dar ruimschoots de milde hand wor de uitgestoken voor ons, schandelijk bedrogenen, opdat wij zoo spoedig mogelijk naar ons land kunnen terugkecrcn. ArnhGrt.) Op de jaarmark te Temesvar (Oostenrijk) had ten aanschouwc van vele honderden markt- bezockers een gruwelijke moord plaat -. Sedert vele jaren trekken de beide bedelaars de blinde Juan Dav irl en de lamme Jacob Mar tin, gezamclijk van marlet tot markt. De „za ken" schenen goed te gaan, walit de blinde be zat een net voertuig, waarvoor een goed onder houden paard gespannen was. Met dit voer tuig pleegt de blinde in gezel-- hap zijner jon ge vrouw, die zich voor twee jaar hij hem aan gesloten had, cu den lammen Afartin, zijne rei zen te ondernemen. Den 25n Sept. 11. lieten nu de lamme Mar tin en de vrouw van den blinde den laatste op den weg hulpeloos achter'en reden, terwijl hij sliep, met den wagen weg. De blinde wist, dat te Temisvar markt ge houden werd; hij liet zich daarheen brengen en vond eindelijk Jen minnaar in eene herberg, waar hij hem aan de stem herkende. I lij sloop, alle aanwezigen betastend, naar den lamme, en naar diens kruk grijpend, fluisterde hij hem in 't oor: „Nu heb ik je!" De eerste sprong op en wilde vluchten doch de blinde hield hem vast, haalde een scherp zakmes te voorschijn en stiet het den lamme bliksemsnel in het on derlijf, zoodat deze terstond den geest gaf. De blinde liet zich gewillig arresteeren. Een Engelseh vehlarbeider te Upwood was op 't veld mot behulp van zijn zoontje aan 't werk met een maaimachine. Het voor de machine gespannen paard schrikte van een jachtgezelschap en sloeg op hol. Do ongeluk kige man viel onder het mes, werd een eind meegesleept en vreeselijk verminkt. Te Eist (Utrecht) is een laaghartige aan slag gepleegd, die gelukkig verijdeld is. Met het doel om de Stoomtram te doen ont sporen heelt men op de rails een venster ge legd, dat geheel aan stukken werd gereden. De politie heeft een ernstig onderzoek ingesteld. Wegens de slechte opbrengst van den aard appeloogst heeft de fabrikant A. W. Seholte te Groningen aan zijn pachters te Hoogkerk de helft van de pachtpennigen kwijtgescholden. Zoo iets zou velen pachters in onze omgeving ook niet onaangenaam zijn. Door middel van een eleetrische inrichting zal op do wereldtentoonstelling te Chicago een uiontserconcert worden gehouden. Niet minder dan 400 piano 's zullen er tegelijk worpen ge hoord, en dit werk dat anders aan 800 handen werk gnf, zal door één persoon worden verricht. Dat zal me een leven ziju. De zoon van een slager te Antwerpen zou in 't huwelijk treden met een fatsoenlijk meisje uit zijn omgeving. Toen het huis gehuurd en gemeubeld en alles in orde was is hij met een Dnitsche er van doorgegaan, nadat zijn vader hem de 30.000 franc had toegedeeld, welke hij ieder kind als uitzet meegeeft. Parnel* do ongekroonde Koning" van Ier land is op 45 jarigen leeftijd te Brighton plot seling overleden. Diende hij vroeger de Iersehe zaak met hart en ziel en zou toen zijn dood een zware slag geweest zijn, thans zal zijn ver scheiden bij velen een zucht van verlichting ontlokken, want hij stond die zelfde zaak thans in den wog. Op het eiland Gherba, Tunis, is tenge volge van een wervelwind de geheele oogst ver nield. De Heilige ltok t - Trier werd door 1.050.000 bedevaartgangers bezichtigd. De vreeselijke berichten over den hon gersnood in Rusland nemen geen einde. In den omtrek van Bakoe sterven duizenden den hongerdood. Hoffeesten zullen op bevel van den Czaar niet gevierd worden en het daarvoor te besteden geld zal gestort worden in het liongerfonds. De Russische Regeering laat officieus uiededr. lelt cl.-! zij niet voornemens is den uit voer van tarwe te verbieden. Rusland is in staat op dit öogenblik zelf 200 millioen pud tarwe uit te voeren. En er heerscht hongers nood Van 130 September. /.uidziindc. Huwelijks-aangiften. 18 Sept. 1 raak Jacob Steen hart, 28 j., jin. en Maria Ver- hage, 36 j., jd. 1 8 Sept. Janncke Maria, d. van Machiel Faas en V'ilhelmina Bruijsschaart. Overlijden. 17 Sept. Adriana Rissecnw, 15 j., (1. van Abraham Jacobus en Anna Eraneina Vcrhage. 22 en 23 Sept. Jannis en Izaak de Marréc, beiden 1 mud., zonen van Pieter en Clara Sara Tiersen. 24 Sept. Een als leven loos aangegeven kind van Hendrik Hoevenaar en Paulina Maria Ileule. Atrmdwsement»-1lechlbank In Middelburg* Dinsdag 6 October zijn veroordeeld: E. de AI., 30 j., arbeider te Yzendijke, we gens mishandeling, tot 7 dagen gcv. A. B. C. AV., 26 j., schipper tc Hoofdplaat, ter z;.Ve als voren tot 15 boete subs, 7 d. h. S. V., 20 j., koopman te Sluis, wegens mis handeling van een dier, tot/"8 boete subs. 6 dagen hecht. J. I'. de AA', en li. 0. de M., 14 j., beiden te Breskens, wegens strooperij, tot 3 dagen gev. De Notaris II. (I. Ilaiuiiiacher, te Groede, is voornemens om ten verzoeke van Mevr. PUS- SEMIER-van Wassenhove, on H.Ed, hofstede te (Wonde, bewoond door P. Buaet, op Maandag 9 November 1891, des namiddags te 2 ure, in het openbaar te verkoopen EENE GROOTE PARTIJ A alle op stam, staande op voormelde hofstede en op den daarachter gelegen dijk, en meerendeels geschikt voor werk- Vergaderplaats op de hofstede. ZEGT HET VOORT. Een HELPT van een puik vet varken, benevens eene partij KOOI. om in te maken, bij AA'. F. VAN UXEM, te Groede. tegen BRAND of ZAVART in de TARWE, is h 20 cents per pakje, te bekomen bij M, A. DE 1(00, te CatUiuid. neemt bestellingen aan op VRUCHTBOOM E N, CONNIEEERKN, ROZEN, BLOEMBOLLEN en allo aanverwante artikelen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 3