ile oud-Ministers wordt eenvoudig ingetrokken, terwijl die voor alle adellijken, welke de ver gunning hadden, opnieuw wordt verleend. Een andere Hofhandeling, die hier in zekere kringen dus besproken wordt, is de aanstelling van een jagermeester, voor welke betrekking in aanmerking kwam een niet-adellijk persoon, die reeds onder Willem III aan het Hof verbonden was. Deze. werd door den opper-jagermeester voorgedragen, doch omdat de aanbevolene niet van adel was, werd hij te licht bevonden en benoemd jhr. Storm van 's Gravesande. Gok wordt medegedeeld, ilat, in de plaats van den stalmeester, den heer Steers, een Ilerr von gewezen Duitsch ollicier, zal worden benoemd. Aan een particulier schrijven uit Parama ribo ontleent het 1111. het volgende „Wegens de gevangenneming van de redac teurs van de Volksbode, is de uitgaaf van die courant gestaakt. Kaar men verhaalt, zou uit het onderzoek der in beslag genomen papieren zijn gebleken, dat nog andere personen de hand hebben gehad in de ongeregeldheden. „De nieuwe Gouverneur, jhr. van Aseli van Wijck, gaat voort zich populair te maken. Mo ge dat zoo blijven. Of hij in alle opzichten de noodigc bekwaamheden bezit, voor zijn hoog ambt vcreiseht, kan men nog niet beoordeelen; zoo hij zich maar rechtvaardig toont, zal er reeds veel zijn gewonnen. „De aangeboden verordening voor de ontgin ning van delfstoffen op het Lawa-gehied heeft hier eenige teleurstelling gewekt, De Eranschen zullen er wel het leeuwendeel van krijgen bij 't toekennen van concessiën. Dit is een gevolg van de slotbepaling der scheidsrechtelijke uit spraak, krachtens welke de bone fide verkregen rechten moeten worden geëerbiedigd. De vori ge Minister van Koloniën schijnt last te hebben gegeven, die bepaling in ruime mate toe te pas sen, cn zoo zal indien de verordening on gewijzigd afgekondigd wordt er voor de Su- rinamers niet veel ander terrein overblijven dan wat de Franchen niet begeeren." —Volgens het D. v. Ar. zou II. MlNle Konin gin-Regentes ten behoeve van hare dochter Wil- helmina eene levensverzekering hebben gesloten van drie millioen. Wij hebben geen recht dit bericht in twijfel te trekken, maar het verwondert ons in hooge, mate, omdat alle grond en roden voor zoodani ge verzekering ontbreken en de Koningin zeer zeker veel rijker is dan de Koningin-Regentes. Arnh. Cl. GROEDE, den 9 October 1891. In de Maandag door den dijkraad van het calamiteuze waterschap Oud en Jong Bres- kens gehouden vergadering werd besloten tot voorziening in de schade aan den oever ont staan ten gevolge van den val in Juli jl. door het aanbrengen van drie zinkstukken waarvan de kosten zijn geraamd op ƒ22,000. Er schijnt echter, naar aanleiding van deze oever- afschuiving, geen reden tot ongerustheid te be reis koud zou hebben," zeide het meisje. „Mij is opgedragen u te bedienen, zoolang u hier zal vertoeven. Ik heet Marie, juffrouw." Het denkbeeld, eene „juffrouw gezelschap" te bedienen, vermaakte mij. Ik zond het meisje heen met eenige dankbare woorden, en haastte mij, zoo spoedig mogelijk van kleeding te wis selen. Eenige minuten later werd er aan mijne deur geklopt; ik riep „binnen" zonder om te zien, daar ik meende, dat het Marie was. „Men zal u aanstonds thee bezorgen gij zult wel door cn door koud zijn," zeide eene zachte, heldere stem. Ik keerde mij spoedig om, en zag een beeld, dat ik nooit zal verge ten. Voor mij stond een slank, bevallig meisje in een kleedje van lichtrood fluweel, met gouden boordsels afgezet, een prachtig kostuum, schijn baar nagemaakt van een oud schilderstuk. Ha re blanke arrnen, ongedekt tot bijna aan de schouders, waren versierd met kostbare gouden armbandenop haren boezem hing een diaman ten kruis. Het schilderachtige van haar ge waad, en de glans der juweelen verblindden mij doch de aanblik van haar gelaat deed mij al les vergeten. (Wordl vervolgd.) staan, daar zij ver op het beuedenstrand hoeft plaats gehad en de toestand van den onderzee- sclien oever van dien aard is dat voor verdere inscharing geen vrees bestaat; eene voor 20 ja ren bijna terzelfder plaatse ontstane afschuiving is door do natuur weder geheel aangevuld. Aieuwvliet, 8 Oct. Tot predikant bij de Ked. Ilerv. gemeente alhier, is heden beroepen de Heer I. J. Dermout, einer. predikant te Scheveningen. Biervliet. Tot tweede postbode alhier, op eene jaarwedde van ƒ200 is benoemd F. Da- men van Middelburg.^ Aarilenhurg'. Tot onderwijzer met acte voor de Fransche taal aan de openbare school alhier is benoemd de heer F. Beun, te Biervliet. Aardeiiliurg, Oct. Heden herdacht de heer Johannes de Muijuk den dag, waarop hij voor 50 jaar in twedei n e.t verbonden werd met Mij. Jozina Sara Y-rplauke. Onder meer andere bewijzen van bek: 'ig 't til ling werden hem door n lieer G. A. Yorster- man van Oven, huoidreduct i r van het Week- Had voor 'A. I I. IIdeel, twee keurig in goud gedrukte exemplar n van no. 851 vin dat blad aangeboden, waarin o. a. het volgende voor komt „Devkrasse grijsaard, thans nog wethouder, kerkvoogd en regent v n 't burg •rwreshiiis, werd geboren te St. Margriet.' rg'ir een it .No vember 1808. llij vestigde zich a' landbouw r te St. Kruis, huwde daar met 51 j. lie- eel, uit welk huwelijk hem een zoi.n geboren werd, cn kwam later in den Isabella-polder pnd r Aar denburg. Daar huwde hij mét zijne t genwoor— digc echtgenoote, die den 8 Maart 1819 te Biervliet geboren werd. l it dit tweede huwe lijk zijn nog vier kinderen in leven. In Juli 1 «59 werd de lieer De Muijuk ge kozen tot lid van den gemeenteraad, welke be trekking hij tot nu toe onafgebroken heeft be— kl ed; don lien 51aart 1880 is hij benoemd tot w ethouder." I a s avonds werden den jubilarissen door liet 5Iuzickgv lelschap een serenade gebracht. Hrcsheiis. A'rijdag den 30 October a.s., zal ten Raadhuize alhier, de aanbesteding plaats hebben Van het verbouwen en vergrooten der lu openbare school in deze gemeente. Het be stek met de voorwaarden en 2 teekeningen zijn te bekomen J ƒ1,per stel ter gemeente secretarie alhier. Hreskcus, 5 Oct. Bij het gehouden examen voor de vrije- en orde-oefeningen in de gymna stiek (1. o.) is o m. geslaagd mej. J. A. Coo- mans, alhier. y.iiiil/anile. De 00jarige landbouwer D. L., alhier viel jl. Dinsdag door het breken van een tak uit een peereboom. Hij kwetste zich in wendig zoodanig, dat den volgenden dag een geneesheer moest worden ontboden. De toestand van den gevallene schijnt ern stig te zijn. Oostburg. Een perceel land van dhr. J. Ot to Risseeuw, gelegen aan den steenweg van Oostburg naar Sluis tegen een Rijkstol No. 3 is verkocht aan dhr. P. Stecnhart. Naar wij vernemen zal er eene boomkweeke- rij op aangelegd worden. Oostburg. De voorgenomen en voorloopig aangekondigde algemeene vergadering van de Mil van Ooft- en Tuinbouw zal niet op Zon dag a. s. maar den Zondag d. a. v. gehouden worden te Zuidzande. Zooals bij velen reeds bekend zal zijn, is jl. Donderdagavond een afschuwelijke moord gepleegd op den molenaar P. de Kraker te Ot- hene. Als daders daarvan worden genoemd zekeren C. A. Louwerse en Maria de ltuijter huisvrouw van den verslagenc. In de Tern. Crt. lezen wij daaromtrent de vol gende bijzonderheden Het kwam den wachtmeester, den heer Yan den Amcele, alhier zeer verdacht voor dat de vrouw eene parapluic had, door haar man gedra gen, die gebroken cn grootendcels mot bloed be vlekt was. Op do vragen hoe die in hare han den kwam en hoe die met bloed bevlekt was antwoordde zij, dat haar man nog den tijd ge had had haar die toe te werpen Dit ongerijmde verhaal «n de omstandigheid dat heut bekend werd, dat de vrouw liefdesbe trekking met andere mannen had, dedon bij den wachtmeester liet vermoeden ontstaan van me deplichtigheid aan den moord. Hiervan gaf hij dadelijk kennis aan de justi tie te Middelburg, die des avonds (Vrijdags) aan kwam en dadelijk met het onderzoek begon, doch dezen en den volgenden dag geen licht punten kon ontdekken. Alleen vernamen zij, dat de verslagenc zijn molen in Mei dezes jaars heeft verhuurd aan den ougehuwden C. A. Lou werse, die sedert meermalen bij de vrouw van den verslagenc kwam. Het lijk werd inmiddels naar Ter Neuzen ge voerd en uit het visum repertum bleek, dat de verslagenc volstrekt niet was doodgeschoten maar geworgdgeheel in strijd met de verklaring van de vrouw, di na verschillende verhooren en confrontatie t .et het lijk bij haar eerste verzinsel bleef. Ook Louwerse was inmiddels in verhoor genomen, doch op zijn pertinente verklaring te zijn geweest (waarvan het tegendeel niet te be wijzen wa losgelaten. De vronw werd alhier in 't huis van bewaring gehouden, en door eene wel- doordachte list der politie, vertelde zij dien nacht hoe de afschuwelijke misdaad zich had toegedragen. Eerstens deelde zij hare verhou ding mede tot Louwerse, in de fijnste bizonder- heden; Louwerse heeft tot. voor 14 dagen bij het huisgezin De Kraker ingewoond. Van Mei ontstond een schuldige betrekking tusschen bei den. Bij kleine twisten koos Louwerse partij voor de vrouw, die meer en meer haar man be gon te haten. Dit liep zoover dat Louwerse zi Ifs eens dreigend zeide De Kraker te zullen doodschieten, als bij hem te na kwam. Louwerse had zes weken geleden te Middel burg 2 revolvers gekocht. Acht dagen te voren had zij afgesproken met Louwerse haren man te dooden, welk voor nemen in den avond van Donderdag 11. is vol voerd. Met haar man kwam zij van eene visi te van Adrisan de Kraker te Spui. De naaste weg leidt langs de Othenesche kreek, zij raadde dit evenwel af als zijnde te slecht en verkoos Het D ihkarstraatje en zoo verdorlangs den Cats- póldersehen dijk. Plotseling'schiet Loüwerse van achter een boom en lost 2 schoten, die evenwel huil doel missen. Toon groep eono vroooolijko worsteling plaats, waarbij De Kraker de keel werd toegenepen, "lorg do vrouw met de para pluic op het hoofd van den ongelukkige en riep „toe maar, toe tnaar Cornelis, slaat er maar op maak hem dood." Nadat De Kraker geworgd en doodgeslagen was werd het lijk van den dijk gesleept in eene droge sloot. Beiden zijn daar op naar Ot hene geloopen en hebben het verhaal gedaan, zooals wij het in ons vorig nummer in dedeeldcn. Geld was niet in de portefeuille geweest, dit was alleen om de pplitie te misleidenom haar man, met wie zij 12 jaar gehuwd was, gaf zij niets cn eenmaal hoopte zij met Louwerse te hu wen. Aan den cipier békende zij Zondag morgen persoonlijk grootendcels het feit. De vrouw werd daarop weder in verhoor ge nomen en bekende eindelijk de vreeselijke daad op bovenbeschreven wijze tc hebben gepleegd. Louwerse, dien dag ook gearresteerd, bleef, hals- tarrig ontkennen. Bij een onderzoek ten zijnen huize is een broek met sporen van bloed gevon den. Heden (Dinsdag) was men nog bezig naar de revolver te zoeken, die Louwerse waarschijn lijk in de kreek gegooid heeft. Zondag avond is de vrouw van den verslage- ne cn Maandag morgen Louwerse gevankelijk naar Middelburg gevoerd. De beweging voor de rechtzaal, op het markt plein en in de straten was groot. Honderden wilden de furie zien, die weinig bewogen was. Louwerse echter was zeker onder den hoogen ernst dezer vreeselijke geschiedenis. De drijfveer tot dc misdaad, sedert tal van jaren een der verschrikkelijkste die door de Rechtbank te Middelburg werd berecht, schijnt te zijn geweest om na den dood van 't slacht offer eene echtverbintenis tusschen verdachten te kunnen daarstellcn. De hartstochten moeten tusschen die laakbare wezens dan ook helaas 1 een verbazenn toppunt hebben bereikt, om der gelijk feit mei voorbedachten rade te kunnen ple- Sen' Een woord van lof aan onze wakkere politie is hier zeker op zijn plaats.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2