voor ZEE UWSCH-VLA ANDEREN. No. 2. Zaterdag' 10 October 1891. le jaargang. FEUILLETON. 2 De holle hoorn A. PALM. Binnenland. „De freule dacht, dat u het na de lange A BOK N K >1 E X T S P R IJ S Per 8 maanden 10 ets; franco per post -IS cts. Abonnementen worden aangenomen bij Boekhan delaren, Brievengaarders en bij de Agenten A. J. CoitxEi.is, tc Breskeus, J. Tak Jr. te Schoondijke. ADVEB EXTIEPBÜS: \an 1 tot en met 1 regels 25 cts.; elke regel meur cts. Oroote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot rijdagnamiddag 3 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever O. DIELEMAN, te Groede. POLITIEK OVERZICHT. Keizer Erans Jozef is aan een groot gevaar ontkomen. Tussohen Rosenthal en Reiohenberg is een po ging gedaan om de trein te doen ontsporen, waarmede de keizer van een uitstapje naar ltei- chenberg terugkeerde. Tnsschen 10 uur des Avonds en middernacht moeten bommen zijn ne- dergelegd, doch de ontploffing is te vroeg ge schied. Het volk heeft hierin een gelukkig verijdelden moordaanslag gezien en er heerscht te Weenen wegens het gebeurde de grootste verontwaardiging. De bladen meenen, dat het niet bepaald een aanslag is geweest tegen 's Keizers leven, maar alleen een laffe poging oin in de feestelijke stemming in Bohemen een wanklank te bren- oi. do vorLrottdering der beide volks-ele- menten te verstoren. De Russisch Keizerlijke familie keert, ver meerderd met den Koning van Griekenland naar Denemarken terug na de begrafenis van Grootvorstin Alexandra, wier overlijden wij de vorige week meldden. Op 't kerkhof te Ixelles had Zaterdag de be grafenis plaats van generaal Boulanger, wiens dood wij in ons nummer mededeelden, 't Ge drang bij den ingang van 't kerkhof was levens- gevaaarlijk en onderscheidene personen werden gewetst, terwijl andere wegens wanordelijkheid moesten gearresteerd worden. Bij het graf hadden geen verdere plechtig heden plaats. Alleen Déroulède riep zijn vriend een vaarwel toe. NOVELLE VAN En toen nu het klokgelui van de naburige dorpskerk ons dus door den wind werd tege moet gedragen, scheen mij de betoovering van dezen heiligen kerstavond haar toppunt bereikt te hebben. ffDenkt gij soms nog een wonder aan den hemel of op aarde mogen zien?" vroeg de scherpe stem van movrouw Brockuumn. ,/Als zulks niet het geval is, dan boezemt het u misschien belang in, dat wij nu in de kastanjelaan zijn en da.ir Allenhof ligt." Ik keek op. De maan bescheen een groot, deftig grijs gebouw, uit welke vensters een hel der licht op de sneeuw afstraalde. De aanblik was tooverachtig. „Gode zij dank, dat wij er zijn," zeide me vrouw Brockmann. //Het zal mij niet weder gebeuren, het Kerstfeest ergens anders door te Te Rome hebben een vijftigtal Fransche Paus pelgrims zich in het Panthéon allerlei onge paste opmerkingen bij het graf van Victor Em manuel veroorloofd, De hoofdschuldigen wer den in hechtenis genomen en zullen na ver hoor onmiddellijk over de grenzen worden ge zet. Het volk was woedend en de nieuw aange komen pelgrims werden begroet met den kreet z,weg met de Fransche pelgrims" Nader wordt bericht, dat de leider der Fran sche pelgrimage den Minister van binnenland- sche zaken zijn leedwezen heeft betuigd over het gebeurdete meer daar de Italianen de pel grims met de meeste welwillendheid hadden be jegend. De Fransche regeering heeft de Bis schoppen verzocht de pelgrimage voorlonpig te staken. Dat zal misschien 't beste zijn. Uit Argentinië wordt gemeld, dat de ver woestingen en schaden door de sprinkhanen aangericht grooter zijn dan ooit te voren. De President der Republiek is naar het bin nenland vertrokken om te onderzoeken, waar de hulp het meest noodig is. In Londen is een werkstaking uitgebroken, die van veel belang is. Dokwerkers, ten getale van 100,000 hebben den arbeid gestaakt. Hun doel is andere toe standen in 't leven te roepen. Of zij hierin zullen slagen weten we niet. Wel is bekend, dat er groote opgewondenheid heerscht en de politiemacht versterkt is. De Koning van Wurtemberg is op 68-ja- brengen. Verschrikkelijker reis heb ik in mijn leven' niet gedaan." De schoonheid van den winter was voor haar niets. In het volgende oogenblik bevon den wij ons aan den ingang van het huis, waaruit de geur, de warmte, de glans van gast vrijheid ons togenstroomde en ons geheel en al in bezit nam. Wat aanleiding gaf tot dit bezoek, wil ik thans met een enkel woord mededeelen, om des te spoediger mijne geschiedenis te begin nen. Ik was pas achttien jaar en leefde als juffrouw van gezelschap bij mevrouw Brockmann, eene rijke weduwe met. zeer veranderlijk hu meur. Door haren neef Werneck van Allenhof, eigenaar van een riddergoed, was zij uitgenoo- digd het Kerstfeest bij hem te komen doorbren gen, en nu had zij er op aangedrongen, dat ik haar zou begeleiden. Ik was er eerst zeer tegen geweest, want ik had volstrekt gee- ne genegenheid voor haar, en geloofde te mogen aannemen, dat hare bloedverwanten even onaangenaam waren als zij. Het was ook reeds bepaald, dat ik haar aan het einde van het jaar zou verlatendaar zij echter bij haar verlangen bleef, dat ik haar zou vergezellen, zoo reisde ik rigen ouderdom overleden. Sedert eenigen tijd was hij in zijn geestvermogens gekrenkt. Hij was een broeder van wijlen Koningin Sophia der Nederlanden. Met de verstrekking van postzegels en ande re postformulieren, die de beeltenis dragen van Koningin ilhelmina, zal voor sommige soor ten in de maand October worden aangehangen. De uitgifte door de kantoren aan het publiek geschiedt echter niet vóór dat de oude voor raad, met de» afdruk der beeltenis van wijlen Koning Willem III, is uitgeput. Men verzekert, dat het in de bedoeling der Regeering ligt, bij het departement van Waterstaaat sen afzonderlijke afdeeling voor land bouwzaken in te stellen, onder leiding van een erkende, specialiteit op landbouwgebied. [Va<t.j Onder het opschrift, //Ilof-invloeden" ver scheen eenigen tijd geleden in de Amsterdammer een hoofdartikel, waarvan du juistheid, zegt dit blad' vooral kan worden beoordeeld door hen, die in de meer onmiddellijke nabijlieid van het Hof verkeeren. Een nieuw bewijs van den invloed en de han delingen der camarilla doet thans de ronde in de residentie. Onder degenen, die tijdens het leven des Konings van Z. M. vergunning had den gekregen te mogen jagen in de koninklijke jacht, behoorden ook drie niet-adellijke heeren, waaronder twee oud-Ministers. Dit nu moest den heeren van het Hof, die meenen dat dergelijke vergunningen uitsluitend aan den adel hehooren, wel een doorn in het oog zijn, doch de zelfstandige Koning was er de man niet naar, om zich door zijne omgeving de wet te laten stellen. Nauwlijks is echter de Koning gestorven, of de vergunning aan gezeg- mede. Maar welk eene ontvangst, viel ons ten deel! liet is mij niet mógelijk, de hartelijkheid er van te schetsen de landheer zelf kwam ons vriende lijk tegemoet een kloek en deftig grijsaard. Het huis scheen vol gastenwij hoorden reeds van verre gelach, muziek en zang. „Wij willen een ouderwetsch Kerstfeest vie ren," zeide do landheer, en ik inoende tranen in zijne oogen te zien. Het was heerlijk de versieringen te zien, die in het huis waren aangebracht overal denneboomen met lichten, overal warmte, licht en vroolijkheid. Zelf het knorrige gelaat van mevrouw Brockmann hel derde op. „Gij verstaat de kunst om Kerstfeest te vie ren, neef," zeide zij. „Gode zjj dank, ja 1" antwoordde hij. Ook mij heette de vriendelijke, waardige ou de heer welkom. Toen bracht ons een voorko mend dienstmeisje naar de voor ons bestemde ka mers. Dat geene gierige spaarzaamheid daarin heerschte, zag men bij den eersten oogopslag. Een vroolijk vuur knapte in een klein, net ka mertje en de lichten waren aangestoken.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1