Binnenland. Buitenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. schoonvader, den Koning van Denemarken, is met zijn gemalin over Berlijn naar Moskau te ruggekeerd. In eerstgenoemde stad is liet Kei zerpaar zonder benig vertoon ontvangen en zette na een kort verblijf de reis voort. De aardappeloogst is in vele districten van dit ongelukkige rijk mislukt, een nieuw insect verwoest liet koren en de hongersnood woedt reesel-ijk. In Astrakan sterven geheele dorpen van gebrek uit. Treurige toestand voorwaar! l it Italië wordt gemeld dat door een ont— zettenden .hagelslag in Venetië groote verwoes tingen zijn aangericht. Op ft eiland Giudecca zijn de- wijnbergen en moestuinen geheel ver nield. Op sommige plaatsen lag de hagel 20 centimeters hoog. Vit China komen onrustbarende berichten om trent de vervolging van de vreemdelingen, die in opruiende geschriften van allerlei misdaden beschuldigd worden. ft Schijnt niet alleen de haat te zijn tegen de zendelingen, welke deze vervolgingen in ft leven riep. Althans in ft Ar. v. d. Dag wordt een brief medegedeeld uit Hankow, geschreven door iemand, die daar 20 jaar woont, en waarin gezegd wordt dat de praat jes over den liaat van ft volk tegen de zende lingen louter verzonnen zijn. liet zijn de be ambten en de geleerde klasse, die alle vreem delingen haten en de zendelingen in ft bijzon der. Beschuldigingen in te brengen tegen de zendelingen gaat gemakkelijker dan tegen de andere vreemdelingen, en de raddraaiers stoken ft volk op tegen de eersten, als een voorberei ding om later de kaatsten aan te vallen. De haat tegen alle buitenlanders is groot. Intussclien zijn ernstige oproeren uitgebroken en deze breiden zich meer en meer uit. ft Is te hopen dat krachtige maatregelen zullen ge nomen worden om deze te onderdrukken. De Chineesche regeering heeft, volgens later bericht, aan de groote Europeesehe mogendheden som men aangeboden als schadeloosstelling voor de slachtoffers der moorden en voor de verwoestin gen aangericht in die plaatsen, waar een oproer tegen de Europeanen is uitgebroken. De boofd- aanleggers vier in getal, werden onthalsd en een •en twintig medeplkhtigen verbannen. De begrafenis van den gewezen president van Chili, Balmaceda, lueft, Tjaar uien meldt, zon der stoornis plaats gehad. De maatregel om hot volk onkundig te laten van liet uur waarop het stoffelijk overschot van Balmaceda naar liet kerk hof, word gebracht, was goed gekozen. De be graafplaats wordt streng bewaakt. Blijkens een, door de Regeering overge legde.™ staat zal over liet loopende jaar aan do bijzondere lagere scholen in Zeeland krach tens art. 54lit tier onderwijswet een bedrag van ƒ21,000 als subsidie worden uitgekeerd. Voor de onderscheidene provinciën beloopt deze sub sidie een totaal bedrag van ƒ812,745. Het Ulr. DU. deelt mede, dat 11. Don derdag voor de rechtbank te Utrecht verscheen als getuige een persoon uit Oud-Loosdrecht, die niet volgens het wettelijk voorschrift den eed kon afleggen, omdat hij de „beide banden mis te", in plaats waarvan hij twee ijzeren haken vertoonde. Zijne dagvaarding onderteekende hij nochtans vrij duidelijk, al 'deed hij ook dit niet zooals zulks te deen gebruikelijk is, en al maak te hij in plaats van een hand- een mondteeke— ninir, daar hij den penhouder in den mond hield. GROFJ1F, den 3 October 1891. Volgens alhier genane waarnemingen viel in de maand September op 13 dagen, 44,1 milli meter regen tegen 2,68 mill, in dezelfde maand van 1890 op 20 dagen was de wind West en Zuidwest, op 10 dagen Oost en Noordoost; de hoogst waargenomen thermometerstand des mor gens te 8 uur was 06° Fahrenheit, de laagste 50° de hoogste barometerstand op hetzelfde uur bedroeg 771, de laagste 757. Gisteren is de winterdienst aan liet hulp kantoor der posterijen aangevangen als volgt Goopend 's voormiddags van 8'/i —1 17«'s namiddags van 127,2 en 's avonds van 57. De laatste post van Brcskens arriveert alhier te 6 uur en vertrekt te 77s uur. Het tel lurende de winterm- dienst gec igs van 87»117a; 's liamidd s avonds van 5 tot half zeven. Oostburg. De politic alhier heeft deze week een ernstig onderzoek ingesteld aangaande eene mishandeling, gepleegd op den koopman .1. V. Een gevolg van dit onderzoek is geweest, dat proces-verba al is opgemaakt tegen vier perso nen, woonachtig in de gemeente Maldeghem, opkoopers van wild en gevogelte. De helden, die met vier man tegen één sten- Jen, hebben nu reeds de schade kunnen beta len, aangericht door het op hol slaan Van een paarden, tengevolge van get. door hen veroor zaakte gerucht, en 't is te hopen, dat zij voor 't eerste hun straf niet zullen ontgaan. Mot ingang van 1 Nov. a.s. is benoemd tot deurwaarder bij de directe belastingen te Oostburg, de lieer H. Been, geagreëerd klerk ten kantore te. Doesburg. Men schrijft ons uit Oostlmr»'! De tentoonstelling van Zaaigranen enz. in de Graanbeurs te Oostburg gehouden, op Woens dag 30 September jlvan wege de Vfdeeliilg Oostburg der Mn tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, beantwoordde niet aan de. verwachtingen. Er was nog toezegging gedaan van 18 n\ die vermoedelijk door verkeerde expeditie, niet op tijil zijn aangekomen. Bekroond werden 110. 12 Zeeuws, hé tarwe, nagenoeg brandvrijgegroeid op het proefveld te Aardenburg niet eersten prijs G. A. V. v. Oyen te Aardenburg. No. 13. Ituwarige Essex tarwe, éénmaal in Zee land verbouwd, brandvrij gegroeid op idem, eerste prijs denzeJfdeu. 14. Gludarige Essex tarwe, brandvrij, ge groeid op idem, eerste prijs denzelfden (De voórvrucht van deze 3 soorten was bieten.) 18. Zceuvvsche Rogge, gegroeid te Groe.de op zachten kleigrond, eerste prijs L. J. Roggeband te Groede. 21. AYintergcrst (Lauwe) gegroeid als vo ren tweede prijs denzelfden. 22. AYintergerst (Lauwh) gegroeid in den Oudelandwiicn polder (Cadzand) op ZWayCn grond met eersten prijs I. Loou- houts-De A'liegcr te Cadzand. 21. Kamhaver, gegroeid in den polder Be wuster Ecde bezuiden St.. Pietersdijk, eerste prijs Louis van Maldeeghein to Sluis. 25. Inlandsche haver, gegroeid in idem, eerste prijs denzelfden. 27. Extra mooie bruiue boonen, gegroeid op het proefveld te Aardenburg, eerste prijs G. A. V. v. Oven aldaar. Voorts was tentoongesteld een zeer fraaie col lectie aardappels; van iedere soort, waren 12 struiken, geteeld op 't proefveld te Aardenburg. De vroege soorten, 6 in getal, waren: Juli, Rothliaut, Alplia, Hortensia, Nasscngrundcr en Fi ft,yfold. De late soorten waren 11 in getal, t. vv. Blauw e reuzen, Simson, Vorst van Lippe, Athene, Aspasia, Ertggina, Cheruskgr, Rothersalat, Juno, Odin en Koornbloem. Nog was aanwezigPaardentand, gegroeid op 't proefveld te Aardenburg op uitgeputten grond, gemest mot superphosphaat 400 K.G. per gemet; daarna aangezet met Chilisalpeter 60 K.G. per g. Den eersten prijs verwierf de lieer G. A. V. v. Oyen aldaar. Oostburg'. Ten postkantore alhier is tot bui tenbode benoemd Abr. Versprille Lz., in ver vanging van J. F. Fremouw, die met 1 Oct. zijne functie aanvaardde als onderwijzer aan de openbare school te Slijkplaat gem. Hoofdplaat. De, heer A. II. Iluibregtsen, onderwijzer te Deil, heeft, voor zijne benoeming als zoonanig t.e Aardenburg, bedankt. De heer J. van Dien, ambtenaar bij 's rijks dir. bel. der 3de klasse, wordt met 1 Nov. a.s. nerplaatst naar Vlissingen (haven), terwijl hij zal vervangen worden door den heer P. C. van den Bos, in gelijke betrekking te Vlissingen (haven.) Generaal Boulanger, de man, die zooveel van zich deed spreken, heeft zieli op het kerkhof te Joolles door een revolverschot van 't leven be roofd. Maandagmiddag stortte, hij een drukkers- feest te Gent, een voor het publiek opgerichte tribune in. De tribune was gebouwd op een moerassig stuk grond, dat drooggemaakt was en als exercitieveld diende. Het feest werd door eene talrijke massa bijgewoond. Bij het derde noinnier van het programma begon de tribune te wankelen en bijna op hetzelfde oogenblik stortte zij onder liet angstgesuhrei der menigte in elkaar. De ondernemer en een werkman zijn gedoodbeiden bevonden zich toen liet ongeluk gebeurde, onder de tribune, om te onderzoe ken of zij wel stevig genoeg was. Een groot aantal personen zijn meer of minder ernstig ge kwetst. Nabij Almelo, op bet Abnelosche kanaal, hoeft een treurig ongeluk plaats gehad. De schipper Papta srond bij het roer, terwijl zijn elfjarig dochtertje in de lijn trok, toen een an der 'schip passeerde. De lijn van dit andere schip raakte in die van liet eerste, schip, het meisje werd in liet kanaal geslingerd en ecnigo oogenblikken later levenloos van onder haar va ders schuit opgehaald. Zaterdagavond vroegen twee bedelaars, waarvan de ée.n blind en tevens onnoozel was, hij den zoogenaamden kooiboer in de Biirdel hij Losser, in de onmiddellijke nabijheid der gren zen, verlof om in een op het erf staande hut den nacht te mogen doorbrengen, hetgeen hun werd toegestaan. Deze vergunning is den boer echter noodlot tig geworden, althans omstreeks half negen ge raakte niet alleen de hut in brand, maar dien tengevolge ook de groote boerenbehuizinge met het zich daarin bevindende hooi en rogge. Daar allen zich reeds ter ruste hadden bege ven, kon niets gered worden; alleen het Vee ontkwam met moeite aan de vlammen. Van de personen in de hut bekwam de blin de talrijke, brand wonden, zuodat voor zijn be houd niet. veel hoop bestaat. De ancte.rë Miad intussclien, teneinde niet in handen der justitie te vallen, van de verwarring gebruik gemaakt om te vluchten. De oorzaak van den brand is totdusver onbekend, daar men geen inlichtin gen dienaagaailde van den blinde kon verkrij gen, die steeds een volhardend stilzwijgen be waarde. Van 130 September.' Groede. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Sept. 11. J. de Bliek, 21 j., jm. en Maria de Ridder, 24 j., jd. 24 Sept. P. J. Roggeband, 21 j„ jm. en S. J. Rissoeuw, 21 j., jd. Geboorten. 15 Sept. Janna Elisabeth, d. van Alexander Lauret en Sara Rachel Hendriks. 19 Sept. Anna, d. van Abraham Rookus en Maria Elsabeth Porreij. iVienwvliet. Huwelijks-aangiften. 18 Sept., Izaak Porreij, 47 j., (weduwenaar van C. Wil— lemsen) en Tonnetje ITermenet, 4G j., jd. ItresheilS. Huwelijks-aangiften. 3 Sept. Abra ham Ijpendert van Ovcrbeeke, 24 j., jm. en Eli zabeth de Winde, 22 j., jd. 4 Sept.. Gillis le Feber, 34 j., im. en Catharina van Overbeeke, 27 j., jd. 18 Sept. Pieter Oosterling, 21 j., jm. en Maria Suzanna Keijmel, 21 j.jd. Huwelijks-voltrekkingen 17 Sept. Gillis le Fe ber, 34 j., jm. en Catharina van Overbeeke, 27 j., jd. Abraham Leendert van Overbeeke, 24 j., jm. en Elizabeth de Winde, 22 j., jd. Geboorten. 10 Sept. Dana Adrians, d. van Eliza Klaassen en Adriana van den Berg. 11 Sept. Maria PictcrneUa, d. van Jacob Jonville en Maria P. Pcrrels. 14 Sept.. Jacob, z. van Jan de Pagter en Teuntje Bootsgezel. 18 Sept. Adriaan, z. van Adriaan Fenijn en Maria van Overbeke. 19 Sept. Leentje, d. van Iz. Oos terling en Jozina Tack. 23. Maria Cornelia, d. van Garel J. J. Ras en Jacomina van Geijten. Overlijden. 6 Sept. Cornelia Jacomina A'er- duijn, 4 mnd., d. van Jannis en Susanna van

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 2