écbap, hetzij onmiddellijk door het Volk, hetzij mid dellijk door de Vertegenwoordiging in naam des Volks aangesteid' om de loopende zaken waar te nemen en te beheeren." In elk geval vreest minister Modderman hevige schokken, want hevig isallen ze zijn, als de »groote revolutie" van 1789 "en volgende jaren er slechts kinderspel bij zal wezen. Die schokken noemt hij gevaren, welke be- Zvróren moeten worden. Juist Hij doet ten dien einde een beroep op aller vaderlandsliefde, op'aller gevoel voor godsdienst, waarheid en recht. Uitmuntend -! Maar is de minister, die nu eenmaal weet dat de natie uit drie-vijfden Protestanten en treee vijfden Roomschen be3taat, van nabij zoo slecht van gezicht, dat hij niet opmerkt dat de natie ook gesplitst is in twee helften; in voor- en en tegenstanders der staatsschool, der staats bemoeienis met opvoeding en- onderwijs; der Staats toepassingvan lijfsdwang in zake de in enting Van wetsherziening is de minister o, zoo bang. Hij heeft wel pas in November eene heel nieuwe diepingrijpende wet helpen invoeren', en pas enkele dagen geleden een heel belangrijk wetboek eigenhandig zoodanig vernieuwd, dat het oude er niet meer in te herkennen is, maar 't is van hem niet te eischen dat hij oogen van achteren zou hebben. Wij, buiten de vergaderzaal der Tweede Ka mer, wij'willen onszelven wel herzien. Wij heb ben er bepaald behoefte aan om Psalm 139 dikwijls met toepasping op onszelven te lezen. Maar het Boek, waarin die Psalm staat, herzien we niet. Daarin hebben we ook al lang de vhoogere macht" gevondenwelke de minister ons aanraadt te zoeken", eene Macht welke wij onder alle omstandigheden veilig kunnen volgen, gehoorzamen en dienen." Juist door niet té vér te kijken, maar den blik in onszelven te slaan, en daarbij gebruik te maken van den bij ons voor de hand lig- genden Bp bel,, hebben wij gevonden, wat de minister zoekt. In 's ministers nieuw wetboek is de straf der deportatie (overbrenging naar een verban ningsoord) eh verbanning (ontzegging van den vaderlandsehen grond) niet meer opgenomen, maar als hij den godsdienst tot bezwering van gevaren wil terugroepen, dau vergeet hij dat deze door een aantal besluiten, zelfs zijner te genwoordige ambtgenooten, uit de school ver bannen is. Vaderlandsliejde is ten allen tijdo. een mooi woord, maar als landgenootem't ons nu zoo aangenaam maken, dat wij- leven als in een overwonnen land, dat'wij door anderen geëx ploiteerd (als slechts ten hunne bate bestaande beschouwd) worden, dan vergaat ons de vader landsliefde. Pas lazen we in de 'dagbladen dat ergens,-bij een boer de koeien op stal zijn uit gemolken. Kan men de daders te pakken krij gen, dan zullen ze zeker door de justitie niet ongestraft gelaten worden, omdat zij één boer één zeven honderd dertigste (er wordt tweemaal daags gemolken) van de jaarlijksche op brengst zijner 'koeion hebben ontnomen, maar de minister van justitie heeft er geen oog voor dat ons veel meer ontnomen wordt ten bate van landgenooten, wier vader landsliefde wel gloeiend wezen magen wp moeten nog wel hetgeen men ons tot dat einde Ontneemt, zelf naar den ontvanger-brengen. Spreekt de minister - van »hoogerë éénheid dan ziet? hp voorbij dat de. tweedracht tijdens zjjn ministerschap voor jaren ia beslendigd, al thans als hij afkeerig blijkt van wets- van schoolwetsherziening, en »het juiste tijdstip" - onzes inziens beter heden dan morgen nog lang- niet gekomen acht en met de grootst mogelijke voorzichtigheid" alleen de liberale" partij ontziet. De minister spreekt van zuivering eh ver edeling van den partijstrijd door wederzijdsche waardeering".Zie, die waardeeriug zou van onze zijde moeten zijn: erkenning ".van 't zoo genaamd recht der liberalen" op onze kinderen op onze geldbeurs, en van hunne zijde slechts bestaan in waardeering (taxatie) onzer finan- ciëeie draagkracht. Hij spreekt van rechtvaardigheid jegens min- bevoorrechte klassen," en de schoolwet maakt de halve natie tot miubevoorrechtten. Hij spreekt van verdrinken aller persoon lijke raucuims (wrok) in dengemeenschappe- lijken eexbiPï voor godsdienst, waarheid - en recht", maar tot ons leedwezen moeten wij erkennen ditmaal niet te zien, wat de minister denkelijk wel zietde zee, in Vvelke zóóveel zou kunnen verzinken, want er:'zijn veel meer dan persoonlijke veeten, de eene helft der natie wordt tegen de andere helft in strijd en span ning gehouden, niét van buiten af, maar inde zaal, waar de ministers het woord voeren. Deeenige weg, die ons daar geopend wordt, is naar den zinkput van den ontvanger, en op weg daar heen moeten wij zulk eene .groote zeé niet voorbijgaan. Nederland is klein en in menig opzicht zwak. Maar toch het kan sterk zpu'1' als de eendracht wordt mogelijk gemaakt, en iedere staatsschoolnieester en ieder belastingbiljet'ons geen herinneringen rijn aan het. onrecht, dat ons wordt aaagedaan. Wanneer zullen er- ministers komen, die dat zien BINNENLAND. Hel Koninklijk gezin wordt op 28 December in de residentie verwacht-. „Het gaat van den grooten hoop." Als men' iets duur wil hebben dan belast mep de regeering met de uitvoering. Dat is niet alleen waar als het onderjrijs geldt. Een hoogleeraar in het Sans kriet aan iedere Rijksuniversiteit en subsidicn aan jongejufvrouwen-scholen werden ondanks den lust tot bezuiniging der Kamer gered- Aan zeevaartkundig onderwijs" wenschte de Minister niet te beginneD, daar eene herziening van de wet op het Middelbaar onderwijs te wachten is. Weelde bij schoolbouw wordt zooveel mogelijk vermeden, verzekerde de Minister. Het is slechts de vraag wat men' onder „weelde" rekent, natuuriky. Op het terrein yan rijkshuizen-bouw kwamen weder treffende staaltjes aan het licht. De gevangenis te Rotterdam, voor 6 jaren voltooid, behoeft de kleinig heid van f 25,000 voor Herstelling, omdat de gewelven zijn ingezakt. Het Ziekenhuis ie Leiden in 1866 op 2Va ton ge raamd kost nu f 829,861, en thans is voor meubilair nog noodig f 224,000. Dat is dus lS'/i ton gouds. Zoo 2iet men waar de dubbeltjes gebleven zijn. Aan bet debat over lager ouderwijs- werd o. a. ook deelgenomen door de heeren van Wasscnaer, Kenche- nius en de Jonge.' Deze onze afgevaardigde vertolkte in korte maar goede woorden de gedachten aller antirevolutionairen. „Hot doet my leed zoo sprak" de beer dé Jonge -„dat zoovele milüoenen schafs ten lasto van het Nederlandsche volk zullen worden uitgegeven om het door ouderwijs te bederven." Naar men verneemt, zal het wetsontwerp voor den waterweg AmsterdamGorinchcm, waarvan de kosten op 12 millioon geraamd zijn, weldra by do Tweede Kamer inkomen. (JV. R. Ct% Do Rijksmiddelen zijn in November bijzonder meege val Ion, zy brachten bijna 2 millioon boven de raming root ccn maand en 8'/ïton boven November 1879. In 'tgebeel is reeds 33/< millioen mepr ontvnngcu dan over 11 maanden verwacht werd en bijna evenveel boven de opbrengst tot 30 Nov. 1879. Daarvan komt ongeveer 2'/. mil lioen voor rekening der indirecte belastingen4 ton meer dim in 1879 uit do directe, 1'/- ton uog uit de accynscn, waarvan de suikeraccijns, nog hij na 6>/3 ton bij 1879 ten achteren is, terwijl bel gedistilleerd ruim 5 ton, de overige accijnsen te zamen evenveel zijn vooruitgegaan. Bij de moeiolijkhevd om de uit gaven- van *bct rijk ten- volle te dekken, is de belang rijke stijging in de opbrengst der gewone middelen een zeer welkom verschijnsel. Het Vaderland verwacht, dat indien December niet erg tegenvalt, de opbrengst der middelen de raming met 4x!3 millioen zal overtreffen. i Eene laatste waarschuwing tot vernieuwing der hy pothecaire inschrijvingen is doorde^aais-Coarani aan alle belanghebbenden gericht. De Unie „Een school met den Bijbel" heeft eene lijst openbaar gemaakt van door hare tusschenkomst ver vulde spreekbeurten ten behoeve van Christelijk on derwijs. In onze provincie is tot nu toe niemand van wege de Unie opgetreden. Men onderhandelt over eene spreekbeurt, te Goes te vervullen. De gemeenteraad van Groningen heeft, besloten tot conversie haar 5 en 4'/- pcts.^gemcenteschulden in eeric 4 pet. leening. We zijn nieuwsgierig ,aiaar den afloop. Misschien doet „Gcmcentecrcdiet" aan GroningeÖ ook wel ceno aanbieding als aan Middelburg. Baarland. L-l. V rij dag hebben aan de stemming voor een lid van den gemeenteraad dezer gemeente twintig kiezers," dat is ongeveer de helft der kiesge rechtigden deelgenomen. Voorzeker een bewijs van zeer geringe belangstelling. Daar ccn stembriefje van onwaarde is verklaard, zoo zijn er uitgebracht 19 gel dige stemmen, waarvan op J. Goense 8 en C. Zeevaart 4, zoodat tusscbendeze personen eene herstemming moet plaats hebben. In eene Maandag namiddag Je 's Hertogenbosch gehou den vergadering van hoofdingelanden van het waterschap ter bevordering der verbetering van den waterstaats- toestand in bet noord-oostelijk deel van Noord-Bmbant is, overeenkomstig de voorstellen van het bestuur, zonder hoofdelijke stemming besloten, in dc kosten voor de heropening der Qudc Maas en bijbehoorende werken,' aan het rijk eene bijdrage te verleenen van f 2,u00,000. ïterli, -Srftool eir ëenJina Ds. J, A. Schuurman, laatst prediktfht te Bata via, beeft bet beroep tot predikant bij de Evangelisch Lulhcrscbe gemeente te Leiden aangenomen. Bedankt voor bet beroep tot predikant bij do Ned. Hcrv. gemeente te Hcnkelom, door Ds. E. van Gheci Gfldemeester te Wilhelminadorp. In 1881 zal dr. J. H. Schollen, boogleeraar in de godgeleerdheid, te Leidcu, zijn eer ol emeritaat verkrijgen. Op den 17 Augustus a. s. zal de beroemde criticus en dogmaticus, 'de vader van het mot'Sfnisme, den 70jarigen leeftijd hebben „bereikt. Clroede, 12 December. Onze lctraor Ds. H. J. Janssen, predikant bij dc Nedcrduitschq Hervormde gemeente alhier, mankte heden morgen aan de gemeente bekend, dat bij vrijheid had gevonden voor het beroep naar St Anno ter M uiden te bedanken. De gemeente zong hem toe Psalm 72 11. Ook ..de predikant bij de Lutherschc gemeente te dezer plaatse Ds C. W. Pohiman heeft tot veler vreugde voor het op hem uitgebrachte beroep naar Stadskanaal bedankt. De heeren A. Loeff en A. W. L. Talma, predi. kanten bij de Ned. Herv. gemeente te Dordrecht, en W. A, Barbas, by die te Dubbeldam1, hebben aan hunne collega's J. Eigeman en E, -A. tV van Hoo- gcnhuyze aangeboden, hun het aandeel van het trak- tement en de vacatuurpenningeD, dat hun vanwege den Ring ten deel valt, ten gevolge van de over de beide laatstgenoemden gevelde vonnissen tot schorsing reapectivelijk voor den tijd van zes maanden en ééne maand toe U zenden, zoodra dit door hen ontvangen zal rijn, met verzoek het door hen verrichte ambts werk als liefdedienst te willen beschouwen. De heer Eigeroatv heeft in. antwoord hierop te kennen gegeven dit. aanbod, hoezeer bij het ook' waardeert, niet to kunnen aannemen, daar hij eene zaak als de onder havige, die in haar diep3ten grond die van kcrkcraad en gemeente is, niet op zijne ambtsbroeders wenscht over to brengen. k Benige vermogende leden der Jtervormdc ge meente te Rotterdam hebben hel -plan opgevat, een nieuwe school te doen bouwen en deze na voltooiing, geheel aan dc c(inconic te schenken. Bereids is daar voor ccn 9lqk grond gekocht van 800 Ma aan dfe Mannenlaan. liKIIHNGDI-: liËRlCIl l'KN. De Justitie uit Middelburg is Maandag te Sluis geweest, tol het instellen van een onderzoek naar pene vochtparty waarby iemand,zeer verwond was.

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 2