HET ZUIDEN, Nieuwe Goesche Courant, Christelijh-historisch blad voor Xeeland BINNENLAND. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele 'noramers- 0,05. Uitgever: P. G. WIJTMAN, TE AUDDKLBURa. Prijs der Advkrtentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels /'l,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Id enkele dagbladen wordt de aandacht gevestigd i op 1 November, ;den dag der invoering der nieuwe schoolwet. Wij juichen niet meê met de voorstanders dier wet; maar moedeloos zijn we toch ook nog niet. Voor een ieder i3 het waar te nemen welke ruime plaats de christelijke school sinds 17 Augustus 1857 in ons volksleven heeft ingenomen. - Wif in de laatste weken getuige was van de stichting der Vrye Universiteit, zal met dankbaarheid in, dat alles de goede hand Gods erkennen, en zich door het vooruit* zicht op zwaarderen druk nog niet laten ontmoedigen. Er leeft in ons vólk nog een kern wier overtuiging door geen staatsmacht te breke.i is. De «liberalen* zyn ondanks hunne schoolwet van dat deel onzea volks nog niet af. Laten ze nog eenige jaren wachten oer ze 1 Novem ber als een ovorwinningsdag inschrijven. Onder de bepalingen door do Tioeede Kamer, gis teren bij de behandeling van het Strafwetboek aange nomen, behoort ook deze: Met 28 tegen 23 Blommen werd het overspel onder de misdrijven behouden, en art. 241 aangekomen, dat met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden straft lo den gehuwde, die overspel pleegt2o den ODge- huwde die het feit mrdepleegt, wetende dat de mede schuldige gehuwd is- D?ar het Strafwetboek het over spel als klacht-misdrijf handhaaft, kan geene vervol- ging plaats hebben dan op klachte van den beleedigden' echtgenoot, en de klacht worden ingetrokken zoolang het onderzoek ter terechtzitting niet is aangevangen. Drie plaatsen zijo thans in de Ticeede Kamer ledig. Die van de heeren Moens en Verheijeu, benoemd tot inspecteurs van het lager onderwijs, en die van. den heer de Bieberstein, het oudste lid der Kamer, Maandag op 84-jarigeu leeftijd te Maastricht overleden. De heer C. A. baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky, oud kavallerie-ofBcier, was sinds 1858 lid der Kamer, waar hij .bekend stond sis een gemoedelijk trouwhartig vaderlander en een trouw zoon der Room- sohe Kerk. De hooge leeftijd van den overledene was oorzaak dal by niet zoo beslist partij trok voor zijne kerk in 'a land3 vertegenwoordiging als zijne jongere medeleden Zijn politiek dagteekende uit den tyd toen liberaal en roomscb samengingen. Deneer W. M. Oppedyk te IJlst heeft thsns de candidatuur voor het lidmaatschap der Tunede Kamer, hem door do aoli-revolutionairo kiesrereeniging in het hoofdkiesdistrict Sneek aangeboden, aanvaard. Naar aUe mcnschelijke berekeningen bestaat er dit maal voor een gunstigen uitslag gegrondo hoop. De Prins van Oranje ia in do residentie aange komen. Ket internationaal poatcongres heeft zijn werk zaamheden ten einde gebracht. De postpaketten mogen nietmeer wegen dan 3 kilo (omtrent de grootte vindt men niets vermeld). De administratie van het land van oorsprong zal aan elk der edministratien, over wier gebied het vervoer ge schiedt, 50 centimes betalèn, waarbij komen voor vervoer ter zee 25 c. voor 5Ö0, 50 voor 500 tot 1000, 1 fr. voor 1000 tot 3000, 2 fr. voor 3000 tot - G000 en 3 fr. voor .meer dan 6000, zeemijlen. Als overgangsmaatregel zal 'elk der contracteerende partyen voor ieder pakket, van haar land komende of daarheen verzonden, een surtaxe (opgeld) mogen heffen van 25 c., welke turtaxe voor, Engeland tot 50, voor Eugel8ch-Indie én Zweden tot 75 c. verhoogd wordt met recht van reciprociteit voor de andere landen. Deze surtaxe is ook vergund voor 't verkeer tusschen Frankrijk en Corsica of Algiers en tusschen Italië en Cicilie of Sardintei Het land van bestemming mag verder van -den geadresseerde voor bezorging en douane-formaliteiten een som van hoogstens 25 c. beffen. By 't verloren gaait van een pakket heeft de afzender recht op een vergoeding van fr., by be schadiging op een evenredige vergoeding, die nooit meer mag zyn dau 15 fr. De waarde behoeft niet te worden aangegeven. Een en ander zal in werking treden-met 1 "October 1881. Tot zoover loopt de eigenlijke overeenkomst. Dan volgt het protocol, dat ten doel beeft aan die landen waar de post zich Inog niet met bezorging van paketten belast, te vergunnen de bepalingen der overeenkomst te doen uitvoeren door do spoorweg-en schcep- vaartondernemingen, waarbij de dienst beperkt blijft tot de plaatsen, die bediend worden door die onder nemingen. Engeland en Engelsch-Indic en Nederland hebben verklaard de overeenkomst nog niet te kunnen teekenen en hebben zich de goedkeuring van het protocol tot 1 Juli 1881 voorbehouden, waarvan acte is genomen. De volgende landen waren vertegenwoordigd Belgie, 'Britscb-Indie en Canada, Bulgarije, Deneraarken, Dnitschland, Egyple, Frankryk, Groot-Brittanje, Grie kenland, Italië, Luxemburg, Montenegro, Nederland, Noorwegen,.Oostenrijk-Hongarije, Portugal, Rumenië Rusland, Servie, Spanje, Turkye, Zweden en Zwitser land. 1 Overeenkomstig het besluit, op .de jongste alge- meene vergadering genomen, beeft - de Maatschappij tot. Nut van 't algemeen zich tot den koning gewend met het verzoek«dat van regecringswcge zoodanige regeling worde getroffen, waardoor de goede hoeda nigheid van het drinkwater in ons gehccle. land' zoo veel mogelijk verzekerd wordt." i 10,000 wordt op onze Staatsbegrooting aange vraagd voor een centraal bestuur van Statistiek. V/ie de onjuiste opgaven kent, en weet- hoezeer de kunst om cyfors te grocpeeren onafscheidelijk van sta tistiek te achten is, zal het grooto nut van deze uit gave niet erkennen. Mpu kan, gewapend met do statistiek, zóo ongeveer alles bewyzen wat men wil bewezen zien. Indien deze liefhebbery van particuliere zijde beoefend wordt, dan valt er niet- over te Bpreken. Ieder moet het dan weten. Maar tienduizend galden (en hoe vele in de toekomst) uit te geven voor zoo twijfelachtig nut Aan den heer C. M. van Visvliet, afgetreden inspec teur van het lager onderwijs in Zeeland, is door dfl Zeeuwsche onderwijzers, als blyk van aandenken en dankbaarheid, een zilveren, koffie- en theeservies, onder gepaste toespraak geschonken.; De gemeenteraad van Costburgheeft besloteü dat die gemeente gedurende 10 jaren f 1Ö0 'sjaara zal bijdragen voor den ontworpen tramweg Breskens-Mal» deghem. Ook de gemeenteraad van Hontenisse heeft in ba. ginsel tot ondersteuning van den tramweg op -Wals» oorden besloten. Het bedrag zal later worden bepaald. Domburg, 2 Nov. Door bet bedanken van den heer H. Passenier, lid van den gemeenteraad alhier," is de., verkiezing .voor een lid bepaald opa. a. Dinsdag 9 November. Yerscltc, 2 November. Maandag werd de tweede, nieuwgebouwde school alhier, plechtig ingewyd. Behalve de leden van den gemeenteraad waren daarbijtegenwoordig de arrondissements-school- opziener, het onderwijzerspersoneel der oude school, en de architect der -nieuwe. De districta-school- opziener was door drukke bezigheden belet aan de plechtigheid deel te nemen. De schoolopziener, de burgemeester, de architect (de heer de Klerck van Kruiningen) en dé onderwijzers der oude school voer den het woord, om ieder op zyno wijze, hunue blijd schap over de verrijzing van dit langgewenschte school gebouw uit te drukken, de gemeente daarmede geluk te wenscben, den nieuwbenoemden hoofdondeiwyzer het gewicht van zijne taak voor oogen te houden of hem de beste vruchten Op zy tien arbeid toe te wen- schen. Al deze sprekers worden door den nieuwbe noemden hoofdonderwijzer beantwoord. De kinderen, ruim 100 in gélal, werden onthaald en de plechtigheid eindigde mot een diner, waaraan al de genoemde heeren deelnamen. Ontzettend zyn op vele, plaatsen de rampen aan da zeevaart, tcngovoïgc der jongste stormen', overkomen, Een vim. de treurigste op^nze kust is Maandag bij Wemoldinge voorgekomen.'^ To 8 ure 'a namiddags is bót schip De\JSendracht, van Rozendaal, groot 84 ton, schipper Adriaan vau Aperen, van St. Maartcnsdyk mot auikerpeen bestemd naar Rozendaal, beoosten den havenmond vbd het kanaal aldaar, hetzij door het losspringen eener plank, hotzy door een rukwind, plotseling volgeloopen en gezonken. Alleen de schipper is gered. Zyn 24jnriga vrouw, een kiiuljo van 7 maanden en do knecht, va der van 6 kinderen, vonden hun dood in de golven. Blijkens to Vlissingen by ie reedery ontvangeq November. IV. 609. Donderdag 4 11600.

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 1