Dinsdag 26 «October. Christelijk-historisch blad voor Roeland, BINNENLAND. Verschijnt eiken Maandag, Wobwsdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drib maanden francof 1,50. Enkele noramers - 0,05. Prijs dkr Adveutentiën: Per regel 10 ets. Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 "cents per regel. ambtenaren zijn in 1) den Nederlandschen staat, dati is deze uitdrukking wat kras, voor mannen, wier bezoldiging om bekende redenen door staatshamlen gaat, eu die geen dienaren van den staat zyn. 'I Zou echter kunnen zjjjn dat er in doze krasse uit drukking "iets profetisch lag. Opgeleid aan de «foaittuni remit cite n, als toegift het onderricht genietende van synodale professoren, worden do predikanten der toekomst al meer eu meer gebracht ouder anti-christelijke cn revolutionaire in vloeden. .De innige samen working van staat cn synode maakt liet noodig, brood nood ig, dat de vaan der vrijheid hoog worde opsrehcvcn. De heeren 'Buitendijk en Tinholt geloovcn stellig niet dat de mannen der Vrije School en de Vryo,. Universiteit alleen de vrjjbeid voor eickzelven bcgeeren. Vrijheid voor elk ^kerkbe grip" moet ook de leuze z|jn van allen, die de waar lijk vrije school liefhebben, ook al leggen zy niet ganrno den klemtoon op 't woord gereformeerd. Voor -hetgeen in of aan do N. H. Kerk dood is, mog immers wel een graf gegraven worden? Wat daarin leefthet beloonc zich zoo levend en zoo levendig als de reeds bestaande vrye kerk! Aon de „liberalen» blyve de. weinig eervolle taak van dooddrukken 1 - -- - Is waarlijk Lohman een drijvertjo liij gelijke óp hot drijverfje, dat het licht draagt in den nacht! 1) VVij onderschrappen. Jhr. A. F. de Savomin Lohman heeft zich in een hovigon strijd gewikkeld, door in De Prolestantscke Noordbrabander ziju oordeel uit te spreken over de Ned. Ilefv. Kerk. Aanlcidiug daartoe gaf een schrijvea van ds. Tin- holt in De Banier. Dj. Tinholt verwijt aan verscheidene voorname lijk aa.) de bekende, Dordtscho predikanten, dat zij zich volgens de Syuodale inrichting lieten examinecren, beroepen, verkiezen tot leden van lagere en" hoogerc kerkbesturen, dat zij root deze besturen in correspon dentie treden, voor hunne vierschaar verschijnen, zich van 'Vopnissen der lagere- op. uitspraken der hoogerc besturen beroepen, en eindelijk toch weigeren zulk cene uitspraak te erkennen. De heer Lohman hoeft daartegenover naar de his torie verwezen, en aangetoond dat onze vaderen wel eindelijk Filips van Spunjc hebben.afgezworen, maar eerst diens rechten eerbiedigden. Zij hebbcu zich wel verzet tegen onrechtmatige bevelen "en vonnissen van dien koning of liever graaf doch gingen niet tot de afzwering over, voor dat alle middelen tot het verkrijgen van recht waren uitgeput.„Hoeveel - te meerc, zegt de heer Lohman, hebben wij de veroor deelde predikanten tc stellen boven jiuunc rechters „nu wij staan tegenover een Synode, die geen over heid is over, maar dienaresse is van de christelijke' gemeenten." De heer Lobman doet verder .duidelijk uitkomen dat hij- er niet om treuren zoii nis het Ned. Ilerv. Kerkgenootschap door. Item wel onderscheiden van de Gereformeerde kerk moc^l komen in. te storten. Hij zou 'l een voorrecht uelit.cnvoor de „waarlijk deugd cl ijk en" onder de predikanten. Deze laatste uitdruk king vooral heeft den toorn gaande gemaakt van ds. Buijlcndijk, die in 't IVage- ningxch H'eekblad bet volgende schreef: „Tón slotte nog oen paar opmerkingen over do positie, die de meeste onzer politieke autoriteiten tegen over onze kerk innemen. Tot nu toe hebben wij, die de kerkelijke inzichten van de Heraut niet dcelen, ons met haar verconigd, wanneer hut'den strijd gold voor de anli-revolutimiaire belangen. We deden dit, wijl we slechts ,dun den goiricciiseliiippclijkcn vijand eonigo nederlagen konden toebrengen, wanneer wij saam vcr- ociiigd ten strijde optrokken. We deden dit. onder «Ic uitdrukkelijke voorwaarde, dat de politici van hun ribsitie legcnovcronze kerk geen misbruik zouden maken. Toch deden we 't mei vrec/.c eu beven. We voorzagen de mogelijkheid, dat de conditie immer» slechts een tui beschrevene en vnalc.nianr stilzwijgend gesloten iu 't vergeetboek kort komen, en dat tic afkeer van de Hervormde Kerk onwillekeurig zóó sterk worden kon, dnt. uien bij vnorkojiicnde gelegenheid 1» de Kamer .met hare vijanden tegenover haar z'u-.li in T gelid zou "kunnen gnft» stollen." „De aanvat van den heer De Snvornin LoUuui» heelt die vrees in niet geringe mate aangewakkerd. Wat hij nis publicist i»; zul hij ook als Kamerlid ziju. Eu hij niet al leen. Lohman „ia ben man van invloed. Ook Kou'cheiiius. En uit de'door verschillende Kamerleden aanvaarde benoemingen ten lavoure van do Yrije-lJni- versiteit blijkt, hoe deze heeren min ol m.cer zich on der de luncht van Standaard en Heraut bobben laten brengen, jyuiirvuii wij voor de toekomst onzer kerk, vooral wanneer eenmaal de grondwetsherziening tuin de orde komt, de scliromohjksto gevolgen-tegemoet zien, ,Tel ook op 't gebied der verkiezingen de macht der christelijke gereformeerden" niet gering. - Wel brengen 'deze .niet zulk een 'gróót aantal stommen uit, maar zo b'eheortiolion hier en duns tic kouze der ciuididuten, door hun medewoiking lo weigeren waniieorer iemand wordt voorgesteld, (tie hoe'geschikt, anders ook, bultend staat als een vriend, der Hervormde Kerk, als een voorsten—

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 1