meenlt pen w welk i Rternmi van wi werd, aanvan gonnen mcnigt/ A1 is 1 14 de bracht sinds 1 keeren gen in ons bet is het onze de Et; Hecreu, I voorzek Zuid-Bc worilen. zitplaat! door te geplaati Van de terwijl consisto werd di kerk ge bes pel in werd b Luthersi stond tc werd d< soneu u bevonde werden vier la; des ra namidd; belangst O geleden, houden onder di woordig dorus S Herman te Beooi men; J Houteni nisse, al Vreemdi tot bet niet te zaken, 1 houden te Zoam Z< de Triei belangri; het uiei ten 5 i vereenig had, we der evat dyke 2 den geb handen breën 1 laume-d bet eva toonde nieuwe krachtig boe mi: ge worde Herv. 1 worden, kerk zii ding va zouden hebben Geref. k pas hier vraag: scbe ge roepend) was uitg vau d:: Gezang Oostburi Schnond ter deze om de wen rar meer, o tnenschen heugenis de planken over dc slooten in het voetpad heeft onderhouden en dat het voetpad sinds metiscben heugenis door den eischer en zijne voorgangers is onderhouden. Met den tramweg van Hulst naar Walsoorden schijnt het ernst te zullen worden, daar men reeds •sedert een achtial dagen bezig is afmetingen en wa terpassingen op en langs den provincialen weg te doen. Eeu paar gedeelten van den weg zullen te smal 'U zijn, zoodal nien aldaar tot outeigeuing denkt te moeten overgaan. Men schijn', het er nog niet eens over te zijn, of de lijn zal worden gelegd door of om Hulst naar het spoorwegstation van de lijn Mecbeleu Ter Neuzenvoor beide wegen zijn de opnemingen ter- richt. N. Cl.) Bij koui»kiijk besluit van 20 Oct. is A. Ryser ontslagen uit zijne betrekkiug »nn ontvanger der re gistratie en domeinen en bewaarder van dc hypothe ken te Goes; en verder bepaald, dal lo. het thans te Goes bestaande kautoor van dc registratie en domeinen, de hypotheken, het kadaster en de Bcheepsbewyzcn roet den Isten Januari a. ge splitst "wordt in twee kantoren, namelyk - a. een kautoor der registratie en domeinen, en b. een-kantoor van de hypotheken, het kadaster en do ftcheepshewijzen 20. met den lsteu Mei a. het.kantoor der registra rs «n domeinen ie Colyoaplaat opgeheven, en de kring tan dat kantoor gevoegd wordt by dien van het kantoor der registratie en domciuen te Goes. De schoollokalen voor bijzonder onderwijs zullen op 1 Jauari 1883 in overeenstemming, moeten gebracht zijn. met de wet. Alzoo is bij koninklijk besluit bepaald. Weldra zal onze oorlogsvloot weder met eeu bodem vermeerderd zijn, en wel roet het instructieschip Pollux, voor rekening onzer marine aangebouwd bij de hceren Huyuens en Van Gelder, en- dut binnen enkele dagen aan 's Rijks werf te Amsterdam wordt verwacht. Met de oplevering van dit vaartuig is het getal der ipstructiescbcpen nu tot vijf geklommen, als '.-Castor Temate en Pollux, voor de jongens de fVassenaer en Anna Paulowna om des zomers op de Zuiderzee ocfeningstochten te houden, dc Zeehond voor de stuur- en bootsmansleerlingen en de Urania ten dienste der adelborsten. Daar het materieel der zeemacht, wat schepen be treft, io de laatsie jaren aanmerkelijk is toegenomen, Zal men waarschijnlijk ecne spoedige staking vau ver deren aanbouw op particuliere tyorven tegemoet kun nen zien. Tot dusver genoten zij in het werken voor oorlog en marine het leeuwenaandeel. Betreffende de plechtige opening der Vrije Univer- jsileit deelt ie standaard het volgende medé Zoowel de plaats zelf als haar omgeving en-de eenig- zins donkere tint, die bij de gesteldheid van het we-1 or over bet' koor der Nieutce kerk viel, verhoogde den ernst der plechtigheid. De versiering,, in eenvoudig strengen stijl voldeed zeer. Geen plaats, behalve de eeregestoelten, was tegen I uur. meer ledig. j>den yan Locale Comité'», predikanten van verschillende kerkgenootschappen, stndenteq, ledeu of begunstigers fier Vrije Universiteit velde de ruimte, waar de ei-kelo nog vrij gebleven plaatsen weldra allen bezet waren. "Velen, moesten zich vergenoegen te staan.' Te 1 uur werd aller aandacht gei rokken door de verschijning :yan den academischen pedel .in plechtge waad. Hy droeg den siaf, met het; zilveren Minerva beeld en de attributen gekrooöd, en leidde degetabberde en met het professoraal hoofddeksel gesierde hoog-* leeraren binnen. Menigeen zal rich als in vroegere eeuwen verplaats geacht hebben, bij dien aanblik op zulk een plaats, onder de tonen van gewijde muziek, te midden eener vergadering van grootendeels beslist .Gereformeerden, die een daad op dat oogenblik ^be stonden, bón verleden en gelóo/ waard. We herinner den ons, ziende op de vergadering, menige bladzijde tut Walter Scot, waarin hij de Puriteinen en Presby terianen beschrijft, dat vroom en krachtig geslacht, door eeuw noch land van gedaante veranderd. En we zouden den .grpoten schrijver (naast zoo menigeen die het Puritanisme zelfs bespot) hier -gewenscht hebben, om beiden van hun overdrijving en valscbe voorstel ling genezen te zien. Git de edelen, burgers en boeren dezer vergadering sprak rustigen moed en kalm naar 't doel strevende kracht. Wie, gezeten op de treffelijke plaats der pers toe gewezen, deze geheele voltallige vergadering over zag, moet onwillekeurig gevoeld hebben hoe diepe wortelen de beginselen der Reformatie in onf volk, in zijn kern heeft geschoten. Hier is geen plaats voor .breed betoog, maar dat na zooveel jaren van miskea- ningen strijd, een vergadering met een doel als deze mogelijk werd, getuigt van den taaien, volhardenden zin den onbezweken moed, die steeds „lts issue de Cal vin" heeft gekenmerkt. Treffend was het oogenblik, gelijk de stilte in bet gebouw, toeu zich de eerwaardige grijze gestalte van den meer dan 70-jarigen Jbr. Mr. 1'. J. Elout van Soeterwoude verhief. Hij plaatste zich voor het spreek-, gestoelte, en zich richtend tot de üireoteuren der nieuwe atiohting, sprak by een kort woord, dat met de uiterste belaugstelliug door allen werd gevolgd. Een gift, een vorstelijke gave kwam J hr. Elout der Vrije Universiteit brengen, eeu tonne gouds. Buiteu de andere gaven en bijdrageu om, was zij saamgë- bracht door een veertigtal vrieuden, die daarvoor geen eer bij uitnemendheid verlangen, die allen gedaan hebben wat zy kouden, wier woordvoerder dc spreker als de oudste thans is. Een halve eeuw beeft bij aan de zij van uitnemende broeders, voor bet christelijk onderwijs gearbeid en gestreden. Thans wordt het cog ook op 't gebied vau booger onderwijs gevestigd, want het doel der vrije Universiteit is mede te waken tegen de ontkerstening des volks," den volksgeest te heiligen. Hartelijk wenschte de heer Elout, dat deze stichting der Gereformeerde kerk heil mocht brengen. Hij wees op het voorbeeld van krachtsontwikkeling door de Christelijke Gereformeerde gegeven, en hoopte dat de Ned. Herv. kerk nog weder eens als in vorige eeuwm aau 't hoofd der kerken mocht staan. o En hiermede'1', zeo besloot Je heer Elout, „heb ik bet genoegen van hand in hand aan deu Preeident- Curator te overhaudigen de som vau een tonne gouds met verzoek, dat daarover in dier voege vordc be schikt, dat na het ten einde loopen van de recht*; persoonlijkheid der vereeuiging deze gelden on der" de hoede vip Motleratoren overgaan, om door huil kapitaal erb-zsnrc tc worden bewaard, en niet ^eer~Mpor hen te"t?3rdeu afgegeveu, tenzij deze of soortgelijke vereeniging op nieuw, op grond van sta tuten, waarin art. 1 en 2 vau de statuten dezer ver eeuiging ouveranderd on onveranderbaar voorkomen, door de Laudsoverheid zijn erkend. En voorts na afloop van elke 29 jaren of wanneer Je vereeuiging door andere oorzaken in het ongereede geraakt, te gelijk in en op gelijke wijs worde gehandeld." Dat het „piet-denkend deel der natie" de burger, en boer van antirevolutionairen huize krachtens ziju geloof een man is van begrip cn oordeel, dat bewees ons bet stil, onverdeeld, soms lot ecu lach prikkelend genot, waarmede de rede van den nieuw benoemden Rector-hiaguificus Dr.A. Kuyper werd aangehoord.Wie haar niet hoorde beeft veel gemist. Dit bewijst zij zeker, dat de mauncn der Vrije Universiteit met de weten schap des tijds vertrouwd, outwikkeliug in de eerste plaats door voorbeeld prediken. Geen versteeniug wil len zij, geen teruggang dan die waarvan Montaigue «preekt, als hy zegt, dat wie voor een afgrond staat vooruitkomt door..terug' te gaan. Op de receptie na de inwijdingsrede begroetten de verschillende autoriteiten eu Vereenigingen den Pre sident-Directeur der stichtingen den Rector der School. Z.Ecr. de Minister dankte voor de hem bewezen eer en gaf de verzekering, det de Dieuwe stichting bij de Overheid des Lands steeds op waardeering en genegen heid rekenen kon- Heeren Burgemeester en Wethou ders en Secretaris der stad uitten de beste weuschen voor de geopende School. De Rector-Magnificus der 8tads-Universiteit verklaarde, dat de Senaat der Stads- Universiteit zicb geheel vereeuigde met den uitgespro ken wensch naar wöSerzijdsche welwillende verstand houding. .Namens de leden der Staten-Geueraal sprak de heer ~Bichoa vao IJsselmoude een woord van dank. Uit de Bestuursleden der Vereeuigir.gen voerde Ds. van Rhijn hee woord namens de Groen van Prinstercn- school, en de heer ifeijer namens de Vereenigiug van Christelijk»—dfitfértvyzers, terwijl het geheel besloteo werd met een korte toespraak van Ds. Van Son namens 'de Hoofd-Commissie van Christelijk Nationaal Onderwijs. Des avonds hield de president-curator Ds. J. W. Felix, een dankstond io de Schotscbe kerk, waar ook weer een zeer talrijke schare was opgekomen, wier gelukkige cn welsprekende en wegslepende tolk de Utrecbtsche prediker zich zoo ten volle betoonde. De collecte was ook hier, gelijk den vorigen ovond, zeer aanzienlijk. Na afloop van den daakslond eindelijk was er re ceptie ten huize van den President-directeur, den beer W. Hovjj die zijne ruime zalen en gangen op het keurigst in feesldoscb getooid, voor de feestgenooten had opengezet. Omstreeks 200 beerco en dames ver drongen er elkaar. De beer Geyser uit Elberfeld bracht namens de Duitsche vrieuden der beilgroet aan de nieuwe Stichting en werd door den Curator De Har- tog beantwoord. Eerst omstreeks elf uur scheidde men opgetogen oyer het vele goede, dat'de Heere dien dag geschonken bad. »Een wonder in onze oogen Zóó veel uitnemende zegeningen maakt klein Nadat gisteren morgen te 10'/- uur in h»«t bet Evan gelisatie lokaal op Rapenburg eene Predikan.'en-coa- fereDtie gehouden was, aanvaardde gisteren oamiddag te 2 ure Mr. D. P. 'D. Fabius het buitengewoon boog- leeraamrabt in het Staatsrecht en het canonieke recht aan de Vrije Universiteit, met eene rede over bet goddelijk kerakier van bet recht. Spreker ving aan met cr op tc wijzen, dal, waren dikwerf politiek en recht bij dc belijders van den Christus weinig in cere geweest, de bem toegewezen leerstoel het duidelijk getuigenis inhield, hoe door de Vereenigiug, die de Vrije Universiteit heeft gc- «ticht, de hooge beteekenis ook van Staat en recht voor de eere van Gods Naam wordt beselt. Hij wenschte daarom, mee in verband met den nood, die de behoefte aan deze stichting had doeu gevoelen, allereerst te wijzen op het goddelijk recht der over heid, en voorts op de heilige wijding, die aan de rechtsorde toekomt, niet als zoude zij bloot eene copy moeten wezen van eeu reeds bestaand, z. g. natuur recht, maar daarom, wijl zij als een zelfstandige orde de gedachten Gods te vertolken heeft. Die gewild beeft, dat de menscb op bet gebied van het Staats leven de in de samenleving wordende rechtsorde, hoe gebrekkig ook door de zonde bevlekt, toch als de gezaghebbende regeling erkennen zoude, althans zoo lang zij blijft buiten dien kring, waarop "dc Hcere zich de onmiddellijke heerschappij over den mensch heeft voorbehouden. Voorts stelde spreker in het licht, hoe er eene verhevene prediking van bet recht heeft uit to gaan, doordien, ofschoon op dit gebied de mensch een aa'dsch gezag te eerbiedigen heeft, het recht nochtans moet* afspiegelen die wet Gods, welke tot den enkelen mensch is gericht, on wel, evenals bij het aanleggen vau een weg de enkele bakens, die zijn uitgezet, zeer duidelijk de koers van den te maken weg doen ken nen. Reeds van de overheid op zich zelve gaat eeno stemme uit, die van de hooge re wereld spreekt. Immers is de overheid in bijionderen zin beelddrager Gods en moet baar luister juist dienen oio den mensch met diepen eerbied te vervullen voor de door haar uitgedrukte Souvereiniteit Gods. Maar ook spreekt de overheid van de dingen Gods in de inrichting *an baar dienst. Zoo eert en herinnert zij aan het vierde gebod, doir zelve op den dag des Heeren deu arbeid zooveel mogelijk te staken. Zoo spreekt de overheid ten onzent in de wet op bet lager onderwijs het uit, dat de edelste deugden bereikbaar moeten worden geacht ook zonder levensgemeenschap met den Heiland. Maar ook elders toont het recht zijne verhouding tot Gods 1 Voord. Zoo wordt in iedere bepaling, die uit gaat van het vijfde gebod, dit gebod als op den achtergrond aan den mensch getoond. Elke bepaling die rust op de vooronderstelling van lev/nsgeïbeen- scbop ouder de echtgeuooten, houdt tevens deu meusch voor: het »gij zult niet echtbreken", dat in den grond reeds geschiedt door alles, wat by het opwassen die levenseenheid zou kunnen verstoren. Na die ge dachte met nog eukele voorbeelden te hebben duidelijk gemaakt, wees de spreker er op, boe een soortgelijke prediking ook uitgaat vau het aardsch gericht als profetie van een gericht Gods en hoe de straf, ieder ja ook den booswicht, te onderrichten beert omtrent de hoegrootheid van het bedreven kwaad, zoodat^elfs de doodstraf een zegen voor den veroordeelde zijn kan, die in haar eeu spiegel heeft van zijn kwaad eu wellicht alleen nog daardoor tot verootmoediging en berouw kan worden gebracht: Zal echter, dus besloot spreker zijne rede, die zegen rijke werking van de rechtsorde kunnen uitgaan, dan is het onmisbaar, dat zy Gods Wet ten grondslag heeft, gelijk dan ook Gods woord, voor den rechts geleerde évenals voor den theoloog, ten allen tijde maatstaf, eu nooit voorwerp van critiek moet zijn. Maar, zoo eindigde «preker, is het een voorrecht, eene volksvertegenwoordiging te hebben, die omtrent de vorming des .rechts mag meespreken, dan rust op het volk "de dure verplichting, om te waken dat het recht ziju goddelijk karakter behoudt. De verschillende plechtigheden werden gister mid dag te 5'/3 uur besloten met een maaltijd in Artis. Herb, School eit lending. Baarland 20 Oct.J Tot predikant bij de Ilerv. Gem. altiier is beroepen de heer Weiland, pred. te Bergeik. (Noord Braband.) Biervliet. Voor de vacante betrekking van pre dikant by de Nederduitscbe Hervormde gemeente hebben zich twee sollicitanten opgedaan, na oproeping in de Kerkelijke Courant. Oostburg, 21 Oct. Bij de gister alhier gehouden stemming voor tier leden van 'het kiescollege zijn de aftredende heereo S. -Cuveljé,. A. J_ Fokker, H. B. Maal Henry en Jz. Rissecuw, successivelijk met 61, 54, 79 en 52 stemmen ht-rkozen. Axel. Toen op den 20 Januari dezes jaara, in deze gemeente eene afdeeling van de Vrieuden der Waarheid" werd gesticht, dacht men niet zoo spoedig zich voor de noodzakelijkheid geplaatst te zullen zien, de hulp van voornoemde vereeniging in te roepen. Deze noodzakelijkheid toch ontstond, naardien ds. A. J. Westhoff, sinds 5 Oct. 1879 pred. bij onze ge-

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 2