HET ZUIDEN, Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. BINNENLAND. I860. Zaterdag- 16 October. IV. 661. Verschijntelkeu Ma.vsdag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele - 0,05. Uitgever: G. WIJTMAN, TE 20IDI?EIj]3TJJR<J-. Prijs der Advertentiën: Por regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Voor den dienst op den spoorweg (winterdierist aanvangende 15 October) verwijten wegnaar de ach terzijde van ons blad. C?} Officieel is thans de kjezcreverecniging de Grondwet te Middelburg opgeheven. Ecne commissie met het voormalig bestuur benoemd tot het aanknoopen van relaties in verschillende deelen van bet district Mid delburg, ten einde cene centrale kiesvereeniging te vestigen, kon niet zeer op den -uitslag van dat pogen roemen. In de voornaamste plaatsen van het^district was het doel niet bereikt. Te Vlissingen en Ter NeUzen Was men volmaakt onverschillig. „Volksonderwijs" in het land van Cadzaud wenschtc zijn eigen weg te gaan. Een der leden der 'ontbonden ^kiezersvereeniging de Grondicet noemde de op te richten kiezersvereeniging „doodgeboren." De opkomst was, volgens de Middelb. Courant zeer gering. Ambitie voor de zaken van stad en land is blijk baar bij ouzo tegenstanders ook niet grootr Iu de Woensdag gehouden ziltiog van den gemeen teraad te Middelburg is besloteD over te gaan tot de benoeming vau een directeur der gasfabriek, die met 1 Januari a. s. voor gemeenterekening zal wor den geëxploiteerd. De jaarwedde is bepaald op f2000, benevens vrije woning, vuur en licht, of eene ver goeding daarvoor van f 500 's jaars, terwijl burge meester eu wethouders ziju gemachtigd tot het doen eener oproeping van sollicitanten voor de betrekking. Z. M. de koning heeft aan de algemeene armen te 's Gravenhage f 1000, en aan de kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente aldaar mede f 1000 geschonken. De vorst van Waldeck-Pyrmont en de Groothertog en Je Groothertogin van Saxen hebben gisteren de residentie verlateD. - laatstgenoemden met Prins Frederik en Prinses Hen drik benevens de Luxemburgsche minister van Elock- hausen en de gezanten der vreemde Hoven, brachten den avond te voren door ten huize van.den opper- ceremonieineester, baron van Wassenaar Calwijck. De-Tweede Kamer heeft besloten dat op 25 Octo ber 'e. k. een aanvang zal worden gemaakt met de behandeling van het strafwetboek. De voorzitter wilde de rentebelasting aan de orde stellen, hiertegen protesteerde, men echter uithoofde van de weldra te behandelen siaaCsbcgrooüug, welker behandeling wijziging zou kunnen brengen in de te wachten te korten. Dit besluit is in meer dan een opzicht raadselach tig. Nauwelijks zal de kamer toch aan de behande ling van het strafwetboek begonnen zijn of de eischen van den dienst zullen onverbiddelijk behandeling der staatsbegrooting vragen, en hoe men ook draaie of keere een aanzienlijk te kort zal wel te dekken over blijven. In September is de opbrengst der Rijksmiddelen zeer gunstig te noemen. Bij een raming van 8,195,000 was de opbrengst f 10,359,500, ea dientengevolge is de opbrengt der drie eerste kwarta- fen f 73.740,500. In 1878 hadden wij de som van lf 79,906,000, in 1879 die van f 71,304;000 bereikt, en in laatstgenoemd jaar schoten wij nog bijna drie millioen bij de raming tekort. De voorspelling, door den minister van financiën, bij de aanbieding der Staatsbegrooting gedaan, dat aar 't einde des jaars de successierechten, posterijen en telegrafen resp. f 500,000, f 150.000 en f 100,000 boven de raming zullen komen, zal zeer zeker bewaar heid wordenreeds thans overtreffen de telegrafen ze met meer dan 100,000, de successierechten met 8 ton, terwijl de posterijen f 118.000 boven <le raming zijn, welke som waarschijnlijk wel tot f 150,000 zal stijgen. Dat de andere middelen niet beneden de raming zullen blijven, mag mede veilig worden aangenomen de invoerrechten, loodsgelden en registratierechten overtreffen ze thans reeds; directe belastingen en accijusen zijn nog een weinig ten achteren, welk tekort bij de eerste zonder twijfel zal worden ingehaald, bij de tweede misschien niet geheel, maar toch in de doorgaans gunstige maand October wel ten deele. De eg, (waarvan we in ons vorig nommer spraken) een zwaar eikenhouten raam met kolossale ijzeren bouten, die aan weerszijden der balken doorsteken, werd aan twee trossen gesleept door de Cruqiut (de directie-boot.) Het zeer gunstige resultaat "met vdie proeven ver kregen, heeft genoemden hoofdambtenaar doen besluiten een voorstel, te doen tot het voortzetten daarvan met een zwaardere raderstoomboot, aanvankelijk voor den tyd van acht weken. Van wege den Directeur en Kommandant der Marine is den minderen geëmploieerden aan 's Rijks werf te Amsterdam aangezegd, dat, indien zij weiger achtig zijn zich opnieuw te laten inenten, zij versto ken zullen zijn van het genot van ziekengeld, indien zij de pokziekte krijgen, ja zelfs, dat indien een hunner buren onder hetzelfde dak de pokken krijgt, zij onmiddellijk naar huis worden gezonden zonder genot van -tractement of ziekengeld. Op hen, die zich hebben laten inenteD, zal deze maatregel niet van toepassing zijn. Op die wijze eerbiedigt men de „vrijheid" waarvan onze liberalen den mond steeds zoo vol hebben. Omtrent de voortgang van de overbrugging der rivier bij Sliedrecht, ten behoeve van de spoorweg- werken meldt men Aan de overzijde der rivier is een flink terrein door eene stevige kade watervry gemaakt, waarop de noodi- ge loodsen verrezen zijn, om als zoo vele magazijnen en werkplaatsen te dienen. Aan deze zijde zijn de huizen, die in den weg stonden, reeds lang naar ge noegen onteigend en gesloopt, terwijl vier stoomheien i dagelijks als om strijd bezig zijn, wie van haar die j reusachtige palen het eerst en het diepst in den grond i zal slaan, ten einde een stevigen grondslag voor een landhoofd te zijn. Die grondslag nadert reeds zijne voltooiing. Een andere stoommachine, die 120 onverbiddelijke slagen, in een minuut uitdeelde, en dus veel vlugger dan hare trage zuster was, heeft in de rivier op 60 m. afstand van den rechter de Doodige palen ioge- klopt, waarvan de buitenste de zoogenaamde kuip vormen. En nu is men dag en nacht bezig met het storten van beton, zoodat men met grood verwachten kan, dat de eerste pijler voor den winter reeds zoover gereed zal zijn, dat het ijs hem niet zal kunnen schaden. Blijkens mededeeling, gisteren op eene vergadering der Unie „Eert school met den - Bijbel" te Utrecht go - daan, is gebleken dai op 1 November c. k. de chris telijke school nog niet zal onderworpen zijn aan de bepalingen der nieuwe wet, regelende de ruimte in de scholen, berekend naar het aantalleerlingen. Indien deze wet ten uitvoer werd gelegd, dan zouden tal V8n kinderen, meest op alle plaatsen, de christelijke school moeten verlaten. Een koninklijk besluit als overgangsmaatregel is in bewerking. Dezer dagen i- onder presidium van generaal Von raogel de 6de algemeene vergadering van bet Nedcr- landsche Militaire Bond te Utrecht gehouden. Het afgeloopen jaar bleek weer rijk aan goede vruchten te zijn geweest. Het Bond telt thans 1581 leden en 683 begunstigers. De aan den Hoek van Holland in den Waterweg gedane proefnemingen hebben plaats gehad op last en aanwijzing en in tegenwoordigheid van den heer J- van den Toorn, hoofdingenieur van den waterstaat te 's Hoge, be!a?t met bet rivierbeheer. Toen dezen zomer de verschillende binneDlandscho spoorweg-maatschappijen te Utrecht bare gewone by- eenkomst hielden tot vaststelling van den winterdienst, werd het denkbeeld geopperd in zake bet voorstel over de pakketpost een afzonderlijke vergadering te houden, ten einde met het oog' daarop de belangen der maat» schappijen te bespreken. Op voorstel van de ïlollandscb IJzeren Spoorweg maatschappij zal nu den 21 October a. zulk eene bij eenkomst te Amsterdam gehouden worden. De jongste mail uit Indië bracht bet bericht dat de beide Atjeh-regeerings-commissarissen, de Raad. van Indië, de commandanten van leger en vloot, en de directeuren van algemeen bestuur zijn bijeen ge weest om over de Atjch-zaak, naar aanleiding van do verklaring der Regeerings-commissarissen wier taak afgeloopen is, tfe beraadslagen. Het zou ons, zegt het blad, niet verwonderen, zoo de uitslag der ver gadering bestendiging van den bestaanden toestand zal wezen, met dit onderscheid, dat misschien de heer Pruys van der Hoeven zijn arbeid aan het orga- niseeren van Atjeh nog eenigen tyd te Batavia, in stede van op het terrein waar generaal Van der Heyden werkt, 2al kunnen voortzetten. t, Op Atjeh zelf gevoelt men zich veilig, zoolang de aanwezige troepen allen op de plaats zijn'; maar ter-

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 1