die het vaderland destijd3 teisterden. Hij ried eene algemecne collecte aan, welke dan ook weldra met het beste gevolg gehouden werd. Bovend'en werden een drietal medaljes op de geboorte van de prinses ge slagen- Bij Z. M. besluit zijn, tegen 1 November, be noemd tot inspecteurs by hel Lager Onderwijs de beeren dr. J. J. Kreenen te Zwolle, A. Moens te Utrecht en jbr. mr. J. B. A. J. M. Verheyen, te 's HertogenLoscb. Verder zijn tegen dcnzclfdcn datum benoemd tot districts-schoolopzieners in het district Middelburg de heer C. M. van Visvliet, tegenwoordig inspecteur in Zeeland, en- in bet district Goes de heer II. Q-. Janssen, predikant te St Anna ter Muiden, thans schoolopziener in het 5e schooldistrict iu Zeeland. De 8t.-Ct. no. 212 bevat het volgende Kon. Besl. van den '26sten Augustus 1880, ter uitvoering van Art. 3 der Wet van 25 Mei 1880 (Staalsbl. no- 89), tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt. Wij Willem III, enz., overwegende, dat volgens art. 3 der wet van 25 Mei 1880 (Staalsbl. no. 89), door Ons by algemeenen maatregel van inwendig bestuur wordt aangewezen, welke in het wild. levende zoogdie ren of vogels, hetzij zij tea ellen tijde, hetzij gedu rende een gedeelte van het jaar, worden geacht voor landbouw of boutteelt nuttig to zijn, on tevens be paald, ten aanzien van welke dezer dieren de verbods bepalingen van artt. 1 en 2 dier wet, hetzy ten deele, tydelijk en onder zekere voorwaarden door Onze Commissarissen in de provinciën kunnen worden op geheven, hebben besloten en besluiten Art. 1. Ten allen tijde worden geacht voor land bouw en houtteelt nuttig te zijn 1. de egel, 2. de gewone veldspitsmuis of molrauis, 3. de vleermuizen, 4. de koekoek, 5. de zwaluwen, 6. de gierzwaluw, haker of steenkrijter, 7. de geiteraelker, nachtzwaluw, dagslaper, vliegende pad, 8. het boomkruipertje, 9. de boomklever, blauwspecbt, 10. het winterkoninkje, 11. de zwartkop, 12. deluiufluiter, groote hofzanger, kersepikker, 13. de grasrausch, het erwtepikkerije of koewacbtertje, 14. de braamsluiper, bet molenaartje, babbelaartje, garendiefje, de kersepikker, 15. de flui ter, ^16. 'de fitis of hofzanger, 17. de tjitjaf, 18. de spotvogel, het geelborstje, geelbuikje of citroentje, 19. de groote karekiet of rietlijster,20, de kleine karekiet, 21. de boschrietzanger, 22. de rietzanger, 23. de sprinkhaanrietzanger, 24. de nacbtegnafrietzanger of snor, 25. het roodstaartje of de muurnachtegaal, 26. het zwarte roodstaartje, 27. het roodborstje, 28. het blauwborstjo. 29. de gewone tapuit, wijntapper, wit- staart, heideschupper, 30. het paapje, 81. de rood- borsttapuit, 32. de graspieper, 33. de boompieper, 34 de duinpieper, 85. de groote pieper, 36. de gele kwikstanrt, het koevinkje of het gele akkermannetje, 87. de witte kwikstaart, bet akkermannetje of bouw- raannetje, 38. de. groote gele kwikstaart, 39. de kool mees, 40, de pimpel of blauwmees, 41. de zwurtkop- mees, het Icorstjekaas, bet ossekopje, 42. de kuifmees, 43. de zwarte mees, 44. de staartmees, het langstaartje pylataartje of doodshoofdje, de ijsbeer, 45. het baard mannetje, 46; de goudhaantjes, 47. de bostaardnagte- gaal, winterzanger, boereu nagtegaal, doornkruiper. Art. 2. Behoudens de uitzondering in het tweede lid van dit artikel, werden mede ten allen tijde geacht voor landbouw of bonttecH nuttig te zijn 1. de wielewaal, gele gouw; 2. de bonte kraai, 3. do roek, 4. de kauw, kerkkauw, torenkauw, torenkn, 5. de spreeuw, paalyster, spraan, spra, sprottjr, 6. de granwe gors, gierstvogel, grauwstjirt, 7. de geelgórs, haverkneu, gcclgiers, geelvink, schrijver, geelstjirt, 8. do rieigors, riettnusch, slootmusch, rietvink, 9. de hoismusch, 10. do ringrauscb, boom-, berg- of vcld- muBck. Ten aanzien van de vogels, in dit artikel vermeld, kunnen, overeenkomstig art. 3 der wet ran 25 Mei 1880 (Staatsblad ito. 89), do verbodsbepalingen van art. 1 dier wet, cti ten aanzien van de vogels, onder nrs. 2, 3 en 4 vermeld, ook do verbodsbepaling van art. 2 dier wet tydel'jk, en onder zekere Voorwaarden, door onze Commissarissen in de prorineicu worden opgeheven. Art. 3. Gedurende do eerste negen maanden des jaara worden geacht voor landbouw of houlteelt nuttig te zijn: 1. de zwarte lijster, meerl of gioteling, 2. de bef- lystcr, domir.ó of kranslijster, 3. de groote lystcr, dubbele grauwe lijster, 4. de kramsvogel, 5. do zang lijster, grauwe lyster, 6. do koperwiek, schatljjstor, oranjclystcr, 7. de voldlocuwerik, 8. de boomleeuworik, 9. dé kuifleeuwerik, 10. de vink, schildvink, maan- vink, kwinkcr, 11. de ortolaan, vreomdeling. Art. 4. Pit besluit treedt in werking op den door Ons, tot hot in werking treden van do wet vau 26 Jlëi 1880 (Staatsblad uo. 89) nhdor to bepalen dag. Het dnchtorjo des kotiings is door vele onzer bfrfden „Priusos "YVilhelrninti/, gedoopt. Wilholmina is dan o'v0^ haar eerste nnam, doch dieti dragen al onze prinsessen, over. als <ie jongens van koninklijken huizo Willem godov'Pl worden. Uit het Dagblad vernomen wij nu dat het prinsesje in 't familieleven genoemd zal worden naar hare tante, prinses Paulina vau Waldeck-Pyrraout, oudste zuster onzer konningin. Het oppertoezicht over de kouinklykc kinderkamer voert, volgens het genoemd resideuiieblad, juffrouw Besier, de baker is juffrouw Smits, en de mi.i heet juffrouw Oskam, van Voorburg. Volgens het Vaderland zal het kind in 't begin van October a. gedoopt worden en de koninkiyke familie daarna naar Het Loo vertrekken om er tol December te blijven. (df. C.) Tengevolge van den voortdurend gunstige» toe stand va» H. .VI. de koningin en de jonggeboren prinses, zullen na hedeu geen bulletins uteer uitgegeven worden. Naar wij verneraeu, is de Staalsbezrooliug voor 1881 van den Raad van State terug. Zooals ie ver wachten' was, zal het deficit buitengewoon groot zijn Op de 14e lijst der collecte voor de scholen met den bijbel, medegedeeld in de Standaard, welke nu reeds een totaal v|tn f 79.762 aanwijst, kom' eene gift vöbr van f 10.000 uit Schiedam, waarvan f 6000 'voor eene nieuwe school aldaar en f4000 voor de Unie bestemd is. Bij herstemming te Rotterdam werden uitge bracht op den heer Van Rees L098 en op den heer Van Deventer 985 stemmen, zoodat eerstgenoemde tot lid der tweede kamer verkozen is. Binnen weinige dagen kan bet zeer lijvige rapport over den Ilotterdamsche waterweg verwacht word<*u. Reeds geruimen tijd geleden is hot bij den minister van waterstaat ingediend, maar het drukken van alle stoten en bescheiden vereisebt veel tijd. Kerk- én Sehoolnieuws. Ds. C. Peters, pred. op 't eiland Marken, en be vorens te Staveuisse, is beroepen te Est. liet vergel. examen, ter vervulling van de vacantehoofdonderwijzersbetrekkipg te Oostburg, is bepaald op den' 14 dezer. Er ziju nu 5 sollicitanten. De heer Willem Laurentius do Wilde, in 1813 te Kloatinge geboren, aiods I Augustus 1852 hoofd onderwijzer aan de openbare school te Sasput, gem. Schoondijke, ia den 3r dezer op 67 jarigen leeftyd overleden. Hy stoud zijn vader Isaac de Wilde te Kloclinge gedurende' verscheidene jaren als hulpon derwijzer bij. Nu van het pfi||As afgezien, tot verplaatsing van den heer H. Baïfsjjjr, als hoofdonderwijzer van Bath naar Rilland, teii^evolge van bet verzoek tan de ouders der leerlingen'ie Bath, worden sollicitanten opgeroepen voor de boofdonderw. betrekking te Ril— land, opengevallen door het overlijden van den heer 1 Pieter Wensch op 4 Aug. jl. De nieuwe 2de openbare school to lJereeke, welke sedert eenïgen tyd voltooid is, wacht nogakyd op een gedeelte vaft bare tafels. Daardoor vooral zal het denkelijk nog lljNov. worden, eer men die school zal kunnen inwydeu. Er zijn 11 sollicitanten voor de hoofd- en 1 soil, voor de hulpondorw. betrekking aan die school. LANDBOUW. Door de vèrceniging tot ontwikkeling van >dea landbouw in Holland's Noorderkwartier wordt op het zoogenaamde „Tochthuis" tc Berkhout bij Hoorn een belangrijke proef genomen. Men wil weten, wat in verband met de eigenaardigheid van zuivelpro-. dustcn en grond voor de Noordholiancbcho boeren het meest voordecligst is, of nl hun kracht en energie tc besteden aan de boterfabricatie, waardoor natuurlijk de Edammer: kaasmakerij als zoodanig zou vervallen, en men nog alleen maar magere kaas zou kunnen maken, of de oude bestaande kaasmakerij in ccrc te houden en zooveel mogelijk tc verbeteren en uit te breiden. De bedoelde proef ia nog in volle werking. Zoowel de 'Dclfscbe als de Schwartscbc metbode wordt daarbij aangewend, en alles met de meeste zorg behandeld en nagegaan. BEITENL AIV'DSCH OVERZICHT. Daa.rgelatcn óf het cijfer der krijgsgevangenen juist is, blijkt toch, dat de overwinning door generaal Jtoberh in Afghanistan behaald, beslissend is. Officieel word berjeht dat hij 31' kanonnen buit maakte, en daar onder twee dte Ayoeb+Khan zelf op generaal Burrow veroverd had. Naar men zegt -zou Ayoeb-Khan slechts éen kanon gered hebben volgens vroegere opgaven zou hy er nog 7'hebben,..doch wat hiervan waar zy, uit deze cijfers blykt voldoende dat de slag beslissend was. Dat het Ëngelsclt ministerie hierdoor uit écu der mociclijke positiën. waarin het zioh gebracht had, gered is, valt in het oog. Tc golijker tijd echter wordt oen andero mooiolijk- bcid dreigender.1 Aan Tui-kyo dat zich be.rcid ver klaard had, op hot hoofdpünt vau do tweede Berlyn- Behc confcreulio too tcgeven, het afstaan van het belangrijke Dulcigno aan Montenegro, mits er eene- wijziging gebracht werd iu de gri-nzen van hetgeen de mogendheden decreteerden dat het moest afstaan, is geautwoord dat deze laatste voorwaarde onaanne melijk is, en tevens werd bésloteu dat de gemeen schappelijke Russische, Eugelsche, Prausche, Duitsche, Oosteiirjjkache en Italiaanscbe vloten tiaar de Turksche wateren zal stevenen. Maar wat dan? Indien Turkije nu ook de overgave yan Dulcigno op de lange baat* schuift Z.tl dun die uit zoo tegenstrijdige be- standdeelen beslaande vloot, gemeenschappelijk haade- lead optreden De tijd zal het leerea, maar vóór het gebeurt, gelooven wij het niet. En toch kan Enge land uiet terugal laten de overigen hem in de steek, - Uit Rusland werden weer twee wandaden gemeld, do nihilisiischc hervormers der maatschappij waardig. Toen de spoorweg nauwkeurig onderzocht werd, langs welken de keizer zijne reis naar Lavadia doen moeBt, werden weer twee mijnen gevonden met dynamiet gevuld, naar welke twee electrische draden leidden 1 Eu tegenover zulk geboefte al3 de aanleggers daar van, beweren sommige, dat Melikoff uiet zachtzinnig genoeg optreedt In Frankrijk wordt de pennestrijd levendig gehou den over, maar vooral tegen het meer bezadigd op treden va» den minister-president Freycinet tegen de geestelijke ordeu die zich verbonden niets te willen leeren en prediken tegen den bestaanden regeeringsvorm Wel werden juist te dezer zake de beruchte Maart— besluiten doorgedreven, maar nu blijkt hoe het de „liberalen" niet te doen was om het voorgegeven doel, maar hoe eigenlijk haat tegen de Jezaiten hun drijfveer was. Ook onder de ministers schynen er velen te zijn die niets liever wenschen, dan zooveel priesters mogelijk over de grenzen te jagenen de Maart-decreien Jan zoo streng mogelijk toe te passen. Niet. onmogelyk dat deze tweedracht tot gewichtige gevolgen zal leidendat bet tusscheu de „liberalen* tot een onderlinge breuk komt en de meer bezadigden aan de Freycinet getrouw, zicb tot eene afzonderlijke partij zullen afzonderen, en zoodoende de ondrage lijke tyrannic der geavanceerd-liberalen zullen fnuiken. Reeds dit zou als een geluk te beschouwen zijn, boe- wel ook. dan nog de nadenkeuden zouden moeten verklaren dankbaar maar niet voldaan. GEMEENTE-BESTOUR Amsterdam, 5 September. Heden middag ten 3 ure ongeveer brak alhier een vrecselijke brand uit iu de Blankenstraat, die in weinige oogcnblikkcD zoo toenam dat 3 in aanbouw zijnde perceelen geheel in de asch werden gelegd. Zes of zeven gebouwen daar aan grenzende brandden geheel of gedeeltelijk uit en twee loodsen brandden geheel af. Het .zelfde lot onder ging een zevental huizen in de Krayenhofstraat, ach ter de' eerstgenoemde straat, die allen ook voor een gedeelte of geheel uitbrandden! Gelukkig bleven de be.- woonde huizen gespaard. Naar men zegt zijn van een vijftigtal timmerlieden de gereedschappen verbrand. Duizenden menschen waren op de plaats des onheils aanwezig en hoewel de brandweer, door véle burgers bijgestaan alle moge'ijke pogingen deden om de vlam men tegen tc gaan, was het toch reeds half teven eer men den brand meester was. Volgens een loopend gerucht zouden cenigc jongens een vuurtje gemaakt hebben van schavelingen en op die wijze den vreesdij ken brand veroorzaakt hebben. In de Oostzee en de kleine Bilt zijn dit'jaar I1/» müliocu Amcrikaansche oesters gezaaid, welke volgens het verslag van prof. Möbius uit Kiel, voor treffelijk „aangeslagen" zijn. Dc oesters zijn in minder dan vier manuden gemiddeld 2 ccntimeier in omvnng toegenomen, terwijl er ook zeer Jcleine oestenjes, vau ongeveer een c. M. omvang gevonden zijn, een bewijs dat- de kuitsehietiug reeds heeft plaats gehad. Dn verslaggct er acht den bodem gunstig voor dc teelt. Men is voornemens nog vier of vijf millioen oesters uit. Amerika aan tc voeren cn duarincde ocsterparken naar het Fransche systeem, op verschillende plaatsen in de Oosizco aan tc leggen. Naar de Stichtsche courant verneemt, zijn er on derhandelingen met invloedrijke personen geopend voor dc stichting in Noord-Brabant van eene Nedërlandsche stoora-bierbrouwerij. Wanucer het doel bereikt wordt, hetgeen zeer waarschijnlijk is, zullen in alle plaatsen vat) ons land depots gevestigd worden. l)c prijs van het bier in dc depots zal niet honger dan 8 cent per glnszijn. liet doel dier stichting is liet jencververbruik in ons laud tegen te gaan en het bierverbuuk to bevorderen. Onlangs wns aan de directie dor staatsspoor wegen ecu kist llavana-Bigarcn tor verzending toever trouwd. Bij aankomst bleek dat daaraan een aantal sigaren ontbraken, doch de pogingen om den dader tc ontdekken bloven vruchteloos. Zondag merkte men te Boxtel op, dat de conducteur De G. oen dergelijk soort sigaren aanbood, omtrent de herkomst waarvan hij geen rekenschap wist to geven. Aan dc jusiitio werd daarvan kennis gegeven, cu Dc G. in hechtenis genomen.

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 2