eene sotn van f 107,60 en uit{pgevea f 90.60, sluitende mitsdien met een batig saldo van f 17. Nog werd besloten op de volgende algemeene vergadering, die gehouden zal worden te Schoon- dijke een wedstrijd tnsschen hulponderwijzers te houden in het iraprovisceren. Op voorstel van een der leden werden de heeren M. -W. «en Bengevoort en A. Meskes tot eerelid der vergadering geproclameerd: Hierna sloot de voorzitter de vergadering. En corps, werden nu het gasthuis, dc buitenplaats van Mevrouw Bommc waartoe welwillend ver gunning was verleend alsmede de Protestantsche en Roomsche kerken bezichtigd- Omstreeks 5 ure vereenigdc men zich aan een welvoorzienen disch in het logement „de Roode Leeuw". Be spijzen waren uitstekend, de wijn was keurig. Was bet wonder dat er gulle vroolijkheid heerscbte en het ieder goed deed weder eens met zijn collegaas in geze\schap te ziju. Dat het aan toasten op Z. M. den Koning, op den Inspecteur in Zeeland, op den Schoolopziener in dit district, op het plaatselijk Bestuur van Aardeuburg, enz. niet ontbrak, is gemakkelijk te begrijpen. Een 3tal bydragen verhoogden niet weinig het genot dezer vriendschappelijke bijeenkomst. Eindelijk sloeg hot uur van scheiden en riep men elkander een har telijk weerzien in Schoondijke toe I {JR. Z. RI-) LANDBOUW. In Achtkarspelen beerscht eene kwaadaardige ziekte onder de schapen, waardoor zoowel melkecha- pen als. lammereu aangetast worden. Zekere soort van rupsen of maden veroorzaken de kwaal, die een snel verloop moet nemen, en slechts door spoedige en krachtige hulp schijnt te bestrijden te zijn. Do Asser Ct. schrijft in een artikel met het opschrift //Botermaken" o. a. het volgende: „Het Genootschap ter bevordering van den Land bouw in Drenthe ontvangt gelden ter bevordering van het landbouw-onderwij8. Welnu, dat dit onderwijs bij de boeren en boerinneu aan huis gegeven worde. Doelmatiger kan bet zeker niet. Wij zouden willen, dat het genootschap eene verstandelijk goed ontwik kelde, niet al te jonge 1>ocrcndochter zond naar eene „Milchschule" in Duitschlaud, of naar een boerenbe drijf in Deneraarken, of naar eene hoeve in ons land, waar de Deensche wijze van bcterbcreiding in toepas sing is gebracht, b. v. te Kampoo, en Jeze, wanneer zij genoegzame bekwaamheid opgedaan en daarvan proeven gegeveu had, by de landlieden, die zulks verlangden, werd rondgezonden, om onderricht in het boterbereiden te geven. Wij gelooren, dat de geldeG, die bet genootschap ontvangt ter bevordering van het landbouw-onderwijs, niet beter besteed konden worden en nog meer nut zouden opleveren dan do gelden, aangewend voor landbouw-lezingen, hoewel ook dize veel voordeel hebben gedaan." HUITENLAXDSCII OVERZICHT. De toestand in Ierland wordt met den dag hache lijker. Hoe langer boe meer blijkt, hoe onstaatkundig de maatregel van Gladstone was, om de werking van habeas corpus act te doen ophouden. Even als in zoovele andere aangelegenbeden wist hij ook hierin niets beters dan om af te breken, wat Beaconsfield had daargesleld. Engeland en vooral Ierland zal er nu de wrange vruchten van plukken. In Engelaud namelijk wordt de onschendbaarheid der woniDg van elk individu krachtig gehandhaafd. Zelfs der politic is het verboden die tegen den wil van de bewoners binnen te treden. Daartoe behoort een verlof van de rechterlijke macht. Tenzij in onrustige tijden door het parlement eene uitzondering daarop gemaakt wordt, door de zoogenaamd habeas corpus act. Krach tens deze mag de politie elke woning binnentreden, waarvan zij voldoende gronden heeft dat er een mis daad door op bet spoor kan worden gekomen. Na de herhaalde moorden' in Ierland gepleegd had Bea- consfield dien toestand in het leven geroepen. Gladstone schafte hem af, of liever liet hem niet vernieuwen, zooals moet geschieden, om hem van kracht te doeti blijven. Hij zou het zender dat wel doen! De gevol gen bleven niet uit, vooral na de verwerping der door Gladstone opgewekte hoop tot tegemoetkoming. De moorden begonnen weer; dagelijks worden meelingen gehouden van honderden gewapende personen, waar openlijk verzet en opstand worden gepredikt. De minister voor Ierland is derwaarts vertrokken om persoonlijk den toestand tc onderzoeken. Ook tie Oosterscbe quaestie neemt met. den dag in neteligheid toe. Door Frankrijk en Italië verlaten, door Pruisen en Oostenrijk tegengewerkt, door Rusland alleen, om wel te bevroedenredenen voortgestuwd, staat Gladstone alleen tegenover denrTurk, en wordt ook hij gesommeerd om waar hij beloofd bad te zorgen dat de mabomedanen niet mishandeld zouden worden -die beloften na te komen. Gruwelijk zijn inmiddels de berichten over de mishandelingen door de Bulgaren op de Mahomedanen gepleegd. Van hun goederen beroofd op de meest onbeschaamde wijze, en hun personen, de vrouwen vooral, geweld aangedaan, mogen zij blijde zijn indien zij er het leven afbrengen- Een Muzelman werd zelfs levend op den brandstapel geworpen, en overleed, daarvan ontvlucht aan de ge volgen zijner brandwonden! Zoo luiden do berichten omtrent de wijze waarop de vroeger door Rusland, nu door Gladstone gesteunde Bulgaren huishouden. Te vergeefs smeekt Turkije dat de mogendheden een oupartydig onderzoek zullen laten instellen en aan de gruweldaden paal en perk stellen. Zou het te verwon deren zijn indien de fanatieke mohamedanen ook tot weerwraak kwameD? Weerwraak die dan onscbuldigen zal treffen. Ruslaud zelf zal voorloopig wel weer genoeg te stellen hebben met zyn binneulaudschen toestand. De macht van Melikoff schijnt nog uitgebreid, maar wat deze ooit doet, welke aanslagen men ook op het spoor komt, nimmer is het nog gelukt de gevangen geno men nihilisten lot bekentenis te brengen omtrent de eigeulij'ke samenzwering. Intusschen viert België feest. De franken worden bij honderdduizenden weggegooid aan versieringen. Man zegt dat een der eerepoorten alleen een millioen francs heelt gekost. En trots dit alles is er geen spoor van die eigenaardige nationale feeststemming die het best bewijs zou zijn van den innigen band die vor stenhuis en volk bindt. GEMENGDE BERICHTEN. Vrijdag middag begaven zich eenige jongens van ongeveer 13 jaren aan het Zandje te Vlissingen te water om te baden. Spoedig verdween er een in de diepte en de schrik joeg de andere jongens op de vlucht. De zoon van den Belgischen loods G: de Pooter, oud 14 jaren, zag den gevaarvollen toestand van den drenkeling, begaf zich onmiddelijk te water en bad het geluk hem te grijpen. Hij zelf zou echter zijn edelmoedige zelfopoffering met den dood hebben moeten bekoopen, indien geen andere jongen, J. Struijk, die in de ontniddelijke nabijheid was, te water ware gesprongen, om beiden behouden aan den wal te brengen. De eerste drenkeling was reeds schijnbaar levenloos, doch door de onverwylde zorg van den officier van gezondheid Bntner, en de inspanning van ded apotheker Puuren, mocht het gelukken de levens geesten weder op te wekken. Te Hoek, bij Ter-Neazen is Donderdag een 5jerig kind, dat dicht bij de plek-waar zijn vader werkzaam was, in een moddersloot was gevallen, lerenloos daar uit gehaald. Donderdag middag is in de nabijheid van het dorp St. Jansteen een arbeiderswoning afgebrand met het treurig gevolg dat daarbij twee kinderen, omstreeks 7 en l'/i jaar oud, het leven verloren. Terwijl de roau op het land werkte, ging de vrouw in de buurt naar een winkel, de kinderen alleen latende, om bij hare terugkomst niets dau de puinhopen van bare woning eu de verkoolde lijkjes barer kiuderen terug te vinden. Uit Bergen-op-Zoom meldt men aan de Nieutce Jlollerdamsche Courant van 21'. Augustus Gistereu avond omstreeks 9 uur is hier een felle brand uitgebroken in de hoeve, plegen buiten de Steen- bergsche poort. In een uur tijd was het geheele huis afgebrand, terwyl .-de geheele inboedel, zoomede een geit, een prooi der vlammen werden. De bewoners, die reeds te bed lagen, hebben zich met moeite kun nen redden. Het huis stond op tien minuten afstand van do kom onzer gemeente dc spuiten, die derwaarts gingen, moesten op last van den burgemeester echter terug, omdat het huis tot eene andere gemeente behoorde. Zeer laat kwam de spuit van de .op .25 minuten afstand gelegen gemeente Halsteren, en gaf geen water omdat de slang lek was. Eenige grondwerkers te Bergen-op-Zoom besloten, dot zij niet meer voor vijf en 'twintig stuivers wilden werken*zij moesten' een daalder daags hebben. Toen de "aannemer van het werk die verhoogiog weigerde,. staakten zij den arbeid en gingen heen. Het kwartje dat zij meer hadden geëischt besteedden zij, daar zij het toch niet kregen, aan jenever en toen keerden zij uaar hun arbeid terug. En daarmede was de grève uit. Eenige. glazen jenever hadden haar gebluscht. In Rotterdam verrijst nu ook de eerste kiosk voor den verkoop van dag- ca nieuwsbladen en tram kaartjes, aanneming van adverleutien, euz. enz. Ze komt den Isten Sept. a.s. te staan in de veelbezochte „passage." Dagelijks hebben te Hoorn tegenwoordig groote verzendingen van peren- en blauwe pruimen plaats naar Londen. Bij honderden mandjes worden zij aan de vroegmarkt aangevoerd en schier onrijp verzonden. Die zeer ruime aauvoer doet aan een overvloedig ge was dezer vruchten denkeD. Door den gemeen te-veld «vachter te Oldemnrkt zijn twee jonge mannen, die in het dorp langs de huizen eene collecte deden voor de «Christelijke scho len" bekeurd, en is de bij hen gevonden bus in beslag genomen. Een en ander geschiedde op grond, dat zij van de bevoegde autoriteiten geen vergunning tot bet houden der collecte bekomen hadden. Uit Zwolle wordt medegedeeld, dat dc aanvoer van bot zou groot is, dat men er bijna geen rai d mede weet. Men zegt, dat men de viscb, tengevolge van de warmte, op de Zuidsrzee bij manden vol kan op scheppen. De pry's is dan ook lang. Door dé Z. en N. IJ. Reddingmaatschappij is een harcr booten tc fiarliogen gestat ion neerd. De boot is zoo goed als nieuw en geheel gemaakt volgens de nieuwste methode met een dubbelen bodem en zelfloozcnd vermogen, zoodat zij zelfs bij de holste zee, die dc boot mocht vullen, het water van zelf weder in eenige oogenblikkcn kwijt wordt. Daarbij heeft zij prachtige koperen luchtkokers in de zeiden, zoodat haar drijfvermogen groot is. Er kunnen, zoo noodig, veertit n roeierB in plaats vinden. Behalve deze boot heeft dc Noord- en Zuidhollandschc redding maatschappij met onbekrompen hand voor een volle- digcu inventaris gezorgd en er een dozijn splinternieuwe riemen, bootshaken, zwemgordels, dreg, dollen, enz. bijgevoegd. De wagen, waarop de boot verroerd kan worden, is geheel van essenhout vervaardigd en prijkte eenige jaren geleden op de tentoonstelling te Harling<n. Zekere F. V., adsisteut ten postkantore te Gro ningen, maakte in den laalsten tyd grove verteringen, veel hooger dan zijn inkomen toeliet, Hy bad, wel is waar een flink tractement, en genoot bovend'en nog verschillende emolumenten,, zoodat hij daarvan aardig had kunnen leven, maar het grootste deel ging door ziju eigen keelgat in de huishouding kwam er niet reel terecht. Deze feiten bleven niet onopgemerkt by zijne superieuren. Toen nu dezer dagen door den directeur bericlit was ontvangen van eeu onregel matigheid in het verzenden van gelden naar andere kantoren voor postwissels, vestigde men het rermoe- deu dadelijk''op V. De vermiste gelden wareu hem ter expeditie toevertrouwddit kon uit de'registers worden bewezen. Ontkennen kon hem niet baten de bewijzen waren te duidelyk. Na aarzeling betuigde hij dau ook den Staat voor een bedrag van f 106 te hebben benadeeld. De rechtbank heeft zijne voorloo- pige aanhouding gelaBt. Uit Nieuwediep meldt men Een aanvallig kind van vier jaren was aan de hoede der moeder ontglipt, en liep met een paar andere kinderen aan den waterkant te spelen 't viel in het water en verdween, zonder dat 't door iemand werd opgemerkt. De ouders zochten overal, en waren troos teloos. Eindelijk 't was 2 uur in den nacht herinnerde men zich het kind met een paar andere kinderen te hebben zien spelen: men wekte een hun ner uit den slaap, en op de vraag waar zijn makker- tjen was gebleveo, antwoordde hy slaapdronken, dat die in het water was gevalleD, en dat hij toen van schrik naar huis was geloopen. Men verbeelde zich de ontsteltenis der ouders, die kórt daarna het cp- gevischte lijk van hunnen lieveling thuis kregen. Tot leniging van den nood, door den grooten braud ln de Valther- en Weerdingervenen (prov. Drente) ontstaaD, is bij de hoofdcommissie ingekomen nagenoeg f 10,000. Over de daaraan te geven be stemming is het volgende besluit genomenvoor den herbouw van huizen f 1727,50, voor door den brand ver..letigd inzaai-zaad f lo36,20, voor meubelen en- kleederen f 3380,29, voor diverse ondersteuning f 1500, terwyl de resteerende som van pl. m. f 2300, (waarbij de nog iukomende giften zullen worden gevoegd) be stemd zullen worden ter gemoetkomiDg voor de kleine vervenere. Een jood reisde in Holland in een trekschuit. Hij zat in een hoekje met de oogen dicht, zoodat "ieder meende dat hij sliep. Tegenover hem zat eia roomsch priester. Deze liet zich eenige spotachtige woorden ontvallen, den jood betreffende. De jood hoorde het, en bedacht zich hoe bij dit den priester betaald zou zetten. Na eenige oogenblikken doet hij alsof hij uit den slaap ontwaakte. Gapende en rek kende roept bij uit: „Bah! wat wonderlyke droom! wat wonderlijke droom was dat 1" „Gij droomdet?" vroeg de priester, glimlachende. «Vertel ons uwen droom." „Ik wil wel, mijnheer", antwoord de jood„ik wil wel. Ik zag de arke van Noë. Ze was kant c:i klaar afgebouwd. Vader Noë stond aan de deur naar den intrek van de dieren te zien. Paar bij paar, manneke enwijfke, komen de vogelen des hemels en de dieren des velds een plaats zoeken in zijn kolossale schuit, 't Leste paardje is binnen getrokken. Vader Noë slaat nog een blik in 't rond I en wil nn de deur dicht doen. Op eens hoort hij een

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 7