New-York vertrokken. ^iej. st.0omscliip zal daar 62 bsaeu 402 z.vijccn ontschepen, die bestemd zijn om van daar per spoo j. ,ja Brussel naaf Frankrijk ver voerd te worde-^ Daar dit »*jene proef gchijnt te zijn, die, zoo ze vol doet, mi^sohiea tot meerdere transporten aanleiding Zou kutinen geven, hoopt men dat allen zullen mede werken, om elk te vermijden oponthoud, of noode- looze kosten te voorkomen. - MCt 'Men schrijft omtrent de „Prins Alexander-Stich ting" Midden-Eng nabij Bennekom, inrichting voor, blinde kinderen, .bededen den- leeftijd vaa> zeejaar Wij vernemen met groot genoegen, dat weldra in onze nabijheid een nieuwe inrichting van weldadig heid zal geopend worden, waarin groofe en bepaalde behoette bestaat en welke haar ontstaan verschuldigd ia aan het congres tot verbetering van het lot der blinden, dat in 1880 te Parijs vergaderde en dat in Zoo menig opzicht hoogst gewichtige gevolgen had en voor de blinden blijvende vruchten belooft af te werpen, de hier bèköëlde inrichting iseen voorbe-" reidend blindeninstituut, waar' jonge kinderen bene den den leeftijd van zes jaar gebeele huisvesting en verzorgicg kunnen vinden, en waar men ben zal voorbereiden, om later met vrucht het onderwijs nan het instituut te Amsterdam of elders tc kunnen bywoneD. De heer F. H. Lavanchy, van Parijs, een man die op liet gebied van blinden-onderwijs een onbepaald gezag heeft en die den vader der congres sen voor blinden kan genoemd worden, bezocht dezer dagen opzettelijk de nieuwe inrichting te Bennekom tin was over de ligging daarvan zóó tevreden, dat hij ^dtZekerdé daarmede ten hoogste ingenomen te zijn CO haar de schoonste toekomst durfde voorspellen, en inderdaad zij voldeed volkomen aan alle eischen. Een nieuw en luchtig gebouw met hooge verdiepingen, omgeven door een vriendelijken tuin en te midden van prachtige, geheel vrye wandelingen in het beste droogste en meest gezonde gedeelte van Gelderlaud beveelt zich daartoe reeds vanzelf aau. De commissie van oprichting heeft dan ook deü steun van de wei denkenden zonder eenig bezwaar gevonden en was bijzonder gelukkig in alles, wat zij daartoe ondernam. Zy slaagde er in eene directie te vinden, die zoo- Wel aan de Louise-bewaarschool te Amsterdam als aap hefc instituut .tot Onderwijs van Blinden aldaar door baar flink en degelijk karakter en den vriendelijken- omgang met de kleinen zeer terecht werd gewaar- -deerd. Aan mejuffrouw M. C. Verny's handen kunnen de jonge 'blinden gerust en veilig-worden toevertrouwd Zy zal' voor hunne ontwikkeling naar lichaam en geest met de meeste liefde zorgen, en wanneer zij later op eene grootere inrichting overgaan, zal men eerst duidelyk de hoogst nuttige strekking dezer op leidingsschool - erkeunen, terwijl het verblijf van de kleine bliuden in de vrije natuur, uit den aard der zaak, verre verkieselyk is boven het verblijf op zoo jeugdigen leeftijd in een inrichting; waar toevoer van de onmisbare versohe lucht een volstrekte aumogelyk- heid is. WSj vertrouwen dan ook, dat zy, die hunne milde gaven blijmoedig aan het welzijn dier blinden ten offer brengen, ook de inrichting niöt vergeten zullen, die voor hen-zorgen wil'nog voor dat het instituut- dit doen kan en welke hen wil pogen voor te bereiden, om met te meer vrucht de weldaden te kunnen genieten, welke deze schoone instelling nu bijna drie kwart eeuw met milde en verstandige hand verspreidt- en waaraan zoovele bagaafde blinden het goede lot te danken hebben,' dat zij tjiana genieten Degenen die de schoone omgeving vanden Wage- ninschen Berg gaan bewonderen, durven wij een bezoek aan do inrichting- voor blinde kinderen bene den dën leeftijd van .zes jaren onverschillig tot welke godsdienstige gezindheid dezen bchooren gerustelyk aanbevelen. Aan do nieuwe inrichting wënschen wij van ganscher harte al den steun en al die waardering toe, wnnrop zij volkomen aanspraak heeft en die zij ten volle verdient, en. wjy brengeu een woord van warmen dank, in naam der mensch- lievendheid, aan de wakkere mannen; dio haar met edele bedoelingen hebben tot stand gebracht, en die haar den 15den October e. k. aan hare schoone be stemming wijden zullen. ArnhCour.)' r— Iii de bewaarschool in dc Willemsstraat te Amster dam, behoorende aan de vereeniging Tot Heil des. Volksis een steen onthuld, tot herdenking van den welbekenden' Amstcrdanischcn predikant J. do Liefde, stichter der Vereeniging. Deze vereeniging heeft .17. en 18 dezer liaar vijf- en-twintigjarig beslaan herdacht. Zy telt thans 5 af- deeliiigen, ruiin 300 leden én meer dan 3000 be gunstigers- Do bewaarscholen voor havcloozcn tellen. 700 kinderen, de zondagsscholen 280Ó, met 100 onderwijzenden. Zij heeft, ook nog verschillende, jon- gëlings-voreenigingcn opgericht, alsmede brei- en naaischolen, terwijl vele volkslezingen worden gegeven, ook voor militairen.* De vereeniging "voor lykenverbranding zal hare 5de algemeene vergadering iiouden te Nijmegon, op Zaterdag don 11 September n.s. Tot de punten ter behandeling behooren o.a Voorstel van het hoofdbestuur om het voordeelig saldo der algemeene kas over-het jaar 1879 te slorten in het fonds voor lijkovens. Verslag vau bet onderzoek, door het hoofdbestuur ingesteld, omtrent de vraag of er in eene der pro vinciën Noord- en Zuid-Holland, Utrecht of Gelder land, gelegenheid bestaat om,op het terrein eener begraafplaats eeu Sieaieusehen oven op te richten, die aan de beheerders dier begraafplaats zou worden over- Kerk- en Schóoluieutvs. Ds. C. Keijers, sinds 10 November 1861 pre dikant te Ellewoutsdijk, heeft de toezegging ran beroep naar Nièuw-Helvoët aangenomen. Ds. J. G. Walraven Krol, predikant te Dinther c. a. heeft voor het beroep naar Biervliet bedankt. Het volgende protest is bij de bespreking der belijdenis-quaeslie na de afstemming vau verschillende voorstellen in de zitting der Synode van 19 Augustus 'voorgelezen en iugediend „De oudergeteekenden, afgevaardigd door de Pro vinciale Kerkbesturen van Utrecht en Zuid-Holland, overwegende, dat Art. 31 II. G. O. nieuw zoowei het recht der Kerk in haar belijdend beginsel belem mert als te kort doet aan de vryheid der Kerkeraden in het bijzonder aan 'de verpliohting der ouderlingen, om aan de stem der consciëntie voorgelicht door het Woord en den Geest van God, te gehoorzamen; het feit constateerende, dat. onderscheidene Kerkeraden verklaard hebben, Art. 38 nieuw niet te kunnen' na leven, met welk gevoelen niet alleen meer dan. één Classikaal- Bestuur, maar zelfs het Provinciaal Kerk bestuur van Utrecht instemt, daar dit laatste Bestuur Art. 38 nieuw in strijd acht met Art. XI Alg. Regl. in ernstige considiratie nemende, dat 4 leden van het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland niet tot het toepassen van tuchtmiddelen hebbeu kunneu mede werken tegen handelingen, die met het bovengenoemd Art. 31 samenhangen redenen waarom in'dit voorjaar ook eene buitengewone Synode same.igeroepcu is, die o. a. getracht heeft, om doör weglating van de welbekende ergerlijke zinsnede de gemoederen eenigszins te bevredigen - stolt met smartelijk gevoel deze gewone Synode van 1880, indien zij niet aan het gewetensbezwaar omtrent dit punt op eenigerlei wijze tegemoet komt, tegenover de Gemeenten, de Kerkeraden en de Besturen verant woordelijk voor de gevolgen, met name voor het toe nemend verzet en voor de ineenstorting van het ge bouw oazer kerkelijke organisatie sedert 181 De drie leden der Synode, j. Westrik. E. Cesar Segers. Van den Brandelen. Alle voorstellen tot wijziging van art. 38 gods- diensonderwijs;' zoowel die van de buitengewone synode als die van de commissie, in wier handen deze waren gesteld, en de overige voorstellen van verschillende leden der synode buiten die commissie daartoe gedaan zijn thans verworpen, voor zoover zij in-behandeling zyn- gekomen. - Er is een voorstel overgebleven, waaromtrent be slist zal worden als - het reglement op de kerspelvor ming wordt aangenomen. Het is clat van den heer Roodhuyzen, om als laatste alinea van art. 38 gods dienstonderwijs te lezen „In gemeenten, waar kerspel vorming is aangenomen wordt dc nadere regeling van de aanneming en be vestiging der nieuwe leden geheel overgelaten nan de kerkeraden, wanneer er gcenc afdoende bezwaren be staan tegen het zedelijk gedrag, dc kennis en de belijdenis der aannemelingen, eii deze bereid zijn te verklaren, dat zij als leden der Ned. Iferv. kerk met inachtneming van liare rcglomen'en wenschcn mede te werken tot haren bloei." Dtt voorstel heeft ten doel, om dc meest volledige vryheid ook aan confessioneele en orthodoxe kerkeraden te Verzekeren, met uitzondering alleen van de vrijheid om het bestaan en de ontwikkeling van andere rich tingen dan dc hunne pnmogelijk te tnakeu. De hoógleeraar Gooszen heeft, medegedeeld, dat hij na de behandeling vtui het ontwerp kerspelvorming zal terugkomen op de door hem voorgestelde wijziging van art. 38, die door dc meerderheid der leden van de Synode verworpen werd. De hoogleeraar Gooszen wilde de gehcele .alinea 5 doen wegvallen, en alinea 4 doen luiden „Vóór., dio aanneming wordt aan dc aannemelingen gelegenheid gegeven, oitfl van hunne kennis to doen blijken aangaande chr. geloofs- en zedcleer en de bijbelschc en kerkelijke geschiedenis, met liauiQ ook die der hervorming, eu om belijdenis af tc leggen'-van hun christelyk geloof." I?e hoogleeraar stolde zich voor, hierdoor 'een stip te doen op dcii weg der decentralisatie de aanne ming zooveel mogelijk to doen verliezen het karakter van examen allen nadruk te leggen op het gedrag der aannemelingen, en met vertrouwen do zaak over te geven nan de kerkeraden. i Ofschoon do wijziging aanvankelijk cn modernen èn j orthodoxen toelachte, was zy door beiden verworpen, toen bleek, dat zoowel kon worden gelezen, dat de ouderlingen alles, als dat zij niets te beslissen zouden hebben aangaande de kwestie, waarover de strijd liep. De hoogleeraar Gooszen heeft eohter nog niet mede gedeeld, of hij het voorstel ongewijzigd, dan wel in anderen vorm opnieuw ter tafel zal brengen. Ter vervulling vaD de raceerende hoofdonder wijzers-betrekking te Kadzand,.zijn op de voordracht geplaatst de heeren H. Jongepier. A. F. Wisse en A. f F. Swenns, de laatstgenoemde hulponderwijzer te Sprang, en de heide ëéreten, respectievelijk sinds April 1880 en April 1879 de hoofdonderwijzers-acte bezit tende, te Middelburg. Aardenburg19 Augustus. 1880. Heden werd alhier in de groo'.e zaal van het gemeentehuis de 37e algemeene vergadering gehouden der onderwij zers-vereeniging in het 5e schooldistrict der pro vincie Zeeland. Zij werd bijgewoond door den heer Inspecteur in Zeeland, den heer schoolopziener ia dit district, 22 hoofd- en hulponderwijzers. De schoolcommissie uit deze gemeente, benevens een lid van don Raud met den secretaris toonden, door het bijwonen dezer vergadering, hunne algemeen be kende belangstelling in het onderwijs. Na het openen der vergadering leverde de voor zitter eena verhandeling over „den toestand van ons district in 1570". Hy toonde aan, hoe moei lijk het was bijzonderLeden mede te deelen over het jaar 1570, daar er door de geschiedschrijvers weinig is van opgeteekend. Niettegenstaande „1570 sprakeloos is als een lijk", wenschte hij achtereen volgens nu te gaan den aardrijkskundigen-, den staatkundigen- en den godsdienstigen toestand, om eindelijk met de verstandsontwikkeling uit die dagen te eindigen. Hij deelde o. a. mede, dat omstreeks dien tyd Cadzand en Biervliet eilanden waren.. Sluis een& drukke 'handelstad, had een levendigen handel, op Brugge. De steden Aardenburg, ÖoBtburg en Bier vliet, alle aan zee gelegen, hadden eveneens een uitgestrekten handel. IJzèndijke en Schöondijke lagen op eene andere plaats dan tegenwoordig. Retran- chement bestond nog niet, dóch het tegenwoordige gehucht Ter Hofstede, reeds door Melis Stoke be schreven, was eene zelfstandige parochie met kerk. Door den zoogenaamde Allerheiligen vloed van 1570 werd veel schade ook in dit district toegebracht en het Zwin met don Braakman hereenigd. In dien tijd 'behoorde ons district tot het ryke Vlaanderen, waarover Filips, kouiDg van Spanje, als graaf regearcle De vrije sleden Muiden, Sluis en Aardenburg hadden de rechtsbedeeling in han den met de ambachtsheeren der heerlijkheden Bres- kens en Biervliet; 't Vrije van Brugge was evenwel het hoogste rechtscollege. De hervorming op godsdienstig gebied vond bier weinig aanhangers. De gevolgen van den beelden storm werden hier zeer weinig gevoeld. De oude godsdienst, nl. de Roomsch Catholieke, was da heerschende. Omtrent de verstandsontwikkeling uit die dagen is zeer weinig mede te deelen. Er was bijna geene gelegenheid, althans op het platte land, tot het ontvangen van onderwijs, zoodat zeer weinigen lezen en schrijven konden. Misschien was- dit in de steden eenigzins anders, doch over het algemeen was de intellectueele ontwikkeling zeer gering. „y Na de voorlezing der notulen, 'het algemeen vorslag van den slaat en de werkzaamheden der vereeniging en het verslag van den treurigen staat der boekerij werd een oogenblik gepauscerd. Jn dien tussehentijd hielden een vijftal hulponderwij zers een wedBtrijd in het schryven op het bord. De uitslag daarvan wns, dat de heer P. Risseeuw de prijs van f3. behaalde, 'terwijl op voorstel vau den heer Inspcotcur besloten, werd aan de heeren L. P. Weisfeit en P. Hochart ieder een premie van f 2, toe te kennen. De feestrede werd gehouden door den heer I. W. Weisfelt, hoofdonder wijzer te St Kruis. Hij bad tot oudcrwerp gekozen „de Schoolwet in België". De feesten der 50jarige onafhankelijkheiil in dat rijk hadden hem tot de behandeling van dit on derworp aanleiding gegeven. Hij behandelde achter eenvolgens der geschiedenis der ondcrwijs-wetgeving van 1806 tot 1880, om meer bijzonder stil te staan bij tie wet van 1879 en bij den verwoeden strijd die door de Belgische geestelijkheid hiertegen gevoerd wordt. Versohillende bijzonderheden werden door den redenaar medegedeeld, die met gespannen aandacht werden aangehoord. Een daverend applaus beloonde den spreker voor dc vele moeiten, die hij zich ge heven had t>m bouwstoffen voor dit rijk onderwerp te verzamelen. Als bestuurslid werd herbenoemd de heqr J. de Koniug, terwijl in plaats van- d.en. beer' H. J. van Branmbrcek, de lieer I. W. Wéisfelt als zoodanig werd gekozen. Uit dc rekening van den penningmeester bleek dat er over het afgeloopcn dienstjaar ontvangen was

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 2