duurzaarpdo levensmiddelen, zeil- en vlaggedock, naar Welke in Melbourne reel vraag bestaat, zijn bijna niet vertegenwoordigd. Uit Limburg, Noord-Brabant en vooral uit Zeeland werd Weinig of nieis iugczonden. Dasrcntegea li ebben onze schilders veel deelgenomen. Heeft de commissie dus eenige reden tot tevreden heid, zij zal het moeten betreuren, dat niettegenstaande de vele moeite, dio zij zich geheel belangeloos gaf, zoo velen achterbleven. Het is waar, de inzenders moesten zich de kosten van rerzendicg getroosten, doch ook alleen deze; de opoffering van onze groote ""industrieele inrichtingen was dus niet groot. Kerk- en Sclioolnleuws. De algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk beeft tot lid van bet algemeen college van toezicht op het beheer benoemd den heer G. Bruna, predikant te Hasselt en tot diens secundus den heer JDouwcs, predikant te Lcens. Een bij baar ingediend voorstel om te bepalen, dat in het niet officieele gedeelte der Kerkelijke Courant geen dogmatische beschouwingen en oordeelvellingen over besluiten en daden van kerkbesturen enz. zouden mogen voorkomen, maar enkel berichten en mededee- lingen, vond slechts bij twee leden ondersteuning en werd door de stemmen van ai de overige leden af gewezen. landbouw. Het bestuur van het XXXIIle Nederlaudsch land- huishoudkuDdig congres, dat van 2 tot 5 Augustus a. s. te Maastricht gehouden zal worden, heeft het programma in 't licht gegeven van zijne werk zaamheden en van de feesten, die daarbij gegeven zullen worden. Onder de vraagpunten die behandeld zullen worden, releveeren wij uit afdeeliag 1, Akker bouw, veeteelt, zuivelbereiding en boutteelt2. Acht bet congres de oprichting cener Nederiandschc maat schappij voor de veredeling der paardenrassen in onze verschillende provinciën doelmatig en uitvoerbaar? 4 Welke ondervinding heeft men bier te lande opgedaan van bemesting met gcbluschte kalk? 7. Zijn er uit komsten bekend van vergelijkende bemestingsproeven mét zwavelzure ammoniak en cbili-salpeler? 10. Welke ondervinding beeft men in Nederland opgedaan met de toepassing van het Swartz'sche stelsel voor boter- bereiding, 't zij in den oorspronkelijken of gewijzigden vorm? 12. Hoedanig zijn de uitkomsten van bevloeiing in Noord-Brabant, Limburg en OverijseL 18. Kan in sommige gewesten van Nederland geene meerdere uitbreiding gegeven worden aan de bijenteelt? Is die teelt bij ons op de hoogte van andere Tanden? 20. Zou aan 't gebruik van muilezels, als trekdieren in plaats van. paarden, geen voordeel voor den landbouw zijn verbonden? Uit afdeeling II, Land- en'volkenkunde, landbouw onderwijs, statistiek en koloniale landbouw, .stippen vrij de volgende vraagpunten..aan: 2. Sedert eenigen tijd is van het' grootsche werk, de droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee, weinig meer rem omen. Welke stappen zouden nog kuunen worden gedaan om dat werk in uitvoering te doen komen? 3. Welke .middelen kunnen aangewend worden om, in het belaug van den landbouw, den toestand van den landarbeider te verbeteren 4. Aan onze tentoonstellingen van landbouw ontbreekt een stelsel. Zij worden in den regel door de maatschappijen; meer beschouwd als middel om leden te behouden of te winnen, dan wel om landbouw en véehouding datgene aan te bieden, waarvan beide, bij een goede keuze; ruim voordeel zouden kunnen trekken. Hoewel reeds meermalen be sproken, wordt bet wenschelijk geacht nogmaals de vraag te behandelen, of.en zoo ja. op welke wijze, verbetering in -deze tot stand zou kunnen komen 6. Is de verhooging van de waarde der gronden een geldig aigument voor de verhooging van de grond belasting? 9. Verdient niet het beuocmen van een of meer vaste ommegaande leeraren de voorkeur boven het houden van enkele voordrachten in verschillende provinciën, dan door den eenen dan door den anderen landbouwleeraar, die natuurlijk niet volgens een vast stelsel onderwerpen kunnen behandelen? 11. Algemeen wordt de herziening van bet kadaster in bet belang van den landbouw verlangd. Zou het congres niet dienen bij de regeering op de dringende nood zakelijkheid dier herziening aan te dringen 23. Kan het congres zich met de zienswijze vereenigen van de maatschappij van landbouw in Limburg, dat bij den gedrukten toestand van onzen landbouw wederinvoer- rechten op de vreemde landbouw-, vee- en zuivelpro- dukten dienen te worden geheven? 10. Zou bet niet wenschelijk zijn dat art. 137 der provinciale wet door het gewestelijk bestuur in ruimeren zin clan thans in het algemeen plaats heeft, werd opgenomen, vooral hij kleine stroomen en beeken, omdat daar meer dan elders de oprichting van waterschappen moeilijk is? werkzaamheden hervat. Met het oog op dc beweging betreffende grondwetsherziening ^licr te lande, heeft de minister van buitcnlandscho "rilkcn aan de Kamer aangeboden een exemplaar der grondwetten van de verschillende staten, behalve Engeland, welk aanbod met erkentelijkheid is aangenomen. De ontwerpen, laatst door de Tweede Kamer aangenomen, werden ver zouden naar de afdeelingen. Do heer Vaa Tienlujven werd beëedigd eu toege laten. Tot" rapporteurs over de kanalenwet en de credietwct tot invoering der schoolwet ziju benoemd de bceren Carsten, De Bitter, fan Naameu eu van Akkerlaken. Heden zijn 18 kleine wetsontwerpen en Vrijdag de schoolwet eu de wet op een militniren geneeskundigen dienst aan de orde. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Nog steeds blijft de naaste toekomst in Turkije met eeu sluier bedekt. Het officieele antwoord van deu sultan is nog niet verzonden, maar hel wordt bevestigd, dat de ministerraad voorstelt om zich niet te onderwerpen aan de, buiten Turkije om, genomen beslissingen door de conferentie te Berlijn, maar om met de mogeadheden nader te'ooderbaudelen.In- tusschea roept Turkije zijne soldaten te wapen en brengt de sterkte zijner veldbalailjons op 800 man. Daarbij schijnt Gladstone te beginnen te begrijpen dal hij zich op glad ys heeft gewaagd. Wel gelooft bij nog dat geheel Europa, eendrachtig saam verbonden, Turkije wel den baas kan, maar juist van die een dracht tnsschen de verschillende mogendheden schijnt bij niet overtuigd. Nu dat had dc eenvoudigste der eenroudigen wel kunnen voorzien, dal W3ar zulke tegenstrijdige belangen bij het verdeelen van den buit in het spel komen, welwillende eendracht oudenk- baar was. De nadere berichten uit Afghanistan luiden niet ongunstig. Verschillende inlaudsche hoofden hebben zich aan den nieuwen, door Eügeland benoemden, Emir onderworpen. Maar niet alleu, en nog staat het leger van den teleurgestelden president Jakoub- Kban als eene bedreiging voor het weldra aftredend Engelsch leger. Die vrees is reeds werkelijkheid geworden, zooals blijken kan uit de volgeude telegrammen 8imla, 28 Juli. Ayoub Khan beeft een groot ver lies toegebracht aan generaal Burrow. De troepen macht der Eugelschen is verstrooid zij moest de vlucht uemen en werd op èen afstand van drie mijlen door deo vijand achtervolgd. De Engelschco komen bij kleine hoopen te Kandahar aan. 'Zy hebben twee kanonnen verloren. Londen, 28 Juli. In het Lagerhuis beeft llarting- ton eeu telegram voorgelezen, volgeus hetwelk Ayoub's strijdmacht, die door generaal Burrow werd aangevallcu, 12,000 man telde met 36 goed bediende kanonnen. Naar Kandahar zijn 1700 a 2000 man versterking ten spoedigste gezonden. Generaal Phayre was in gemeenschap met liimrose, maar de telegrafische gemeenschap is thans afgesneden. Phayre en Sandoman hebban voorgesteld de positie van-Nari te verlaten en hunne troepen bijeen te trek ken te Boian. Het grootste nieuws, uit Frankrijk bepaalt zich tot mededeelingeu van diverse feesteu aangeboden aan geamnestieerde, maar onverbeterlijk blijvende com munards. Zoo boden eenige gsavauceerd-liberale studenten een eere-punch aan Rochefort en andere commune-leiders, waarbij tal van oproerige toasten werden ingesteld. Zoo dronk do, eene communist op de sociale-repub.Uekeen ander op de „roode" vlag die in het volgend jaar de tegenwoordige, driekleurige vJag wel zou verdrongen hebben weer eeu ander op do verdelging der vasten enz. Liefelijke beelden van de toekomst die het ffboven dc partijen" zetelend, door gemis van den moed zijner overtuiging zich kenmerkend ministerie de t'reycinet aan frankrijk bereid heeft, door bet terugroepen der communards. GELENGDE BERICHTEN. STATEJV-GEJVERA.iL, Dp Eerste Kamer heeft Dinsdag avond hare Dezer dagen is een Japauscb gezautsehap, dat voor een paar dagen te 's Gravenhage was aangekomen, over Vlissingen naar Engeland vertrokken. Onder de vele berichten omtrent hel gevierde eeuwfeest der Zondagschool verdient één bijzondere vcrmeldiDg, namelijk van de kinderen der Zondag school, en tevens" die der bewaar-, naai- en breischool te Wassenaar; 160 kinderen vierden .liet feest op het vorstelijk buitengoed „Groot-llasebroek," de kinderen werden bediend niet alleen door lakeieu, maar zelfs door Prinses von Wied en Prinses Heudrik+ terwijl de beide jeugdige Prinsen von Wied aan allo spelen, der kinderen van ganscher harte decluamen. Men schrijft uit de residentie Te oorócelen naar de reeds ver gevorderde toe bereidselen,zal de verjaardag van 11. M. Koningin Emma aanstaanden Maandag voor de eerste maal in de residentie zeer luisterrijk en schitterend gevierd worden. Natuurlyk is het Haagscbc Bosch uitverkireu als terrein voor de herdenking van dat zomerfeest. Omtrent de versiering en vcrlichtiog van dezo Haagsche lustwarande zij vermeld, dat bare breede jaueb, dié tot in 't hart van het woud roeren, Maandagavond glansrijk zullen verlicht wordeD. Da groote oprijlaan tegenover den hoofdingang ran van het Bosch zal aan beide zijden vau dien weg met lampions verlicht worden,1 die in den vorm van bet naamcijfer der Vorstin, sterren, rosetlen en andere figuren, bevestigd zijn aan de booroen, welke, gelooid met de nationale^ kleuren, een dak vau vlaggen zallen vormen. Aan het einde van die laaD, en reeds op verren afstand zichtbaar, verheft zich een eerepoort, de frontzijde voorstellende van een Griekscben tempel. Het Bestuur der sooicteit in het Bosch zal zorg dragen dat de tent en hare omgeving niet in duis ternis zullen gehuld zijn. Het piece de resistance van de feestelijke verlichting op den geboortedag van H. M. wordt door de beide vijvers te aanschouwen gegeven.. De eerste vijver wordt geheel ompaald in zoodanigen vorm, dat een cirkel van guirlandes door bel water wordt teruggekaatst. Deze lichtceintuur vloeit in een met twee evenwijdige rechte lijnen slingers, doorioopende lot aan de groote rustieke brug, welke het verbindiugspuut van beide wateren vormt. Ook de tweede vijver wordt door een lichtgordel omsloten en aan het eind verrijst hoog boven den waterspiegel een kolossaal kasloel, als hulde aaa U. M. de Kouiugiu. Dit paleis stelt voor het slot tc Arolsen, de vroe gere woonplaats van Neêrlands Vorstin, het tegen woordig verblijf van den Vorst van Waldeck en Pyrmont. Hel poortgebouw met zijne beide vleugels en tinnen is vrij getrouw nagebootst. Vau den nok tol de basis langs alle lijnen verlicht en weerspiegeld door de watervlakte, belooft dit monu mental e stuk eeu effectvol gezicht te bieden. De vier keurige dekentjes voor het wiegje, het welk eerlang de piece de milieu zal zijn in de kraam kamer van H. M. de Koningin, zijn van zijde, twee wit, één blauw en één rose en werden vervaardigd in de stoomfabriek van machinaal gestikte dekens der firma J. A. Veltman en Zoon, te Amsterdam. Zij zijn door II. M. direct aan de fabrikanten besteld. Omstreeks half acht is Woensdag avond op het Rapenburg te A msterdam een kind uit de 3de ver dieping eener woniug gevallen. Met een half verbrij zeld hoofd werd het vau de straat opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld, ofschoon er weinig hoop is op behoud. Tu8schen 'a liage en Rijswijk is door deu tram een man overreden, die dwars over den weg lag waarschijnlijk sliep bijdoor do duisternis bad men lrem niet gezien. De wielen gingen hem over den rug. Ernstig bezeerd is hij naar het gasthuis gebracht, Drie paarden van den landbouwer A. Ilids te Veenhuizeu ziju door den bliksem in het laud gedood, nl. twee flinke merries en een veulen. Eenige dagen gcledeu ondernamen twee reizigers met twee gidsen een tocht naar den top van den Wetterborn. Zij werden sedert niet teruggezien, en hoezeer men naar hen zocht, nergens gevonden. Ver moedelijk zijn zij bij het beklimtneo vau den berg verongelukt. Boven het Bernermeer ie ia den avond van den 25n een hevige orkaan losgebarsten. De kleine stoom boot l'Hirendelle is met zoveutien personen aan boord verongelukt. Vijftien personen, waarvan 5 paren, zijn in de golven omgekomen alleen twee mannen zijn gered. Ondanks de ijverigste nasporingen is slechts één lijk gevonden. Den 23 Juli werd op den noordelijken hoofd toren van den I)om te Keulen de kruisbloem geplaatst, waarmede die toren voltooid is. In de eerstvolgende dageu zal bet zelfde geschieden aan den zuidelijken toren. Het opbijschen en stellen van zulk een bVoem zegt nogal iets, daar elk afzonderlijk stuk 100 céate- nnars weegt, eu de hoogte, 157 -meter bedraagt. Dr. Tanner was eergisteren zwakker en gevoelde zich slaperig. Des avonds maakte hij een toer per rijtuig, waarvan hij zeer uitgeput tcragkwaru. Voor bij zich te slapen legde dronk hij wat water, dat de maag echter niet verdragen kon» Alle bezoek wordt, geweerd, en alleen de wakers, de "doctors en dc ver slaggevers van dagbladen. Het was Maandag de 29e dag. - Als een staaltje van de brutaliteit der (lieven 1e Berlijn verhaalt men liet volger de Vele schelmen stelen de bakkerswagens, waarmee 's morgens het brood aan de klanten wordt gebrachtze nemen de wagens, die even onbeheerd slaan, mee, leegcu ze in een ander deel der- st^ eu laten liet aan de politie over, de lecge wagens Weer aan de rechtmatige eige- naars terug te brengen. Nu tfas in een der wagens het klantenboekje "blijven liggen. l)e dief, die dezen - wagen meenam, schreef daarin ,,Te weinig brood een volgende inaal meer '.'j&t -* Dc Franschc $ocialïsTcn hebben" niet genoeg aan

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 2