Veroordeeld waren wegens moord en brandstichting, en ook zelfs dezen to or zoover zij vóór 10 Juli laatstleden reeds verzachting van straf hadden gekre gen ran de Segeering. Wat, deed het ministerie? Het maakte van de weinige overblevene uren gebruik, om nog gauw aüe moordenaars en brandstichters gratie te geren, zoodal nu alle deze heeren spoedig weer in vrijheid te Parijs zullen kunnen rondloopen en opnieuw beginnen! Of meent men wellicht dat het zoo erg niet zal loopen Welnu, men lette op de geestdrift, waarmede nu Henri de Rochefort, onder het gejuich van tuinduizenien weer iu Parijs werd teruggehaald. Men leze het communeblad lo Mot d'Ordre, waarin er op gewezen wordt hoe de toekomst nu behoort aan de vroegere communards en hoe bij deze «geen amnestie zijn zal voor de leden Tan de Kamer en de Senaat*, die meenen dat het zelfs aan communards niet geoorloofd was straffeloos te moor den en te plunderen én brand te stichten 1 Ziedaar reeds de gevolgen van de zwakheid van den Senaat om toe te geven aan hel dwingen der communards. Wel heeft .bq in schijn het beginsel willen redden en drukt de verantwoordelijkheid hoofd zakelijk op het ministerie, maar feitelijk is zelfs de de Senaat onder den drang bezweken. Nog steeds verkeert men in het onzekere wat de naaste toekomst voor de Turksche aangelegenheden zal brengen. Wel verzekert Gladstone, dat alle mo gendheden eendrachtig zullen handelen, en dat hq nog wel hoopt dat de beslissing der tweede confe rentie te Berlijn zonder bloedvergieten zal geëerbie digd worden, maar de ondervinding heeft geletrd wat men aan Gladstone's verzekeringen en inzichten te hechten heeft! Wel zien sommige in het ontslag als minister van oorlog aan Osman Poeha, den roemrijke verdediger ran Pletroa, gageren, een blijk dat Tur kije het niet tot het uiterste wil aanzien, maar het ifc zeer twijfelachtig, wat men aan diens gevolgen- zal hebben J Integendeel, Turkije is tot het uiterste ge bracht, geen wonder wanneer het tot uiterste rbaat- regelea zijn toevlucht neemt. Natuurlijk dat telkens geruchten worden verbreid over hetgeen staat te ge beuren, doch voor het oogenblik schijnt alleen zeker, dat nog ntets zeker is. Even zoo weinig het gerucht dat Russische troepen op Engelsche oorlogschepen zouden worden overgevoerd Daar Griekenland, als dat Oostenrijk op zich zou hebben gepomen om Turkije te land te dwingen, terwijl Engeland hem ter zee zou bedreigen. GEMENGDE BERICHTEN. Voor den winkel van den heer Th. A. A. 8imonis, fabrikant van ledikanten en bedden te 's Gravenbage, verdrongen zich gisteren vele nieuw- gierigen. Het voorwerp hunner belangstelling was een keurig, balanceerend wiegje van verguld koper, voorzien van biauwsalijnen hoofdkussen en dekens, in bet- vierkant omgeven door neteldoek-gordijnen met roode, witte .en blauwe fraojes. l)it aanlokkelijk kinderbedje is, zoo men, verneemt, bestemd om het prinsje of prinsesje, dat naar men hoopt binnenkort de konink lijke familie zal vermeerderen, te ontvangen. Toen dezer dagen de cipier in het huis van arrest te Zutfen een gevangene eten bracht nam deze de ge legenheid waar om den cipier in zijne plaats op te sluiten en- zelf het hazenpad te kiezen. Tot heden is men' hem nog niet op het spoor. In de Kleine Kattenburgerstraat te Amsterdam heeft heden ochtend een man zijne vrouw vermoord, omdat zij met een ander in verslandhouding zou heb ben gestaan. De moordenaar was ontvlucht, doch de politie is hem reeds op 't spoor. Een nieuwe zeedijk wordt gemaakt aan het Bildt (Friesland). Dit werk vordert goed. Meer dan 600 arbeiders zijn tegenwoordig daaraan bezig. Aan het. afzagen van paalwerk en bet maken der steenglooiing is nog'niet veel gedaan, tengevolge van verzakkingen op sommige plaatsen wil het nog maar niet slagen. Het bazalt, dat voor de steenglooiingen noodig is, wordt op zolderschuiten van Harlingen aangevoerd. Een dier pramen sloeg Donderdagmiddag, kort na het losmaken van de stoomboot, het onderste boven. De beide mannen die er op waren, verdwenen in de diepte. Ben hunner werd door de sleepboot gered. De andere praamschipper bleef-langen tijd onzicht baar. Na eenige vergeefscbe pogiDgen mocht het bem gelukken een paal te grijpen van een der hoofden waarbij liet ongeluk plaats had* Ofschoon geheel uitgeput, kon hij zich toch zoolang vasthouden, tot hij werd opgenomen en aan wal ge bracht.- [N. v. d. D.) Voor eenige dagen is door de politie te Dord recht proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op den kinderarbeid. Het feit schijnt bijna onge looflijk, maar het is haar alstoen gebleken, .dat een jon gentje van 11 jaren gebruikt werd om des avonds op een triangel te spelen, in een bordeel. Onder de gemeente Loon op Zand zq*D, naar men van daar meldt, in de laatste dagen niet minder dan 7 wilde zwqnen gezien. Vooral aan de aardap pelvelden wordt door die dieren groot nadeel toege bracht. Het stoomschip Sccucouhaka deed een speelreis van Nieuw-York naar Glen Govs, Long Island, met tusschen de 400 en 5.00 passagiers aan boord. Onge veer te 4-uren namiddag ontstond brand in de machi nekamer. Het vuur verspreidde zich zoo snel,- dat 6 minuten later heel het vaartuig in brand stond, ledereen liep naar -de bergplaatsen dtr reddingsboeien, waarbij de meeste mannen vooreerst zorgden voor vrouwen en kinderen. Kapitein» Smith heeft zich heldhaftig gedragen in heel de vreeselqke ramp. Daar hij zag, da» redding van het vaartuig onmogelyk was, deed hij de steven wendea naar de kust van Rondalls Island, maar alvorens die plaats bereikt was, hidden de bevreesde reizigers te kiezen tusschen verdrinken in zee of 'verbranden op het schip. Lang reeds vóór dat het vaartuig op het strand liep, begonnen de reizigers orer boord te springen. De t toaeelen welke plaats hadden, waren hartverscheurend. De vlammen sloten de personen. achter in van de personen voor, zoodat hunne eenige hoop op redding bestond in over boord te springen. Velen verdronken, anderen grepen koorden vast welke nevens het vaartuig afhingen, zoolang totdat de vlam. men hen van daar verdreven en zij verdronken. M. A. Dona, uitgever van de Nexo-Tork Son, en zijn schoon zoon waren onder de passagiers. Zij sprongen gelijk in het water en daar zij bekwame zwemmers waren, bereikten zq den oever. Er wordt geschat, dat tusschen de 40 en 50 personea het leven verloren, maar men schat, dat dit getal dubbel zou zijn geweest, tonder de krachtige en heldhaftige houding van den "kapitein. Hij stond tot den laatsten man op zijn post. Toen de vlammen het stnarmanshuisje te erg be stookten en het stuurrad zoo heet werd dat het niet meer was vast te houden, hield hij niettegenstaande dat toch het roer gewend naar den oever en spyong eerst over boord toen de .stoomboot op den grond, vast zat. Hij viel als uitgeput neer en moest bewus teloos worden weggevoerd naar het gasthuis op het eiland. Gelaat en handen van den moedigen man waren vreeselijk geschroeid door het vuur. In Spanje is het dezer dagen ongemeen heet geweest. Te Sevilia is de thermometer tot 58° te Madrid tot 41® C. gestegen. Br hebben dientenge volge zeer vele plotselinge sterfgevallen, vooral onder de kinderen, plaats gehad. Groote verbazing hebben in Zuid-Australie, niet het winst in wetenschappelijke kringen, de uitkomsten verwekt van een verbeterde tbelephoneleiding tus schen Adelaide en Port Augusta, een afstand van 24C Engelsche mijlen. Het klokkespel aan het"postkantoor te Adelaide werd in laatstgenoemds plaats duidelijk geboord. De geestelijke van Kladno was van plan een reis te doen en gaf den gemeenteveldwachter last zijn woning te bewaken. Toevallig werd de reis een paar dagen uitgesteld en vergat de geestelijke den veld wachter daarvan kennis te geven. Deze kwam des avonds aan de pastorie, zag een raam open staan en dacht dat dadelijk de dieven gebruik maakten vaa de afwezigheid van den geestelijke om binnen te sluipen. Stilletjes nadert hq het gebouw en daar knalt eensklaps een schot. De veldwachter valt doodelijk ge troffen neder. De geestelijke had de stilletjes nade rende gestalte voor die van een dief aangezien en het schot gelost. De arme veldwachter, die vader van 3 onverzorgde kinderen is, overleed weldra. In het Oostenryksche dorp Ilohenau heersebt sedert eenige maanden de diphtheritus en wel in zoo hevige mate, dat omstreeks 150 kinderen in negen maanden gestorven zijn; het dorp telt niet meer "dan 1400 zielen. In de nabijgelegen dorpen moet het nog erger gesteld zqn. Barbiers hielden deze week een 'congres te Berlijn. De Keizer van Duitschland ontving dezer dagen een niet onaardig geschenk. Eeue fabriek in Vohnwin- kel fabriceerde baren tienduizendsten kruiwagen, welke net versierd den Keizer werd-.aangeboden. Deze aan vaardde ditgeschenk dankbaar, en liet het naar I3a- belsberg opzenden. De werklieden werden dien dag feestelijk onthaald. De President der Frausche Republiek heeft gisteren bij bet uitreiken der nieuwe vaandels aan bet leger het volgende gesprokenOfficieren, onderofficieren en soldaten, die het Fransche leger bij deze plechtigheid vertegenwoordigt, het gouvernement-derrepobliek acht zich gelukkig het leger om zich vereenigd te zieD, dat wezënlqk nationaal is, dat Frankrijk uit de beste deelen van het volk vormt, daar het samengesteld is uit al wat het land aan jongelingschap bezit; dat wil zeggen, dat Frankrijk in zijn leger het dierbaarste het dapperste deel der bevolking heeft; 'ilat het.alzoö de armee doordringt van zijn geest, terwijl het van haar terug ontvangt zijse zonen, opgevoed in de man nelijke school der dieipline, van waar zij in het bur gerlijke leven terugkeerde, eerbied voor het gezag cn vaderlandsliefde medebrengen. Het leger heeft de pogingen van het land onder steund, om door arbeid en studie zich te verheffen, en dat is voor Frankrijk een waarborg voor den eer bied, die men het verschuldigd is, en voor den vrede dien het bewaren wil. Het wenacht u gelnk met uw steun en dankt u er voor. Het is deze gevoelens, dat de regeering der re publiek n deze vaaudels overreikt. Ontvangt ze als getuigen van uw dapperheid, van trouw aan uw plioht, van uwe toewijding aan Frankrijk, dat u zijne eer, zijn grondgebied, zijne wetten toevertrouwt. Langdurige Hoera's weerklonken van de officieele tribune en van alle punten. Die kreet wisselde af met de duizendmaal horhaatde kreten Leve de Re publiek Leve het legerLeve Grevy M!A.R» KT BERICHTJE KT. Goes, 13 Juli. Do aanvoer van Granen was onbe duidend ea de stemming zeer flaaw, terwijl iu de prijzen geen verandering kwam. Voor Wol werd slechta 230 per sleen geboden waarvoor- houders niet genegen warea te verkoopen. Nieuwe Tarwe f 8, tot f 7,25 - 5,— n - 4,50 - 4,50 - 9,50 7,50 5,20 4,75 4,75 1.20 j 5,80 1,25 3,40 Winter Gerst Zomer Gerst Haver Bruine Boonen Paardeboonen Groene Erwten Boter Eieren Rotterdam, 12 Juli. TARWE. Bij steeds verminderen den toevoer van Inlandscbe Witte, verbetert nochthans ae kooplust niet; de stemming was wederom flauw en waren vorige Drijzen slechte voor een gedeelte van den aanvoer te bedingen de middelsoorten zelfs worden wel iets lager afgegeven. Vlaamsche, Zeeuwsche en Flakkecsche en Overmaasche de beste 110.20 a 11.40; dito goede f8.80 a 10; dito mindere 17.50 a 8.60. ROGGE. Inlandscbe meest in afwijkende qualiteit aangevoerd, over 't geheel 20 cent lager. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaasche; de beste toJSO a 8.80; dito mindere f7 a 8.20. GERST. Zeeuwsche Winter en Zomer wederom weinig ter markt zonder prijsverandering. Zeeuwsche, Flak- keesche en Overmaassche Winter- naar qualiteit f4.30 a 5.70dito Zomer Daar qualiteit f 4 a 5.50 HAVER met-kleine aanbieding voei mindere f3.80 a 4.90. BOEKWEIT met weinig omgang. Van BOEKWEITGRUTTEN is niets genoteerd. PAARDENBOONEN bij kleinigheden van f 7.50 a 8.50. DUIVENBOONEN nagenoeg zonder aanbieding, van f9 a 10. BRUINE BOONEN komen slechts met klussen voor, die.tot vorige prijzen nemers vindende beste Zeeuw sche f 11.50 a 13; mindere, f7 a 11.25. WITTB BOONEN niet gevraagdte noteereo ran f9 a 12. BLAIJWE ERWTEN in een doen, bij gerijven van benoodigden. De beste van f 11 a 12; mindere f6.50 a 10.50. SCHOKKERS niet aangeboden. KOOLZAAD en LIJNZAAD zonder handel. HENNEPZAAD naar qualiteit f7 a 8.75: KANARIEZAAD in de' beste soorten ruim prijshou dend, doch in de mindere qaaliteiten flauw. Het beste f 10.50 a 10.75middelsoort f 9.25 a 1.0.25minder f 6.50 a 9. Prijzen van E flesten. Amsterdam, 13 Juli 1880. 10 a 50 cent hooger. De beste Voer "reu f4.80 a 5.80 Polen. Oosteni. Italië. 6panje, Portugal. Turkije. Certific. Werkelijke schuld, dito dito dito dito dito dito Loten stad Amsterdam dito dito Rotterdam Obligation 1798/1815 Certific. Inscr. 5e serie 1854 Dito dito Ce serie. 1855 Obligatiën dito f 1000 1864. ditoL. 100 1872 ditoL. 100 1873 dito 1877 dito dito lecning 1867—69 Loten 1564 Loten 1866 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Charkow Azow dito dito Oelez Orel dito dtto Jelez-Griasi. Aand. Baltische spoorweg - Aand. Warschau-Bromberg Weenen. dito dito Oblig.metal.inziiv Jan./Juli dito dito Febr^Aug. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. Oblig. Z. Itai. spoorweg - Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld 1865 Obligatiën 1869 2'/, pet. 657/, 4 78>/4 3 102'/, 3 110% 3 1027/, 59«/j 837, 957a 897« 897/4 94 78 HP/, I3574 757; 617 617/i, 607/4 1974 19'/i» 60»/» 87» 8*7h

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 5