SIIIWI Mlllfll Vijftiende Jaargang. Nieuwsblad voor Iholen, Md- en Noord-Beveland, KEN TE WAGEN POGING, door het te wijzen op: Wiens beelddrager het is. Doch wij willen hier thans niet over uitweiden, hier niet een partijstuk van maken. Ofschoon wij daarin het eenige op den duur afdoende middel in zién, juichen wij toch ook de andere middelen toe,' die men tot voorkoming van drankmisbruik aanwendt. Daaronder behoort zeker ook de vele gelegenheden die geopend worden om te sparen. Een in waarheid spaar zaam man zal zijn geld niet verkwisten aan stérken drank. Maar met welken afkeer men ook vervuld zij voor het misbruik van sterken drank, men ver- gete niet, dat niemand in eens een dronkaard wordt. Dat ook hier vaak een eerste stap", beslissend kan worden, door de meerdere die zij doet volgen. Men vergete niet dat ook hier dikwijls de omstandigheden, waarin iemand verkeert, van grooten invloed kan zijn. Dat menigeen er toe komt een borrel te drinken.... omdat hij geen ander drinken bij de hand heeft. De ondervinding heeft althans, naar men ons verzekerd heeft te Rotterdam, getoond, dat het daarstellen van gelegenheden, waar de werkman goed water kan krijgen, deed zien hoe,daar veel gebruik van werd gemaakt door werklieden, die anders een borrel gingen drinken, doch dit, toen zij water konden fcj^gen, niet deden. Daarom juichten wij ook éoe, .toen wij on- laugs zagen, koe'in een der Hollandsche steden een me^paleis was opgericht om de jenever- paleizen afbreuk te doen. Moge ook deze poging goede vruchten dra gen moge ieder in zijn kring en omgeving al zijne krachten inspannen, om zoo mogeljjk de oorzaak op te sporen en te voorkomen! Dit moge niet meer helpen voor dronkaards; het kan helpen om het maken van nieuwe' dronk aards te. voorkomen. - - Drinkwater. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend dat zoolang de droogte aanhoudt, eiken morgen vaa 6 tot 9 ure en van 12 tot 2 ure in bet gebouw der Socpkokcrij drinkwater verkrijgbaar zal siju tegen ticee cent per emmer en tot eeo maximum van twee emmers daags voor elk huisgezin- Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER.. De Secretaris, HARTMAN. Het is een bedroevend verschijnsel, zooals. liet misbruik van sterken drank steeds toeneemt. Geen dag gaat haast voorbij, of men hoort hoe hier of daar een persoon door misbruik van sterken drank een ongeluk heeft gekregen, waardoor hij het leven verloren heeft, of wel Voor zijn leven ongelukkig is geworden, afge wisseld door mededeelingen van misdaden, ge pleegd in en veroorzaakt door de dronkenschap. Wat al menschen gaan door het drank misbruik voor lichaam en ziel verloren. Eu niet alleen de dronkaard zelf, maar hoe vaak ziet men de gevolgen van de dronkenschap der' ouders, in de ziekelijkheid der kinderen, die gedoemd zijn zich een lijdend leven door te slepeuWat zou men huiveren, als men eens een blik kon slaan in bet huiselijk leven van eéu dronkaardWat tal van mishande lingen, folteringen, lichamelijk en-zedelijk de vróuw van een dronkaard moet doorstaan Niet alleen tijdens de dronkenschap zelve, maar ook omdat daaraau de zuur verdiende pennin gen verkwist worden. Zeer te recht werd dan ook onlangs op de Werklieden-Vereeni^ing er op gewezen, hoe de Sterken drank een hoofdoorzaak is van dc ellende van zoovele honderden arbeidersgezinnen. Wat baat grootere verdiensten, indien het meerder verdiende verkwist wordt aan sterken drank V Wat kon de wij zeggen niet eens do dronkaard maar do slechts een geregeld uiu den sterken drank gebruik makende arbeider niet voor betere doeleinden gebruiken, indien hij do etui vers aan zijn borrel besteed, bo taarde. Maar wat er tegen te doen Wij voor ons iien daartegen slechts één afdoend middel. Het zelfde dat ook het eenige afdoende is .tegen 'ooveol uitspattingen en losbandigheden. Het Christelijk ouderwijs. Een degelijk ondervvjjs ^aiirbjj het niet, alleen' wordt toegelegd op de fr»landelijke ontwikkeling, maar dauiblj tevens P de zokeljjko vorming van het kind. Ook

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 1