<T Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prin3 1 Van Oranje, vereerde dezer dagen /Arbeid Adelt," afdeeling Arnhem, met een gescLenk, bestaande in een barometer, als prijs voor do aanstaande verloting. Zr. Ms. ramschip Guinea, kommand, de kapitein luitenant ter zee H. P. König, is gisteren ochtend uit Willemsoord in zee gestoomd, om de Nedcrlanclsche visschcrsvlool te beschermen, ter aflossing van Z. M. brik 'De Zeehonddie weder naar Hellevoetsluis is teruggekeerd. Voortaan zal dit schip tweemaal per week de vis- ichersvloot bezoeken en voor de veiligheid onzer vis- fichers waken. Aug. Ten Bergk, de vroegere directeur der Rotter- damsche Handelsvereeniging, is- Maandag krachtens bevel van het gerechtshof te 's Gravenhage in vrijheid gesteld. Ten aanzien van de bekende akte van belee- ning, welke aanvankelijk van valschheid werd beschul digd, en om welke de uitlevering indertijd was ge vraagd, had reeds- de rechtbank le Rotterdam de bui- tenvervolgingstellmg bevolen. Zij verwees echter de zaak naar den procureur-generaal van het. gerechtshof wegens dc boeking van twee rerkoopen van effecten op uit. December en van den inkoop van dezelfde bedragen in Januari. Het gerechtshof heeft thans beslist, dat ook in dit opzicht de instructie der zaak geen termen voor verdere vervolging had opgeleverd, en beval alzoo de onmiddellijke invrijheidstelling. De Standaard bevat het volgende bericht, de Vrije Universiteit betreffende Zondag is door Dr. Hocdemakcr, predikant te Am sterdam, van dén kansel medegedeeld, dat bij een benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit had ontvangen. Naar men verneemt, zou hem bij die benoeming het onderwijs in de naturaal en dc ethiek zijn opgedragenzou dc kerkgeschiedenis met aanver wante vakken aan l)r. Rutgers; de encyclopaedic en dogmatiek aan Dr. Kuyper zijn toegewezenterwijl Voor de uitlegkunde des N. Testaments benoemd is Dr. van Rookel, insgelijks predikant te Amsterdam. Over de benoemingen voor de Oostersche talen en de practiscbe vakken kau eerst later worden gemeld. Nu voegen we er slechts aan toe, dat bij de juridische faculteit tot hoogleeraar in het staatsrecht benoemd is de heer Mr. D. P. D. Fabius, de bekende schrijver van „de leer der Souvereiniteil" en secretaris van het Centraal- Comitó. Volgens de achtereenvolgens in de St.-CL opge nomen staten, bestond de bevolking van Nederland op 1 Januari 1880 uit 2,000,902 mannen en 2,036,109 vrouwen, te zamen 4,037,011, tegen 1,972,744 man nen en 2,009,153 vrouwen, te zamen 3,981,897 op 1 Januari 1879. In de noordelijke streken van België heerscht een pokken-epidemie. Vooral te Antwerpen breidt deze .ziekte zich zeer uit. In weinige weken telde men 500 lijders. Een drietal gevallen in het land van Hulst kwamen mede reeds voor. Van 22 tot 29 Augustus zal te Brussel een internationaal onderwijscong res gehouden worden, waar toe de Belgische „Ligue de l'enseignement" het initiatief genomen heeft. Het reeds vastgestelde programma omvat sommige der gewichtigste maatschappelijke en opvoedkundige vraagstukken, die met het voorberei dend, lager, middelbaar en liooger onderwijs in be trekking staan. En overeenkomstig den wensch, door het- uitvoerend comité te kennen gegeven, veroorloven zich de ondergeteekendeD, die tot het algemeen comité van het congres zyn toegetreden, bun landgeoooten tot het bijwonen daarvan met aandrang op te wekken. Zij vinden daartoe te meer vrijheid, nu zij instaat zyn, op de meest stellige wijze degenen gerust te stellen, die reeds de vrees hebben genit, dat het con gres meer of minder vastgekoppeld aan de feesten, die België ter herdenking van zijn 50-jarige zelf standigheid vieren gaat allicht bet karakter zou kunnen dragen van een, voor hét Nederlandsch nati onaal gevoel stuitende demonstratie. Die vrees behoeft niemand te koesteren. Het congres zal geen deel uit- -maken van het programma der feesten, die afgeloopeu zullen zijn vóórdat het een aanvang neemt. Eo boven dien heeft het uitvoerend cotnitó de ondergeteekenden verzocht, aan hun landgenooten //de verzekeriug te -//geven, dat deze niets zullen hooreu, wat hun recht- ■i,matige gevoeligheid zou kunnen opwekken." T. II. DB BEER, to Amsterdam. Mr. J. DOM EL A" NIEUWENHUfS te Amsterdam. Mr. P. M. G. VAN HEES, te Amsterdam. Kerk- en Sclioolniouws. Ds. H. W. Brandt, predikant bij do Ned. Her. Gem. te 's Heerenhock, is beroepen in da sinds 2 Juni 1879 vacactmtc gemeen,te te Sint Kruis. Te Baarland ia beroepen ds. H. Renting, sinds 1858 pred. bij de Chr. Ger. Gem. te Bodegraven. Ds. C. J. L. Ruijsch van Dugtcrm, pred. bij dc Ncd. Hcrv. Gom. te Wcmeldiuge, heeft bedankt voor het beroep uaar Stand daar buiten. Ds. N. J. Krom zal op den lcii Pinksterdog te 's Heer Hcndrikskindcren, c. a. afscheid prediken, eu op den 2den te Hilvarenbeek, c. a. zijne intrede doen. Drietallen ter vervulling van twee vacaturen, als predikant bij dc N. II. G. te Amsterdam In de eerste vacature werden gekozen de heeren: P. G. Datema-te Ee, W. J. Gezelschap te Rotterdam, en E. A. G. van Hoogenhuijze te Dordrecht, met 225, 220 en 247 van de 259 geldige stemmen, en in de tweede vacature, de heeren: J. U. B. BrouwcF te Leiden, J. Eigeman te Dordrecht en. N. A. de Gaaij Fortman te Vlissingen, met 228, 242 en 231 van de 248 geldige stemmen. Over 14 dagen zullen nit beide drietallen de beroepingen geschieden. Baarland, 10 Mei. Vrijdag ontving onze geachte hoofdonderwijzer, de heer J. de Hond een bezoek van den heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, vergezeld van den heer Schoolopziener van dit district, welke heeren hem ter hand 9telden, een boekwerk, zijnde een pracht-exemplaar Faust van Ten Kate, als geschenk bij gelegenheid van zijn veertig-jarig jubiló, hem door de Hooge Regeering geschonken. BUITENLANDSCH OVERZICHT.'" Engelands eerste minister bemerkt reeds dat eraan rozen ook doornen zitten. Tal van raoeielijkheden deden zich reeds voor. En het moeielijkste van deze allen was wellicht eene aangelegenheid heen persoon lijk betreffende. Zooals men zich herinnert bield de heer Gladstonó overal en over alles opgewonden ver- kiezingsoraties. Daarbij voer hij onder anderen heftig uit, zoowel over den keizer van Oostenrijk, als over de Oostenrijk9che politiek. Nauwelijks was hij als eerste minister opgetreden, of Oostenrijks gezant vroeg hem officieel of hij, nu bij zijn doel bereikt had, nog volhield wat hij zooal van de keizer verteld had? De staatsman Gladstone maakte echter veel excuus. Men moest het zoo nanw niet nemen met betgeen in de verkfeztngsijver zooal door hem verteld werd. Het speet hem dat hij den keizer van Oostenrijk woorden in den mond gelegd had, die deze nooit gesproken bad enz. enz. Kortom het blijkt nu reeds dat Glad stone bij zijn verkiezingsoraties voorstellingen gegeven heeft, die nu blijken onwaar te zijn. Dat dit feit natuurlijk nu in alle onpartijdige buitenlandscho bla den verteld en verhaald wordt, is zeker niet geschikt om de zedelijke kracht van dén leider van het nieuwe. Engelsche ministerie te verhoogen. Daarbij komt op eens de tijding, dat de uitgaven voor den Afgbaanschen oorlog de raming reeds met 48 millioen guldens overschreden hebben. Dit is echter te boven te komen voor een rijk dat 7 maal meer inwoners dan Nederland heeft, dat reeds een 100 of 120 millioen heeft moeten opbrengeo voor den rampzaligen oorlog ajet Aljeh Of Gladstone zijne toezeggingen betreffende de Transvaal zal gestand doen, wordt reeds twijfel achtig. Althans na dat het nienwe ministerie bekend was, werd een vergadering belegd om de annexatie van den Transvaal voor goed te regeleo. Eindelyk is men in Brilscb-lndië gansch Diet ge slicht met de benoeming van lord Ripon tot Onder koning. Behalve dat men hem persoonlijk niet geschikt acht, stuit het velen tegen den borst, dat men tot die hooge waardigheid iemand bsnoemd beeft, die v Protestanlsoh Roorasch 13 geworden. Maar men alles te vriend houden denkt Gladstone. In de Fransche volksvertegenwoordiging, gaat het ook waarlijk niet deftig toe. Stootte het voor weinige dagen velen tegen de borst, dat Gambetta zijne macht als voorzitter der vergadering, gebruikte «p eene dictatoire wijze als hij tegen een Bonapartiscbcn af gevaardigde deed, thans zijn het de leden der ge avanceerde partij, die er wraak over roepen. En - deze heeren hebben er slag van, om hunne zienswijze daar duidelijk over mede te declen Gambetta zal echter spoedig bemerken, dat ook bij niet opgewassen is, tegen den stroom vön radicalisme, die by zelf mede hielp ontbinden. Evenmin als het ministerie-Freycinet heeft by daartoe een voldoend beslist standpunt ingenomen. Tegen zyn wil en dnnk zal hij door den radicalen stroom worden medege- sleurd. Ook in den Duitschen rijksdag is niet alles rozen geur. Zooals wij dadelijk na do laatste verkiezingen voorspelden, hebben de leden van het centrum, dat zijn de Katholieken, dc meerderheid in hunnen hand. Dit kan Bismarck niet uitstaan en daarom heeft hij verklaard, dat het zoo niet langer kan gaan. Of het centrum moet zich meer naar zijn. wil schikken, óf hij bezwoer de andere partijen, om niet met bet centrum mede te stemmen. Anders dreigde hij vrij beslist dat hij zou aftreden. Bismarck zette hierdoor veel op het spel 1 Dat by zijn doel bereiken zal gelooven wij niet. Tenzij ook hij zich geneigd toone aan billijke eiscbcn van het centrum toe Ie geven. """"GEÜ Ëir&pTnrEir FCHTen! Tc 's Gravenpolder heersclit de kinkhoest epi demisch onder dc kinderen. Reeds drie kleinen zijn daaraan gestorven, en vele andere verkecrcn in een gevaarlijken toestand. Ook de mazelen heerschen in twee huisgezinnen, voorshands schijnt die ziekte zich evenwel niet verder uit te breiden. Deze week vertrekken twee gezinnen naar Noord- Amerika uit dc gemeente Baarland. Voor een paar weken zijn uit het naburige Oudclandc twee hoofden van gezinnen met de noorde zon daarheen vertrokken, achterlatende hunne vrouwen en kinderen als ook een menigte bekenden. Eene vrouw en een paar kinderen zuilen echter in gezelschap van deze twee gezinnen de reis mede maken en alzoo haren man en-vader volgen. Gisteren morgen heeft een persoon die door do Vlissingsche politie tijdelijk in arrest was gesteld, ge tracht zich in het arrestlokaal aldaar door ophanging van het leven te berooven. De cipier sneed hem eehtcc nog tijdig af. In den afgcloópen nacht omstreeks 12 uren is tc Dreischor brand ontstaan in een woonhuis,.op zichzelf staande aan den Boomgaardsweg nabij de kom van het dorp. De brandspuit is niet derwaarts vervoerd, daar zij bij gebrek aan water toch geen dienst had kunnen doen. Het gebouw is geheel afgebrand. Een groot gedeelte der meubelen is gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Gebouw en inboedel waren bij de Brusselsche Brandvcrzekcringmaatsch. verzekerd. Te Wanneperveen is eene jonge vrouw, die eerst in Juli s. haar 1 Tjarigen leeftijd bereikt, reeds eenige weken weduwe en tevens moeder. In het af- geloopen najaar huwde ze. Naar aan de Maasbode wordt medegedeeld, zouden thans te Amsterdam 5000 diamantslijpers zon der werk zijn. De muskietzwerm in de Rietlanden bij Amster dam, is nu dermate toegenomen, dat dc werklieden in hunne bezigheden wordon gehinderd en het gezicht door de massa insecten belemmerd wordt. Zondag morgen werd de 20-jarige dienstmeid van een ingezetene te Groningen by het opstaan dor huisgenooten vermist. Na lang zoeken zag men dc put openstaan en bespeurde dat dc ongelukkige zich daarin bevond. Tjeo men haar zoo spoedig mogelijk weer ophaalde, bleek het, dat de levensgeesten reeds waren geweken. Naar men gist, is zij bezig geweest aan het pompstuk om water te putten, doch daar dit sedert eenige dagen wat moeielijk ging, schijnt zy bij de opene put in den kelder gegaan eu met bet scheppen voorover gevallen te zijn. Maandag-middag had het 4-jarig jongentje van P. van Helden, Goudschcweg, te Rblterdara het on geluk aldaar in'een sloot te geraken, wat door iemand die aan het water werkte werd opgemerkt, doch dezo kon niet- roepen van de schrik. Hot kindje dreef onder <lc daar aanwezige bruggen, cn alleen uit de gebaren van den man maakte men op dat er een kind e water lag. Dit bespeurde een matroos der Koninklijke Marine, cn deze mocht het voorrecht smaken, het knaapje weder1 op het droge te brengen, terwijl door toepassing der bekende voorschriften men er in slagen mocht, het kind weder behouden en wel aan dc ouders weer te geven. Toen Zondag iu het bosch van Fontaincbleau, aan de zijde van Barbizon, in bet lage struikgewas brand uitbrak waarschijnlijk tengevolge van een onvoorzichtig weggeworpen sigaar of lucifer - was het daar tamelijk vol wandelaars. Het droge mos, de dorre bladeren en slingerplanten deden den brand spoedig een onrustbarenden omvang verkrijgen. Dc wind speelde cr lustig in en joeg het vuur naar do nabijgelegen dennenbosschen. Zoodra deze waren aan getast stond de grond over ccnc breedte van 50 meters als het ware in vollen vlam- Dc vette dennen naalden plantten krakend met groote snelheid het vuur over, dat een heuveltje opklom als ware het een leger, dat de hoogte opstoomdc. Het schouwspel moet grootscli geweest zijn, toen eindelijk de gansche heuvel in vlam stond als een groote brandstapel e'i een dikke rook het zonlicht deed verblceken, De boeren en hout hakkers uit de buuit, later door militairen uit Fontaine- blcau bijgestaan, veegden de paden rond den heuvel schoon van dennennaalden cn alles wat den brand kon voorplanten, zoodat het vuur daar stuitte. Dc wind was inmiddels gelukkig gaan liggen en na drie uren brandens zag men niefs meer dan de breede zwarte streep door het bosch, bezaaid met rookende en glim mende stukken houtskool. Men schat dc aangerichte schade op niet meer dan 3000 franken, wijl de boomen die verbrand zijn grootcn- deels dezen winter door de felle koude gestorven waren. De noordoostelijke doorvaart, die door professor Nordenskjold met de Vega zoo gelukkig volbracht werd, zal voor de tweede maal beproefd worden, maar nu in tegengestelde richting, van het oosten naar het westen. Het schip, dat op de reis naar de Berin g- straat aan dc kust van Japan aan den groml liep, maar later gelukkiz weer vlot geraakte, zonder veel averij te hebben bekomeo, zal thans van Yokohama door de Beringstraat de reis ondernemen, die de Vega in tcgeugesteldo richting heelt volbracht. De kapitein is een Noor en ook de ekwipage bestaat grootcndeels uit Noorcn. Het schip zal echter onder Russische vlag varen.

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 2