ondertrouw kan worden opgenomen binnen 300 dagen na ontbinding van baar eerste huwelijk De heer G. Prumers was van oordeel, dat art. 91 zich hiertegen niet verzette, doch bij de discussie werd gewezen op art. 41 van het Burg. Wetb. en de vergadering was van gevoelen, dat door dit art. het doen van afkon digingen verboden was, waardoor de ondertrouw niets hielp. Evenwel moest de vraag zooals zij luidde toe stemmend beantwoord worden. 3o. Wat zijn burgerschapsrechten De heer H. G. Hartman Jz. beantwoordde die vraag door mededeeÜDg van het gevoelen van verschillende schrijvers, als mr. Thorbecke, mr. Boisscvain, prof. de Bosch Kemper, mr. van Oostenwijn en anderen, alsmede de bepa lingen uit vele van onze wetten omtrent die rechten, maar kwam tot de conclusie, dat geene goede definitie nog gegeven is of gegeven kan worden. De vergade ring vereenigde zich met de stelling, dat de burger schapsrechten nog het best gekend worden uit art. 42 van het Code Penal. Enkele andere punten werden nog besproken zooals lo. Het geven van de noodige opgaven omtrent de lotelingen der nationale militie aan den Secretaris van den militieraad, voor de ipvulling van de lotings- regiviers, ten einde die inschrijving te vergemakkelijken, hetgeen wenschelijk werd geacht, doch onverplicht. 2o. Do noodzakelijkheid voor de vaststelling van verordeningen tegen halsbrekende toeren, dat vooral voor grootere gemeenten de aandacht verdient, ofschoon men meende, dat de burgemeester, .ook zonder ver ordening, op grond van art. 188 der gemeentewet, zoodanige 4oeren kan verbieden. 3o. Dat de heffing van rechten voor extracten en afschriften van geboorteacten enz. imperatief is voor geschreven bij art. 2 der wet van 23 April 1879 (Stbl. no 72) betgeen algemeen werd erkeud- 4o. Dat belegging van overwinst uit de eene ge meente-instelling niet billijk is, wanneer voor eene andere instelling eene leening moet worden aangegaan. Het wetsontwerp tot wijziging der artt. 264266 der gemeente-wet, dezer dagen door den Minister van Binn. Zaken aan de Ged. Staten om advies gezonden, werd druk besproken en daartegen vooral drie bezwa ren ontwikkeld alslo. het verloren der openbaarheid van de kohieren der plaatselijke directe belasting2o. strijd met de hierachic, dewijl de gemeenteraad het kohier dat door Ged. Staten is goedgekeurd, zal kun nen wijzigen en 3o. c'omptable moeieiijfcheden, dewijl minder zal ontvangen wordeD, als waarop gerekend is. Het bestuur werd opgedragen, om, wanneer het dit noodig acht, eene buitengewone vergadering te beleg gen, ter bespreking van eene petitie legen dat ontwerp. Voor de plaats, waar de zomervergadering zal ge houden worde a werd 's Gravenpolder gekozen en deze bijeenkomst daarna gesloten. Later vereeuigden zich vele leden aan een diner, dat door Mej. de wed. J. J. Hartman geleverd werd en waarbij menige toast werd uitgebracht. Door de centrale liberale kiesvereeniging te Goes, werden in de jl. Zaterdag gehouden vergadering al de aftredende leden der pror. staten in dit distriet opnieuw candidaat gesteld, bestaande uit de heeren J. A.Fransen van de Putte, J. M. Kakebceke, mr. B. V. van der Bilt en jhr. mr. C. van Citters. Dezer dagen is het kapitale heercnhnis van wijletr~den~heer W. A. de Laat de Kanter te Goes ver kocht "aau de Roonisch Katholieke gemeente voor f 10.509. Naar wij vernemen zal het voor eene op te richlea Katholieke 9chool worden ingericht. Donderoacht is op eene hofstede in den Jacob- polder onder de gemeente 's Heer Areudskerke, be woond door C. Filius, door eou onbekende oorzaak brand onstaan, waarclcor de schuur met het zich daarin bevindende vee, ten getale van 37 stuks, waaronder vele paarden, een .prooi der vlammen is gewordenhet huis bleef gelukkig gespaard. Toon de brandweer der gemeente 's Heer Arends- fcerke op de plaats des onheils aankwam, was niets meer te zicu dan de vier naakte muren der schuur en de verkoolde beenderen van paarden, koeien enz- Alles was tegen brandschade verzekerd. Vrijdag middag is' de justitie uit Middelburg te 's Heer Arcndskerko aangekomen tot hel iustclleu van eou onderzoek. De president van bet collcgio voor de zecvissche- ryen verklaarde zich onlangs bereid, wauneer onze visschers blootstonden nan de roofzucht en de vijan dige handelingen Van ongelscho visschers, zijne be middeling te verlcenen bij het britscho Gouvernement, indien ccdo behoorlijk gemotiveerde klacht bij hem inkwam. Het schijnt dat aan dién wenk geen gevolg js ge geven, of dat hot britscho Gouvernement zich anii de zaak met laat golegen zijn. In de lleld. Ct. althans komt thans weder con bericht voor o.iitrcut de roo- i ver ij en en het geweld door engelsche visschers dicht onder Terschelling gepleegd. Do verschoning van een hollnndsch oorlogschip zou misschien nog boter dienst doen dan eene oflioiolo klacht vnu liet collcgio voor de zcevisschcrijen. Volgens een bericht aan de N. It. C. zou duurtoe dan ook reeds het bevel zijn gegeven en in allerijl to Hellevoetsluis de brik de Zeehond worden gereed gemaakt. Door S. M. de Koningin is, naar het Hbl. meldt, ook aan de industrieschool roor vrouwelijke jeugd te Amsterdam de bestelling gedaan van eenige goederen, benoodigd voor de heuchelijke gebeurtenis, die verwacht wordt. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den Commissarissen des Konings verzocht, de gemeente besturen in hunne provincie.te willen uitnoodigen, uit het bevolkingsregister te willen opgeven het kerkgenoot schap van iedcren onderwijzer of iedere onderwijzeres, die op 31 December 1879 aan het. hoofd eener niet-ge subsidieerde bijzondere school voor lager, of meer uit gebreid lager onderwijs stond, die voor rekening van dien onderwijzer of die onderwijzeres wordt gehouden. Toen Dinsdag avond te Gent het bericht uit den Haag ontvangen was, dat de, conventie van Terneuzen door de Eerste Kamer der Stalen-Generaal aangenomen was, hebben, gelijk de Stad Gent schrijft „de groote klqk en de beiaard zich laten hóoren", en werd de volgende kennisgeving van het stadsbestuurop de hoeken der straten aangeplakt Meieburgers Het college van burgemeester en schepenen, heeft de voldoening aan de burgerij te melden dat het verdrag, tusschen het Belgisch cn Ncderlandscb gouvernement gesloten voor de verbreeding en verdieping der vaart van Terneuzen, door de NedcrJandsche Kamers is aangenomen. Door deze gelukkige gebeurtenis worden de wett- schen der stad Gent ten volle vervuld, want sedert jaren verwacht zij van de verbetering barer haven, de uitbreiding van haren handel en hare nijverheid. Gedaan tc Gent, den 20 April 1880. Graaf Db Keuciiove, De gemeente-secretaris A. J'. De Vyj.der. Tevens werd de gemeenteraad tegen Woensdag avond 6 uur in buitengewone zitting bijeengeroepen. Onder voorzitterschap van den burgemeester, graaf do Kcrckove, werd in deze zitting met algemecne stemmen besloten een adres var. hulde cn dankbetuiging te richten aan den minister van buitenlandscbe zaken, den minister-president Frère-Orban, bij gelegenheid van de goedkeuring der conventie door de Nederland- sche Kamers, en hem geluk te wenschen met het schitterend succes der door hem gevoerde onderhan delingen. Dit adres werd staande de zitting goedge keurd, en zal door het college van burgemeester en schepenen worden aangeboden. Kerk- on Solioolnlou-w». Ds. A. H. L. de Bel, pred. bij de Ned. Herv. Gein. te Hal tem en bevorens te lJerseke, heeft bef beroep naar Harlingen aangenomen. Als eene 5de poging is te Ovezande c. a. be roepen ds. J. II. Guldenarm, pred. bij ^de Ned. Herv. Gem. te Vuursche, die reeds den 15 Jiili L849 te Engwierum zijne kerkelijke loopbaan intrad. Ds. A. C. Kamerman, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te 's Hcerjansland, >en vroeger te Bor8seie*en te Baib, c. _a., zal den 2 Mei te Asten, c. a. class. Eindhoven, bevestigd worden en intrede doen. Ds. J. 8cbuttevaer, pred. bij de Ned. Herv. Gom. te Simonshavcn c. a., tn bevorens te Oudelande, heeft voor het beroep naar Zuidzijpc bedankt. Bij de Synode is eene klacht ingekomen van de geschorste ouderlingen der -Hervormde gemeente te Dordrecht tegen het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland, wegens zijn optreden in deze gemeente, om te doen wat des kerkcraads is. Desgelijks eene klacht van den heer Stronck, tegen ditzelfde bestuur, omdat bet hem niet tot zijne ver gaderingen heeft opgeroepen. liet' reglement op de kerspclvorminfc if* naugcnouien «net 14 van de 18 «tem men. Uit het kic3Collegie der gemeente Leiden heeft zich eene commissie gevormd, die zich belast met het bijeen breugeu van jaariijksche vrijwillige bijdragen Ier verbetering van het predikonts-lractomeuf, voor de orthodoxe- predikanten. Voor de moderne predi kanten werd reeds op dezelfde' wijze door gemeente leden gezorgd. De heer VV. Goedhart, den 7 Febr. 1828 geb. tc Well (gem. Bergen) in Limburg, en sedert 16 April 1855 als hoofdonderwijzer aan do openbare school to Kloosterzaude, gem. Houlcnisse, in functie, heelt den 16 dezer zijn 25jnrig jubile, onder verec- ring van prachtige geschenken, luisterrijk gevierd. Van .eene geachte hand ontving hij na die feestviering nog het volgende naamversjo s^erd op uw jubelfeest u eer cn dunk bewezen,, petlenk deez' blijden dag nog jaren lang na dezen t STATEN-GE A Kit A AL. ïn de Tweede Kamer is het debat over het ont werp tot regeling der fabrieks- en handelsmerken Vere, pure liefde voor de rentebelasting in be langloze, hoe meer hoe liever betalende rente belasting-schuldigen zullen herschapen worden? Zulk eene meeuiug, op het oogenblik dat de ondervinding der. praktijk wijst op de betoonde kwade trouw, zou voorwaar naïef zijn. Neen het is niet te ontkennen, dat heisas rnaar al te velen er geen kwaad in zien, be lastingen te ontduiken". Het moge treurig zijn, maar het_w een feit. Maar des te immoreler achten wij eene be lasting, waarbij, met die wetenschap, de natie geplaatst wordt tusschen haar geweten en haaf beurs Wellicht zal men opmerken, dat tot prikkel van juiste opgave wordt voorgesteld, dat ieder geroepen kan worden zijne opgave onder eede te bevestigen. Die mogelijkheid, het vooruitzicht om dan öf zijne onware opgave te moeten er kennen öt tot meineed te moeten komen, zal, redeneert men, afschrikken om onware opgave te doen. Maar, eilieve, wanneer die bevestiging onder eede dan zoo afdoende is, waarom dan niet ook bij de suiker-accijns eenvoudig voorgeschreven, dat ieder belastingschuldige geroepen kan wor den om met eede te bevestigen, dat hij naar waarheid opgave gedaan heeft? Terecht zal men antwoorden dat dit niet aan gaat-, maar dan gaat die eed ook niet op bij de rentebelasting. Men mete toch niet met twee maten GOES, den 26 April 1880. Vereenlajlng van Burgemeester» en Se cretarissen In Zuid- en JVoord- lleveland. Deze vereeniging, waarvan de heer D. P. Domini- cus, burgemeester van Kruiningen, voorzitter is, hield op Donderdag den 22 April in hel locaal der Socië teit „Eensgezindheid" te Goes eene. vergadering, die zeer belangrijk mocht hecten. Nadat ais leden waren aangenomen de heeren H. J. G. Hartman, adjunct commies ter secretarie te Goes an M- Wondtrgcm, wethouder tc Kruiningen, en de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, -deelde de voorzitter mede, dat de vereeniging thans 62 leden telt, zijnde de heeren jhr. L. C. van der Feltz en W. F. Busing naar elders vertrokken, A. Meijaard overleden cn daareutegen de heeren N. van Stel en C. Caboort, burgemeesters vau 's Heeren hoek en Kloetinge- tot de vereeoigicg toe getreden. De heeren D. P. Dominions en H. G. Harlma» Jz., die als leden van het bestuur aan de beurt van af treding ^waron, werden herkozen en verklaarden die herbenoeming zich te laten welgevallen, waarna mc- dedeeling gedaan werd van eenige stukken, alsken nisgeving van het overlijden van A. Meijaard en den brief van rouwbeklag aan de weduwe; adre9 aan 25. M. den koning "tn eene wet in het leven te roe pen tot afkoop van eigendom die partikulicren aan wegen en zijkanten van wegen hebbende missive aan den minister van justitie- om inlichting nopens de benoemiug van Ambtenaars van dén Burgerlijken Stand en het daarop ontvangen bericht, dat, niette genstaande de wijziging van art. 13 van het Burg. Wetb., nog gehandeld moet worden volgens art. 149 der gemeentewet. Op voorstel van het bestuur werd goedgekeurd, dat een adres aan do Tweede Kanier der Staten-Ge- «fiefoal zal gezonden worden tot betuiging van ndbaesie aan het wetsontwerp tot bescherming van dieren, die nuttig zijn voor landbouw on houttcelt. De rekening over 1879 word gesteld in handen van do heeren Jhr. dc Marees van Swimloren, Kranye- veid en de Blindo en op op advies dier commissie goedgekeurd en vastgesteld met een goed slot van f 130,05°, waaruit is aangekocht eon lot in de pro- mioleening van Amsterdam, serie 2168, no. 10. Eenige adviezen omtrent punten van administratie of van gemeontorecht werden gelezen en besproken, to weten: lo. Of hot uict noodzakelijk is dat het model der rokoning et» bogrootiug vau de gemeente gewyzigd worde, om met juistheid do slaton A en B der geld middelen vnn dc gemeente op to maken? De heer D. Mulder vond dit wol wenschelijk, «iet noodzake lijk, on na disoussio word de wenschelijkheid uitge sproken dat dc staten gewijzigd zoudcu wordeu naar het model der rekouing en begroot ing.' 2o. Of ceno vrouw voor oen hvcodo huwelijk in

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 2