- gedane ondervinding hadden den heer Nordenskjöld - in staat gesteld de kansen te borekenen en al de ver- eischten voor het welslagen van zijne stoutmoedige poging vooraf voor te bereiden. Op een tocht van 181 maanden lang, tijdens een gevangenschap van 9 maan den to midden van ijs en sneeuw, is niet een dag VoorbygegaaD; waarop de kundige mannen aan boord niet, ieder op zijn gebied, belangrijke waarnemingen betreffende do kennis van den aardbol hebben gedaan (daverende toejuichingen.) Pc wetenschappelijke overleveringen, zoo meester- terlyk geschetst door onze Frausche zeevaarders in die streken en in het" breede ontwikkeld door tochten in den laatsten tijd door verschillende mogendheden ondernomen, zijn door de reizigers van Je Vega met een onwrikbare standvastigheid gevolgd. Daardoor ver krijgen wij. nieuwe schatten voor de studie «lier be wonderenswaardige wetten, waarin het grootsclie der schepping zich afspiegelt en waarvan het onderzoek den menschelijken geest steeds tot eer verstrekt. De heer Nordcuskjold, die de ziel van dien arbeid is geweest, zal ons in breede trekken zijn reis verhaal mededcelen een uitvoerig verslag zou nren tydsvor- deren," (daverende toejuichingen). „Hij zal u spreken over den vorstelyken en krach- tigen steno, dien de uitrusting der expeditie genoten heeft van Z. M. den koning van Zweden en Noor wegen, \an wten wij do eer genieten een der zoneu op dit oagcablik ia ons midaea te zien rerder over den onüitputtcljjken financieelen bijstand van 2 Mece nassen der pooltochten, den Zwjed Oscar Dickson en den Bus Alexander Sibiriakoff" „Hij zal u verhalen, hoeveel hij verschuldigd is aan de kunde en de ondervinding, aan de kalmte ea bet beleid van den kommandant Palander, die belast was te middeD van den nevel,.in geheel onbekende streken bezaaid met de gevaarlijkste drijvende ijsbergen, de moedige kleine Vega to besturen, dat scheepje, waarin het lot besloten lag van een grootsehe, edele gedachte en dat de drager was van hen, die zich gewijd hadden aati do verwezenlijking daarvan. „Hij zal u ten slotte zeggen, hoeveel moedigen ijver, hoeveel totwijding aan de gemeenschappelijke taak hij gevonden heelt by al zyne medegezellen, zoowel by de eenvoudige schepelingen, als bij de mannen der wetenschap en de scheepsofficieren. „En thans is het woord aan mijnheer den profes sor Nördenskjold. (Daverende toojuichingen.) De groote man, de hold van den avond, schetste daarop in vloeiend Frnnscb, wat de president gezegd bad, dat hij ons zou mededcelen. Telkens, wonneer hij een oogeublik ophiold, b. v. bij het omslaan van een blad, of zelfs maar na het einde van een volzin, brak er een storm vun toejuichingen los, waaraan prins Oscar telkens dapper mededeed. Somwijlen gaf dezo er zelfs het voorbeeld van. Do prins en baron do Sibbern, de Zweetlsche gezant, zijn vandaag misschien do gelukkigste menschon geweest uit heel Parijs. Het was hun aan te zien, hoe trotscb ze waren op hun grooten landgenoot, die aan gansch Zweden zulk eeu schoon relief geeft. Al wie den heer Nordenskjöld do hand "kwam drukken, kon er zeker van zijn, dat door hou de beide handon gevat-werdon, om hem dank te botuigon voor zijn sympathie. Toen dc rede van den professor geëindigd was, nam de voorzitter nogmaals het woord in do cersto Ai»ts om dank te zeggen voor de gedane mededee- icn wijders om den sprsker kennis to geren, dat uu dociété de geographic, aan hem reeds vroeger con medaille schonk, hem thans haar groote gouden me daille als een erkenning zijner verdiensten voorde aard rijkskundige wetenschap toekende. Nn eenigo weinige woorden van dank door don heer Nordenskjöld uitgesproken, word de vergadering legen ruim half 10 uur door den voorzitter gesloten. GEMENGDE BERICIITEN. De stoomboot M. A. do Ituijtcr zal met 1 Mei a. beginnen tweemaal 's weeks tussohen Rotterdam en Goes heen en terug te varen. Omlcr levendige deelneming herdacht do heer J. Bourdrcz zijn 50-jarigen diensttijd bij do Middcl- burgschc brandweer, cn do heer P. L. Reepmaker, burgemeester van Anrdcnburg zijn 25-jarig iimbtsfecst. Dc rijksveldwachter ltobcr uit Anrdcnburg on zijn collega uit St. Kruis, achtervolgden oon Belgi- schou stroopcr cn trachtten hem het ontvluchten over de grenzen te beletten. Dostroopor geen middel ziende ora te ontkomon keerde zich om, Ipgdo op ltobcr aan en gebood hem van do vervolging af te. zion als hy- zijn leveu lief had. Do rijksveldwachter was geuoodzaakt van de vervolging of te zien, doch daar do ouvorlaat hem bekend is, is van 't voorge vallene rocdedcoling gedaan aan de Belgisphc policie. Uzendijke, 29 Maart. Tot dykgraaf van den Qroo- tcn-Jonkvrouwpolder (benoorden) is benoemd de heer Chr. L. Wijffels thans gezworen tot gezworen de heer Johs. Lecdhouta Pz. en tot "fgcrnardigdo in het wntorsohap voor do uitwatering dor yoroonigdo polders de hcor J. L.'1. do Bats, wonende te Biervliet, een en ander in de plaats van den heer J. Lemhouts I.z.z., overleden. Door den gemeenteraad te Sluis, iè besloten de oude kazerne te verbouwen tot een post- en telegraaf kantoor. Bij den Gemeenteraad van Amsterdam is een voor dracht - ingekomen tot het bouwen van twee verplaats bare schoollokalen. De kosten zullen f 12,000 bedragen. Voorden derden Noordpooltocht per W-ülem Barents is bij den Penningmeester te Amsterdam dot heden ingekomen f 5196. Onder degeneö, die te Haarlem met goed ge-i volg acte-examen voor de wiskunde aflegden, behoort A. Pomper, die volslagen blind is. Hy is geboórtig uit Sneek en ontving zijne opleiding aan het blinden instituut te Amsterdam, 't laatst van den eersten on derwijzer aldaar, den heet J. van Lingen. In eene bijeeukoiust van belangstellenden in het behoud van de fiotierdamBche opera kon de heer Bur ger de blijde medcdeeling doen, dat aan coupons en guarantie-aandeelên het kolossale bedrag van f 89,882 is bijeengebracht. Er ontbreekt dnB nog slechtst 118 aan do gevraagde f 90,000, maar voor dit kleine be drag zou men de- opera niet jaten vallen. Hy felisi- teerde daarom de aanwezigen met het behoud van de opera. De heer E. Matlhes verklaarde dat.hij gfcmachligd was door don pachter van het buffet in den schouw burg om het nog ontbrekende bedrag voor diens re kening te nemeo. De verzameling prijzen voor de algemeene watersooodlotery, te Amsterdam byeengebraebt, moet, ook wat de kunst betreft, bijzonder prachtig en kost baar zijn. Het comité heeft weder f 30,000 aan do 'algemeens kas voor den watersnood overgemaakt. In de Zuiderzee moet thans zoo enorm veel haring worden gevangen, dat geheele vaartuigon met die viscb beladen hier en daar worden heengezonden, ten eiode de haring als mest up de landerijen te bezigen. Op Zondag 11 April a. s. zal op de begraaf plaats Eik en Duinen gedenktéeken "worden ont huld op het graf van "3en volksdichter W. J". van Zeggelen. BURGERLIJKE STAND. GOES. Ondertrouwd den 81 Maart, Louis Charles Cornu, 21 j. jtn., met Maria Dirkse, 23 j. jd. Getrouwd: 1 April, Matheus Geeno, 66 j., wedn. van Jannetje Verwijs, mot Jóhannetjo Kosten, 64 j., wed. van Dingenis Korataauic1 April, Engel Nor- bertus Steenbakker, 60 j., wedn. van Catariua Kleyn- puttc, met Cornelia Christina Huybregt, 66 j., wed. van Anthooij Driesprong. Geboren: den 31 Maart, Maria Josephina, d. van Potrus Johannes Vaes en Jannetje Nieuwersteegden 1 April, Susanna Maria, d. van Poter Christian Eich- holtz en Levina Maria Bal; den 2 April, Pieter, z. van Pieter Weasel en Jaooba Wissekerke. Ovorlcdcn: den 26-Maart, Marinus, 17 ra., z. van Jan Willem van de Weert cn Maria van Zweeden den 26, Franoiscns, 6 z. van Fransisctis Koens en Helena Oostdykden 26 Maart, Wilhelmina Fran- cina, 5 w., d. van Kornelus Kloosterman en Helena Lukaartden 31 Maart, Maria, 9 j., d. van Gerrit Hendrik Vertregt (oTerl.) en Adriana de Bruyne; den I April, Pieter, 4 d., z. van Pieter Marinus Magielse en Elisabeth Robijnden 2 April, Alida Hendrika, II w., d. van Johannis Christoforus van 't Zelfde en Adriana Zuurveltdén 2 April, Elisabeth Rebyn, 35 j., vrouw van Pieter Marinus Magielse. Maart. CATS. Geborenden 18, Andries, z. van Pieter Brouro eu van. Necltje van Bczooycnden 20, San- tina, d. van Jan Bouterse en Maatje de Wild; jen 22, Jannetje, d. van Gerard Eikenhout en van Pie- ternella Brutersedeu 23, Lena, d. van Dingenis Flipso en van Maria Schipper. Overleden: deu 18, Leentje'de Jonge, 15 m. d. van Andries en van Maria Jacomina Ponso; den 25, Jacoba Wolsc, ?5 j. wed. van Stoffel Pieman, den 30, Marinus Priester, 4 m., z. van Willem en van Klezina de Smit. - Getrouwd den 18, Pieter Tazolaar, 23 j. jm met Jannetje Markusse, 21 j. jd. NISSE. Bevallendeu 2, Catharina van der Hicle—dc Bue, z.don 12, Maria LuteynVionuo, tweeling z. en d. (d. levenloos.) O.verlcden den 18, te Krabben dyke. Adriana Mcij- aard, 64 j. wede. van Adriaan Hirdcsden 22, Pieter Lutcijn, 12 d. Gehuwd: don 18, Jacob Johannis van Lierc, 33 j. wedr. vdti Suznnna Zandee inet Christiua Hirdcs, 31 j. wodo. van Pieter Bakker. WOLFAARTSDIJK. Ondertrouwd den 19, Jacob van Strion, 32 j. jm. met Maria van dc Linde 31 j. jd. Geboren den 3, Elizabeth, d" v. Johannis Sinko en Catharina Spruitdeu 10, Dina, d. v. Adriaan Pikkaart cn Maatje Vaarden 18, Blazino, d. v, Cornelia Jacobus de Smit en Elizabeth Arnoysdeo 29, eèn onechte z.den 30, eenö onechte j. Overledenden 4, Frederik Kloosterman, li j. z. van Marinus Kloosterman (overleden) en Magaretha van der Bliek; den 10, Johanna Keukelaar, 13 j. d. van Marinus Keukelaar (overleden) en Cornelia Janse den 21, Catharina Spruit, 29 j. echtgen. v. Johannis Sinkeden 20, Elizabeth, 7 m. -d. v. Marinus Barentse en .Wilhelmina van de Kreeke. Levenloos aangegevended 80, een z, van Adriaan Tramper en Suzanna Reinhoud. COLIJNSPLAAT. Geboren: den 15,Leuais.z. van Leunis Karreman en van Mayke Ritmeester; jen 19, Jacob, z. van Paulo.s Voogd en Jannetje Loddet den 19, Tannetje, d. van Onrer Versluis en Francina. HóllestelleWillem Jan, z, van Leyn Steendam en van Maria Jacoba Koleden 30, Cornelia, z. van Adriaan Verburg en van Adriana Verburg. Overledenden 5. Antbony Maas, 85 j. zooa van Pieter en van Anna Fierreden 28. Ary de Vis ser, 72 j. echtgen. van Pieternella van der Weole. Ondertrouwdden 27, Jacobus Pieter Koole, 2D j. jm. met Bastiaua Baardolf, 21 j. jd. KATTENDIJKE. Ondertrouwdden 16, C. G. van Liere, 26 j. jm. met J. Staal, -30 j. jd. Gehuwd den 12, G. O. .van Blitterswyk, 25 j- jm. met P, J. Platteeuw, 22 j. jd. Bevallen: den 4. R. Goedhartvan Dyke, z.jdcn 15, A. BrandPieper, z.; den 19, 'O. van den BcschGoemans, d.; den 19, J. FeytelRottiy, z.; den 23, C. Platteeuw—Wisse, d. Overledenden 1, Tannetje Luk, 56 j. trouw van Jacob Karelse j den 21, Jaooba, 6 ra. d. van' Cornelia Merisón eu Elizabeth Labeur; den 21, Pieter, 17 m. z. van Jacob Hollestellé en Adriana Lokerse; den 25 Abraham Johanpes Hoogeateger, 68 j. geh. met Neeltje de Puit; d«n 27, Frans, 20 m. z. v. Job Olree en Lena van Oosten. Afsluiting der kasboeken en restantènlijst by de Coöperatieve Voorsohotvereeniging en Spaarbank te Goes, over de maand Maart 1880 Ontvangsten Reservefonds f 2651.40 Storting aandeel. - 10833,05 Terugbetaling op sohuld- vordéring- 26133.38 Interessen daarvoor en ger. Interest- 2013,80 Opgenomen golden. - 46S92.415 Onkosten Geznmolijk bedragf 80024,04*. Uitgaven Beservefonds f Terugbetaalde aandeelcn - 199.03 Verleende voorsobolten - 69464.75 Terugbetaalde interessen - 86,83 Terugbetaalde opgenomen gelden 14805,56 Interessen van opgenomen gelden- 64,52 Onkosten - 30.Q2& Gezamenlyk bedrag. MARKTBERICHTEN". Rotterda.ii, 5 April. De aanvoer was heden klein en de prijzen bleven onveranderd. Er was weinig handel. Liefdadigheid. DIAKENEN bij de Nederduitsche Hervormde ge meente te Goes, maken bij deze dankbare melding van twee Extra-giften, als eene van f 25,-- ia een bankbiljet en een van f 10,bij gelegonhêid der godsdienstoefening Op gisteren. Zy bevelen do aan hunne zorg toevertrouwde armen beleefdelijk in do liefdadigheid aan. Goes, 6 April 1880. Namens diakonen voornoemd, J, WE8SEL, Voorzitter. y. d. BUSSCHE, Secretaris. YERKOQPINGEN, ENZ. 7 April. Hocftje. Yoreeke. v. d. Bussche. 14 a Hofstede. Colijnsplaat. v. d. Moor. 16 a ""HOfstedc. Colijnsplaat. v. d. Moer. 22 Bouw- en Weiland. Goes. Liebert. A.DVERTENTI ÊSï. Voor do v?le bewijzen van deelneming, onderron- vopden vau hier en elders, bij ziekte en overlijden van inyae dierbare Echtgenoot», betuigt do ondorge- teekende .zijnou opreohten 'en welgemecnden dank. Goes, April 1880. J. P. BOSHOFF.

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 3