De volgende vergadering wordt weer te Amsterdam gehouden. Het wetsontwerp tot verzekering van de invoering Van de nieuwe schoolwet is thans bij den raad van State aanhangig. Kon vroeger medegedeeld worden, dat het in het plan der rcgeerirrg ligt de wet voor Januari a. in ie voeren, thans kan er bijgevoegd Worden, dat het plan der invoering voorloopig op 1 November is vastgesteld. Het bovenbedoelde wetsontwerp moet dienen om aan de regeerin" de voor de uitvoering noodige cre- dicten te verschaffen. Behalve voor de uitkeering aan de gemeenten over twee maanden zal cr geld noodig rijn voor de traktementen der inspecteurs en school opzieners- Zijn wij goed ingelicht, dan zal de voor dit jaar bcnoodigde som beneden het vroeger geraamde minimum blijven. C7" De afdeelingen der staatscommissie tot herzie ning van het burgerlijk wetboek zijn, bij koninklijk besluit samengesteld als volgt le afdeeling, welke bare vergaderingen houdt te Grareahage, voorzitter mr J. J. Van Meerbeke. Leden mrs. P- R. Feitb, li. H. P. L. A. Van Boneral Faure, C. Asser, A. P. Th. Eysscl en W. A. Van Hoek, secretaris mr. W. J. Wintgens. 2e afdeeling, vergadering te Utrecht .- voorzitter mr. c. w. Opzoomer. Leden mrs. M. A. Van den Acker, IV. J. Trie beis, L. J- Van Oppen en J. C. He Vries. Secretaris mr. J. W. S. A. Versteeg. 3de afdeeling, die bare bijeenkomsten houdt te Zwolle. Voorzitter mr. M. J- M. Smitsz. Leden mr. G. Diepbuis, E. W. Guljé, A. E. J. Nijsingh en T. Van Hetlinga Tromp. Secretaris mr. G. J. Pb. graaf Schimmel pen ninclc. Voorts zijn by de nadere regelingen tevens zooda nige algemeene voorschriften vastgesteld als noodig rijn, opdat, niettegenstaande de urbeids verdeeling, de eenheid van het werk bewaard blijve. Alle eindoeslniten, betreffende wijziging of aan vulling der wetgeving, moeten in de algemeene ver gadering worden genomen. {W. v. h. R De JFillem Barents zal in bet begin van de vol gende maand verhaald worden naar de werf van de heeren Huygcns en Van Gelder, te Amsterdam, om voor den derden tocht eereed gemaakt te worden. Tegelijkertijd wordt dan op de marinewerf aange vangen met victualie en uitrusting. De verecnigde vergadering van Rijnland heeft het besluit genomen om een aanzienlijk deel der kosten te waarborgen van eeoe afdoende verhooging en ver zwaring van den Lekdijk Bovendams. De versterking tccb, die aan bet hoogheemraadschap van den Lekdijk Bovendams door ged. statpn van Utrecht bevolen en door den koning bekrachtigd ws», werd volgens het oordeel van de deskundigen en van de waterschaps colleges geheel onvoldoende geacht. Het werk zal zoo worden aangèlegd, dat de arbeid, behoudens overmacht, reeds voor den volgenden winter gereed en de dijk in voldoende staat van tegenweer zij gebracht. Mei a. zal eene nieuwe militaire verdeelïng van ons land in drie afdeelingen plaats hebben. De 1ste militaire afdeeling zal omvatten Noord- Holland en Zuid-Holland ten noorden van de Nieuwe Maas en de Lekstandplaats van den bevelhebber -Amsterdam. De 2de militaire afdeeling de provinciën Utrecht, Overijssel, Drente, Groningen, Friesland en Gelderland ten noorden van den Rijn standplaats van den bevel hebber: Utrecht. - De 3de Inilitaire afdeeling van de provinciën Zuid- .Holland en Gelderland de gedeelten ten zuiden van de Nieuwe Maas, Lek en Rijn, en verder de provinciën j Zeeland, Noord-Brabant en Limburg; standplaats van I den bevelhebber: Gorinchem. Bforh- en öolioolni©u-*vs. Ds. N. J- Krom, pred. te 't Heer-Hendriks kinderen c. s., is beroepen te Hilvarenbeek c. a., (class, 's Hertogenboscb). -Te Meliskerke c. a., reeds sinds 31 Juli 1875 .Vacant, is beroepen ds. B. A. de Jong, pred. te Krimpen aan de Lek. Bedankt voor Ovezandc c. a., door S. Ulfers, pred. te Domburg, en insgelijks voor Aroemuiden en Biggekerke door ds. Chr. IJnzonides, pred. te Noor deloos. Ds. H. J- Krol te Ter Neuzen becfl voor het beroep, naar Heumen en Malduin bedankt. Ds. P. J. Gouda Quint, eerst pred. te Hoedckens- kerke, en daarna te Hien c. a., zal, als verroepen Haar Colmschat, den 4 April aldaar bevestigt werden.- Gelyk ds. J. van Leeuwen, pred. te Colijns- plast, zoo hoopt ook zijn zwager, ds. F. W. Königs- feldt, die den 4 April 1830 te Meliskerke c. a. zijne kerkelyke loopbaan intrad, en sedert 4 Mei 1845 te Rheden in Gelderland heeft voortgezet, op aanst. Zondag aldaar van zijn SOjarigen. dienst gedachtenis te Tieren. De ouderlingen der Ned. Herv. gemeente te Leiden hebben geweigerd, niet slechts bij de aanne ming en bevestiging van lidmaten, maar ook bij de bediening des avondmaals door moderne predikanten tegenwoordig te ziju, zoodat deze plechtigheden nu in tegenwoordigheid van oud-ouderlingen hebben plaats gehad. De heer A- S. Hink, leeraar aan de 11. B. S. alhier, is benoemd tot leeraar bij den cursus ter op leiding van hoofdonderwijzers alhier. De akte eramens voor het lager onderwijs io Zeeland zijn beden aangevangen. Geëxamineerd voor het Hoogduitsch 3, toegelaten 1 de heer R. R. Mulder, te Grocde. Van wege den Ambachtsheer, jhr. A. A. des Tombe te 's Hage, is aan de gem. St. Laurens- c. a., f 500 geschonken tot herstel van het kerkgebouw. In het lokaal van Evangelisatie te Bergen op Zoom had 2de l'aaschdagavond eene bedestond plaats voor de CLr. School, geleid door Ds. L. J. v. Rbijn, emer. predikant te Doeiinchem, die welwillend de taak op zich genomen had den volgenden dag de nieuwe hoofdonderwijzer, de heer A. Waasdorp, lot zijn werk in te leiden. Ecnige onders en belangstel lenden, benevens het bestuur der school, waren daar toe met de kinderen op het bepaalde uur indeschool te zamen gekomeü en woonden deze plechtigheid bij. Menig goed woord werd daar gesproken tot waar deering van het Chr. onderwijs in het algemeen en van dit heerlijke werk alhier io het bijzonder. Ailen verlieten hoogst voldaan de plaats, waar de Heer zegenend was nabij geweest. LANDBOUW. In hel Nteuies van den Dag leest men Nu de tijd van zaaien en planten weder daar is, willen wij hen, die hunne vensterbanken, varanda's enz. gaarne met hangplanten sieren, opmerkzaam maken op een eenvoudige, onkostbare, sierlijke en toch ook vreemdsoortige kweekerij, waarbij geen tuinaarde, geen potten of iets dergelijks gebruikt wordeu. Een grove spons, een weinig water, enkele zaadkorreltjes, een touwtje en een weinig zorg zijn voldoende om menig een gedurende langen tijd genoegen te bezorgen. Wij hebben bet ten vorige jarc zei ven ondervonden en kunnen het alzoo, door ervaring geleerd, aanbevelen. De zaak is deze.: Men weekt een groote, ronde, grove spons in warm water, waarin men haar zoo lan" laat liggen, tot zij door en door geweekt is. Dan perst men haar uit, echter niet al te sterk, hangt haar aan een touwtje op een plaats, waar de zon gedurende een deel van den dag schijnt, en steekt in de openingen of poriën hier en daar een korrel gierst, rood klaverzaad, gerst, rijst en haver. Wanneer men nu zorgt, gedurende een week, gere geld des morgens de spons met een weinig water te besprenkelen, zal men weldra uit de, spons frische groene blaadjes zien opschieten, die zich langzamer hand tot afhangende planten ontwikkelen, terwijl te zijner tijd de roode bloempjes van de klever de massa sieren. Natuurlijk moet men nu en dan de spons be vochtigen, inaar niet al te nat maken. Wanneer men zobdra de kiemblaadjes zich goed ontwikkeld hebben, een weinig tuinkers op de spons strooit, zal deze geheel in het groen verborgen geraken. Dat die kweekerij mg al tot afwasselïng aanleiding geeft, zal men wel begrijpen. Omtrent den toestand van den land- en tuin bouw wordt aan het Leidsche Dagblad bericht, dat de meeste akkers met wintergraan zeer goed staan. En kele stukken evenwel möesten omgeploegd worden, omdat het getal planten geene hoop meer kon geven op eene voldoende opbrengst. Van het koolzaad is heel weinig overgebleven. De karwei, welke nu ook meer algemeen wordt verbouwd, laat zich goed aan zien. Het bewerken ^van het land gaat, zelfs op de zware klei gemakkelijkde winter heeft den grond mul gemaakt. De zomergranen hoonen en erwten worden dan ook in eene goed verkruimelde aarde ge zaaid. De weiden beginnen mooi te groenen, vooral de nieuwe gras- en klavervelden hebben een hoopvol aanzien. Het is te verwachten dat het vee tijdig de stallen "kan verlaten, wat ook bij velen wenschelijk is want de voorraad wintervoeder wordt gering. Tot dusver gaf dit jaar al bijzonder weinig regenwater de grond is op de meeste plaatsen dan ook goed droog waardoor de nadeclige gevolgen van de vrij sterke nachtvorsten niet zoo zichtbaar zijn als bij natte vooraren. In de tuinen wordt druk gewerkt. De eerste groenten komen reeds ter markt. Als de nach ten. wat gunstiger worden, zullen vele gereedstaande planten uit de koude bakken in den vollen grond overgebracht worden. Het zonnige weer werkt ook voordeelig op de bloementeelt. Van de vruchtboomen vertoonen de pereboomen heel weinig knoppen appel- boomen daarentegen zien er meest veelbelovend uit. bhte.\la\dscii overzicht. De wrijving tusschen de tegen elkander overstaande richtingen is voor het oogenblik het meest iu. het oog vallend in Frankrijk. Het ministerie daar onder vindt nu reeds de gevolgen van zijn groote toegevenheid aan het geschreeuw der communards. Dit vooral heeft bet er toe gebracht te belooven dat het de de creten van het eind der vorige eeuw, weer zou toe passen op de niet erkende geestelijke Orden. Eq toch beseft bet hoe het door dien maatregel den steun van alle bezadigde mannen niet alleen zal verliezen, maar eens ielt tegen zich keeren. Zoo zou de grijze Staatsman, Dufaure het ministerie in,den Senaat inter» pelleeren over de tegenover die geestelijken te nemen maatregelen. Dat die interpellatie licht een afkeurend oordeel van den Senaat over die handelingen van het ministerie tengevolge zal hebben, is niet onwaarschijn lijk. Geen wonder dan dat het ministerie aarzelt. Maar aan den anderen kant Bchynl die aarzeling on vergeeflijk iu de oogeD der communards, en verwijten, deze reeds aan het ministerie gebrek aan moed en doortastende vastberadenheid. Hel ministerie heeft zich zelf tusschen twee vuren gebracht, dié beide het wel eens te warm kunnen worden. Wat zal echter het gevolg zijn, als de senaat een afkeurend oordeel uitspreekt omdat het ministerie te ver gaat, en de kamer daarentegen omdat het niet ver genoeg gaat? Naar onze meening zou dan slechts ééne weg open- siaan om uit die moeilijkheid te geraken, namelijk het ontbinden zoowel van den Senaat als van de kamer. Het zou eene misschien wel gevaarlijke hande ling zijn, maar in die omstandigheden, de eenig mogelijke, en uaar wij vertrouwen de eenige wensche- lijke, omdat de natie dan nogmaals haar oordeel kon uitspreken, en zij niet meer op groote woorden be hoeft af te gaan, maar nu zij bij ondervinding heeft leeren tien, waartoe eene //liberale" meerderheid leidt. Ofschoon de door de' beide hoofdrichtingen in Rusland aangewende pogingen misschien even krachtig zijn, vallen zij voor bet oogenblik daar minder in het oog. Nogmaals werd eene geheime drukkerij door de politie ontdekt en 16 personen daar werkzaam in hechtenis genomen. Het is als of de politie reedg zeer in kracht is toegenoineD, sinds zij niet meer in elkander vaak tegenwerkende afdeelingen gesplitst is, maar onder één krachtig bestuur geplaatst. Trouwens veel lekt er niet uit. Wel werd gemeld dat geblekon was, hoe verschillende hooggeplaatste personen zich verlaagd hadden tot handlangers van bet nihilisme, maar wie die personen waren, of wat men met hen gedaan heeft, daaromtrent vernam men niets. Op eens treedt bet gerucht dat Gortschakoff als kanselier zal aftreden, weer op den voorgrond. Zijn hoogen ouderdom en daardooe wankelende gezondheid worden als redenen opgegeve.). terwijl het tijdstip dat de keizer zijn 25-jarige troonsbestijging herdacht heeft, als een gunstig oogenblik wordt verklaard. Met Gortschakoff zou echter niet alleen een per soon maar eene richting aftreden. Gortschakoff toch was bekend als een warm voorstander der Pans- lavisten en zou als zoodanig zeer zeker niet worden opgevolgd, indien het waarheid zal blijken dat prins Orlojf, de voor eenige dagen uit Parijs teruggeroepen gezant in zijne plaats benoemd zal 'worden. Daarom zou deze benoeming zoowel hoogst belangrijk zijn met het oog op de binneDlandsche partijen, als veelbeteekeuend voor het geen Frankrijk voortaan van Rusland te wachten heeft Ook nu reïds, voor de uitslag nog bekend is, be ginnen de vcrkiczingshartstochteliikbeden in Engeland invloed uit le oefenen op de buitenlandschg politiek. I)e bekende Gladstone, wien het voor hem onbegrij pelijke feit, dat men hem zoovele jaren kon missen, tot een soort van manie schijnt geleid te hebben, heeft in eene liberale meeting, zulke zware beschuldigingen tegen den Keizer van Oostenrijk uitgekraamd, alleen om Beaconsfeld er een verwijt van te kunnen makcD, dat deze gaarne met Oostenrijk op een goeden voet blijft, dat boewei de Keizer van Oostenrijk te recht medelijdend zijne ^rondere daarover had opgehaald, de Oostenrijksche minister van buitenland - ecbe zaken het noodig heeft geacht den Engelschen gezant te Weenen te verzoeken de noodige stappen te doen, dat het Engelscbe pnbliek in tijd wete, dat de voorstelling van Gladstone onwaar is. Invloedrijke Oostenrijksche bladen ontzien zich zelfs niet die voorstelling van Gladstone als „perfide" als tegen beter weten in onwaar te noemen I>at zulke onbe zonnenheid der Gladstonesche partij geen goed zal doen ligt voor de band en dat ze zich, al behalen de „liberalen" de overwinning het regeeren onmogelijk heeft gemaakt, is tc vervrachten 1 Lord llarlington die door zijne bezadigdheid toont verre boven Gladstone verheven te zijn, spant alle krachten in, om de dwaas heid van dezen, schadeloos te maken. Of hem dit zal gelukken GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdag na afloop der jaarlijksche algemeene vergadering van onderwijzers, in het le district van Zeeland, is aan den voorzitter, den heer %nr. C. J. Pické, die met 1 April a. s. als schoolopziener in dit

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 2