1700'89 de nog onafgeloste voorschotten bedroegen f 46171,75. De bank ontviDg voor de in het afgeloopen jaar verleende voorschotten aan intrest en boete f 8983,99 De gereserveerde intrest van voorschot ten in het vorig jaar bedroeg1304,22 Te zamcn f 5288,21 Daarvan moet afgetrokken worden als Dog niet verschenen; de intrest, loopende over het nu onlangs ingetreden boekjaar 1445,45 Best f 3842,76 Door de bank werd aan intrest op uit gehaalde spaargelden uitbetaald f 146,88 Aan verschenen intrest op spaar gelden, werd bij bet einde van het boekjaar bijgeschreven. 623,72 f 770,60 f.3842,76 Aan intrest op by particulieren opgenomen gelden werd betaald 169,27* De onkosten der bank bedroegen 229,02* Terwijl eiudelijk door de bauk werd terugbetaald voor vóór den vervaltijd afgeloste voorschotten, daaronder begrepen die promes sen welke door verdisconteering, vóór den vervaldag in de kas terugvloeiden581,99 Zoodat de zuivere winst der bank bedraagt f 2141,87 De gezamenlijke omzet der bank (ontvangsten en uitgaven) bedroeg dit jaar f 440100,60®. Nadat het bestuur met de .commissie van toezicht besloten bad, Jat van de zuivere winst eene som van f 326,19 zou worden gevoegd by het reservefond» werd door de algemeene v*-"gadering der leden op 10 Maart 1880 gehouden, dat 8 pel. op het aandeelen kapitaal zou worden uitgekeerd, waartoe veretscht werd f 716,68,terwijl aan Je drie leden van bet bestuur, tot vergoeding van bunnen arbeid, eeue som van f 1100 werd toegekend. Kerk- en Sohoolnieuws. Beroepen te Heumen en Malden, by Nymegea ds, H. J, Kroll, pred. te Ter Neuzeu. Naar aanleiding van de kerkelijke kwestie te Dordrecht, schrijft de Prot. Noordbrabander, bet volgende De zaken gaan met Dordrecht goed. Het geslagen vounis wordt niet erkend, niet alleen zoo wij hopen op grond van de informaliteit der niet- onderteekeuing. Dat ware slechts een zwakke bodem. Maar op, grond van het recht der gereformeerde ge zindheid in het midden van het Ned. Herv. kerkge nootschap. Dan staat men veilig. Het is. niet alleen de kerkeraad, die, op de drie moderne dominé's na, de bindende kracht van dit vonnis ontkent.- Ook het olassicaal bestuur deed des gelijks. De zoogenaamd geschorste ouderlingen zijn daarin toegelaten om zitting te nemen en hebben dat dan ook gedaan. Verder heeft het classicaal "bestuur de aanklacht ter zijde gelegd, ingebracht door twee moderne predikan ten tegen de heeren Eigeman en Van Hnogënhuyzéj die eene kerkeraadsvergadering hebben belegd en daarbij als pr®3es cn scriba tegenwoordig zyn. ge weest. Nu moet het provinciaal kerkbestuur van Znid- Holland zich met al die zaken gaan bemoeien. Blijft dat volharden bij zijne ten vorigen jare aangenomen houding, dan is dat uitnemend. Dan zal het ook zijn lid, dr. Stronck, afgevaardigd door de classis Dordt en die tot de zoogenaamd geschorsten behoort, toe laten tot zijn vergaderingen en alzoo toonen het von nis van Gelderland niet te erkennen. Er loopt echter een gerucht, dat het eene rugwaartsche beweging zou maken en in afwijking van dè verleden jaarge'nomen beslissing, Dr. Stronck niet wil toelateD. Wy hopen zeer dat dit gerucht weldra zal worden gelogenstraft. Doch al gebeurde dat ook niet, toch hopen .wij dat onze broeders te Dordrecht stand zulleu houden en zich bovenal niet in de mazen van het -net van regle menten, dat de synodale mannen gevlochten hebben ora bet leven der gemeente te verstrikken, zullen laten vangen. Niet doorzie reglementen, alleen ondanks die reglementen zal de vrijmaking der kerk kunnen gebeuren. Ook uit Zeelands hoofdstad, Middelburg, kwam goede tijding, evenals uit Sneek. De broeders hebben zicb daar eveneenB geplaatst op het Dordtsche stand punt. De ouderlingen van flneek zijn reeds aange klaagd bij bet classicaal bestuur. Inlusschen zullen de leerlingen van den modernen predikant aldaar in een naburige gemeente worden aangeo9men en bevestigd, .Daar- zal dus de kerkeraad geplaatst worden voor de vraag: of bet attestatiën wil erkennen van aan de Synode.gehoorzame kerkeraden. Alles saamgenomen is er reden van tevredenheid. Wel schijnt dr. Bons veld nog met de gedachte' be zield, dat men zou kunnen lerugkeeren tot den toe- laamheid en den buitensporigen prys der geringste werkzaamheden, de ontoereikenheid van gereedschappen en materieel, en de fout, welke men tè Vlisaingcn beging, om van de stremming der scheepvaart te veel te willen profiteeren, met 'toog op een tydclyk voor deel, in plaats van er aan te denken om voor het Vervolg de Bympaihie en het vertrouwen van den buitenlandscheu handel te winnen. De 25e tentoonstelling vanwege de vereenigiog tot bevordering van den tuinbouw in Zeeland zal gebonden worden te Middelburgen het Schuttershof Donderdag 22 er. Vrijdag 23 ApHl 1880. De inzen- diug der voorwerpen moet geschieden Maandag 19 en Dinsdag 20 April, terwyl de keuring zal plaats heb ben op Woensdag 21 April. Inzenders van voorwerpen, alleen besterad tot ver- «ierii.g der tentoonstelling, worden door het bestuur verzocht nok daarvan opgaaf te willen doen vóór Maandag 19 April, met het oog op de ruimte waar over zal moeten beschikt worden. Bij de keuring zal behalve op schoonheid van kweek, rijkdom van bloei en verscheidenheid van soort ook ^elct worden op eene behoorlijke te naamstelling der ingezonden voorwerpen. Programma's zijn steeds te vèrlcrygeo- bij den Secre taris. den heer F. D. Sprenger, te Middelburg. Andermaal is by de regeering het plan „in overweging", om een dienst in het leven te roepen om tegen een matig téricf, door middel van de post, pakjes over. te brengen van beperkte afmeting, een gewicht van 5 KG. niet te boven gaande, waarbij bet recht van byzonderc ondernemingen van openbare jmddeli-n van vervoer tot het overbrengen van zulke voorwerpen ongeroerd zou blijven. MC.) Da opbrengst der rijksmiddelen bteef in Febru ari, zooals gewoonlijk, aanmerkelijk beneden de raming zelfa beneden de cpbrengst van dezelfde maand in bet vorige jaar. Doch Deemt men de eerste twee maan den des jaars bijeen, dan is bel totaal ten gevolge der gunstige uitkomsten van Januari honger dan de beide vorige jaren opbrengst over Jan. en Febr. 1880 f 12,970,000 a 1879 f 12,845,000 1878 f 12,911,000. Z. K. H. Prins Albert van Pruisen arriveerde Donderdag te Voorburg, een gedeelte van den zomer zal deze vorst weder te Scheveningen vertoeven. Door den minister van financiën wordt berekend dat de thans voorgestelde rentebelasting aan 's Eijks schatkist 4 millioen 's jaars kan opbrengen. Het Handelsblad meent dat dit bedrag well".mil lioen hooger te stellen zal zijn. {Zuiden.) Door jhr. Van de Poll zijn aan het rijk vermaakt devolgende schilderstukken^ 1. Een mans- en vrouwenportret, door Ferdinand Bol; 2. een portret van eeniadmiraal, door A.'van Dijck3. een landschap met vee, door Paulus Potter; 4. een portret van een oude dame, door Bembrandt, een van de meest uitmuntende werken van dezen meester. Door een kenner te Amsterdam werd voor een buitenlandsch liefhebber f 100.000 voor dit portret geboden 5. een hisloriscbe voorstelling, door Adam van Oordt6. eene ruïne, gestoffeerd met vee, door Nikolaas Bercbem 7. een waterval in Noor wegen, door J. van Keasri; 8, kinderen, spelende -met «-en kat, door Ja" Steen9 het O.-Z Heeren— Logement 'te Arasterdam, door Gerard Berckheyde; 10. een boerenfamilie aan den discb, door David Byckaert11. een gezicht in Italië, door J. v. d. TJlfft; 12. een landschap, door A. v. Everdiugen 18. dood wild, door M. de Hondekoeter14. een land schap met koeien, door. J. Huibi-rc en A. van de Velde.; 15, id. met paarden, door J. Lingelbacb16. stil water, door W. van de Velde 17. portret van den der heeren Muilman te paard, door Ph. Wou werman en Gerard ter Burgh18. een binnenhuis, door 'Cortelis Dnsart19. een mansportret, door Gerard. Dou20. de droom van Jacob, door Frans van Mieris. Dit'stuk werd ten onrechte toegeschreven aan Arie de Voys; 21. twee .portretten door Paulus Moreelse22. eene muziekpartij, door J. Verkolije 28- landschap met vee, door W. Bemijer24. groen markt, door H. M. Sorgbovendien zyn er nog enkele van minder belang. iTe Amsterdam schijnt men de beweging tegen de Spaarbank nog te willen volhouden. Althans de tekende K. Bis heeft een tweede openbare vergade ring bijeengeroepen tegen Zondag 14 Maart ter «be spreking en mededeeling' van het voorgevallene sedert de eerste vergadering, en hoever de beslissing over het bekende geschil is gevorderd." -Het beleedigd rechtsgevoel zou Pinooffs zoo gaarne in Nederland terugzien. De procureursgeneraal bij den Hoögen Baad sprak bij gelegenheid van de behande ling der zaak Kerdyk de hoop uit, dat deze groote falsaris niet voor goed een veilig toevluchtsoord in Amerika zou gevonden hebben. Deze woorden deden eerst het vermoeden ontstaan dat er nog hoop zou zyn op uitlevering "van Pincoffs langs diplomatieken weg- Nri zou het de Pruisische regeering zijn die op grond van valschheid in geschriften en andere mis dadige handelingen in betrekking tot de Nedcrlandsch- Bcrlijnsche bouwmaatschappij, uitlevering van Pincoffs zou hebben gevraagd. Waarschijnlijk is ook dit"bericht niet, want Pincofü was van Ijovengenoemde maatschappij geen directeur, de zakeu komeu dus niet le zijner verantwoording. We helpen -echter gaarne wenschcn dat de sterke arm der justitie ook zoo lang moge zijne dat hij dezen „groöten dief", bcreike. {Zuiden.) 's Hoge, 11 Maart. Onder de nieuw ingeko men prijsvoorwwpen voor de algemeene verloting, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, onder bescherming van HH. MM. den Koning en de Ko ningin, trokken bijzonder de aandacht een zeer fraai éónpaard8 gareel-tuig, met Berlynsch zilver geslngueerd garnituur van den heer W. Galjaard, rijtuig- en za delmaker alhier; een porselein garnituur voor een toilei—tafel van den beer van Lommei aan de Wyker- brug; een kristal grogsiel vau mevr. Levyrson-Nor- meneen teekening in lyst yaa en door mej. Cor- nelie van der Harst, pensionaire van HH. MM. den koning en de koningineenige fleascben geconfijte vrucbtcD, en eeue collectie cartonnages, van deu heer P. Zalm, vroeger W. E. tie Blaauw alhier; een vier tal poppen, tot in de kleinste bijzonderheden voor stellende de verechilleude kleederdrachfeu in het Bur ger Weeshuis te Naarden het denkbeeld hiertoe ging uit van de weezen zeiven, terwijl de verschillende kleedingslnkken door hen zyn vervaardigt ouder toe zicht van de binnenmoeder mej. van der Hejeu twee portretten iu lyst van HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik, van den heer C. H. L. Susan, een fraaie buste van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje van deu beer.C. Huner, beiden alhier, en verder een keur van handwerken, o. a. van de dames Kwalm te Pernis en d. v, alhier. Er is kans dat Nederlandsch-Indië een stoom tram zal krijgen. Tot nu toe bezit het nog geen enkel dergelijk vervoermiddelslechts is er te Batavia een, alleen door eeuvond uitmuntende, paardentram. Elide Jaar-verslag- van de Coöpera tieve Voorschotvereeniglng; en Spaarbank to Goes, van -5 Februari 1Ö79 tot 5 Februari 1880. Het leden aantal bedroeg bij den aanvang van het boekjaar 164. In bet afgeloopen jaar traden 19 leden tot de vereeniging toe, terwijl 18 uittraden, zoodat üe vereeniging op 5 Februari 1880, 165 leden telde, wier gezamenlijk bedrag van gestorte aandeelén be droeg f 10.682.51, zijnde f 740.14 meer dan op 5 Februari van bet vorige jaar. Aan stortingen op aandeelen, daaronder begrepen het bijgeschreven dividend op de nou uiet volgestorte aan deelen, werd ontvangen f 1038.26; terwijl, aan de uilgetreden leden of hunne rechtverkrijgende, aan ge storte aandeelen werd uitbetaald f 298.12. Het reservefonds bedraagt thans f 2311.71, dat is f 242.94 meer dan verledeu jaar. De inkomsten van het reuervefonds bestonden uit het aandeel in de winst van het vorig boekjaar f 196.§4 en uit* entréi; gelden en verkoop van boekjes f 64. De uitgaven dit jaar door dit hoofd pedragen be- loopen f 18.zijnde eeu verlies op een voorschot dat het bestuur verplicht was af te schrijven als on inbaar. Wij vingen het dienstjaar aan met een bedrag aan spaargelden van f 24828.91*. Ingebracht werd in den loop van het jaar f 26715.23*.of f 5408.88* meer dan bet vcrige jaar, terwyl een bedrag van f2554.76* aan spaargelden werd terugbetaald of f 6945.31 meer dan het vorig jaar, soodat er op het einde van het boek jaar aan spaargelden in de bank overbleef f 25989.38®" of f 1724.19 meer.dan het vorige jaar De interest op de spaargelden uitbetaald, bedraagt f 146.88, terwijl bij het einde van het bo-kjanr f 623.72, verschenen interest bij hel kapitaal werd bygeschreven, zoodat het nieuwe boekjaar begonnen werd met J 26613.10* aau spaargelden. Bij het begin van het boekjaar had de bank een restant aan opgenomen kapitaal by particulieren groot I f 4000. In den loop van hel jaar werd nog op de- I zelfde wijze opgenomen f 19800, makende zaraen f 23800; terwyl hierop weder werd terug betaald f.18300. Het na ingetreden boekjaar vinr dus fian met een by particulieren opgenomen kapitaal van f 5500. Door de voorsobotveTeemging werden 309 voor schotten of proloogatiën van voorschotten verleend tot een geznmenlyk bedrag-van f 131471. In den aanvang van het boekjaar waren nog aan. voorschotten uitstaandef 41495,08. Daarbij voegende de in dit jaar ver leende voorschotten, ad „131471, krijgt men de geheele voorschotreke ning met-een totaal vanf 172966,08. Daarvan werd in den loop van het jaar afgelost f 126794,33, zoodat by het sluiten van het boekjaar

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 2