\wameu daardoor tot de overtuigiog, dat er zich in tnijn trouw leger mannen berinden, die den beitel of de vijl eren goed weten te hanteeren, als zij io tijd VaD oorlog de wapenen zouden weten te gebruiken. „Ik verzoek uwer commissie, de tolk te zijn van deze gevoelens bij allen, die bet aangaat, dus ook bij hen, die niet tot bet leger behooren, zooals o. a. hem, die zooveel talent en kunstgevoel aan den dag legde bij bet vervaardigen der oorkonde, en by den- gene, die uit liefde voor de zaak en als een herinne ring aan den tijd, waarop hij in de gelederen diende, de moeielijke taak op zich aam, om bet marmer en den steen te bewerken. 's Gravenhage, 25 Februari 1880. (get.) Willem. De Tweede Kamer heeft ten aanzien v adres van den kapitein jhr. van de Spiegel over het niet onderzoeken zijner klacht door den krijgsraad, de motie van den heer van Bek, om te beslissen over eenkomstig het verzoek van den adressant, verworpen en met 40 tegen 8 stemmen besloten tot aanneming van het voorstel barer commissie en de. inlichtingen der regeering voor kennisneming aan te nemen. Volgens de Neue freie Preste zal de Oosten- tenrijksche kroonprins, aartshertog Rudolph, binnen kort ons land bezoeken. Van Manchet], waar hij tich op 't.oogenblik bevindt, begeeft hij zich over Belgie en Nederland naar Ierland, van waar bij met fcijne moeder nog vóór het paaschfeest over Parijs Haar Weenen terugkeert. In de zitting van de« Hoogen Raad Zaterdag gehouden, was de beschuldigde Kerdyk niet tegen woordig, daar ziju gezondheidstoestand dit verbood. Het zeer laugdurig arrest werd op verzoek vau den voorzitter Gockinga uitgesproken door den vicepresi- dent, Coninck Liefstinghet arrest, het wettig en overtuigend bewijs aannemende van 46 van de 54 valschbeden in de boeken der Afrikaansche Handels- vereeniging achtte de schuld van Kerdijk aan het plegen dézer valschbeden niet betvezen en sprak hem daarvan vrij, evenals van frauduleus bankroet, maar veroordeelde hem met aanneming van verzachtende Omstandigheden (namelijk dat bij nooit daartoe uit eigen beweging had gehandeld, maar op invloed van Pincoffs) tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren en 7 geldboeten elk ran f50, wegens het desbe- wust gebruik maken van vervalschte geschriften van koophandel, (valsche balansen) 7 maal gepleegd. Door bet bestuur der Nederlandscbe Vereeoigiag legen dc Prostitutie, is een protest gericht tegeu een tweetal bepalingen in het ontwerp van pep Neder- landsch wetboek van strafrecht. Het verlaDgt straf baarstelling van het overspel, waarover deze wet Ewijgt, en van bordeelhouder# of houdsters. - De toezending der prijsroorwerpen door de sub- commissien een zestal nieuwe werden nog geves tigd aan de hoofdcommissie voor de algemeene verloting ten behoeve der noodlijdenden door den water snood, onder bescherming vaD HH. MM. den konin» en de koningiu is aangevangen. Van die inzendingen mag veel worden verwacht, blijkens de voorloopïge berichten daaromtrent van verschillende gemeenten ontvangen. Als proeve van hetgeen door lokalen ijver kan worden verkregen, kan het feit gelden, dat o. a. uit de gemeente Beest 80 prijsroorwerpen inkwa men. In eenige belangrijke gemeenten is het cijfer der voor de verloting afgestane voorwerpen zóó aan- tienlyk, dat voor de opzending naar de hoofdcom missie esn plaatselijke tentoonstelling zal worden gebonden. Boor..den bekenden letterkundige dr. J*. Nolet de Bronwere van Steenland te Vilvoorden, werd als prijs ingezonden de compleete uitgave zijner dicht- en proza-werkeu. Hoewel uit Vilvoorden komende, is ty uil- en inwendig geheel Nederlaudsch -. schrijver en drukker toch zijn beide Hollanders, terwijl de zes deelen zijn gebonden door des schrijvers zoon, oud- leerling van het Rotterdamsch doofstommen instituut. Onder vele andere prijzen verdienen vermelding schilderijen van de beeren L. lAngcman, H. R- van der Flier, A. van den Helden en M. Heijl uit Baarn en een gewerkte stoel van mej. Th. A. Pereau te Baarn. Het cijfer der uitgegeven loten is thaus tot 108.000 geklommen. De commissie, indertijd benoemd tot het maken van plannen voor een pensioen-, weduwen- en wee- 'tenfonds voor gemeente-ambtenaren, heeft zich reeds 'onledig gehouden met de behandeling der vraa», Welke weg moet worden ingeslagen, -om tot dc op richting vau een dergelijk fonds te komen? De oommissie acht de zaak alleen uitvoerbaar, wan neer kan gerekend worden op 1. Finaucieelen steun vau de gemeenten, bet rijk en de provinciën. 2. Zoo mogelyk algemeene deelneming. 8. Vereenigde oprichting van de drie fondsen. 4. Inrichting volgens do sterfte-statistiek. 5. Z06 mogelyk beheer door het rijk. ■De commissie heeft zich per circulaire tot de ge meentebesturen in Nederland gewend met dc vraag, of de gemeenteraden, air een beroep tot ondersteuning van het fonds bij ben wordt gedaan, dat beroep met de gewenschte welwillendheid gehoor zulleu verleeuen en of de pogingen, die de commissie doel, de sym pathie der gemeentebesturen mogen wegdragen. Ter zitting van de rechtbank op Vrijdag is de beer mr. C. C. Dutilb, advocaat te Boiterdam, als procureur beëedigd. Naar men^ aan de Middelb. courant mededeelt aijo root de binnenkort in de zalen van Arti et Amicitiae te Amsterdam te houden tentoonstelling van kunstvoorwerpen, in vroeger eeuwen uit edele metalen vervaardigd, bij de subcommissie te Middelburg een 50tal voorwerpen beschikbaar gesteld. Onder de inzenders behooren de gemeentebesturen van Arnemaiden, Domburg en Middelburg, bet Zeeuwscb Genootschap der wetenschappen, het Schut tersgilde te Houtenisse, A- C. Beydals, jhr. W. R. Boddaert, mevr. Vau der FeenAckermans, M. A. Kesteloo te Domburg, mevr. de ManKamerman, mej. M. G. A. de Man, J. C. Milborn, J. D. Noske, mr. J. Suijder te Veere. B. A. Verheij, mevr. Van Reigersberg Versluijsde Haze Bomme, 'VV. P. van Visvliet eu dr. S. Dobbelaar de Wind. Daarbij zal nog gevoegd worden afschrift eener te Middelburg 21 April 1455 door wet en raad vast gestelde ordonnantie voor «rde goudsmeden", waarbij o. n. bet gehalte van het goud- en zilverwerk werd geregeld, #dat ieder ziju werk moest voorzien van een eigen merk en daarop ook stellen het teeken van de stad, namelijk een jarend, staande in een rond park" enz. Woensdag jl. heeft de heer AA. J. van den Broecke te Aardenburg, voor de arrondissements rechtbank te Middelburg zijn eed afgelegd als ad vocaat. gemeenteraad van goes. De gemeenteraad hield jl- Vrijdag avond, onder presidium van den Burgemeester, eene openbare ver gadering; die door 9 ledeo en den Secrelari'6 werd bijgewoond. Afwezig waren de beeren dr. Callenfels, den Boer, Kakebeeke en Massee. Na goedkeuring der notulen werdeu de volgende mededeelingeu gedaandat tot adjunct-coinmies be noemd is dhr. H. J. G. llartmaa dat berbeuoemd is als lid van het dames-cosn itó voor de naai- en breiscbool Mevrouw van der Bilt La Mo tl he; dat met ontheffing der agreatie van dhr. F. van CampeD, dhr. C. Risseeuw zal werkzaam zijn als geagreëerde ten kantore van den gemeente-ontvangerdat de grond in de Zoute Vest met de na*eninniug aan den Molendijk is verpacht aan F. Okkó voor f 49 jaars dat aan de hoofdonderwijzers Ittmaun, Breetveli en van Schelven, den leeraar van der Poll en de leerares Risseeuw tot wederopzeggens vergunning is verleend om werkzaam te zijn aan de normaallessen dat de politic-verordening op het aanleggen aan en het be varen van" het Sas en de haven door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd en zoo hier als te Katiendijke is afgekondigd. De iDgekomen stukken warenVerslag van den landbouw over 1877 goedkeuring der 2de Supp. kohiereu vau den H. O. en de belasting op de honden over 1879, alsmede van de raadsbesluiten omtrent het saldo der voormalige weeskamer, het fondskapitaal der bank van leening en de vermeerde ring van het hulppersoneel b'j het lager onderwijs de jaarverslagen over 1879 van de gezondheidscom missie, de ge.qeentegeneesheeren, de oefenschool eu de commissie .vjwi" toezicht op het Middelbaar onderwijs berichten der installatie van dr. Goeman als lid en en der herbenoeming van-de heeren Ochtman en van Swinderen als voorzitter en secretaris der laatstge noemde commissieaanvragen om remissieu van aan slag in den H. O. en de belasting op de honden over 1879. Het kohier van den H. O. voor 1880 werd daarna in behandeling genomen. Br is slechts ééne reclame ingekomen, te weten Tan Mej. de Wed. Lusiju, die zich bezwaard acht, omdat hare minderjarige dochter iu het afgeloopen jaar getrouwd is. Op voorstel van bargemcester en wethouders wordt zij geplaatst in de 7e klasse, op een inkomen "an f 551f 650; ver volgens de factor bepaald 1.005 en het kohier alzoo vastgesteld. Aan dhr. P. Vcrbage werd legen 1 April een eervol ontslag verleend als hulponderwijzer en werden benoemd als zoodauig J. Dekker te Staveniase en J. II. Goor te Axel. Tot leeraar aan de meisjesschool voor middelbaar onderwijs werd benoemd dhr. Frowein te Amsterdam, met 6 stemmen, tegen 3 dhr. llaitink te Zwolle. De rekening «Ier foqdrifu van de vernietigde gelden over 1879 wordt goedgekeurd en vastgesteld in ont vang op f 681.99, in uitgaaf op f 676,69 en alzoo met een goed slot van f 5.30. De vergadering is daarna gesloten. Kerk- en Schoolnieuws. Naar het Dagblad verneemt zal de algemeene synodale cotnraissic van tie Ncd. Hervormde kerk den lOen Maart a. een buitengewone vergadering louden. Die bijeenkomst staat zooals ieder zal beseffen in rerband met de ontstane kerkelijke beweging. Een inwoner der provincie Friesland schrijft De „Oostersche kwestie" van Friesland is door het hof te Leeuwarden opgelost, 't Gold de vraag, of kerkvoog den, die door floreenplichtigen, of die welke door lid maten der kerk gekozen waren, recht hadden op het beheer der kerkfondscD. Het hof heeft dat recht aan de eersten ontzegd. Dit vonnis zal wellicht heel wat revolutie in onze provincie brongen, Omdat daardoor met weinige uit zonderingen het beheer der kerkelijke goederen in handen komen zal van de orthodoxe partij. Tegelijk met grootc zedelijke armoede is menige Ilcrv. Kerk in Friesland ruim in bet bezit van deze schatten; kerken, die van 20 tot 40.000 gld. jaarlijksch inko men hebben, zijn geen zeldzaamheden. Laten we hopen, dat dit ^slijk der aarde" die nen zal om in Friesland het rijk, waarin de liefde koningin, en waarheid en vrede hare eerste dicnoreu zijn, uit te breideu. Iu eene buitengewone vergadering van het klassikaal bestuur der Ned. Ilerr. gemeente te Dor drecht, is met algemeene stemmen besloten, het vonnis van het prov. kerkbestuur van Gelderland tegen de ouderlingen dezer gemeente, waarbij laatst genoemden geschorst worden, totdat zij terugkomen op het door hen genomen besluit, betreffende de aanncmingskwestie, terzijde te leggen, en aan genoemd kerkbestuur terug te zenden met bericht, dat zijne uitspraak gewraakt wordt, als zynde de uitvaardiging niet in overeenstemming met het voorschrift der wet. Voorts zijn twee aanklachten van de heeren ds. Essenïus Greeff en dr. Steen, tegen dc bh. ds. Tacob Eigeman en ds. Van Hoogenhuijte ter zijde ge legd, omdat zij niet in den «reitelyken vorm bij bet klassikaal bestuur waren ingediend. BDlTE JVLAx dsc ii OVERZICHT. Ook de eerste dagen na dien waarop Alexander II een kwarteeuw den keizerstroon van Rusland bad beste gen, zijn voorbijgegaan, zonder dat de nihilisten hunne afschuwelijke misdaden vervuld hebben, waarmede zij ge dreigd hadden. Alleen, zooals reeds kortelijk in ons vorig nummer werd medegedeeld, had een moordaanslag plaats op den generaal Melikojf den voorzitter van het comité van veiligheid. In de weinige dagen sinds verloopcu, is de sluipmoordenaar reeds gevounisd en opgehangen. Onder de duizenden tooschouwers, die de voltrekking vau het vonnis bijwoonden, had geen de minste wanordelijkheid plaats. Wel een bewijs hoe onwaar het is, dat het volk in het algemeen op de ban den der nihilisten' is. Dan zouden deze wel eene po ging hebben gewaagd den moordenaar te verlossen. Meer en meer blijken zij dus een bende raddraaiers te zijn. De politie niaakte echter van de gelegenheid gebruik om eeu 7tal studenten, verdacht van deel te hebben aan de nihilistische woelingen, gevangen te nemen te midden dier menigte, eveneens zonder dat een poging gewaagd werd om dit legen te gaan. Jam mer dat het bericht dat Pt ra Sasioulittch gevangen genomen was, voorbarig' bleek en dat de Franscbe regeering besloten heeft den Van het springep van den mijn op den spoorweg naar Moskou veulschten Ilartmann niet uit te leveren. Intusschen gaat Pruissen en geheel Duitschland voort zich steeds te versterken. Ofschoon, krachtige'n te genstand te verwachten is, koestert men toch vrij al gemeen het vooruitzicht, dat de wel tot versterking van het leger in beginsel zal worden aangenomen. De vijandige gezindheid zoowel van de nihilisten als vooraf van de Panslavistische partij in Rusland, dat is dc partij, die van het Zuid-oosten van Europa één grooten Slavischen staat wil maken, bestaande uit het restant vau Turkye, Bulgarije, Routneuie, Servië eu een deel van Oostenrijk, de vijandige gezindheid zeggen wij dier partij tegen Pruisen en Oostenrijk is voor die versterking ran bet Duitscbe leger een kraohiigen steun voor Bismarck. Gelukkig echter schijnt een der voor do rust in dat Zuid-Oosten van Europa gevaarlijke twistvragcu weder beëindigd. Voor eenige weken deelden wij mede dat Turkije, tciugdeinzeudo voor het voortdurend verzet der, voof het mcerendeel deu Islam belijdende, Albanezen tegen hunne aan hechting bij Montenegro en voor het bloedblad, dat hieruit dreigt te ontstaaD, het voorstel deed aan Mon tenegro een. meer zuidelijk gejegen stad af te staan, waarvan het meerendeel der bevolking christenen zijn'. Iu'beginsel nam Montenegro dien ruil aan, en nu* werd" het bericht ontvangen dat deze aangelegenheid door de bekrachtiging vaa den Sultan een grooten stap nader tot oplossing is gebracht. Nog ééne grens regeling rest dau nog; met Griekenland, dat niet* gedaan hebbende veel eischcode is. Of Europa echter ter wille van dit rijk alleen, het zwaard zal willen aangorden, betwyfelen wij. Ook uit Frankrijk kwam een bericht, dat ofschoon van gecD dadelijk groot belaDg, toch hoogst gewich-

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 2