velen stroomtde beken brengen het over in onze rivieren deSkunk en Des Moines die het op hare beurt in de Missippi de «Vader der wateren" der oude Indianen ontlasten. Denk daarbij elk bebouwbaar plekje bebouwd overal boerderijen met hunne meestal witte planken woonhuizen in den_zomer de gele tarwe- en havervelden, afgewisseld door de dan nog groene maïs 8 a 10 voet hoog; alle wegen met planken heiningen of doornhagen afgcheind; voeg daarbij hier en daar een weide met grazend vee, en in de verte j de goede stad Pclla, met hare torens, en gij hebt eenigszins een denkbeeld van onze kolonie. Aan goede conversatie ontbreekt het hier niet. Met psalmgezang en vriendenkout worden de avondjes heel gezellig gesleten. Wij hebben hier in de buurt eene Amerikaansche debating-club, die o. a. zeer bevorderlijk is aan bet vlug en vrijmoedig spreken der Engelsche taal. I'u onze vergadering van gisteren hadden wij als punt van debat; „De kuiperijen der Roomsch-Katholieke kerk, gevaarlijk voor Amerika." De jury wees met algemCene stemmen aan ons, ver dedigers dier" stelling1, de overwinning toe. BUITENLAXPSCH QVÊRZICHTT^ Big den vijf en twintigsten vèrjaardag van de troons bestijging van den keizer van Rusland, werd door alle Russische bladen de nihilistische alleen uit gezonderd holde gebracht aan 'zijn bestuur. Men herinnerde hoe de binnenlandscbe .toestand was toen hij aan de regeering kwam en hoe'die nu is, wat er in dat 25-jarig tijdsverloop was tot stand gekomen en waarlijk die herinnering toonde het best aan, hoe ongegrond het beweren der nihilisten is. Nu is bet wel waar dat in Rusland nog veel bestaat wat in ous land en andere als tyranniek zou beschouwd wordeD, maar men vergete niet dat een zoo weinig ontwik keld volk als bet Russische niet op eens op de boogie der meer beschaafde natiën kan gebracht worden. Daartoe behoort gednld en overleg, terwijl juist de schokken die de nihilisten willen, tot treurige resul taten moete.i leiden. De ontwikkeling van een volk is als een stroom, die, wil ze niet buiten b.aar oevers tredenj en verwoestingen aanrichten, gedeeltelijk hare wateren voorwaarts moet stuwen. Trouwens die nihilisten toonen door hun eigen houdiog hoe onwaar hunne beweringen en leuzen zijn. Wetende hoe de Keizer in waarheid bemind is bij, en als 't ware op dé handen gedragen wordt door „het volk" beweren zij aan den eenen kaut oog na hun hel- sehen aanslag iri het winterpaleis dat de schuld ran alles daaraan ligt „dat de Keizer door verkeerde staatslui omringd is", en aan deu andere kant zond het nihilistische comité een som van 6000 roebels aan de soldaten die bij de ontploffing gewond werden om te toonen dat de aanslag op de Keizer persoonlijk gemunt was I Op bet oogenblik dat wij dit schrijveD, is ons nog geen bericht toegekomen, dat de nihilisten hunne bedreiging om Petersburg in brand te steken volvoerd hebben. Mógt dit bewijs ook nimmer komen. Dan zou het tevens een bewijs van zwakheid der nihilisten zijn, die reeds tot gezwets hun toevlucht móeten nemen. Konden tengevolge van al de beroeringen, ook al geen vreemde vorsten ontvangen worden, om de feesten te Petersburg bij te wonen te minder docr de groote zwakte, waarin de Keizerin zich bevindt, wier einde binnen weinige dagen daar kan zijn vau overal werd de warmste deelneming door de verschil lende vorsten betoond. Vooral trok de aandacht de gelukwensching van den keizer van Duitschland gecontrasigneerd door Bismarck. Door deze medeonderteekeuing van dien grooten slaatsmao, kreeg die gelukwensch ook meer bet kenmerk van een hulde van de Pruisische regep- ring. Wat te meer opmerkelijk is nn de steeds ver spreid wordende geruchten als of Bismarck het er steeds op toelegde, 0m elke persoonlg'k bewijs van welwillendheid door keizer Wilhelm gegeven steeds te doen uitkomen als afkomstig van dien vorst persoon lijk, niet van de regeering van Pruisen. Omtrent de al of niet uitlevering door Frankrijk van den to Parijs in heebteuis genomen Kus, die zich uitgeeft als te zijn zekeren Ifartmann, doch in waar heid Mayer heet, is nog niets met zekerheid bepaald. De moeite die de Russische gezant zich geeft, om die uitlevering gedaan te krijgen, toont ons van welk belang men die in Rusland acht. Trouwens, de valsche Daara waarvan bij zich bedient, toont aan dat bij voor zijn persoonlijkheid Diet durft uitkomen. Deze op zich zelf reeds verdachte hoading, toont aan dat hij vreesde dat zijn uitlevering gevraagd zou worden, en zich dus bewust was feiten gepleegd te hebben, die deze uitlevering zcuden wettigen. Meer en meer hoopt men dan ook dat de Fransche regeering dit niet zal kunnen voorbijzien en dus zijne uitlevering toestaaD. 0 Laatste "berichten uit België en Rusland. Een telegram uit Brussel zon bijoa doen vermoeden, dat de betreurenswaardige aanslagen op gekroonde hoofden, welke in de laatste jaren het karakter eeuer epidemie beginnen te verkrijgen, zich waarljjk nn ook in het vrije België beginnen te vertoonen. Dinsdag avond heeft, nadat de koningin de voor ttelling in het Theatre de la Monnaic verlaten had, op het oogenblik waarop haar rijtuig den hoek van do Rue de VEcuyer omboog, eene ontploffing plaats ge had. Aanvankelijk liep h«t gerucht, dat een pistool schot gelost was op het rijtuig der koningio, doch volgens latere mededeelingen zou do ontploffing ver oorzaakt zijn door een voetzoeker, welke door een of andere kwajongen op s>raat geworpen werd. Het incident, want eene andere Daam mag aan de zaak niet gegeven worden (zegt de Indépendance), veroorzaakte niettemin aanvankelijk geen geringe ont steltenis de ontploffing was door een aantal personen gehoord, maar waaraan.ze moest worden toegeschre ven, was niet gemakkelijk te bepalen. Do fantasie der omstanders, terecht door den slag verschrikt, maakte spoedig van een kwsjongenstreek een moord aanslag op de koningin. De een had de vlam onder, de ander boven het rijtnig gezien; een derde ver klaarde bovendien een rookkolom te hebben waarge nomen, terwijl een vierde verzekerde, dat de koetsier aan graaf de Lannoy, grootmeester der koningin, ge zegd zou hebben dat hij een kogel langs zijn hoofd had hooien fluiteD. De politie, oomiddelijk ter plaatse aanwezig, stelde een onderzoek in, maar het resultaat daarvan heeft de Indépendance voor bet afdrukken niet te weten kunnen komen. Groot gewicht werd door het blad aan het voorval niet gehecht, en zooals nu blijkt, terechtvoetzoekers zijn zeker wel de on schuldigste middeleu waarnaar koningsmoordenaars kunnen grijpen. St. Petersburg, 3 Maart. Een onbekend persoon van ODgeveer dertigjarigen leeftijd beeft Woensdagmiddag van nabij op Loris Melicoff een revolverschot gelost, op het oogenblik dat deze voor zijn huis uit bet rijtuig stapte, Melikoff heeft geen letsel bekomen, maar wel in zijn nnitorm door den kogel beschadigd. Hij heeft zelf den dader gegrepen. De keizerlijke familie is graaf Loris Melikoff gaan gelukwenschen met zijne reddiDg. GEMENGDE JHTRllTrrEN.- Dinsdag middag heeft de justitie zich van Middelburg naar Borssele begeven, ten einde een onderzoek in te stel len naar eene aldaar in een molen plaatsgehad hebbenden brand. Een achtjarige knaap, die Donderdag avond bij een winkelier te Middelburg een boodschap moest -verrichten en niemand in den winkel vond, maakte van die omstandigheid gebrnik om de toonbanklade na te zien, daaruit een bedrag van ongeveer f 9 weg te nemen en zich vervolgens onopgemerkt te verwijde ren. Het geld werd door hem met eenige andere jongens aan snoeperij besteed, met uitzondering van f 4, die ria de ontdekking bij hem werden gevonden. Men raamt de kosten van den ontworpen spoor- tramway van Brouwershaven over Zicrikzee en Steen bergen naar Roozendaal, lang 67 kilometer, op p. m. f 1.200.000. Voor de provincie Zeeland, waar 1652 personen voor de nationale militie zijn ingeschreven, bcdraag het aandeel in de lichting 568 man. Van aljo zijden komen berichten omtrent storm schade, scboorsteenen zijn afgewaaid, pannen hebben haDne plaats op do daken verlaten om de hoofden van wandelaars te bedreigen. Het heeft zoo hard ge waaid, dat de windwijzer der ronde Lutherscbe kerk. te Amsterdam gedraaid is. Het is bekend dat deze zwaan steeds de richting van den laatsten storm aan wijst. T%>jAmsterdam bezweek ook een stuk van een gevel in de Lindenstraat en een geheel dak in de Spuistraat. In eene andere straat werd door den wind eene deur met zooveel kracht dichtgeslagen, dat zij bet tusschtn deur en post geklemde handje van een zevenjarig kind geheel verbrijzelde. Tusscben Rotterdam en Den Haag had een trein oponthoud door een over de rails liggende, omverge- waaideu telegraafpaal. In Den Haag, stortte een deel van den schoorsteen eener zeepziederij Daar beneden. Eene vrouw werd door het vallend stuk getroffen en zwaar gewond. In bet llaagsche bosch werden een aantal boomen ont worteld terwijl ook .op 'den Korten Vijverberg een boom werd omvergeworpen. Dóór de heeren Halverhout en Co., eigenaren van het Hoenderpark onder Nieuwer-Aniste), is het programma verspreid voor een „wedstrijd van pluim gedierte" uitsluitend afkomstig van hoeders en broed- eiereD, gekocht tij de firma llalverbout en Co. na primo Januari 1880. Bij -genoegzame deelneming, zal de wedstrijd te Amsterdam wordeü gehouden, in een nader aan te wijzen lokaal, in de laatste helft der maaud Augustus, De regenmeter te Frederiksoord toonde in de afgeloopen maand 39 mM. regen. De gemiddelde regenval van dc zeven vorige Februarimnanden was 46, dus in Februari 1880 7 mM. daar beneden ge-^ bleven. 4. Staatsexploitatie der Ombiliën-kolenvelden op Sumatra (in Ie leiden door de heer A. Huët. De opbrengst van de Exploitatie maatschappij Bedroeg sinds 1 Januari jl. per dag en per kilometer f 24,15, tegen f 19,34 jn gelijk tijd-.ak van 1879. De heeren mr. H. L. A. Obreen en H. G. Zwart, vertegenwoordigende het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, bebben Woensdag jl. den minister van binnenlandscbe zaken een adres aangeboden, waarin op nieuw de wensche- Ujkheid betoogd werdt van de oprichting van een Bgfc8-tuinbouwscbool en bet verzoek wordt gedaan, •dat die oprichting, nu de rijks-landbouwschool kan ^gezegd worden gereed te zijn, door de regeering krachtig zal worden bevorderd. Deze deputatie moet, naar Sieboldia berieht, van den minister onmisken bare blijken van ingenomenheid en belangstelling ontvangen bebben. Kerk- en Scthoolniouws. Aan den heer Van de Linden, predikant bij de •Chr. Geref. gemeente te Leiden, is op zijn verzoek wegens zijn zwakken gezondheidstoestand, eervol ont slag verleend. Naar bet Dagblad verneemt, 'xal de Algemeene Synodale 'kommissie vaD de Ned. Hervormde Kerk den lOden Maart a. s. een buitengewone vergadering houden. Die' bijeeokomst staat zooals ieder zal beseffen in verband met de ontstane kerkelijke beweging. In eene 11. Zaterdag te. Vlissingen gehouden verga dering van Christelijke onderwijzers is besloten tot de wederoprichting eener afdceling Zeeland van de Ver- eeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijze ressen in Nederland. Gekozen zijnP. J. Kloppers te Vlissingen tot presideutP- Voerman te Sluis tot secretaris en A. J. Lacrnous te Vlissingen tot pen ningmeester. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Souburg is benoemd de heer J. Jobse, thans hulp onderwijzer te Oud-Karspel. In de Hervormde kerk te Reokum is Zondag eene collecte gehouden voor de vrije universiteit op gereformeerden grondslag, welke te Amsterdam wordt gevestigd. De opbrengst was f 138.50. LANDBOUW. De Protestantscke Noor dhrab an der bevat het volgende schrijven uit Pella (Noord-Amerika) van 30 Januari Even als ten uwent hebben wij hier ook een strengen winter. Het komt mij evenwel voor, dat wij hier in Iowa meer koude hebben kunnen verdragen dan in Holland. Onlangs waren wij bij een thermo meter van 12 graden F. in het bosch aan het werk; maar ik kon niet zeggen dat de koude ons iets' hin derlijk was. Begint men er by U niet over te. den ken om meer grasmaaimachines aan te schaffen? Hier voldoen zij puikmaar de constructie van de onze is ook veel doelmatiger dan die men in sommige plaatsen van bet land van Heusden gebruikt. De prij zen van rogge en haver zijn'in Europa niet hoog in vergelijking met Amerika. De tarwe geldt hier op het oogenblik f 7,65 per mud. Wanneer men daarbij éven- wel in aanmerking neemt, dat de tarwe hier dikwijls veel achterworp of overmaal haver bevat, dan kan men- ze marktschoön gerust, op ruim f 8 stellen. Is -dat geen hooge prijs De haver staat hier op circa 6 cents per kilo. De varkens rijn op het oogenblik wel iets lager, maar wij kunnen toch altijd nog 22 cents per kilo maken (levend gewicht). Voor u moge dit goed koop' schijnen, wij zijn er dubbel mede tevreden, daar wij er by zulke prijzen goede zaken mede doen. Aan ons jong vee hebben wij weinig kósten of moeite: "het loopt nu in de stokken, waar wij de corn (maïs) heb ben uitgeplukt. Aangezien er altijd eenige aartjes aan de stokken blijven zitten, kan het er best tot begin of half Maart houden. Dan komt hef aan het hooi ■en by gebrek aan hooi krijgt het stroo met een-weinig maïs. Gij ziet dus dat de kosten va» het grootbren gen van het jonge vee luttel zyn. Niets geeft hier ■dan ook meer dan de veefokkerij. Kalveren van Maart of April golden in September en October f 20 a f25. Zijn ze half- of volbloed Durnhamras, dan kan men natuurlijk nog veel hooger prijzen bedingen. Het Holsteinscbe res is zeer gezocht als melkvee. Zooals ge weet is dat vee nauw verwant aan het Hollandsche. Er beginnen hier hoe langer hoe meer Hollanders te komen. Binnen een paar jaar tyds gingen.niet min der dan 15 boerderijen van Amerikaansche in Hol landsche handen over. Men verwacht hier over het algemeen dat' de prijzen <ler landerijen zullen gaan stijgen. Het is wel eenigzins moeilijk om u eene beknopte schets te leveren, waaruit ge een juist denkbeeld kunt vormen omtrent ons landschapmaar ik wil het toch. beproeven. De oppervlakte van den grond is in Iowa golvend. Hoogten van 50 a 60 voet worden afgewis seld door dolen. In het midden van het land zijn "de heuvels langer, en minder hoog; aan de rivieren zijn zy daarentegen hooger en atoiler. Kreken, die: in beken, uitloopen, nemen het water op dat van do heu-

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 2