Beleening op Eflecten «rww Vaek) is als no. 3 geplaatst da. B. Vun Schelvcu, to 'e-Hcrtogcnbosch. Alloop Vorkooplnjjon. Baar'.ind^ 13 Jau. Son woonhuis aankomende W. ircngol, door Notaris (iveraian, voor f 890. Gen stukje bouwland, nank. dcnz., door Nolnris Overman, voor f 637 per getoet behalve de oukosieu. Een stut woilund, «ank. L). Ueuiijn, door Notaris v. d. Bussche a f 125 Een stuk bouwland id. a f 1200, por puudcr, bch. dc onkosten. Koopcr den Ambachishecr van Baarland. Hocdcfccnskerkc, 16 Jan. Ken sclinipfioinfersbedrijf, besUmda in woonhuis, sehnapskooi en bouwland, groot 2805 centiaren, natik, erven A. Tramper, door Notaris l'iluatverkocht voor f1250. BUITEJVLA1VD5C1I OVERZICHT. Langzamerhand bad vooral de verhouding tusscbcn Rusland eu Pruisen den hoofdaandacht tot zich ge trokken. In dit opzicht gaf dc politieke barometer in de laatste dagen cenige ontspanning aan. Echter niet dan nadat eerst nog meer onrustbarende berich ten verspreid waren. In het midden der vorige week werd verhaald', als een bewijs hoe gespannen de ver houding tiisschen de officieren der beide landen was, dat er tusschcn Pruisische officieren die tot een feest in Ostrorosko genoodigd waren door Russische colle- lega's, door hunne gastheercn - zoo beleedigd' waren, dat men eindelijk wederkeerig de degens getrokken had. Daarby werd tevens verkondigd, dat van het Russische leger al weder de staven van drie leger corpsen nog dichter by de Pruisische grenzen waren vooruit geschoven. Spoedig echter werd in een der officieuse Russische Waden medegedeeld, dat bet ver haal van den twist der officieren te Calisch geheel verzonnen was en tegelijk door de Russische bladen, dat ook van die vooruitschuiving van het Russische leger geen woord waar was. Dat iutegendeel het Ier ger verminderd was tot 36000 man beneden de gé- wonc sterkte in vredestijd. Er zyu dan ook goede grouden, dat al die onrustbarende berichten, zoo al niet geheel uitgedacht, (hm. toch zeer vergroot zijn door beursspeculapten die daardoor den koers der effecten willen drukken, om goedkoop te kunnen koo- pen, zoo luiden de laatste berichtenmogen zy bewaarheid worden. In Hongarye's hoofdstad hadden in de laatste dagen herhaalde volksoploopen plaats, die tot bloedstorting aanleiding gaven. De oorzaakdaartoe was dat door een dagblad-redacteur te reoht "of ten onrechte aan een hooggeplaatst magistraat daden ten laste waren gelegd, die de diepste minachting verdienden. Reeds herhaaldelijk hadden terecht of ten onrechte -- wjj kunnen dat niet beoordeelen welke aantygin- gen Ook, tegen andere edellieden plaats. Verdient het op zich zelf toejuiching, dat wanneer zulke afkeuringswaardige daden plaats hebben, de betrok ken persoon ook de verachting niet ontloopt die hy verdient, het schijnt even waar dat die dagbladen dan f ook de onbeschaamste bewoordingen en laagste aan- tygingem niet .ontzagen en zelfs feiten tqn laste leg-' den waarmede het algemeen niets te maken had. Be klaagden zich de belasterden bij de justitie, dan werden de lasteraars vrijgesproken. Daarom daagdde dap nu een neet yan den belasterden edelmad den redacteur uit en joeg hem een kogel door de borst. Hot gepeupel trok party voor "den redacteur en Boieet de glazen der sociëteit Vvan ,de edellieden iu. Verschillende dagen herhaalden zioh de rustverstoringen en herhaalde dagen werden de oploopen met geveld bajonet uitceu gedreven. Ook waar hier twee partijen kibbelen, zullen wel beiden wat schuld hebben. In Frankryk begint men nu reed» te twyfeleti aan de levenskracht vaii het aipts 3 weken Opgetreden ministerie. De aan tyranie grenzende wijze waarop de nmtuenareii, die niet repubükeinsch genoeg waren, bij honderden werden ontslagen, maakt natuurlijk dut het ministerie by alle bezadigde mannen, alle sym pathie verloren heeft. Aan den anderen kaot zyn ook de intregaulcn, die wenschen dat er zooveel ambte naren weggejaagd worden, totdat zy zelf het bevoegd baantje zyu machtig gewordou, ook teleurgesteld voor zoover hun dit voor hun persoon of hunne protégés niet gelukt is. Het ministerie begint dus tusschen tweo vuren te staan en daaraan is het too te schrijven, dat Gambetta, die de ministers als marionetten naar zijn baud zet, bij zyne herkiezing als voorzitter der Tweede Kara er ecu belangrijk aantal stemmen minder op zich vercenigd dan do vorige keef. De heer Mar tel, die als .ininisterjëelo oamiuMat tot voorzitter van den Senaat gekozen werd, kon sleohts 168 stemmen van de 300 Senaatsleden op zich vereenigen. Moge deze ondervinding eeue nutüge les voor het ministerie zyut p Uit Afghanistan kwamen voor Eugeland minder gunstige beriohten. Op verschillende punten vereenigden zich meer vijandige volkstammen en' bedreigden do kleinere garnizoenen die bostomd waren om do mogo- lykhcid van communicalien te beschermen, wel werden naar die bedreigde punten versterkingen gezondeu, doch don ycken do vijandige stammen van de ver sterkte punton, om zich te vertoouen by «le plaatsen die door het afzouden van versterkingen verzwakt waren. Door dezo taotick, wanne.r zy volgehouden wordt, zal het Engclschc leger-afgetobd en door'ver moeienis uitgeput worden. Waarlijk, indien er nog gecne aanzienlijke versterkingen komen, dan is de toestand van bet Engclschc leger niet benijdenswaardig. Konden de Eugclsohcn nu muur beschikken over do versterkingen tijdelijk naar Zuid-Afrikn ge- zondcDMnar tot etrst'e straf vóór zyne eigen belangzuchtige, met alle beginselen van volkenrecht cii billijkheid strijdige politiek koa het dat uiet. Meldde voor eenigo dagen de telegraaf dat de oud- president der Transvaal Praelorius, bcncveus den secretaris die luide hel protest onderteekend hadden van den volksraad tegen de nnnextie, daarom waren in hechtenis genomen, als schuldig aan hoogverraad, deze lyding bracht de gemoederen der Boereu in heftige beweging. Toen nu nog een hunner meest geachte leden iu hechtenis werd genomen liep de beker over en begonnen de Boeren met de telegra fische verbinding te verstoren. Wat er sinds geschied is, is nog niet bekend, maar zeker is het-dat men in Engeland begint te beseffeu, dat een oorlog met de Transvaal, vooral wanneer deze republiek door vrij willigers uit de Oranje-vrystaat geholpen wordt, voor Engeland zeer gevaarlijk wordt. Eu dat dit laatste hoogst waarschyulyk is werd ous uit particuliere berichten verzekerd. GEMENGDE BERICHTEN. Gedurende het jaar 1879 zijn te Hansweert in- en uitgeklaard 10951 vaartuigen, metende -1,161,124 ton. Rekent men daarbij die welke reeds.te Sas van Gent geklaard of niet aan die formaliteit onderworpen zijn, dan mag het aantal te Hansweert op- en afge schutte vaartuigen wel op 30,000 geschat worden. Van de 10951 schepen voerden 8476 de Nederlondsche, 2208 de Belgische, 250 de Pruisische, de orèrige "an dere vlaggen, 8065 waren geladen, 2886 ongeladen. 1685 waren riviervaartuigen, 87? stoomschepen, 281 slecpbooten, 2071 vischschuiten en 37 zeeschepen. Tengevolge van de vroeg ingevallen vorst was de vaart iets minder dan in 18,78. Onder de artikelen van doorvoer -verdienen de verschillende granen de aan dacht, ran welke ruim 161 millioen mud uit België naar Pruisen werden verscheept. Het nieuwe Duitsclie in voer-tarief zal daaraan voor 't volgend jaar wel een einde maken. Donderdag avond is te Middelburg een gehuwde" 82 jarige vrouw, die zich met een Jicht in de hand boven naar hare kamer begaf, vermoedelijk door het vlam vatten harer kleederen in brand geraakt. Niet tegenstaande de spoedig op haar geroep toegeschoten hulp der huisgenooten is zy eenige uren later aan de gevolgen overleden. Een der rykste Nederlanders is Dinsdagavond overleden,, nl. de beer J. A. Völcker van Soelen en_ Aldenhage, wonende óp het kasteel Zoelen," baby'Tiéf, Naar men meldt, laat .de 76jarige mau ongeveer 40 millioen gulden na. (D.) Sedert hel begin dezer maand wordt uit Boxtel een knaap van 9 jaren vermist, die nu reeds niet veel goeds van zich deed verwachten* Dikwijls gebeurde het, dat hij iu verscheidene dagen uiet thuis, kwam, eenmaal zelfs gedureude 14 dagen. Dan zooht hy zich hier of daar een nachtleger en trachtte op de eoue of andere wijze, gewoonlijk door op naam zijner ou ders in winkels te hafeu, in zynonderhoud te voor zien. Ook bracht by soms deu" nacht in een kerk door. Het laatste spöor van hem heeft men.gevonden bij een landbouwer, waar bij om nacht verblijf vroeg. Doze hem kenneude, joeg hem naar huis. Alle verdere naspöringen bleven tol dusver vruchteloos. De vgreeniging. Eigen Iiulp heeft-o. a. een "on derlinge levensverzekering opgericht, die in het eerste halfjaar vau haar bes'aun 672 deelnemers telt, waar van 635 tot uMeefing van kapitaal en 87 tot uit— keering vtin rente. Abii kapitaal is verzekerd f239,425- waarvau f167,150 uit to keeren óp een verwyderd doch onbekend tijdstip en f72,275, waarvan de uit- keering afhankelijk is vau een onzekere gebeurtenis. Aan renten is een bedrag verzekerd van f6250 nl. f3250 als weduwen-pcusioen, f2500 nis weezen-pen- siooneu en f 500 nis lijfrenten. To Brussel is een Eugelscbman, zich noerneude John Mills, er in geslaagd bij 3 geldwisselaars een som van 1500 pd. st. in valsche Engolsohe baukuooten in de wisselen. Een hunner ontdekte spoedig na het vertrek van Mills dat de biljetten valach wareu, en liep naur ziju oollcga, om' ook diens oordeel te vra gen. Deze kwam daardoor tot de ontdekking, dat ook bij voor bijna 13,000 frs. bedrjgon was.Terwyl de gedupeerde geldwisselaars sameu overloggen wat hum te doen staat, ziet een hunner Mills toevallig voor bijgaan. In een oogwenk is hij op straat,, pakt hij deu Engelsohmau bij don kruag en laat hij hein arresteercu. Een voorloopig verhoor yn deu cotn- missaris van politie had ten gevolge dat de bedrieger ter beschikking vau de justitie gesteld werd. Bij zyne arrestatie werd, slechts een deel der gcstoleoe 39,006 Irs. iu zyu bezit gevopden. -7- De volgende interessante rechtskwestie vermeldt, de Oesierr. Juristen-Zeitung. By Debreezen in Hob- gurije huwde de heer B. eon jonge vrouw, doch werd kort na zyu huwelijk ernstig ziek. Hij maakte zijn testament en bepaalde, daar zijne vrouw ingezegende, omslandighedeu verkeerde, omtrent zyu in de spaar kas staaud vermogen van 30,000 fl. als volgtbrengt zijuc vrouw een zoou ter wereld, dan wordt 20,000 fl. op zyn hoofd gezet en behoudt de moeder 10,000 fl., wordt daarentegen een meisje geboren, dan ooVr vangt dit 10,000 fl. eu zyue weduwe behoudt 20,000 fl. De heer B. sterft, en kort na zyn dood bevalt zijne weduwe van tweelingen, een jongen en een meisje. Hoe moet nu het vermogeu van den vader verdeeld worden? L)e ex-Keizerin Eugenie zal 26 Maart naar Natal vertrekken,-om de. plek te bezoeken, waar de keizerlijke prins door de Zoeloes gedood is. Btdroevend is het feit, dat zoowel 't gebruik als de teelt van opiutn in Cbiua juarlyks toenemen. Grooteudeels komt dit volks vergift uit de Engelscha bezittingen Hongkong, Patüa, Benaiea enz. Alleen Daar Amerika gaan jaarlijks 11,000 kisten voor def Chineezen in Califoruië. Het Britsch Museum heeft weder ongeveer 1000 tafelen en stukken van terra-cotta mot inschriften uit Babyion ontvangenop een bevindt zich een voor stelling van een poort te Babel. Telkens, worden dus nieuwe bewijzen aangeroerd voor de geschiedkundige waarheid der Schrift. Ziehier een opmerkelijke opgaaf, zegt de Ind. over Nederland sprekende. In de laatste ■jaren was het verbruik van rundvleesch t 6,50 per hoofd. Het gebruik van sterken drauk steeg daaren tegen tol f 7,50 per hoofd. Reden te meer, regt het blad, om met de wet tegen draakmisbrnik haast' te maken. VERK0 0PINGEN, ENZ; 5 Febr. Woonhuis eD erf, 6 Hofstede, 18 19 Febr. Boereninspaüj 19 Boereninspan, 20 Boereninspan, 25 26 Febr. Boereninspan, 26- Boereninspan, 27 Boereninspan; 27 Boereninspan, 8 Maart. Boereninspan; Terscke. Kloetioge. Kloetinge, Yerseke, Kapelle, Kapele, Yerseke, Kloetinge, Yerseke, Yerseke, Liebert Pilaar Pilaar r. Dam. Karseboom. v. Dam. Pilaar, r. Dam-, r. Dam. AV ER T ENT IN. Heden werd ons een zoon geboren. G. A. DE THOUARS. S. M. de THOUARS—LB DDC. Goes, 15 Januari 1880. (B 0' (fl (3 3 3 te geven door het G-oesche Mannenkoor- onder leiding van den lieer C. S A M A S ten roordeele (ECONOMISCHE SPIJSUITDEELING, OP D1H8DAB 20 JAÏCÜABI 1880 (les avonds 7è urein de Concertzaal. Toegangsprijs 49 cent. Programma's van af Zaterdag te bekomen by de heeren F. Klbeuwens Zn. on de Uitgeefster dezes. ARTS, is eiken Dinsdag te Goes, ten huize van. zyn va der, en eiken JToensdag's voormidd. van 11 .tot 12 ure te 's Ueerenboek in het gemeentehuis by Vertast, en 's namiddags van 1 tot 2 are te Hor* sele ten huize vau Cs. Stein, VOOR - ZIEKEN TE SPREKEN.. van f 500,— tol f 60000,— met gedeeltolykc aflossing- Tegenwoordigo reute 6 pot. Van der Bilt La Motthe Rissoeuw.

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 3