Ontvingen we heden ochtend de tyding, dat de dorpin Vugbt en den Dungen hetzelfde lot hebben onderaan. De treinen naar en van Utrecht hebben opgehouden te rijdendie van de lijn Boxtel moeten met minder snelheid dan gewoonlijk gaan. Dezen morgen zyn van hier vertrokken ©enige deta chementen infanterie, ten einde de slachtoffers der overetrooming de noodige hulp te bieden, of zoo mogelijk de w'aterkcering te nouden. Ook zijn een., groot aantal linnen tenten derwaarts vervoerd, die: strekken moeten ,oni' lie ongelukkigen van'.eenige httis- t-vesting te voorzien. Hier is het water nog steeds Vaasendede toestand is allertreurigstslechts een ijein gedeelte der stad is vry van water, de'overige gedeelten zijn diep overstroomd, zoo zelfs dat het vee van eenige melkboeren op het kerkhof om de groole Kerk is geborgen. Heden ochtend heeft zich ten stadhuize eene stede lijke watersnood-commissie georganiseerd om in de groote behoeften te voorzien. jllier moeten allerlei ongewone middelen wor den te baat genomen om de gemeenschap in de Overstroomde stad gaande te houden. Men ziet er velen zich van stelten bedienen, om droogvoets door de straten te komen. Anderen laten zich door persdnen, die om iels te verdienen hunne rnggen beschikbaar stellen, door het wafer dragen. Van schuitjes wordt een zeer druk gebruik gemaakt. Uit Oyen meldt men van-6 Jan.: De Maas is hier nanmerkelyk gevallen; daarentegen wast het bin nenwater nog sterk. Het getal dergenen, die hunne woning moeten ontvluchten, neemt daartoe'sterk toe. De dijkbreuk breidt zich nog steeds uit. Niettegen staande er buiten en binnen boven de doorbraak een sterken dam lag, wordt het daarachter gelegen boe- •'renhuia ernstig bedreigd. Ook hebben er ietsbooger 'Op weder grondverschuivingen plaats. Men vermoedt dat de rivier den dijk op verschillende plaatsen heeft ondermijnd en in verbinding is gekomen met de diepe Wiel, welke zich daar bevindt, een overblijfsel van een .vroegere doorbraak. Men is druk bezig den dijk te voorzien, omdat, viel ook dit dijkvak weg, terstond ©enige huizen zouden wegspoelen. De ramp voor deze kleine gemeente is groöt. De berichten van Donderdag ochtend 9 uur luiden Het water, dat reeds een hoogte bereikt heeft van 5.41 meter boven A P. is than3 staande, de val beteekent weinig. De toestand dezer stad is '•treuriger dan in 1876. Naar alle omliggende gemeen- teaj worden levensmiddelen verzonden. Reeds zijn «enige ongelukkigjen met hun vee naar Rotterdam overgebracht. De dijken, die de gtmeenten Rosmalen en Nuland beschermen, zijn nog behouden, doch men vreest ieder oogenblik voor doorbraak. De gemeente Geffen ia door het bezwijken van den dijk" van -den 'binnenpolder reeds ondetgeloopen. De rijksweg van hier op Grave loopt onder de gemeente Nuland en Geffen over 2000 meter met 30 a 40 centimeter over, daarin zijn twee gaten geslagende gemeente Berli- cum wordt bedreigd. De overlaten te Dreumel werken met 54, te Rossum met 46, te Baardwijk met 78 •centimeter. Te Veen is het ijs doorgedreven. Van Donderdag namiddag 1 uur wordt gemeld Het Water is vallende, de stand bedraagt 6.35 meter boven A P. val 6 centimeter. De Boyenmond der Beersche -Maas werkt nog met 40 centimeter. Te Veen is het water staande met weinig drijfys. De Baardwijksche -Overlaat werkt met 0.72 meter. Nog wordt uit '«-Bosch gemeld: Groot is de ellende die in deze stad onder de be- „'hoeftigen klasse wordt geledenop zolders waar een 'taan niet eens rechtop staan kan, zijn twee, drie ge- Zinnen opeengehoopt. De verschillende armbesturen doen wat zij kunnen om den nood te leuigen en het is waarlyk treffend te zien, hoe mannen van verschil lende richting op karren óf schuiten de afgelegene stegen trachten te bereiken om hulp aan hunne be hoeftige natuurgenooten te versohaffen. De algemeene watersnoodcommissie te 's-Bosch heeft bekend gemaakt, dat 'zij bij voorkeur prijs stelt op spoedige toezending van brood, kaas, gebrande koffieboonen, spek en dekens. Uit V,Hertogenbosoh meldt men van gisteren: Het water loopt flink weg; de huizen en straten Zyn rirooggeloopeu, met uizondering van enkele aoh- 'terbuurteri. De Becrtsche Maas heeft opgehouden te werken. Gisteren is een groot doel der gemeente Berlicum, den Dungen ou St, Micbiels-Gesiel ondeïgeloope». Te Berlicum werd zelfs de kom van het dorp be dreigd. Men is er echter in geslaagd, dat gedeelte van het 'dorp droogte houden. Op dit oogenblik hebben vooral de navolgende ge meenten in Noord-Brabant, door orerstrooraing go- leden 'a-Hertogenbosoh, Engelen, Bokhoven, Empel, 'Alem, Oss, Oyen, Lith, Litboijen, Megeo, Berlicum, den Dungen, Heescb Geffen, Rosmalen, Nuland, St. Michiels-Gestel, Esch, Vught en Cromvoirt. De toestand van den spoorweg tusschen Hedel ©d Vugbt blijft bevredigend. De dooüoalbtug nabij *6 Bosoh >8 nagenoeg yry van ys, dat niet meer afkomt. De juiste dag der heropening van bet verkeer kan echter nog niet worden bepaald. Z. M. de Koning heeft vaten met ingemaakte witte kool cqs, aardappelen gezonden aan de over stroomden. Da bestaande Algemeene commissie voor den waters nood heeft f 60,000 beschikbaar gesteld voor goede* renin natura. Ook de-directie-dpr Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, heeft zich bereid* verklaard <5m< alle goederen, bestemd, - vcpr- "of- afkomstig yatr^éeh - der comite's tot leniging bij dén watersnood, alsmede ran of naar gemeentebesturen voor watersnood be stemd, zonder eenige berekening van vracht, met alle personentreinen te vervoeren en heeft verder den ambtenaren aanbevolen, dat het vervoer steeds met den meesten spoed geschiede, De Minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft aan Gedeputeerde staten van Noord-Brabant een zeer belangrijk schrijven gericht, dat vooral in de tegenwoordige omstandigheden alle aandacht ver dient. Djj| minister verklaart, dat het hem eene aangename voldoening zou zijn, wanneer hut hem mocht gelukken eene afdoende verbetering in den waterstaats-toestand in het noord-oostelijk deel der provipcie én in de omstreken van 's Hertogénbosch le bevorderen. Hij vleit zich, dat.de werken der rivierverbetering op de Waal, de Merwede en Nieuwe Merwede thans zoover gevorderd zyn, dat aan een vast plan de hand zal kunnen worden geslegen en wel door de uitvoering van de navolgende werken: le. Heropening van het Oude Maasje 2c. Achtereenvolgende opheffing der Overlaten 3e. Voorziening in de uitwatering der landen a. langs het Oude Maagje b. van de lage polders "op de Donge uitwaterende c. gelegen in het inundatie-gebied van de Dommel en de Aa te 's-Hertogenbosch. Voor het tot stand brengen dezer, zoowel met het oog op het rivierbeheer, als voor de afwatering dei" provincie zoo belangrijke aangelegenheid moéten, naar het oordeel van den Minister, het Rijk, de provincie en belanghebbenden samengaan, naarmate van de ver schillende daarbij betrokken belangen en van de eischen waaraan men wenscht te voldoen. De hoofd-ingenieur van den waterstaat in het 6e district is door den Minister uitgenoodjgd met Gede puteerde Staten in overleg te treden en aan den Minis ter, naar gelang van den uitslag, de noodige voorstel len te doen. De Minister verzoekt dat Gedeputeerde Staten van hunne zijde de zaak zullen bespoedigen, opdat zij nog in de zomervergadering der Provinciale Staten voor zooveel noodig zou kunnen behandeld worden. In het Handelsblad komt een zeer uitvoerig verslag .voor van den brand, welke Woensdag avond de suikerfabriek van de firma Beuker en Hulsoff te Amsterdam in de asch heeft gelegd. Aan die beschry- ving ontleenen wij het volgende: Een iiooge vuurkolom, die zich tooveraobtig aftee- kendé tegen de loodkleurigen hemel, was gisteren avond omstreeks 9 nur de bode van een verscbrikke- lijken brand. Op een half uur afstands en verder misschien weerkaatsten de vlammen in de vensters of wierpen een zacht purperen weerschijn op de gevels en dakeD, zoodat de stad in alle hoeken een spook achtig aanzien had en op menig punt de verrassendste lichtwerkingen waren te aanschouweD. - Midden in het Yondelspark kon men geschreven schrift lezen. Van den Buitensingel by de Engelscbe gasfabriek gezien, was het of men een brandende stad aanschouwde. Het omvangrijke langwerpig vierkante gebouw dal van voren aan de gTacbt en van achteren, met lange uitbouwsels, ia de straat uitkomt, was ran onder tot boven een vuurpoel. Eu dat was in betrekkelijk weinige oogenblikken het geval geweest/ omdat al het boolwerk uitgedroogd is door de onafgebroken hoog- opgedreven temperatuur, die in dergelijke fabriek beorsoht. Het werkvolk werd dan ook in die mate door het vuur verrast, dat voor eeu deel hunuer eens klaps geen sprake meet kon zyn van ontkomen door de gewone uitgangen, die reeds door de vlammen waren versperd. De eerste ooggetuigen verbalen dat zij halfnaakte mannen hun arbeid veroorlooft slechts óen enkel dun kleedingstuk van achteren wanhopig tegen de getraliede vensters zagen springen,.die ge lukkig door van buiten af toegeschoten bülp met bylen ingeslagen werden, zoodat de ongelukkigen er het leven nog konden afbreugon. Do brand werd aangetast raa allo kanten; do drij vende stoomspuit spoot met vier slangen, de nudero stoomspuiten elk met twee. Zestig vrijwilligers, wer den aangenomen om de brandwaohts behulpzaam te lijn, die het by het nat houden der belendende en overliggende perceelen hard hadden te verautwoorden. Do suikerbakkers Gieltjes en Koch worden vermist. Tussohcn het puin is tot dusver slechts een geheel verkoold en dus onherkenbaar Jyk teruggevonden. Gieltjes was róeds bejaard en zat, naar men zegt, wat te dotten, toen by door de hitte werd opg®r schrikt en denkelijk in .zijne verwarring een verkeer den weg nam om zich te redden. Omstreeks 400 knappe "werklieden zijn plotseling uit den arbeid gestooten; terwyl de inboedeitjes der buren voor een groot deel wel niet verzekerd zullen geweest zyn en menigeen ran have eq: goed i« beroofd. De Bchatkist,-die met de fpbriek in rekening staat vpur de^accjjqs, zal de tramp rgwlucht gevoelen, daar- wégeoi-bealoift* •tdatër, -ifen-bkileigewone groote hoe veelheid suiker voorhanden was. Bij .invoer van ruwe suiker namelijk wordt de accijns (f 27 per 100 KG.) in rekening gebracht, "doch bij uitvoer geraffineerd weder afgeschreven. Hier loopt de rekening naar men beweert over anderhalf millioen. De gebouwen, macbictriën en aanwezig zynde sui ker waren bij verschillende posten verzekerd. Het bedrag kan in het geheel geraamd wordea op ruim f 987,000. Ue schade loopi bij Amsterdamsche en Buitenlandsche maatschappijen. Het ergst oatuuriyk is dit onheil voor" de werk lieden. Ten ruwste kan men berekenen, dat 3000 personen fay den brand meer uf min 'dadelijk schade lyden, omdat zij, of de hoofden van het gezin, nu vooreerst geen werk hebben. Er was toen al slapte ia 'net werk. De eigenaars der fabriek worden'; door hnone werklieden zeer ge roemd. Een der bazen verzekerde ons, dat m den bataten tyd bonderdryftig man aan het werk werden gehoudeD, ofschoon er voor hen eigenlijk geen werk was. Daaronder waren er verscheidene, die wegen*_ lichaamsgebreken of vergevorden leeftyd hadden kun nen worden ontslagen. Er waten op deze fabriek menschen van meer dau zestig jaren, die er reeds al* veertienjarige knapen warén gekomen. - Welk eene waarde de donderdag afgebrande meelfabriek der heerec Nicola en Koecbin hy Voor burg bezat, blijkt uit bet aanzienlijk bedrag waarvoor zij was geassureerd, Damelijk vier ton gouds. Vijftig werklieden zyn vooreerst zonder arbeid. Uit officieële rijksopgaven blijkt dat in 1878 ge middeld per hoofd f 7,50 aan accijns op het gedistil leerd is getaald, en slechts f 6,50 per hoofd aan accijns op het vleesch. Welke treurige cyfersl (Hel Zuiden.) Z. K. H. de Groothertog van Mecklenburg Schwerin, die lijdelijk te Amsterdam.vertoeft, is Zater dag morgen te half twaalf uren te 's-Hage aangekomen. De vorst werd aan het stationsgebouw van de Rijn spoorwegmaatschappij cntvaDgen door 's Konings adju dant en stalmeester luitenant-kolonel baron dePosson en door baron Taets van Amerongen, hofmaarschalk van H. K. H. Prinses Hendrik. In een met vier paarden bespannen, door jockey* bereden hofrijtuig werd Z. K. H. naar het Palei* geleid alwaar hy te 12 uren door HH. MM. den Koning en de Koningin werd ontvangen. Na afloop dezer audiëntie heeft de Groothertog een bezoek gebracht aan de overige leden der Koninklyke familie en is daarop naar Amsterdam teruggekeerd. De President der Limburgsche regeering heeft op de jongste audiëntie by den koning de benoeming van een stedehouder ter sprake gebracht cn daarop aangedrongen. De langdurige conferentie van de heer Bloohausan met den Prins van Oranje moet hiermede in verband hebben gestaan. Er is nog geene beslis sing genomen. De minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende, dat door het overlijden van Jbr. G. E. F. X. M. Kerens de Wijl re de verkiezing -van een lid van de Tweede Kamer der Staten-tieDeraaï^taoet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Maastricht, heeft goedgevonden te bepalen1. dat die verkiezing in gemeld hoofdkiesdistriot zal plaats hebben Dinsdag 3 Febr. 1880; 2. dèt, indien herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden Dinsdag 17 Febr. 1880. Men schrijft ons uit Amsterdam De heden belegde buitengewone vergadering van aandeelhouders der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij kon niet doorgaan. De statuten schrijveü voor, dat Vio yan het kapitaal vertegenwoordigd moet zijn, en er waren slecht* tegenwoordig 84 aandeelhouders, vertegenwoordigende een kapitaal van f666.000. Aanstaande week zal de vergadering op nieuw bijeen komen, om te beslissen over de naasting van het Kanaal door den Staat. Rooskleurig zien de voorwaar den er niet uit. Een milddadige Amsterdammer beeft, onder hot opschrift: «Honger Vuur Water7'', aan den Burgemeester der hoofdstad een enveloppe ge zonden, inhoudende drie bankbiljetten, elk van dui zend gulden, waarvan duizend bestemd voor dc be- hoeftigeD aldaar, duizeDd voor de noodlijdendcu door den brand en (luizend voor de slachtoffers der over strooming. Kerk- on Sofioolniouvvsi. De Theologische school te Kampen heeft by gelegenheid van liet onlangs gevierde jubile van hunr

Nieuwe Goessche Courant | 1880 | | pagina 2