Utrecht heeft don hoor du Tom van Bulhnchavo mot algemeene stommen candidaut gestold by do aanstaande verkiezing in dat district van bon' lid voor de Tweede Kamer der Stflten-Generaal, KorU- on riulteolniouWH. Ned. Herv. Kerk. - öoroepon to Krabbêndijke, G. J. Brutel do la Rivièro, cand. Bij de Ned. Hervormde gemeente te Botterdam is beroopen ds. K. W. Vet hake, prod, to Leeuwarden. Aangenomen naar IJselmonde door M. J. Goddefroi te Lage Zwaluwe. Zondag nam Ds. W. Cannenburg van Ingon, to Borssele, bij zijn vertrek naar Oosterend op Texel afscheid van do Gemeente to Borssele naar aanleiding van Math- 23 37. Bij hot verlaten van het bodehaÏB word ZEw. als afBcheidsgroot toe- gozöngen Ps. 121 4. Na eene geheitno zitting van don gemeente raad, is to Amsterdam tot gewoon boogleoraar in de g8SChiedoni8 van bet christendom laan de uni versiteit benoemd do beer dr. J. J. Van Toorenen- bergen, predikant te Rotterdam, met 17 steromen; torwgl dr. J. G. R. Acqnoi, do eerste candidaat 15 stemmen bekwam. Yerseke. Bij de verkiezing van twee leden voor het kiescollege heeft o. a. de meerderheid der stem men zich vereenigd op een man, die vroeger on derstand had genoten van de Diaconie-armen. De kerkeraad zich houdende aan do letter der wet, heeft op grond van dit laatste besloten den gekozene niet toe te laten, zoodat eene nienwe ver kiezing' moet plaats hebben. De geweigerde beeft zicb zonder tegenstreven of nader onderzoek aan dit besluit onderworpon. a c. Landboinren Veeteelt. Men schrijft uit bet Oostelgk doel van Zuid- Beveland aan de jV. R. Crt. De aardappeloogst ia thans ook in deze streken afgeloopen en geeft den verbouwers rnitno stof tot klagen. Hoedanigheid on boeveelheid laten veel te wenschen over en geven op verschillende akkers nog zeer verschillende uitkomsten. De opbrengst varioert tusschen 100 en 20 HL. per HA. En dewgl ook hier de aardappel het boofdvoedsel is van den arbeider, ziet hot er voor hem bij don naderenden winter treurig uit. Ook de oogst dor suikerpeen zal niet van devoordeoligste wezen, daar deze .evenals alle aardvruchten dit jaar klein van stok zgn, Het voor eenige weken uitgezaaide koolzaad staat prachtig te veld, terwyl het winter koren op slechts enkele plaatsen gezaaid thans, na den laatston regen, allerwege aan den grond zal worden toevertrouwd. BenoemjDgea en Beuluifon. Bg Zr. Ms. besl. ia aan Mr. W. Polman Kru- 8eman, op verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrecbter-plaatsvervanger te Middolburg. Gemeenteraad van Goes. De gemeenteraad hield jl. Dinsdag eene open bare vergadering, onder presidium van den «Bur gemeester mr. De Witt Hamer, die door 12 [leden en den secretaris werd bijgewoond en van half zeven tot 11 uur duurdo. Trouwens de begroo ting der gemeente van 1880 was aan de orde, en zooals wel eens spreekwoordelijk gezegd is, dan is het 4e algemeene s.choonmaak: alle kasten en kis ten Worden doorzocht, allo voorwerpen eens nage zien en opgepoetst, doch dikwijls, ja meestal, wan neer er althans niet een' onder de behandeling breekt, weder netjes en ongedeerd op zijne plaats gezet. Gewoonlijk vindt men ieder jaar dezelfde beraad slaging terug; eene opmorking van deze of gene commissie, van dit of dat raadslid, het antwoord van burg. en weth. on ten* slotte legt men zicb bij de zaak neder, om er een ander jaar met- hetzelfde resnltaat op terug te komen. Toch waren ei dit jaar een paar nieuwe Bchotels op tafel doch laat ons den gang der behandeling volgen. Na goedkeuring der notulen van de vorigo ver gadering, werd medodeoling gedaan van den verkoop van een kachel ad f12.— en van 4 doodo hoo rnen ad f50,—, van do vergunning aan dhr. J. Adani verleend, om de gemeente-apotheek weder voor een jaar te bedienen; van de goedkeuring van bet subsidie aan bet Gasthuis, en van do waar neming der lessen in de wiskunde aan de meis jesschool door den oud-kapitein dhr. Van Sloten; al hetgeen voor notificatie werd aangenomen. De ingekomen stukken waren: de goedkeuring van don afstand van grond in erfpacht aan dhr. J. P. Larsoö; de aanneming der benoeming tot rogontes van het gasthuis door Moj. W. A. De Jongb, bet proces-verbaal der ka?opneuuDg bij den gemeonto-ontvanger op 30 Sept. (in kas f 10764.291, do aanvrage van dhr. L. I). Borel om een uitweg aan den Stationswog, en van C. Pias, voor afstand van grond min do Ganzunbarrière in erfpacht, tot hot bouwen van een linie. Do twoo laatston wer den gestold in bandon van burg. en weth. om advies. Do rekoning over 1878 en de bugrooting voor 1880 van de koston der schutterij werden voorloo- pig goodgekoard en vastgesteld, de eerste in ont vang op f542.70 in uitgaat op f343.98 en dus mot een batig slot van f 198.72, de laatste in ontvang en uitgaaf op f445.30, met eon toelage uit do gemeentekas van 278.53. Do begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1880 werd nu goedgekeurd, in ontvang op f 48541.80* in uitgaaf op I 33798.69s, alzoo met oen batig slot van f 14743.11. Thans kwam hot grooto «tuk vdu den dag aan do orde: de begrooting der gemeente voor 1880. Al dadelijk, nadat niemand over do algemeene strekking bot woord verlangd had, kwam een nieuwe schotel ter tafel: .do inrichting dor gemeente secre tarie. Do fin. comm. had vele stuitende gebreken ontdokt, ala daar zijn, dat do boden tevens waren marktmeostors, waagmoesters en vervolgens van be lastingschuldigen, waarbij mondeling nog gevoegd werd, dat de griffier ook was Secretaris van Kat- tondijke. Men wilde wijziging dor instructie voor dia ambténaren en verbod om meerdere betrekkin gen to gelijk te bekleeden, doch stelde zich tevre den met do verklaring van het dagelgksch bestuur, dat dit eorst den gang van zaken gedurende een jaar wil gadeslaan, om een oordeel over de orga nisatie der secretarie uittespreben. Do schotel word afgedragen om plaats te maken voor eon miiM|r smakelijk, althans minder kiesch gerecht: het on derzoek van publieke vrouwen. De heelmeester der gemeente geniet daarvoor eene belooning van f 100, maar aangezien op dit oogenblik geene huizen van bntucht aanwezig zijn, wilde dhr. CaUenfels die post uitgetrokken zion voor Memorie. Zgn denkbeeld vond echter geen ondersteuning, misschien wel door de opmerking van den burgemeester, dat het niet aangaat, om terwijl er op dit oogenblik geen open bare prostitutie i», do Claudestino daarom niet ver dwenen is, en bet niet aangaat, om als er in den zomer eens geen enkele zieke onder do armen go- vonden wordt de jaarwedde dor stadsgenoeBheoren maar dadelijk voor memorie uittetrekken. Het gerecht van dan keurmeester vau vleeseh enz. werd nu onder handen genomen. Dhr. Steketee wilde een tweede keurmeester of minstens een adsistont aangesteld zionburg. en weth. wezen er op, dat die tweede keurmeester ten vorigen jare was afge schaft en wilde in overeenstemming met de fin. comm. den tegenwoordigen keurmeester f 25 vor- hooging goven, doch waren ook niet tegen do aan stelling van een tweeden keurmeester. Aan bnrg. en ^eth. werd opgedragen oen nader voorstel te doen en de schotel verdween van tafel om plaats te maken voor een goreebt, dat sedert 1872 niet was voorgndiend, te wetendo belooning der druk kers van de gemeente. Do firma Kleéuwena en Zoon had verhooging van jaarwedde aangevraagd; burg. on weth. wilde f 100 verhooging toestaan do fin. coram, wilde aanbesteding van hot drukwerk. Na eene discussie, waarbij de onbekendheid mot de eon hei dsp rijzon van het papier de hoofdrol speelde werd goedgevonden do jaarwedde onveranderd te laten en do kwustie van aanbesteding te laten af hangen van eene herziening dier eenheidsprijzen, welke aan burg. en weth. w»rd aanbevolen. üe belooning der vaste arbeiders kwam nu ter tafel. Dhr. Pilaar vond bot boneden de waardig- hei<b van gemeentearbeiders, dat zij op den 1 Jan. huis aan huig nieuwjaar gingen wonsohon on wildo de bclooning met f52 'sjaars verhoogd zien, mits haar bet nieutvjiiarswenscbon word verboden. Ver scheidene ledon wisten niet, dat het gebourde on de post bleef onveranderd. Twee grafdelvers was eene ongehoorde luxo in do oogen der finantieelo commissie, en een dor do den meende zelfs, dat oen grufdelvur voldoende was, om vijf putjes in de week te graven, waarvan er sommige voor twee of drie lijken dienen. De schotel- bleef "echter, na bekekon te zijn onaangeroerd en word weggedragen, om plaats to maken voor de beloo- ning uitgetrokken voor hot ophalen van het school- gold on do aanslagen van do 4 laagste klassen van den Hoofd. Omslag. Dhr. dr. CaUenfels was van oordeel dat men dit in plaats van voor f 148, wel voor flOO gedaan kon krijgen, doch goon dor an dere disebgenooten wildo met hom medegaan-. Do aanbesteding dor schrijfbehoeften, in vorige jaren reeds meermalen op tafi-1 geweest, verscheen nu op nieuw, doch verdween weder, nadat de wut- houdcr jhr. Van Swinderen verhaald had, mot welke moeielijkbeden uien eenmaal had to kampen gehad, toon de levering dei schrijfbehoeften bij aanbeste ding beproefd was. Hot gobruik der zaal boven do koopmansbeurs (ook eon bekend gorecht) kwam nu op tafel. po voreenigingon, dio van do* zaal gobruik maken, moesten dalen in dn kosten ,van onderhoud, zelfs van het geheelo gebouw. Men wilde uit alles geld slaan, doch zwichtte voor het argument van het dag bestuur, dat hot onderhond weinig kost, en dit het eenige is, wat de gemeente tot aanmoediging der booofening van do Bcboono kunsten ,doet. Ook do brandweer verschoon weder ten disch. Do kosten waren to hoog, het convoncio omtrent de bergplaats dor spuiten oa hot luiden der klok van bet stadhuis bij den aanvang, der godsdienst oefeningen niet billijk, en vooral de defrayoments- golden niet goed; doch na eenige discussie werd do post onaangeroeid op de begrooting behouden. - De Fcboolbehoefton voor het middelbaar onder wijs, en vooral de koston der brandstoffen voor de Hoogoro Burgerschool werden van allo zjjden be keken. Do Sommen, daarvoor geraamd, kwamen veel to boog voor, de jaarwedde van den amanuen sis, wilde men afzonderljjk uitgetrokken zien, eene nauwkeurige berekening van de kosten van kolen (gubasoord op 12 kachels, terwijl er 20 zijn) voor gedragen onten slotte de som onvoranderd goedgekeurd. Hetzelfde lot viel de som voor subsidie aan bet comité tot wering van schoolverzuim ten deel. Het bedrag van f 200 wilde de fin. comm. verminderen tot op f50. Evenwel bleven de twee leden dier commissie ten slotte alleen staan met hun voorstel daar do andero zich vóór het bebood van den post tot het volio bedrag verklaarden- Over het subsidie aan het Gasthuis rn verband met den waarborg voor de geldleening tot het verbou wen van een gedeelte vóór een paar jaar aangegaan, "had vervolgons eenige discussie plaats, die ochter eindigde met onveranderde vaststelling der beide i posten. j Bij den post van den Hoofd. Omslag vroeg dhr. i Afassee of men bom wildo ondersteunen, als hg voorstelde die Bom met f 1000 of f2000 te verhoo- gun, voor de vele posten, die voor memorie waren uitgetrokken, maai1 niemand was daartoe genegen. Ton slotte, sprak dhr. Callenfels nog over rooing vgn boomon aan don Oostsingel (mede oen bekend gerecht) doch burg. en weth. (stelde in het verschiet do mogelijkheid dat de gemeente3W0l eensjbeboefte aan geld zon krijgen. D<» begrooting word ten laatste voorloopig vast gesteld An ontvang en uitgaaf op f98698.02. Do schoonmaak was afgeloopen en de vergado* rifig werd gesloten. staten-ge neeaal. tweede kamer. Staatsbegrooting 1880. Afdeelings-verslagen. ■WATJ5H8TA.iT BNZ. Verschillende leden betuigden hun genoegen over het door de Regeering aan den dag gelegd voorne men, om met den aanleg van openbare werken voort te gaan, en meer speciaal, om waar de behoefte in kunaalsverbetoring beslist, die finantiöel te steunen. Van de eene zjjde werd daarbij gewezen op inaebt- neming van hot verband tusschen de binnenlandsohe I scheepvaart en de verbetering van de verbinding van i onze waterwegen met de groote zeehavens: een be- ginsel dat ook de kanalenwet beheerschtedoch van den anderen kant gewaarschuwd tegen eon finanti- üol te bezwarend voorstel en vooral tegen de samen koppeling van zoo veel verschillende en vaak strijdi ge belangen. In deze aideeling werd de quaestie der prioriteit behandeld, en dan de waterweg van Rot terdam naar Amsterdam en do Keulscbe vaart op den voorgrond gesteld.Vele leden vroegen bo vendien naar de Voornomen» der Regeoring omtrent do kleme kanalen. De thans in dat opzicht voor ver- Schillende provinciün bestaande onzekerheid moet worden opgeheven. Enkele leden herinnerden, dat noodigo maatregelen, inzonderheid voor de Drenfc- scho kaualen, ook daarom wenscholijk zijn, om dat Pruissen anders mot de zaak der kanalisatie van de veenen dreigt vóór te zijn.— Vrij algemeen wensch- to men dus do voornemens dor Regeering te kennen, ook ten aanzien der concessie-aanvraag Jaeger voor een rcheepvuartkanaal Amsterdam-Duitschland. j Wilde men, ten aanzien der uitbesteding van wer ken, niet toegegeven zion aan den geest van protec- tie, het stelsel van mededinging op gelijken vont, tusschen buitenlanders en ingezetenen, mocht toch ook niet worden overdreven. Men moest op ver schillende factoren lotton, die opwogen tegen een soms onbeduidend verschil in don prijs en de brug van den Moerdijk was daar om bet bewijs te levo- ren wat men aan do bodendaagBche industrie kan "toevertrouwen. Zonder protectie kan men de industrie in de band werken door bij aanbestedingen de tormynen van le vering zeer laag te merken en zoodanige hoeveel heden aan te besteden dat de inlandscho industri eel zich do moeite on kosten kan getroosten om zich «(aarvoor geheel in te richten.

Nieuwe Goessche Courant | 1879 | | pagina 4