Kerk- on Sehoolnlouws. Ned. Herv. Kerk. Toezegging van beroep naar Kfabbendijke aan H. H. Barder, cand. Dr. F. L. Rutgors, pred. bij de Eferv. gemeente to"Amsterdam, heeft aua zijne gemeente medege deeld, dat hjj de "benoeming tot hoogleoraar aan de op te richten Vrije Universiteit hoeft aangeno men en dus eerlang zjjn predikambt zal noderleggen. Naar de Standaard verneemt, heeft ook dr. A. Kuyper. verklaard, zijn benoeming tot hoogleoraar aan te nomen. Gemeenteraad, van Goes. Door ten onwillekeurig verzuim van den verslaggever hebben wij dit niet kunnen ogncmen in ons nummer van jl. Dtnsdag.) De Gemeenteraad hield op Donderdag den 18 September dos avoids ten 8 ure, onder bet pre sidium van den ^f^^^Qoster, mr. J. G. De Witt Hamer, eene openBare'vergadering, die door allo leden on den secretaris werd bijgewoond. Nadat de notulen dor twee vorige vergaderingen waren goedgekeurd, werd medegedeeld dat zijn aangewezen voor don cursus 1879/80 als vervangend directeur der EL B. S. dhr. dr. Z. Th. Diohl en als vervangend directrice5 dor- meisjesschool Mej. H. R. D. Van dor Mey; dat 4 mnnu. on I vrouw, leer lingen voor hot middelbaar onderwijs zjjn vrijge steld van schoolgeld; on dat do steenkolen zijn aangonomen door M. Van dor Reit voor 59 en 90 ets. per hectoliter. De ingekomen stukkon warongoedkeuring dor suppl. kohieren van don H. O. on dor belasting op do hondon;. vorslag van don toestand dor vis- scberpen op do.Zoouwscho stroomon over 1878; do rekening over 1878 en do begrooting voor 1880 van do kosten der dienstdoende schutterij; een adres van do firma F. Kleeuwens Zn,, om vor- hooging van do jaarwedde dor gomoontodrukkorij on een bericht van Moj. H. G. Do Sauvage, dat zg hare betrekking van Hoofdonderwijzeres dor be waarschool hoeft aanvaard. Ook word naar aan leiding van oen adres van de Wed. Hartog, dat zjj haar verrook om bouwgrond aan de Stoofweido intrekt, goedgevonden, om afwijzend te beschikken- op hot andere van (W. De Jonge Jz.) van goljjke strekking, op grond, dat do stoofweido voor do «xer- cition der schutterij niet gemist kan worden, na dat dr. Callenfels had betoogd, dat die exeroition even goed op de weide achter de Liofdestoof kon den plaats hebben. Do rekening dor ontvangsten on uitgaven van de getnoonto over 1878 werd zonder beraadslaging goedgekeurd in ontvang op f95733.93; in uitgaaf op f90920.76' alzoo met een goed slot van f4818.16*. Evenzoo word goedgekeurd de rokoning van het Gasthuis over 1878 in ontvang op f 14306.60', in uitgaaf op f 13399.18, alzoo mot eon batig saldo van f 907.42k De hoeren jhr. Van der Feltz en Pilaar waren hierbjj niot tegenwoordig. Nog word eveneenB goedgekeurd de yekening van bot Burgerlijk ArmboBtuur over 1878 iu ont vang op f48914.601, in uitgaaf op f 33145.24, alzoo met oen batig slot van f 15769.36*. De heer Den Boer had zich uit de zaal verwijderd. Bjj de behandeling dor begroeting van hot Gast huis voor 1880 vraagde do hoer dr. Callenfels of bot Bubsidie dor gemoonto ad fl618.20J, waarop getekend ia, niet wat verminderd kon worden, waarop de hoeren Massee on jhr. Van der Feltz te kennen gaven dat alle pOBten zoo miniem mogelijk bere kend waron, on word die bogrooting vastgesteld in ontvaug en uitgaaf op .f 14929.50. Tot rogontos van hot Gasthuis werd met alge- meeno stommen benoemd Moj. W. A. Do Jongh en tot leden der Commissie voor hét fonds van kasorneering wordon herbenoemd de hoeren dr. Cal lenfels en Van Asperen Vevvenne terwjjl do Voorzitter, daartoo gomachtigd door do vergadering, tot loden van het nazien der rekening van de Blauwbeon- beurs aanwoes de hoeren df. Van Rontorghem, Pilaar en Van dor Hoek. Eindoljjk werd op verzoek van dbr. Larson aan dezen in orfpacht voor 99 jaren afgestaan 4 A. 76 Cent.sgtond aan do Koubarrióro voor f 11.80 's.iaars, zulks - tot bot bouwen eonor werkplaats, waarvan op voorstol van' Burg. on Woth. eonige voorwaar den in hot bolang van don welstand langs don ww vorbondon worden. Do vorgadoriug is daarna goeloton. 8TATEN-GENEBAAL. ÏNIU3011K BEGKOOT1NG 1880. Do Minister van KoloniUn vond bij zjjn optreden do ontworpen dor Indisoho bogrooting bjj don Raad van Statu. Mot onkolo posten kon hij zich niot voroonigon of ttobtto' hjj nador onderzoek wonsobo- jjk. Hot zynto. do bjjdragon van 4 tuillioou, iu verband met bet sedert ingetrokken ontwerp betrek kelijk do vaste bijdrage; 2o. een memoriopost voör het overbrengen van do algemeene secretarie naar Buitenzorg, waaromtrent de Min. aan de Indische Rogeoring do beslissing wit ovorkfcon; 3o. oen voor stel tot afschaffing van do zoogenaamde pandjes- diensten. Hoewel dit voorstel, in meer dan non opzicht, o. a. daarin dat thans ook gelijktijdige af schaffing van eenigo hcerondionston aan den lande bedoeld wordt, verschilt van bot plan dat de Min. bij zijn optreden in 1874 vond, moont hij. alvorens eone beslissing te nemen, een ernstig onderzoek te moeton instellen omtrent al, wat in do laatste ja- ron te dozen opzichte is voorgevallen. Hét boschikbaur bedrag dor vormocdolijko saldo's o'er do diensten 1867 tot on met 1878 bedraagt ongovoer 3.969.00U. De oindcijfers dor ontworpon begrooting voor 1880 zijn als volgt Uitgaven in Nederland f 24.624.922in IudiU 121.538.565, totaal 146.163.487. Middelen in Nederland ƒ46.458.480; id. in Indiü 93.490.389, totaal 139.948.869. Do begrooting sluit dorhalvo mot oen te kort van ƒ6,214.618, togen ƒ8.706.587 over bot loopondo jaar. In do bogrooting van 1880 ia oohtor aan uitga ven voor den aanleg van do havenwerken to Tand jong Priok on van spoorwegen op Java 10.238.200' uitgotrokkonop do loopondo begrooting bedroeg dat cjjfer 10.962.000. Hot verschil tusschou hot to kort van hot vorige' en dat van dit jaar word vorkrogon door strengo inkrimping van uitgaven. Waar mogelijk, is bezui niging aangobrncht on olko ouvoruiijdoljjko vorhoo- ging van uitgavon is zooveol doónlijk gekoerd. Iu de geraamde Éo-korton ovor *1878 ra 187!) gozaroonlijk bedragende 14.921.205 zou lot oon bedrag van ongovoer 3} millioon kunnen wordon voorzien door beschikking ovor nog voorhanden over schotten van vorige diensten. Ter dekking van hot ovorigo zul, met 't oog op do uitgavon voor bavon en spoorwogworkon/i in don loop van het volgend jaar oono leening warden voorgesteld. De raming voor Atjch is' voor 1880 gestold op 9.382.000 of ruim 338.000 hoogor dan van hot loopendo jaar, hetgeen bjjna uitsluitend bot gevolg is vart de bohoofto aan gonieworkon. Ofschoon do gang van zaken in Atjeh in de laatste maanden zich gunstiger laat aanzion is het nochtans te ver wachten dat in 1880 nog grooto uitgaven te doen zjjn, vóórdat de toestand alB govest-igd is te be schouwen. Do opbrengst van do ^koffie on tin moest belang rijk lagur goraauid wordon dan voor 1879. Voor Bankatin is 36, in plaatst van 35 per 50 ki- logr. gestold, maar met 't oog op de vermindorendo productie, is do to vorkoopon hooveelboid op 60.000 pikolB gesteld in plaats van op 70.000. Voor koffie zul in Nederland weder eene hoeveel- hoid van 800,000 pikois ten verkoop beschikbaar zijn, maar de prijs m iest, in plaats van op 48 ets. por hall kilogram op slechts 45 cents worden gesteld. Ook do prijs dor 100,000 pikois koffie din op Java ton vorkoop zullen worden aangoboden, kan niot, even als voor 1879 op ƒ48 por pikoi worden geraamd, maar dient l verlaagd te wor don. Ofschoon voor don vorkoop van koffio to Pa- dang een grootero houvoolhoid dan voor 1879 kan wordon geraamd en ook do prijs dier koffio hoogor kan wordon geschat, is do raming van do opbrengst dor in Nederland en in Indiö te vorkoopen hoe veelheid koffie toch in 't guhool ruim 2.088.000 lager dan voor 1879. De opbrengst dor middelon in Indiö ia omstreeks 1.590.000 hoogor geraamd dan voor hot loopend dienstjaar, in welk bedrug ongovoer 665,000 is begrepen ten gevolge van do geraamde koogore op brengst dor Sumatra koffie. Do vorhooging van do mining dor andere middelen mot een bodrng van ongeveer 926.000, is ton dooie oon gevolg van do invoering van eonige niouwo belastingen. Zoomede raming op do verpachte middelen) vor hooging van 229.000, wegens do voovgenomehe wederinvoering van de pacht dor pandhuizen, wuar- togonovov oon eonigzins lagere raming staat van do opbrongst van hot kloinzogol. Do'invoering van oen hoofdelijke bolasting in do Lampongsch-dislric- ton en op Billiton zal vermoedelijk oen som van 68.000 oploverou. Wegens do aanvulling van hot tarief van invoerrechten, die volgens hot aan hangig wotsontwerp met I Juli 1880 in werking zou treden, kan do vermindering van do opbrengst j «lor uitvoerrochtou, «lie anders, met 't uog op de laatst bekende uitkomsten, ƒ479.000 zou hebben moeton bedragen, tot ƒ304.000 worden terugge bracht. Als gevolg dor herziening van do belas tingen in de Zuidor- on Oostor-aiclooling van Bor neo is do raming dór inkomsten gestegen mot ƒ75.000. Do voornaamste vorhooging van de raming der inkomsten is echter te danken aan de boogero ra ming van bostivando middelen. Zoo kan de op brengst dar invöërrochton met 823.000, die d,er landronto mot 400.000, die uit hot opium-mo nopolie met 150.000 worden verhoogd en kun de bato opbrengst der exploitatie van staatsspoor wegen op een beding van 1.044.000 worden ge steld, tegenover «ene raming voer 1879 vim 859.600. Tonguvolge van de thans voor liet eerst in wer king tred«n<le vermindering van den accijns aan hot gouvernement door de suikorfabrioknnton verschul-, digd, zijn daarentegen do inkomsten uit do sniv koroultuur belangrijk gotlaald. Torwijl de uitgaven tor zake van do suikercultuur, met 'toog op do vooitgozotte inkrimping van don gouvoinements- Ranplant, ruim 513.000 lager zijn geraamd, over- trott do vermindering van de inkomsten uit do suikercultuur dit bedrag mot ongeveer 228.000. De hour Elout van Soetorwoudo hooft voorge steld 9 van hot adres van antwoord aldus te lozen «Wij koesteren bot vertrouweri, dat de herziono wet op het lager onderwijs zoo spoedig zal worden ingevoerd, als do daartoe nog noodigo voorbereiding, ook tot toekenning dor rechten van een aanzienljjk Jool dor natie, zal toelaten». SUIKER-ACCIJNS. Omtrent sommige puuton der regeling van den suiker-accijns acht de Rogeoring spoedige wottuljjko voorziening'noodig. Daartoe strekt hot onlangs in gediend wotsonlworp, hetwelk do Min. van Flnantion van zijnon voorgungor heelt overgenomen. Door do bestaande wanverhouding tusschon do be lasting voor kandij en die voor droogo witte brood suiker wordon «lo kandijfabrikivnton ten voordode van de buitenlandscho kamlij zeer benadeeld. Aan «le buitenlandscho mededinging kunnen de binnen- landscbo industriöelen hot hoof«l niet bieden. De fabrikanten bobbin do gelegenheid gevraagd om on der toezicht to workon mot betaling van het fabri kaat, dat tot verbruik binnen's lands wordt uitgesla gen even als voor bot golijksoortig artikel bij invoer van buitenslands. Tegelijk oebter moet hot uniform- recht voordo kandij vervangen worden door een be lasting naar de soort, ten einde to voorkomen dat' voor do mindere qualiteiten, die do fabrikant ver krijgt,. evenveel betaald worde als voor de botoro tof wijl do aanvöer uit het buitenland, ovenals nu, bijna uitsluitend uit kandij van de beste soort zou bestaan. Daarom wordt tevens voorgesteld de kandij to verdoelen in 3 klassen, ieder met een afzonderlijk recht, berokond mei inachtneming van hot verschil in prijs en gehalte, doch zóó dat het gemiddelde even hoog is als het tegenwoordige uniformrecht van f28.89 de 100 kilogram. De blasseering zal goschioden naar standmonsters, bij wier vaststelling het do bedoeling is de witte of blanke kandij te brongen in de eerste de geele en bruinachtige in do 2e en do ovorige in de 3e klasse. In gelijkstelling met do zg. aardappelonstroop wordt ook de massó van accijns vrijgesteld. Daar thans .geen massó voor binnonlandsch verbruik ver vaardigd of ingevoerd wordt en dit artikel boven- dion hoofdzakolijk slechts in concurrentie komt met do accijnsvrije binnonlandsche aardappelstroop, zal die vrijstelling geen belangrijken invloed op de op brengst van hot middel hebben. De geklourdo suikor zal voortaan niot moer naar de kleur, dftiur naar hot werkolyk gehalte worden geklasseerd, ten einde misbruik te voorkomon. Teruggaaf zal plaats bobben van accijns voor suiker, gebezigd voor do boroiding van chocolade, confituren, gocondensoorde melk on andere derge lijke artikelen, bestemd voor uitvoer naar het bui tenland. Voor het vrij vervoer van suikor aan «lo grenzen wordlvoorgesteld tor woring van do toenemende slui- korij, hot maximum tot 1 kilogram to beperken. Invoerrechten en Aocijnsen. Tor voorbovoiding van een gunstige herziening der algemeene wet van 26 Aug. 1822 is in 1870 aan do Kamor tijdelijk do buvoegdbeid gegeven om onder do vereisebto voorwaarden of bepalingen," tegen misbruik, afwijkingen 'toe te «taan van de voorschrilten der belastingwotj.cn omtrent do for maliteiten in acht te nemen bij invoer, uitvoer, doorvoer en vervoer van goederen, wanneer dit in liet belang van handel, nijverheid of scheepvaart noodig blijkt. Du werking van du daaruit voort gevloeide proofregelingon is gunstig maar kunnen nog niet wettelijk worden vastgesteld, omdat vooraf bij dofinitiovo herziening van do wet van- 1822 nador zullen mouten geregeld worden do verbods bepalingen nopens de nederlagen van goederen. Ook op niidoro punten doolde behoefte aan een nadoro wet telijke voorziening zieh gevoelen. Daarom heeft do Rogoering, hij eon van don v«irigen Min. afkom stig ontwerp, voorgesteld den vourloopigon toestand, dio nu bestaat, nog voor drie jaar te bestendigen

Nieuwe Goessche Courant | 1879 | | pagina 4