schen; ofschoon, wij ons overtuigd "houden, dat het te verstandig zal zijn om de vmt-Kappeijne in wer king te brengen. Wij begroeten het meer als een cabinet d'affaires, in gematigden zin, geheel bekwaam om tal van moeielijko aangelegenheden te regelen. Plaatsgebrek verbiedt óns thans er vorder uvcr uit te weiden en ofschoon wij later nog wol in breode trekken op die samenstelling hopen terug te komen, zullen wij, ook thans zijne daden afwach ten om onze gedragslijn van ondersteuning ol be strijding te regelen. .Niet onmogelijk zal dit af wisselend zijn. Het Dagblad deelt per bulletin mede dat bet nieuwe ministerie aldus is samengestold. Van Lijnden buitenlandschu zaken, profussor Mod derman Justitie, Six. gouverneur van Zeeland, binnen- landsche zaken, Taalman Kip marine, professor Vis sering finantien, A. E. Reuther, kolonel dor artil lerie, -oorlog, W. Van Goltstoin koloniën, Klerck waterstaat. Reeds per bulletin aan onze abonnés in de stad bekend gemaakt. In do op 18 Aug, te Ellowoutsdijk gehouden van don dijkraad' van het calamiteuscbe water schap Ellewoutsdjjk en den calamiteuson polder Borssele, is ter voorziening in de vacature, op 1 Nov. 1879, te ontstaan wegens periodioko aftreding van don heer C. Van Strien, do volgendo voordracht opgemaakt; lo. dbr. C. Van Strien, te Driewegen, aftredend lid; 2o. dhr. Adriaan Mol Jz., te Elle woutsdjjk, en 3o. dbr. Giljaam Nijsse Az., te Drie wegen. Door hot gemeentebestuur van Vlissingon zijn, mot medewerking van" de directie der Maatschap pij van Staatsspoorwegen, onmiddelijk do noodigo voorzorgsmaatregelen genomen, dat ongelukken zoo als een paar dagen geleden ucne Duitschu dame aan het havenstation aldaar overkwam, niet meer kun nen plaats hebben. Een gevoelig verlies hoeft Vlissingon getrof fen. Do heer H. P. Winkelman, oud-burgorucos-% ter dier gemeente, is Dinsdag nu eune sloependo ziekte 'van eenigo maanden overleden. - De St.-Ct. van gisteren bevatte de benoeming van het. gisteren gemolde nieuwe Ministerie. Aan het afgetreden Ministerie wordt op verzoek eervol ontslag verleend ondor dankbetuiging voor do vele en gewichtige diensten door hen aan den Koning en aan den lande bewezen. Een bij bet Dopartemont van koloniön ont vangen telegram van den Gouvorneur-Generaal vnn Nederlandsch Indie, dd. 18 dezer, bevat de navol gende tjjdingen uit Atjeh: Den 14den dezer is eene kolonne uit Indrapoerie over GliSng naar Solimoen gemarcheerd. Zij werd alleen uit het gebergte door do bende van Tongkoe di Tirou (de leidor der aanvallen op onzen post te Segli in April en Mei 1878) beschoten, doch ondorvond in do kampongs geen tegenstand. Ecni- ge voorname hoofdon, waaronder Tookoe Ajor Alang, broeder-van Panglima Polim, hebben zich onder worpen. De kolonne betrok in Solimoen oen b'i- vouao. In het gebergte van de XXVI Moekim werdén velo vluchtelingen gevat en wapenen buit gemaakt. Volgens een uit Londen bjj 'de hoeren Ruijs &Zn.te Rotterdam ontvangen telegram heeft de agent der Liverpool Salvage te Aden getelegrafeerd, dat het gestrande stoomschip Overijssel, kapt. Kramers, van Batavia naar Rotterdam, met do lading totaal ver loren is. Al de opvaronden worden eebter gered. Een nader ontvaügen telegram van Aden meldt, dat het stoomschip Overijssel op 15 Juli op Gu- ardafui verbaan is, waarbij de derde stuurman, óén matroos en drie pelgrims het leven verloren hebben. i Do equipage on Europeosche passagiors zijn met hot Engolsche gouvernements-stoomschip Dagmar behouden to Aden aangebracht. De pelgrims Zijn te Guardafui achtergebleven. Het stoomschip Dagmar vertrok derwaarts, otu zo naar Aden over to brengen. Do Engelsche Regeering hoeft eindelijk bet Transvaalsche spoorwegmatoriüel, dat ruim twee jaren in 's Rijks loodsen to Vlissingen bewaard word, overgenomen. Dozer dagen is oen inspecteur aangewezen, om bedoeld materiüel in oogonscbouw te nemen.- - Vrijdag werd de gemeenschap tusschcn het eiland Terscholling en het naburigo Vlieland geo pend door oen prachtigen telephopu, in verbinding gebracht mot don pas gelegd'on kabel. Bleek het J dat die kabel, ruim 10,000 motor lang, uitmun- tend golegd was, do proevon voldeden ook uitsto- kond. Alios werd heel duidelijk op de beido kan- toron vorstaan. Eerlang zal do gelogenhoid worden opengesteld om borichlon por tolephoon naar Vlie land to zendon, van waar zjj dan als telegram verdor kunnen worden overgebracht. De collecte voor do scholen mot den bijbel heeft in Den Haag opgebracht do som van ruim 2G00. Te Utrecht bijna 1600. J)c jaarlijkscbo vergadering dor Juriston-vor- euniging zal te Amsterdam gehouden, worden op 28, 29 en 30 dezer. Jjo examen* tot het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de tweede maal in dit jaar, zul len voor Zeeland gehouden worden op 15 Oct. a. s. en volgende dagen. Wie een der examens wenscht af te leggen moeten zich uitorljjk vóór 17 Sept. bevorens aanmelden bij den schoolopziener van bet district' waar zij wonen. Zij, dio hot examen tor verkrijging van het diploma van géüxamineerd en boüodigd lnjwlmetor wonscben af te leggen, mooten zich daarroe vóór 30 Sopt. c. k. schriftelijk bij het Dopartemont van Binnen!. Zukon aanmeldon. Wie in het bezit zijn van het getuigschrift, volgens art 57, of het diplo ma volgens art. 61 der wet van 2 Mei 1863, be- hooren die stukken bjj hnn verzoekschrift om toe lating over te leggen. Kerk- en ^(tlioolniuuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Westkapolle door den heer M. M. De Lintj pred. te- Ottorloo. 1)8. W. Kraj/cnbclt, pred. te Putten, heeft voor Harderwijk bedankt, en alzoo nu van de 95 be roepingen, gedurende zijne ruim 43 jarige kerkelijke loopbaan Op bem uitgebracht-, 87 afgewezen. Chr. Ger. Kerk. Ds. J. H. Wiersma, pred. te Schiedam, hooft de beroeping tot pred. bij de Belgische Zendingskerk, Vlann)8cho afdeeling, te Brussel, aangenomen, als opvolger aldaar van ds. C. De Best. Tot 2den hulponderwijzer te Stavenisse is bo- noemd de heer J. W. II. F. Bnijze Dz.,. gob. te Zaamslag, oorst hulponderwijzer te Oostburg on ver volgens sinds Juli 1878 te Katwijk aan Zco. De lo hulponderwijzer, do heer J: Dekker, sinds April 4878-to Stavenisse, in functie, was vóór eenigen tijd op zijn verzoek eervol ontslagen, ton govolge van zijne benoeming als hulponderwijzer te Nieuw en St. Joostland, voor welke betrekking bij evenwol om redenen hoeft, moeten bedanken. Nu berbo- □oomd zijnde, is het onderwijzerspersoneel woör voltallig; doch hot is te bojammeron, dat ruim 54 pet. van het gotal leerlingen absent is. Landbouw en Veeteelt. Het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland, in tie Staatscourant opgonoinen, luidt niet zeer gunstig. Tarwe en loggo: middelmatig; bruine en witte boonon: mislukt; van erwten is nóg niot voel met zeker heid Fo zeggenaardappelenweinig hoop op vol doende opbrengst-. Alleon haver, boekweit, winter- gorst on zomergerst, boloven een rnime, middelma tige of „voldoendo opbrengst. Beuoomlngen «n Besluiten. Met ingang van den 1 September a. 8. wordt de heer N. W. Fnserinck, corümics-verrificateur van Hansweert naar den Hoek van Holland verplaatst. Afloop Aanbesteding. BAARLAND, 20 Augustus, lieden is aanbesteed hot bou- v»eu van een nieuwe school, met de levering der benodigde materialen en ameublement. Aannemer daarvan is gewerden, dbr. A J. A. Hoogvliet, timmerman alhier, voor dé som van fU 105. GEMENGDE BERICHTEN Dinsdagnamiddag liad alhier in de Papegaaistraat een voorval plaats, dat groote gevolgon had kun nen hebben. Aan het huis van A. de G. waren twee timmer- raansgozellen bezig een der palen weg to numen. die daar op eon steiger lagen, om die naar beneden" to laton zakkon, toen eensklaps de ladder' weg schoof en rechtuit in de straat viel. Een «der ge zellen stond op do ladder en ging (lus mede in den val, maar werd .nog juiBt in tijds door don heer Dobbelaere bij do borst govat on kwam aldus mot don schrik vrjj. Dinsdagmorgen hoeft de vrouw van eon land- bouwor te Klootingo zich door vordrinkon van het leven willen berooven. Zij werd in oen put bij do woning govondon, doch nog tijdig daaruit ge red. Die daad moet worden toogescbroven aan mis bruik van sterkendrank. Dinsdagmiddag is, tijdens de bewoners afwe zig waren, door een onbekende oorzaak brand ont staan in een arbeiderswoning ouder de gooieeuto Middelburg. Aangezien de woning dool uitmaakte van een blok huizon, die hoofdzakelijk van bout wa ren gubouwd, stoudou spoedig ook do uangronzun- do woningen in vlam. Een zestal gezinnen veij loor, daar do inboedels niet waren verzekerd, gehem of ten deule have en goed. De gebouwen waren togen brandschade vorzekurd. j - Zoowel do brandweer van hot nabij gelegqa Nieuw- on St. Joostland, als van Arnemuiden. ip Middelburg was spoedig op het terein, doch m^n kon niets anders doen dan den brand tot de aan- getaste gebouwen beperken. Persoonlijke ongevallen hebben niet plaats gehad. Do slachtoffers - van iioxe ramp, hoofdzakelijk werklioden, vonden 'bjj debit-' ren oen onderkomen. Do zus lmznren. die voor eenigo dagen dan Wouwschenweg onveilig maakten on met 14 dagen proroost gestraft waren, zjjn 11. Zondagnacht; ia. alevorenB met de balken der brits de ijzerenjaam- stijlen verbroken te hebben, uit hun cel gevlacbjt. Twee "hunner zijn Maandag vrijwillig thuis gekó- men, v'ier loopen nog. - De. sjonwof_uit Delft, die den zoon van den- architect De Bruijn Kops aldaar op de openbire straat moedwillig verwondde, is te dier. zake.door de rechtbank te 's Gravcnhage tot twee maanden celstraf on eono geldboete van f8 veroordeeld, j Tot dusver is de Arnhemsche tentoonstelling door bijna 100,000 betalende personen bezocht. Er zjjn bovondion 4604 abonnementskaarten afge geven. Te Nijswiller (Limburg) heeft in den avond van den lOden dezer, in een horberg, een bloedige vechtpartij plaats gehad, waarbij de rijksambtenaar L. L. zoodanig gewond werd, dat hij den volgep-:.. don nacht is overleden. "s;.: Zaterdag avond kwam te Vlissingen uit zee ?in de haven een klein binnenvaartuig met slechts óén man aan boord. Deze persoon verhaalde cSit hij visschersman was, en met nog tweo man uit Don Briel tor vischvangst voer, dat hjj zijne Ka meraden op schepen in zee had afgegeven <zm loodsdienst te doen, en nu wegens slecht we^er te Vlissingen binnen was goloopen. Uit door de politie ingewonnen informatie bleek dat de man het schuitje gestolen bad on van plan was om er mèe naar Engeland over.te steken. Hij is in verzekerde bewaring genomen. Omtrent den brand in de woning van den hoor M., in de Hofiaan te Kralingen, meldt men het navolgende. Zaterdag avond zijn to Kralingen gekomen do officier van justitie, do rechter-com- missaris en de griffier der rechtbank te Rotterdam, die zich godurende geruimen tijd onledig hebben gebouden met het onderzoek in de woning van den heer M. Daarna zijn gonoomdo hoeren naar -hot politiebureau vertrokken zij hebben met den heer M. en diens eèhe dienstmaagd (de andere was naar de Rotterdamsche kermis) een onderhoud van circa twee uren gehad. -Ti Op don Amstel bij Amsterdam is Zondag een droevig onheil voorgevallen. Vier personen hadden zich om to roeien in een rank schuitje be geven, dat, door een golfslag van eone stoomboot en den hevigon wind voortgestuwd, omsloeg. Drie personen wiste zich al zwemmende boven te hon- don tot dat hulp kwam opdagen. De vierde ech ter verdween in de diepte en verdronk. Zjjn ljjk was Maandag morgen nog niet opgovischt. De man was 23 jaren oud en stond óp het punt in bet huwelijk te treden. Dinsdag vierde de firma Wjjnand Fockink te Amsterdam 'haar tweehonderdjarig bestaan -mot oen huishoudelijk foest. Zjj heeft bjj die. gelegen heid tweeduizend golden aan Je algomeene armen van Amsterdam gegeven. Vrijdagavond omstreeks 10 uren is doordèn trein aan het Mannenpad, bjj Vogolefizang, een man van ongeveer 50 jaar overreden, en letterlijk vermorzeld. Het was zekere C. V., venter in schrijf papier, die vóór dien tijd in don omtrek was ge zien in niet nnchtoren toestand. Bederf van potroloum door zonlicht. .Vol gens do Inüustricbldtter wordt gezuiverde petroleum zeer spoedig bodorven door zonlichter vormt zich eone leerachtige omzetting, die in do petroleum opgoloBtbljjkt en daaraan oone gele Kleur geeft. Voegt men er dan eone kleine hoeveelheid zwa velzuur bij, zoo scheidt zich eene zwaro, teerach tige neerslag af. Alle petroleum, die langen tjjd aan zonlicht wordt blootgesteld, brand slécht; pe troleumlampen met glazen bollen, petroleumflesschen enz., moeten dus overdag in donkere plaatsen, be waard worden. Een beruchte misdadiger in Frankrijk, Mig non geheeton, is, volgens hot verhaal van den Cour- rier de la Vienne, de gevangenis ontvlucht onder omstandigheden, die schier ongelooflijk zgn. Mig. non lieoft in do govangonis zich weten te ontdoen van de handbooien, die hem aangelogd waren.en die-men ongeschonden hij zjjn bed heeft gevonden. -Daarna hooft hij tweo sloten 'doen springen. Toen bij nu in den gang was gekomen, zondor gehoord of .ge- zien te zijn. is hij hot vertrok binnongodrongon,

Nieuwe Goessche Courant | 1879 | | pagina 2