1732 man persoonlijk kent, zal dit kuiinéü of dorren toestemmen. De schrijver van *Gezag en vrij heidheeft voldoende getoond, een man van «zelf standigheid» en «eigen overtuiging» te zijn; die niet gewoon is door de oogen van anderen, wien dan ook, te zien ol zich slaafsch te onderwer pen aan de leiding van anderen; al stemt hij met deze in hoofdzaak in. Ware hij zoo ge weest. wjj zonden ons .zelf wel gewacht hebben, hem aan te bevelen. Wij vertrouwen dat de Roomsch Katholieke kiezers, die dit echter van beva mochten geloo- ven, zich wel de moeite zullen getroosten dit nader te onderzoeken bij mannen uit zijne om geving, die hem uit zijne daden kennen. Dé zaak die het thans geldt, is die moeite waard! En doen zij dit, dan twijfelen wij niet of bij de herstemming zal Jkr. mr. 'lJe Savornin Lok man met groote meerderheid gekozen worden. BINNENLAND- Goes, 12 Juni 1879 Gisteren ontvingen wij de droevige tijding dat Z. K. H. de Prins van Oranje des ochtend te 10j uur te Parjjs was overleden. De Parjjsche correspondent van do N. Rott. Crt. seinde gisteren avondheden ochtend, ongeveer elf, ure, is de Prins van Oranje, zacht ontslapen. Het aangezicht van het lgk is kalm, want de zieke heeft wel vele slapeloozc nachten doorgebracht, maar niet veel geleden. Bg zgn sterven was alleen de kamerdienaar Don ker aanwezig. Des morgens ten acht nre haddon dej geneeBhoe- ren eenBtemming de hoop opgegeven. "Z. K. H, heeft in de laatste dagen, behalve zij ne geneesheeren, alleen prins Alexander, diens ad- jndant de Grovestins en den heer Fransen van de Putte gezien. Prins Alexander heeft diep ontroerd in 'uitste kende termen de geneesheeren bedankt voor hun ne goede zorgen. Het appartement van den ove'rledon Prins is Verzegeld. De legatieraad De Steurs en de adju dant Bentinck honden de wacht bij het lijk. Mor gen ochtend ten 8 uur, begint de inbalseming. Daarna zal men het lgk overbrengen naar het hotel der Nederlandsche ambassade, waarvan de benedenverdieping geheel met zwart behangen is. Ds. Bersier zal den lijkdienst verrichten. Prinses Mathilda heeft een condoleantiebezoek gebracht aan Z. H. H. prins Alexander! De prins van Walis heeft per telegraaf eene pho tographic gevraagd van het Ijjk. De doctor van den overledene moest dageljjks den Engelscbon Kroonprins schriftelijk bericht zenden van don toe stand van den zieke. Benige uren vroeger telegrafeerde hg: Het Ijjk van den Prins zal in eene rouwkapel, in het hotel van het Nederlandsch gezantschap, worden ten toon gesteld. Uit Don Haag wordt gemold: Heden middag, kort na ontvangst van het offi cieel bericht dat do Prins van Oranje was overle den, is de Ministerraad buitengewoon vergaderd ge weest. Dinsdag is te Middelburg op 54 jarigen leef- tjjd overmen mr. T. A. Lambrechtsen, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Wjj kunnen (zegt het Vaderland) met zeker heid meedeelen, dat de ministers Kappeyne en Tak van Poortvliet onvoorwaarljjk hun ontslag aan Z. M. den Koning hebben gevraagd, de overige leden van het Kabinet voorwaardelijk. De beslissing des Konings wordt nog tegemoelgezion. Door den Minister van waterstaat, handel en njjverheid is bepaald, dat voor de bestedingen van werken en leverantiën van dit departement, met afnjjking van de eerste alinea van 441 der algo- meene voorschriften, de inschrjjvingsbiljetten tot hot -oogenblik der besteding in de bas kunnen worden gestoken. Wjjders worden belanghebbenden herinnerd aan de bepaling, dat de insohrijvingsbiljetten vrachtvrij möeten worden bezorgd'aan het lokaal dor beste ding. Belanghebbenden hebbon er voorts op to rekenen, dat, voor zoover de bestedingen aun hot departe ment worden gehouden, de biljetten, dio por post worden verzonden, van wego hot departement van het postkantoor worden afgehaald des morgens ten 8 en des namiddags ton 2 en 6 ure, zoodat do biljetten, welke op den dag der bostoding met een der posten tnssohon 's morgens 8 en 's namiddags 2 uro te Den Haag aankomon, eerst op laatstgenoemd uur het departement bereiken, en derhalve vo ir d- besteding buiten aanmerking blijven. Een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van 7 dezer bevat de volgende berichten omtrent de krijgsverrichtingen in Atjeh »Na do laatste oporatiön heeft het eenige dagen zwaar gerogend. Bij hot invallen der droogte is eene colonne van Indrapoori naar Gliöne uitgerukt, die van 31 Me: tot 2 Juni oen aantal versterkin gen nam, den vijand verjaagde, kampongs tuchtigde en groote voorraden vivres vernielde. Aan onzo zjjdo sneuvelde één mindere militair en werden één luitenant en een tiental minderen gewond. »Toekoe Baid is wogens vorraad. gevangen ge nomen. Hoofden en bevolking in do VII Moekim zjjn rustig." Het programma voor do feestviering van hot vijftigjarig bestaan van het regiment grenadier» en jagors is vastgesteld. Het aantal oud-offiaieren, die aan hot gouden feest zullen deelnemen, bedraagt reeds meer dan honderd Ook de oud-onderofficieren hebben besloten, hot jubileum te herdenken. De groote feestmaal tijd der officieren zal in het Gebouw voor Kan sten en Wetenschappen plaats hebben, daartoe door Z. M. den Koning gehuurd en aan de officieren en oud-officieren welwillend ten gebrniko afgestaan. Ook Prins Frederik en Prins Alexander hebben van hun belangstelling doen bljjken. Het program ma zal deze 'Week worden uitgegeven en belooft veel. De Arnhemsche tentoonstelling zal Zaterdag a. s-, des namiddags ten 1 nre, officieel worden geopenddo plechtigheid £al plaats hebben in de reeeptie-zaal van het hoofdgebouw der tentoon stelling. Dos namidags te 3 uren wordt daarop de tentoonstelling voor het publiek opengesteld, terwjjl de muziek zich op hot feestterein zal doen hooron. Des avonds zal in den foyer van den schouw burg aan du eere-leden eene serenade worden ge bracht. (Arnh. Ct.) Evenals uit Dèlfzsjtr^s ook uit Znid-Schar- woude en omstreken (prov. N. Holland) door de aldaar gevestigde kiezersveroeniging »de Vrjjheid" per adres aan den Minister van waterstaat de wensch geuit, dat de Minister moge goudvinden, in 's landB belang, zijn ambt te blijven waarnemen. Uit Brusselontving de Amst. Ct. het vol gende bericht: »K«rdrjk is gisteren (7 Jnni) van Antworpon to Brussel overgobracht. Hg werd opgesloten in de gevangenis des Petiu- Carmex, in dezelfde cel waar 't Kind De Roodenbeke gedurende twee en een half jaar verbljjf hield, Loden zgner familie, hier woonachtig, hebben vergunning gekregen hem te bezoeken. Donderdag of Vrijdag a. s. zal bet hof van appèl zijne middelen van verdediging hooren togen de aanvrage der Nederlandsche Regeering om zjjne uitlevering. Naar het schijnt, zal zgn advocaat pleiten, dat bg het slachoffer der knoeie rijen van Pincoffs is geweest, maar dat bij hem (Kerdgk) geen boos opzet bestaan heeft, en zijne medeplichtigheid aan de misdaden door achteloos heid en onvoorzichtigheid werd veroorzaakt. Mis dadig voornomen, boos opzet moet er zijn, om de uitlevering te kannen toestaan." Do ziekte van den hoer J. H. Albregt, die hem gedurende een deel van het afgeloopen 9eizoen belette bet tooueel te betredon, heeft een chronisch karakter aangenomen, zoodat de toestand van den gevierden kunstenaar nog veel te wenschen over laat. Hij hoopt nu door een badkuur te Laag-8oe- ren in Golderland do verloren gezondheid te her winnen. Door den heer C. J. Labout, schoenmaker ie Vlissingen, is oen modelschoen uitgedacht en ver vaardigd, hoofdzakelijk ten dienste van hot leger, die vele der bezwaren, aan hot militairo schoeisel verbonden, belooft weg te nemen. De grootste verdienste van dit nieuwe schoeisel is, dat ieder sol daat zijn eigene schoenen zal kunnen herstellen in minder tijd, dan hij noodig heeft om zijn geweer schoon te makon. Bovendien zijn do kosten van her stelling do holfl góodkoopor dan die tegenwoordig betaald worden, waardoor de, voor den soldaat zeer bezwarende, lastpost; schoenen-reparatie," aan merkelijk verlicht zal wórden. De bewerking van dezen schoen geschiedt hoofdzakelijk machinaal. Hjj is zeer nut afgoworkt on zat mindor slijten dan de tegenwoordig gebinikt- wordende schoenen. Do vervaardiging is gemakkolijk, zoodat een vlug werk man in hot open veld-, van weinige werktuigen vooi - zien, in één uur een geheelen schoen kan maken. Do uitvinder beeft eene .audiëntie .bij don minister van oorlog aangevraagd, om zijne methode aan dezen bekend te maken; [Mitltl. Ct.) -rAan de Dinsdag gehouden stemming voor oen lid der Tweede Kamer natnen dool: to GOES 210 van do 245 kiezers. Als inon woot weet dat 10 kiezers door ziekte of afwozighoid waren verhinderd, dan zal men moeten erkennen dat er flink gestemd is! In 1878 namen bonrtelingB 191 en 148 van de 243 kiezers aan do stemmingen doel. "Te BERGEN-OP-ZOOM 235 van do 453 kiezers. In 1878 bedroog dit getal beurtelings 339 en 360 van de 439 kiezers. Uitslag der Verkiezing voor'de Tweede Kamer. Bij do Dinsdag 10 Juni gehondene verkiezing voor een lid der Tweede Kamer i» do uitslag als volgt: "In het gehoel zijn uitgebracht 1784 stemmen. 1784 Van onwaarde waren; Blanco 22 Goeh duidelijke persoon aanwijzende 30 52 De volstrekte meerderheid was dus 862 stemmen. Daarvan vorkregen do hoeren: Jhr. mr. A. F. DE SAVOBNIN LOKMAN 727 stemmen, mr. W. A. Y AN HOEK 580 stemmen. Dr. P. J. F. YERMEULEN 357 stemmen. Terwijl nog waren uitgebracht op mr. T. S. A. Van der Hegden, Bergen op Zoom 45, Dr. A. W. Van Campen 2. mr. P. H. Saagmans Vader 2, Jbr. mr. J. J. Pompe Van Meordervoort 2, mr. H. A. Des Amorie van der Hóeven 2, Jhr. J. L. De Jonge 6, en P. Quist, J. P. Vermeulen, P. J. Vermeulen, LJ Giljam, te Ermerins, H. J. Bool,. S. Logman en Vermeulen ieder 1. Zoodat, niemand de volstrekte meerderheid er langd heeft, en eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Jhr. mr. A. F. DE SAYORNIN LOKMAN en nrr. W. A. VAN HOEK. Te Middelburg is tot lid der Tweede Kamer ge kozen de Heer J. L. De Jonge, aftredend lid, met 1028 stemmen. De Heer Bool, verkreeg 95J stemmen. Verkiezing den Haag. Uitgebracht 1179 geldige stemmen. De hr. Wintgons verkreeg 734, de hr. Haakman Van Royen 331, en de hr. Van der Hoop Van Slocbteren 99. Zoodat do heer Wink- gens is gekozen. '*'■%-__ Te Maastricht zgn 1129 geldige stommen uit gebracht. Dhr. Do Bieberstein is gekozen met 1096 stemmen. Te Brielle is dhr. Rombach herkozen met 492 van de 598 stemmen. Te Tilburg dhr. Borret met 1194 van de 1257 stemmen. Te Nijmegen is dhr. Van Nispen herkozen met 1346 van do 1432 geldige stemmen. Te Utrecht is eene herstemming noodig tusschen dhr. Bastert mot 791 en Dn Tour van Bellinck- haven^met 490 van de 1611 geldige stemmen, dhr. Lohman had 322 gekregen. Te Haarlem is de hr. De Mejjier herkozen met 723 van-de 1225 geldige stemmen, de hm. Van Reeken en Keuchenins verkregen 395 en 74 stemmen. Te Zwolle iB eene herstemming noodig tusschen de hrn. Van Naamen met 788 en Van Dedem met 776 van de 1824 geldige stemmen, waarbij de hr. Vorwer 235 verkreeg. Te Groningen is dhr. Van Houten herkozen met 394 van de 599 stemmen, de br. Cremers verkreeg 117 en de hr. Keuchenius 78 stemmen. Te Delft moet eene herstemming tusschen de hrn. De Uasembroot met 1059 en Seret mot 689 stom men plaats hebben, de br. Levjjssohn had er 585. Te Dordrecht is herstemming noodig tusschen de hm. Keuchenius mot 600 en Osenbrnggen met 540 stemmen, de hr. Levijssobn bad er 395. Te Tiel is de br. De Beaufort gekozen met 983 stemmes, de hr. Beelaerts had 962. Te Leiden herstemming tusschen de hrn. De Kan ter mot 800 en Wassenaor met 720 stemmen, do br. Verwer nad 614. Roermond hoeft do hr. Ar- noldts herkozen mot 1208 van de 1277 geldige stemmen. Te Gorinchom is de hr. Keuchenius gekozen met 1105 van de 1947 geldige stemmen, de hr. Klerk had 821. Te Rotterdam herstemming tusschen de hrn. Mees met 933, Van Stolk met 814, Jansen mot 583 en Vormealen met 573 van do 1933 geldige stemmen, do hrn. Keuchenius en Lohman hadden 307 en 281. Te Hoorn is do hr. De Jong herkozen met 1336 van de 1537 geldige ötemmon. Te Assen is dhr. Van der Feltz met 557 van de 778 stemmen horkozen. Dhr. Lohman had 178. Te Almelo is dhr. Corvor Hooft borkozen met 898 van do 1773 geldigo stemmen, dhr. Gelderman en Esser hadden 747 en 117 stommen To Arnhem is dhr. Kool herkozen met 991 van do 1794 geldigo steromen, dkrn. Beelaerts on Wjjn- maaien haddon 467 en 313 stommen. To Haarlemmermeer is herstemming tusschen

Nieuwe Goessche Courant | 1879 | | pagina 4